Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Festiwal projektu edukacyjnego pt. „Patriota/Patriotka XXI wieku. Jestem patriotą - szanuję innych”

  • „Patriota/Patriotka XXI wieku. Jestem patriotą - szanuję...

    W czwartek 16 listopada 2017 r. - Światowy Dzień Tolerancji - w auli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie odbył się festiwal podsumowujący projekt pt. „Patriota/Patriotka XXI wieku. Jestem Patriotą - szanuję innych”. Projekt ten został zrealizowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Amnesty International. W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański, Radna i Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia oraz Spraw Społecznych Teresa Dutkiewicz oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Białężynie.
    Celem projektu było:
- wzmocnienie obywatelskiego rozumienia patriotyzmu wśród uczniów, 
- odnalezienie wśród członków społeczności lokalnej osób, którym bliskie są wartości i postawy tak rozumianego patriotyzmu,
- zbudowanie pozytywnej alternatywy wobec nasilających się postaw ksenofobicznych i nacjonalistycznych,
- wdrożenie uczniów do stosowania zasad tolerancji i współczesnego patriotyzmu w życiu codziennym,
- zachęcenie uczniów do włączania się w działania na rzecz społeczności lokalnej.
    W realizację projektu zostali włączeni uczniowie klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej oraz klas drugich i trzecich gimnazjum. Pod kierunkiem nauczycieli wykonali oni różne zadania, których efekty pokazali społeczności szkolnej i zaproszonym gościom.
    Do zadań należało: 
- przeprowadzenie wśród uczniów ankiety pt. „Kiedy myślę o Polsce, jestem dumna/dumny z ...”, która pozwoliła poznać sposób myślenia młodych Polaków o swojej Ojczyźnie;
- pokazanie konkretnych przykładów postępowania w życiu, które świadczą o patriotyzmie;
- opracowanie map myśli przedstawiających rozumienie pojęcia patriotyzmu;
- przygotowanie prezentacji na temat wkładu Polski w rozwój tolerancji oraz postaci patronów szkoły: Karola Marcinkowskiego i Hipolita Cegielskiego, będących wzorem dla współczesnego patrioty;
- opracowanie listy pomysłów zmian w szkole, które mogłyby polepszyć jej działanie, a także listy zmian w gminie;
- stworzenie plakatów antydyskryminacyjnych i postaci z kartonu ukazujących osoby najczęściej dyskryminowane oraz wymyślenie przesłania, dlaczego nie należy ich prześladować;
- przygotowanie inscenizacji polegającej na zbudowaniu z kartonów symbolicznego muru podziałów i nienawiści, a następnie jego zburzeniu.
    Wspaniałą ilustracją muzyczną do prezentacji uczniów były: wykonanie utworu Stanisława Sojki pt. „Tolerancja’, teledysk pt. „Warszawski sen” stworzony przez przedstawicieli różnych ras mieszkających w Polsce oraz piosenka Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu uczennicy Agaty Ratajczak.
    Wielkie wrażenie na zebranych zrobiło wystąpienie lokalnej patriotki - Alicji Kobus. W przejmujących słowach opowiedziała ona o swoich przykrych doświadczeniach z lat szkolnych, kiedy była prześladowana przez rówieśników z powodu żydowskiego pochodzenia. Wyjaśniła również, co ją motywuje do podejmowania działań na rzecz innych ludzi oraz wezwała obecnych do budowania porozumienia i tolerancji.
    Burmistrz w swoim przemówieniu pogratulował młodzieży udanego projektu oraz odniósł się do propozycji zmian w gminie, zapewniając, że część z nich na pewno zostanie zrealizowana. 
    Wierzymy, że projekt zmienił sposób rozumienia patriotyzmu i postrzegania odmienności przez uczniów oraz zachęcił ich do włączania się w życie szkolnej i lokalnej społeczności.
    Koordynatorzy projektu składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację.

Ewa Napieralczyk, Krzysztof Radke
koordynatorzy projektu
 

  • Burmistrz Dariusz Urbański pogratulował młodzieży udanego...
  • Wielkie wrażenie zrobiło wystąpienie lokalnej patriotki -...

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

Centrala
tel. 61 8923 600
fax 61 8122 140
gmina@murowana-goslina.pl       
Godziny pracy Urzędu
poniedziałek 8.00–17.30
wtorek–czwartek 8.00–15.00     
piątek 8.00–12.30
Dyżur Burmistrza

Godziny pracy innych stanowisk
i jednostek międzygminnych

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl