home2
wtorek, 28 maja 2013 12:25

Już 10 lat „Puszcza Wpuszcza”

(2 głosów)

Mamy - rowerzystki i miłośniczki nordic walking miały okazję spędzić swoje tegoroczne święto aktywnie. Ale nie tylko one. 26 maja odbył się jubileuszowy – 10 – rajd „Puszcza Wpuszcza”. Mimo nieco zniechęcającej aury na mecie w Zielonce (gm. Murowana Goślina) pojawiło się ok. 140 turystów z całego regionu.

puszczawpuszcza 1501

Od 10 lat rajd pieszo-rowerowy „Puszcza Wpuszcza” oficjalnie otwiera sezon rajdów organizowanych przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”.

puszczawpuszcza 110543

W tym roku organizatorzy przygotowali 7 tras rowerowych i 2 nordic walking. Miłośnicy chodzenia z kijkami przybywali do Zielonki we własnym zakresie, gdzie czekał na nich wybór: trasa sportowa (ok. 20 km) pod wodzą Artura Krysztofiaka i rekreacyjna (ok. 12 km) prowadzona przez Izę Paprzycką.

puszczawpuszcza 122204

puszczawpuszcza 123225

Rowerzyści ruszali odpowiednio:

• ze Skoków pod przewodnictwem Karoliny Stefaniak,
  • z Kiszkowa pod przewodnictwem Katarzyny Chudy,
  • z Poznania nad Maltą pod przewodnictwem Pawła Staszaka i Piotra Wojciechowskiego,
  • z Poznania, z „Pestki” pod wodzą Waldemara Warguły (debiut naszego mieszkańca w roli przewodnika trasy),
  • z Murowanej Gośliny (grupa rodzinna) pod wodzą Arkadiusza Bednarka,
  • z Murowanej Gośliny (dorośli) pod przewodnictwem autorki tego tekstu.

Ponadto jak zawsze do wyboru był również wariant pod nazwą „trasa tajemnicza” czyli każdy dojeżdżał na metę jak i czym chciał.

puszczawpuszcza 124501

Na mecie rajdu w Zielonce na turystów oczekiwali: komandor rajdu Eugeniusz Jacek oraz jego „zastępczyni” Danuta Śliwa z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Metę na przybycie gości przygotował Sławomir Malec, a wpisowe zbierała „skarbniczka” Magda Malińska-Murek.

puszczawpuszcza 131241

Ok. 12:30 na parking turystyczny w Zielonce zaczęli zjeżdżać rowerzyści oraz przybywać miłośnicy NW. Ognisko zachęcało do ogrzania się, kiełbaski do pieczenia, ciepła grochówka do spożycia, a dobre humory – do dalszej rajdowej zabawy. Zainteresowani mogli udać się z leśnikiem Marianem Grodzkim z Leśnego Zakładu Doświadczalnego, by poznać przyrodnicze walory Arboretum Leśnego lub z leśniczką Moniką Konatowską z ZPKWW udać się na ścieżkę dydaktyczną wokół Jeziora Zielonka. Jak zawsze, była przygotowana gra. Należało wykonać zadania (sprawdzić nazwę głównej alei w Arboretum, nazwisko pani zarządzającej bursą czy ułożyć wierszyk na cześć Mam). Największa ilość prawidłowych odpowiedzi gwarantowała pierwszeństwo w wyborze atrakcyjnych nagród.

Ci, którzy wzięli udział w grze – otrzymali upominki, natomiast wszyscy bez wyjątku uczestnicy rajdu - pamiątkowe przypinki.

puszczawpuszcza 131515

Mimo, iż pogoda dzień wcześniej zniechęciła niemal połowę zapisanych na rajd, którzy ostatecznie nie pojawili się na starcie; ci którzy dotarli – nie żałowali. Rześkie powietrze i brak deszczu wystarczyły, by jechało się/szło przyjemnie,  a na mecie – tryskało humorem. Zachęcamy do penetrowania „Puszczy Zielonka”. Do zobaczenia na szlaku!

puszczawpuszcza 1541

puszczawpuszcza 1548

Tegoroczny rajd zorganizował ZM „Puszcza Zielonka” przy współudziale Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, PTTK Oddział Poznań – Nowe Miasto i gminy Murowana Goślina.

Last modified on sobota, 08 czerwca 2013 08:54

Roma Dukat