Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

  • publiczność siedząca na krzesłąch w auli, podczas koncertu

Z trzema tenorami w Nowy Rok!

Koncert Noworoczny w gminie Murowana Goślina to wyjątkowe wydarzenie, które niezmiennie od lat gromadzi tłumy gośliniaków. Po ubiegłorocznej przerwie, związanej z pandemią, tegoroczny koncert jeszcze bardziej pobudził apetyty melomanów. W tym roku mieliśmy okazję posłuchać trzech wspaniałych tenorów, Bartosza Kuczyka, Mirosława Niewiadomskiego oraz Mariusza Rutę, którzy z ogromnym humorem przenieśli nas w magiczny świat pozbawiony zmartwień i codziennego zgiełku. 
Na początku koncertu Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański złożył wszystkim mieszkańcom i gościom życzenia noworoczne. Podczas koncertu publiczność miała okazję usłyszeć wiele znanych szlagierów, pieśni i piosenek, a także znane arie operetkowe i musicalowe. Nie zabrakło takich utworów jak: „Brunetki, blondynki”, „Wielka sława to żart” „O Sole mio” czy „Volare”. Pojawiły się przeboje światowych artystów m.in. Celine Dion, Tom Jones, Frank Sinatra czy Elvis Presley.

Prowadzący koncert Bartosz Kuczyk bawił zebraną publiczność anegdotami z życia artystów. Wspaniała muzyka i znakomite wykonanie sprawiały, że publiczność z ochotą brała czynny udział w koncercie. Za niesamowity występ tenorzy zostali nagrodzeni przez goślińską widownię owacjami na stojąco. Oczywiście nie obyło się bez bisu.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier

 

  • trzech tenorów na scenie
  • jeden z muzyków na scenie
  • widownia
  • wręczenie kwiatów i podziękowań
  • ksiądz z dyrygentem na tle zespołu

Kolędujmy Małemu

„Kolędujmy Małemu" to tytuł wydarzenia, które od lat odbywa się w Murowanej Goślinie. Nie inaczej było w tym roku. Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji wraz z Parafią pw. św. Jakuba Apostoła po raz 11 zaprosili mieszkańców do goślińskiej fary, gdzie wraz z Orkiestrą Dętą OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego mogliśmy wspólnie radować się z Narodzin Pana i zaśpiewać najpiękniejsze kolędy.
Można było usłyszeć m.in. "Bóg się rodzi", "Dzisiaj w Betlejem" i "Lulajże Jezuniu".
Ksiądz Proboszcz Sławomir Jessa w bardzo ciepłych słowach podziękował kapelmistrzowi, orkiestrze i publiczności za to wspólne spędzenie wieczoru. Kwiaty oraz podziękowania w imieniu burmistrza przekazała Elżbieta Dziel – Przewodnicząca Komisji Oświatowo Społecznej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie.
Uczestnicy tegorocznego spotkania z okazji Święta Objawienia Pańskiego pożegnali się kolędą  „Bóg się rodzi”, którą jak zawsze wykonano na stojąco.


Tekst i zdjęcia Tomasz Mizgier

 

  • dyrygent podczas dyrygowania zespołem
  • członkowie orkiestry
  • Gośliniacy w ławkach w kościele
  • wręczenie kwiatów przez radną
  • zajęcia w pracowni, dzieci przy stole

Kosmiczne ferie

Ferie w naszym ośrodku kultury w tym roku upłynęły pod znakiem kosmicznej przygody. Na warsztatach majsterkowania u pana Majsterklepki młodzi konstruktorzy budowali astronautę w kosmicznym skafandrze do latania w przestrzeni kosmicznej oraz model promu kosmicznego z kartonu. Na prom, w podróż kosmiczną młodzi astronauci zabrali najważniejsze z ich punktu widzenia rzeczy potrzebne do przetrwania w kosmosie. Tak w ładowniach promów znalazły się: telewizor, czołg, rakiety, ale również zaskakujące inżynieryjne rozwiązania jak rozwijana rzeka, czy zminiaturyzowany system biosferyczny, trawy, zboża, zwierzęta, rodziny, przyjaciele i wiele innych  ziemskich spraw i drobiazgów tak bardzo potrzebnych ludziom. Promy przeszły również surowe testy lotów. Jeden z nich przeleciał kilkanaście metrów przestrzeni naszego korytarza! Kreatywni w pracowni tworzyli klimat i atmosferę zimy z prawdziwego zdarzenia ze śniegiem i bałwanami. W laboratorium pogody i klimatu udało się pomóc trochę zimie, aby wypiękniała w całej swojej krasie. Powstały makiety zimowe ze śniegiem i mroźnym, czystym powietrzem. Na dużych kartonowych planszach powstały mapy głębokiego nieba, czyli wizualizacje najodleglejszych zakątków wszechświata. Pojawiły się planety, obłoki gazowe, mgławice barwne, czarne dziury i przestrzenie do eksploracji w wyobraźni. Ostatniego dnia ferii spróbowaliśmy wyczarować z gliny dzwonek i naczynia. Uczestnicy warsztatów gliniarskich poznali tajemnice i ciekawostki artystycznego rzemiosła ceramicznego. Artyści wykonali dzwonek i naczynie używając tradycyjnych metod i narzędzi. Dla wszystkich z nieposkromioną energią uruchomione zostały dmuchańce w hali MG Sport. Piątek z dmuchańcami zakończył cykl naszych spotkań warsztatowych pełną energii zabawą. Można śmiało stwierdzić, że tegoroczne ferie były iście odlotowe.
Serdeczne podziękowania dla Spółki MG Sport i Nieruchomości za gościnę i bardzo dobrą współpracę przy organizacji imprezy w hali.

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Agnieszka Szymańska-Wojtera, Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański 

  • chłopcy z papierowymi modelami samolotów
  • chłopiec ze śrubokrętem
  • chłopiec z młotkiem
  • dzieci lepią w glinie
  • ddzieci malują farbami
  • dzieci lepią w glinie
  • licytacja przedmiotów, plac przed kościołem

Przejrzyj na oczy

Pomimo pandemii i okropnej pogody w dniu 30 stycznia najpiękniejsza orkiestra świata, zagrała w naszym mieście bardzo głośno! Było kolorowo i radośnie! Na placu Powstańców Wlkp. zagrał nasz przystanek WOŚP, w auli występowały dzieci ze SP nr 2 i uczestnicy zajęć w ośrodku kultury, odbyła się akcja honorowego oddawania krwi.  Do WOŚP dołączyli: Szkoła Podstawowa w Łopuchowie, Club Classic Never Die Murowana Goślina, Kuźnia Energii, Klub Off Road 4x4 Murowana Goślina, Maszka Team, OSP Murowana Goślina i OSP Białężyn.

Magicznie było podczas licytacji głównej, na której zebraliśmy prawie 17 tys. złotych. Pierwszy raz w historii licytacji w naszej miejscowości zdarzyło się, że jeden przedmiot został wylicytowany za kwotę 2 600 zł (była to replika okularów Jurka Owsiaka z certyfikatem i autografem Jurka). Kulminacją 30. Finału WOŚP było tradycyjne „Światełko do nieba”, które dokładnie o godz. 20.00 rozświetliło niebo nad Murowaną Gośliną. Dzięki darczyńcom mogliśmy zobaczyć piękny pokaz sztucznych ogni, przygotowany przez Stefana Baszczyńskiego.

Klub Honorowych Dawców Krwi HDK PCK „Gośliniacy” zebrał 29,592 litrów krwi.

85 038,32 zł, 123 euro i jeden pierścionek to wstępna kwota z kwesty i licytacji, puszek stacjonarnych, aukcji Allegro i eSkarbonki. 
Wielkie podziękowania dla 50 wolontariuszy i ich rodzin, kwestujących cały dzień mimo tak fatalnej pogody!
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy zagrali w kolejnym, wspaniałym FINALE WOŚP! To bardzo ważne, że w tych trudnych czasach, otwieramy nasze serca na pomoc dzieciakom i potrafimy dzielić się dobrem!

Dziękujemy darczyńcom, honorowym dawcom krwi, nauczycielom i uczniom za piękne występy oraz wszystkim przyjaciołom naszego sztabu i WOŚP, którzy przyczynili się do organizacji 30. Finału! 

Sponsorzy „Światełka do nieba” 2022: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu LZD, Altrans Sp. z o.o., Handel i Usługi Wielobranżowe Jarosław Dobrowolski, Marek Krotecki, Księgarnia Grześ, Mur-bet Handel Produkcja Usługi Wielobranżowe Murarstwo Betoniarstwo.

Tomek Mizgier Szef Goślińskiego Sztabu WOŚP
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański, Tomasz Mizgier

 

  • dzieci z puszkami WOŚP
  • kilka osób siedzących przy stole w punkcie oddawania krwi
  • wozy strażackie i strażacy
  • strażacy podczas demonstrowania pierwszej pomocy
  • dzieci tańczące na scenie
  • punkt rozliczania puszek
  • koncert zespołu rokowego
  • licytacja
  • serduszko do nieba - fajerwerki
  • samochody
  • logo pragramu
  • punkt wymazowy
  • logo WOŚP z dopiskim 30 finał
  • pojmnik na elektrośmieci

Czerwony pojemnik na elektroodpady

W związku z porozumieniem zawartym ws. zapewnienia lokalizacji do ustawienia specjalistycznych pojemników do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach projektu „elektryczne śmieci”, w Murowanej Goślinie stanął charakterystyczny czerwony pojemnik na elektroodpady. Mieszkańcy gminy Murowana Goślina mogą umieszczać w nim mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. zużyte telefony, laptopy, aparaty fotograficzne, suszarki, tostery) oraz baterie.

Pojemnik stoi w Dolince Rakocego (ul. Kochanowskiego), poniżej budynku Biblioteki Publicznej w Murowanej Goślinie.

 

  • stawianie pojemnika przez dwóch mężczyzn
  • tablica z datami imprezy

Grand Prix Kaczmarek Electric MTB

Miło nam poinformować, że 29 maja 2022 roku zagoszczą w naszej gminie zawody rowerowe o ponadregionalnym zasięgu, Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. https://mtb.ke.pl/aktualnosci/kalendarz-startow-2022/

  • zastępca burmistrza podczas spotkania z organizatorami zawodów
  • pracownicy biblioteki

Biblioteka Publiczna z nową Panią Dyrektor

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot powierzył Pani Agnieszce Kajdaniak pełnienie obowiązków Dyrektora Biblioteki Publicznej.
Pani Agnieszka jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Administracja. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu strategii i pozyskiwania środków unijnych. Od 7 lat pracuje w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Murowana Goślina. Jest koordynatorką wielu projektów dla dzieci i młodzieży oraz tych aktywizujących osoby dorosłe. W ostatnim okresie zajmowała się również pozyskiwaniem dotacji na projekty społeczne realizowane przez bibliotekę. 
Pani Kajdaniak będzie pełniła obowiązki dyrektora do końca czerwca 2022.

  • burmistrz z nową panią dyrektor
  • pracownicy biblioteki
  • pracownicy biblioteki na spotkaniu z zastępcą burmistrza, siedzą dookoła stołu
  • zespół na scenie

Pod dachami Paryża

W niedzielę 13 lutego br. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie zaprosił mieszkańców na wyjątkowy koncert pt. „ Pod dachami Paryża”. Głównym wykonawcą koncertu był zespół wokalny „Una Canto”, z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego Luźny Band.
Niedzielny koncert był niezwykłą muzyczną podróżą z piosenką francuską, której towarzyszył wachlarz emocji.
W wykonaniu zespołu „Una Canto” usłyszeliśmy m.in. przeboje: „Paryskie tango”, „Walc Domino”, a na finał utwór „Szanze Lize”, w którym zespół wsparli: Mikołaj Stachowiak – vocal oraz Mateusz Filipiak – tubista. Widzowie byli zachwyceni i w trakcie koncertu bardzo żywiołowo reagowali, a po każdym utworze bardzo głośno oklaskiwali artystów. Nie obyło się bez bisów i owacji na stojąco. Całość koncertu poprowadziła Pani Sylwia Fiołek.
Na zakończenie Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Radosław Szpot oraz Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej podziękowali artystom za wspaniały koncert i wręczyli kwiaty.
Zespół „Uno Canto” pod kierunkiem Krzysztofa Warguły (saksofon alt i sopran, fortepian, akordeon, flet) śpiew: Sylwia Kaczmarek, Ewa Górska, Anita Górska, Małgorzata Ślewczuk, Judyta Roszak, Krystyna Nowak.
Zespół Luźny Band: Remigiusz Kosmalski - gitara basowa, Rober Stachowiak - klawisze, Paweł Banach - perkusja.

Tomasz Mizgier
Fot. Tomasz Mizgier

  • uczestnicy koncertu, siedzą na krzesłach
  • publiczność
  • zespół podczas występu na scenie
  • muzyk z instrumentem na zbliżeniu
  • zespół
  • zastępca burmistrza dziękuje zespołowi za występ
  • artyści na scenie
  • duża grupa uczestników na tle flag Gminy, w rękach trzymają flagi Ukrainy
  • grupa stypendystów na wspólnej fotografii

Stypendia sportowe w Murowanej Goślinie

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina przyznał 12 rocznych stypendiów sportowych na łączną kwotę 39 600 zł. Na uroczystym spotkaniu w Sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina z młodymi sportowcami spotkali się  zastępca burmistrza Radosław Szpot, Przewodniczący Rady Sportu Krzysztof Krysztofiak, Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Elżbieta Dziel, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak.

W tym roku najlepsi z najlepszych to:
Szymon Twardoń (lekkoatletyka)  
    podwójny Mistrz Polski U18, na 1500 i 800 m
    Rekord Wielkopolski na 1000 m U18 z 2009 roku / bieg na 1000 m        
    Mistrzostwa Polski U18 bieg 3000 m 2 miejsce
    Mistrzostwa Polski Halowe U18  bieg 2000 m 1 miejsce

Fryderyk Lechno – Wasiutyński (tenis) 
    TENIS EUROPE - Słowenia 3 miejsce singiel, 2 miejsce debel
    Drużynowe Mistrzostwa Polski 1 miejsce
    Mistrzostwa Polski 3 miejsce debel

Hanna Mazurkiewicz (judo)    
    Województwa Wielkopolskiego w Judo 2 miejsce                
    Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Judo 3 miejsce            
    XVII Wielkopolski Międzynarodowy  Turniej  Judo 2 miejsce        
    Ogólnopolski Turniej w Judo o Puchar Wójta Gminy Lipno 2 miejsce

Mateusz Juskowiak (grappling, MMA) 
    Mistrzostwa Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu 2 miejsce

Kacper Gasik (piłka nożna)    
     I Liga Wojewódzka A1    w trakcie sezonu 21/22
    CLJ U17 8 miejsce
    CLJ U18 w trakcie sezonu 21/22

Halina Kosakowska (jeździectwo)
    Zawody Międzynarodowe, Elite tour Final - skoki przez przeszkody 3 miejsce
    Drużynowe Mistrzostwa Polski 1 miejsce

Marcin Wrotyński (lekkoatletyka) 
    Mistrzostwa Polski Seniorów - rzut młotem wynik 71,29

Maciej Dereń (MMA, BJJ, K1) 
    Wejście Smoka 2X wygrana
    XI Puchar Polski Gi Jiu Jitsu, ćwierćfinał

Nadia Winkel (judo) 
    Memoriał Jigoro Kano 5 miejsce
    Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo 3 miejsce
    Mistrzostwa Wielkopolski Dzieci 3 miejsce

Krzysztof Kowalewski (tenis ziemny)    
    Indywidualne Mistrzostwa Polski brązowy medal
    Narodowy Puchar Polski TNW    1 miejsce
    Narodowy Puchar Polski TNW    2 miejsce

Debora Figiel (kolarstwo górskie)        
    Bike Maraton MTB  2 miejsce
    Mistrzostwa Polski XCM MTB 1 miejsce
    Klasyfikacja Generalna 1 miejsce
    SOLID MTB MARATON 3x2 miejsce 
    Kaczmarek-Electic MTB 2021 4x1 miejsce

Martyna Łuczak (piłka nożna)    
    Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży/ Zgrupowanie Reprezentacji Polski - Mistrzostwo Polski/Powołanie do Reprezentacji Polski

  • zastępca burmistrza składa gratulacje
  • zastępca burmistrza składa gratulacje
  • zastępca burmistrza składa gratulacje
  • plakat informujący o spotkaniu, kolorowe grafiki

Strategia Rozwoju Gminy Murowana Goślina 2022+

Pierwsze warsztaty dotyczące Strategii Rozwoju Gminy Murowana Goślina 2022+ za nami.

Przeanalizowaliśmy czynniki wpływające na jakość życia oraz proponowane przez uczestników spotkania zmiany w planowaniu przestrzennym. Wskazano plusy i minusy obecnej sytuacji w gminie.
Kolejne spotkanie 10 marca, godz. 17.45 , aula SP1, przy ul. Mściszewskiej
Zachęcamy do udziału. Mieszkańcy mają głos.

  • osoby siedzące przy stołach
  • prelegent omawiąjący sprawy z uczestnikami spotkania
  • uczestnicy spotkania siedzą na krzesłach
  • prelegent przy tablicy
  • uczestnicy spotkania słuchają prelegenta
  • grupa wolontariuszy

Pomoc dla Ukrainy

W świetlicy wiejskiej w Boduszewie działa Gminny Magazyn Zbiórki Pomocy Humanitarnej dla Ukrainy. Jest on czynny w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 16.00 - 20.00.
Zapraszamy wszystkich gości z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w tych trudnych czasach u mieszkańców naszej gminy do pobierania darów przekazanych przez gośliniaków.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i organizacjom społecznym za wspólne działanie.

  • zastępca burmistrza z sołtysem Boduszewa oraz wolontariuszami
  • wolontariusze pakują przyniesione dary
  • stos słoików i puszek
  • chór z dyrygentką na scenie

Koncert z okazji Dnia Kobiet

Żeński Chór „Canzona”, pod batutą Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej, zaprezentował się w wielobarwnym programie rozrywkowym. Były nostalgiczne ballady, utwory musicalowe, rockowe i popowe. Mogliśmy posłuchać: „Kasztanów” Z. Korepty, „Czterdziestolatka” J. Matuszkiewicza, „Czas nas uczy pogody” K. Prońko, „Get back” i „Eleonore Rigby” The Beatles, Suitę z musicalu „Skrzypek na dachu” Jerry Bocka, „I feel pretty” z musicalu „West side story” Leonarda Bernsteina, „Java Jive” Bena Oaklanda, „I can't help falling in love” E. Presleya oraz „Mamma mia” i „Thank you for the music” Abby.

Był to koncert, który moglibyśmy zatytułować „Kobiety kobietom”. Dlatego też nie mogliśmy nie wspomnieć o dzielnych kobietach z Ukrainy. Zarówno o tych, które zostały i o tych, które przekraczają granice państw by ratować swoich najbliższych i siebie. W pięknych życzeniach dla pań, które złożył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Gośina Radosław Szpot znalazły się też podziękowania dla wszystkich mieszkańców Murowanej Gośliny, którzy wspierają i pomagają dotkniętym tragedią wojny.

Wyrazy uznania należą się przede wszystkim naszym wspaniałym chórzystkom i cudownej dyrygentce, wielkie brawa dla Alicji Duszczyk za grę na skrzypcach, Hani Nowak, Aleksandrze Ancan, Beacie Wróblewskiej i Joannie Przymusińskiej za solo. Wyrazy podziwu dla akompaniatora Adama Szyszki, który zaskakiwał wirtuozerią i brawurową grą.

Po koncercie zastępca Burmistrza Radosław Szpot, Przewodniczący Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Bogusław Frąckowiak oraz radny Robert Molski obdarowali wszystkie przybyłe panie tulipanami.

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • chórzystki
  • podziękowania dla dyrygentki
  • widzowie
  • widzowie
  • zastępca burmistrza przy mikrofonie
  • wręczanie kwiatów akompaniatorowi
  • wręczanie kwiatów paniom przybyłym na koncert
  • wręczanie kwiatów przybyłym paniom
  • członkowie zespołu pozują do wspólnego zdjęcia

Promocyjnie, charytatywnie

W niedzielę 20 marca br. w auli SP nr 1 odbył się koncert promocyjny płyty Orkiestry Dętej OSP „PAN DEMIKS i GRAMY DALEJ...”. Projekt wydania płyty narodził się w styczniu 2021 r. Dobiegał pierwszy rok walki z wirusem, izolacji i obostrzeń w działalności. Projekt stworzył nowe możliwości i orkiestra wznowiła próby stacjonarne. Planowaliśmy promocję płyty na dorocznym koncercie karnawałowym w lutym, niestety kolejne przypadki choroby członków orkiestry spowodowały przeniesienie koncertu na marzec. Wybuchła wojna w Ukrainie, orkiestra bardzo poruszona wydarzeniami u naszych sąsiadów postanowiła, aby koncert promocyjny miał wymiar charytatywny.
Dzięki współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem - Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK „Gośliniacy” została przeprowadzona zbiórka do puszki na zakup maszyny do szycia dla Pani Swietłany, goszczącej w Murowanej Goślinie. Dzięki otwartym sercom ludzi, udało się zebrać 2480,1 zł (zbiórkę rozpoczęto w Skokach podczas akcji poboru krwi). Pięknie dziękujemy!
Koncert miał niezwykły, uroczysty charakter, na początku odegrano hymny państwowe Ukrainy i Polski. Publiczność miała okazję usłyszeć marsze oraz hity muzyki rozrywkowej, ulubione kompozycje naszej orkiestry. Tradycyjnie koncert prowadził Marcin Matuszewski.
Muzyka łagodzi obyczaje, uwrażliwia na wartości ludzkie, rozwija uczucia i wyobraźnię, dostarcza dużo radości i piękna. Dziękujemy Orkiestrze Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego!

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

Orkiestra Dęta OSP składa serdeczne podziękowania:
•    Gminie Murowana Goślina za wsparcie i środki finansowe niezbędne do realizacji płyty,
•    Stowarzyszeniu Miłośników Orkiestry Dętej za pomoc finansową,
•    Panu Czesławowi Zarembie za wykonanie profesjonalnych zdjęć,
•    Panu Łukaszowi Migdalskiemu za profesjonalną realizację nagrania. 

  • podczas koncertu
  • wręczanie kwiatów
  • podziekowania i wręczanie kwiatów
  • podziękowania, w tle flaga Ukrainy
  • grupa uczestników

Od polifonii do jazzu

26 marca br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie odbył się Konkurs Pianistyczny dla Młodych Amatorów. XI edycja konkursu ze względu na pandemię przesuwana była trzykrotnie, a uczestnicy trwali w napięciu konkursowym przez półtora roku. W konkursie wzięło udział 19 młodych pianistów, uczniów Goślińskiego Towarzystwa Muzycznego. Honorowy patronat nad konkursem przyjęli Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina i Pro Sinfonika.
Od polifonii do jazzu, to motto tegorocznego konkursu. A jak polifonia, to Jan Sebastian Bach, czołowy kompozytor barokowy, przez wielu uważany za największego muzyka wszech czasów. Jego twórczość cechuje złożoność, matematyczna dokładność, a przy tym niebywała melodyjność głównych tematów. Co ciekawe – muzyka polifoniczna doceniana jest nie tylko przez pianistów, organistów, czy barokowych śpiewaków, ale także przez jazzmanów. To właśnie Bachowi zawdzięczają kunszt swobodnego prowadzenia głosów solowych, a przede wszystkim improwizacji. 
Tak więc pierwszą prezentacją konkursową każdego z uczestników była kompozycja Jana Sebastiana Bacha ze zbiorów „Łatwe utwory”, „Małe preludia”, „Inwencje dwugłosowe”, czy „Das Wohltemperierte Klavier”, natomiast drugi utwór to opracowania utworów jazzowych w stylu boogie, reggae, ragtime…
Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: doc. dr hab. Ewa Kandulska-Jakóbczyk – pianistka, wieloletni pedagog Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Antoni Hoffmann – przedstawiciel Pro Sinfoniki, ceniony organista.
Laureatami konkursu zostali:
w grupie młodszej:
1.    Wiktoria Łasek
2.    Marcin Skrobała
3.     Natasza Derbich
w grupie starszej:
1.    Mikołaj Resztak
2.    Maja Lis
3.    Zuzanna Bednarczyk
Wszyscy młodzi pianiści zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Goślińskie Towarzystwo Muzyczne, Gminę Murowana Goślina i Pro Sinfonikę. Laureaci otrzymali nagrody finansowe. Nagrodę publiczności otrzymał zdobywca pierwszego miejsca w grupie starszej Mikołaj Resztak. Tradycyjnie przygotowaniem słodkiego poczęstunku na czas obrad jury zajęli się rodzice, za co Im serdecznie dziękujemy. 
Gratulujemy laureatom, wszystkim uczestnikom konkursu, a także Ich nauczycielom i rodzicom. 
Przygotowanie pianistów: 
Jadwiga Maćkowiak, Adrianna Wtorkowska-Kubińska, Katarzyna Łukaszewicz, Weronika Jarzyńska, Tadeusz Szeligowski, Justyna Gertner-Piechel.
Organizatorzy:
Goślińskie Towarzystwo Muzyczne w Murowanej Goślinie,
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza 
w Murowanej Goślinie,
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Tekst: Jadwiga Maćkowiak, Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Antoni Hoffmann

  • widzowie siedzą na krzesłach
  • wręczanie nagród i wyróżnień
  • zastępca burmistrza gratuluje młodym uczestnikom
  • zastępca burmistrza gratuluje młodym uczestnikom
  • zastępca burmistrza gratuluje młodym uczestnikom
  • zdjęcie grupowe
  • trzech artystów na scenie

Murowana Goślina dla Ukrainy

W auli przy ul. Mściszewskiej odbył się koncert charytatywny "Murowana Goślina dla Ukrainy". Zastępca Burmistrza MiG Murowana Goślina Radosław Szpot i ks. Proboszcz Sławomir Jessa podziękowali wszystkim mieszkańcom za solidarność i pomoc uchodźcom przybywającym do Polski. Wystąpili artyści scen poznańskich: Agnieszka Wawrzyniak, Jarosław Patycki i Klaudiusz Kapłon. Koncert był wspólną inicjatywą Gminy Murowana Goślina, Ośrodka Kultury i Parafii pw. św. Jakuba Apostoła.

Do puszek Caritas udało się zebrać 1440 zł, dziękujemy mieszkańcom za ofiarność, artystom za otwarte serca i bezinteresowność. To bardzo ważne, że w tych trudnych czasach jesteśmy wszyscy razem, potrafimy dzielić się dobrem i wzajemnie na siebie liczyć!


Tekst: Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • publiczność
  • publiczność
  • uroczyste rozpoczęcie koncertu przez organizatorów i zastępcę burmistrza
  • podziękowania, wręczenie kwiatów
  • organizatorzy z puszkami Caritasu
  • ekipa mieszkańców Murowanej Gośliny pozuje do wspólnego zdjęcia

Las Wolności i Pokoju

Mieszkańcy gminy Murowana Goślina posadzili w Zielonce, niedaleko Arboretum, symboliczny "Las Wolności i Pokoju". Na przygotowanym przez Nadleśnictwo Łopuchówko terenie zostały posądzone 3 letnie dęby bezszypułkowe. 
Bardzo dziękujemy za współpracę Nadleśnictwu Łopuchówko oraz Panu leśniczemu Arturowi Luty, który przy okazji sadzenia drzewek wprowadził nas w arkana pracy leśniczego i przekazał cenne wiadomości o lesie i jego mieszkańcach.

  • dwie osoby sadzą drzewko
  • sadzenie drzewka
  • mieszkańcy sadzą las
  • sadzenie lasu
  • leśniczy prezentuje jak sadzić drzewko
  • sadzenie drzewek, w tle flagi Murowanej Gośliny
  • sadzenie drzewek
  • duża grupa dzieci pozująca do wspólnego zdjęcia

Jajko czy kura?

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem. Rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Dlatego zaprosiliśmy rodziców i dzieci na rodzinne warsztaty wielkanocne w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza”. 
W Pracowni Kreatywnych Dzieciaków zostały powołane do życia wielobarwne skarpetkowe zajączki wielkanocne, pełne wdzięku i wigoru. W pracowni Majsterklepki została stworzona królowa kurnika, czyli jej wspaniałość Kura Wielkanocna. 
Każdy z uczestników wykonał swojego niepowtarzalnego zająca i wspaniała kurę, które będą na pewno niebanalną, świąteczną ozdobą każdego domu. Był to czas na spędzenie ze sobą kilku magicznych chwil, zacieśnienia relacji rodzinnych, w miłej i twórczej atmosferze, jak przystało na twórców. Dziękując wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach, nie zastanawiamy się co było pierwsze jajko czy kura, tylko kto był bardziej zaangażowany i pochłonięty zabawą rodzice czy dzieci?

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas i życzymy wesołych, radosnych Świąt Wielkanocnych.


Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • Uczestnicy zajęć przy stole malują i rysują na kawałku drewna.
  • Ojciec z synem przyklejają elementy zająca klejem
  • Ojciec i syn, mama i córka przyklejają elementy zająca
  • Uczestnicy zajęć przy stole malują i rysują na kawałku drewna.
  • Dłoń dziecięca przybija młotkiem gwóźdź do deseczki
  • Zajączki wielkanocne wykonane ze skarpetek, wstążek, drucików dekoracyjnych.
  • kolorowe kurki wykonane z drewna i wkrętów, podkładek i kawałków wykładziny
  • Chór, publiczność, w tle ołtarz w prezbiterium i rozświetlony żyrandol.

Modlitwa i spowiedź przez pieśń

Wspaniały koncert pieśni pasyjnych odbył się w Niedzielę Palmową br. w goślińskiej Farze. Wystąpił Chór Żeński „Canzona” pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej. Koncert składał się z sześciu pieśni pasyjnych, przeplatanych literackimi rozważaniami o modlitewno-konfesyjnym charakterze, przygotowanymi przez Mariolę Woźniak. Wyznając grzechy i słabości słowem, a wielbiąc Boga pieśnią chórzystki wprowadziły publiczność w stan kontemplacji pełnej skupienia na modlitwie i rozważaniu wydarzeń związanych z męką i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. W ten postny czas, wzbogaceni artystycznym przeżyciem lepiej przygotowani do Wielkanocy przejdziemy przez mrok do światła. Splot elementów kultury ze światem sacrum, to w Murowanej Goślinie długa i piękna tradycja, z której możemy czerpać wiele satysfakcji estetycznych oraz wartości duchowych.


Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • chór podczas występu
  • zbliżenie na twarze wokalistek
  • solistka
  • nowa rada nadzorcza z zastępcą burmistrza
  • grupa uczestników konkursu pozuje do wspólnej fotografii

Sowa ze Słoniem Trąbalskim

Po dwuletniej przerwie znowu zagościł w kalendarzu imprez kulturalnych naszej gminy XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Wiosenne Przebudzenie”. Jest to najstarsza impreza cykliczna Powiatu poznańskiego. Eliminacje gminne odbyły się 21 kwietnia br. Z szerokim uśmiechem na twarzy, nareszcie bez maseczki, dyrektor naszego ośrodka kultury przywitała recytatorów, którzy reprezentowali wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Poziom tegorocznych eliminacji gminnych był niezwykle wysoki, uczestnicy zachwycili interpretacją, techniką wykonania i wyrazem artystycznym. Teksty były doskonale dobrane do wieku i możliwości młodych adeptów sztuki władania słowem. Największą niespodzianką była grupa starsza, w tej kategorii wszyscy recytatorzy zostali wyróżnieni i w tej kategorii przyznano dwie nominacje do finału. 

Jury w składzie: przewodnicząca - Dioniza Boch i Agnieszka Szymańska-Wojtera wybrało laureatów, są nimi: 
grupa najmłodsza
 nominacja do finału – Oliwia Sakowicz (SP Długa Goślina)
 wyróżnienie – Nina Tokarska (SP Białężyn)
 wyróżnienie – Filip Hodczak (SP Białężyn)
 wyróżnienie – Julita Ługowska (SP Długa Goślina)
grupa młodsza
 nominacja do finału – Judyta Wachowska (SP Długa Goślina)
 wyróżnienie – Łukasz Szulc (SP nr 1 Murowana Goślina)
 wyróżnienie – Wojciech Chwał (SP Białężyn)
grupa starsza
 nominacja do finału – Mateusz Chwał (SP Białężyn) 
 nominacja do finału – Joanna Kaczmarczyk( SP nr 2 w Murowanej Goślinie))
 wyróżnienie – Julia Figura (SP Białężyn)
 wyróżnienie – Zofia Krankiewicz (SP nr 2 Murowana Goślina)


Na zakończenie z rąk dyrektor ośrodka kultury Arlety Włodarczak i Radnego Rady Powiatu Poznańskiego Jarosława Dobrowolskiego, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i pakiet upominków promocyjnych Gminy Murowana Goślina. Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału, gratulujemy laureatom i trzymamy mocno kciuki w finale. 

Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • laureaci
  • dziewczynka recytuje wiersz
  • dziewczynka recytuje wiersz
  • chłopiec recytuje wiersz
  • wręczanie dyplomów i upominków
  • siedzący na krzesełkach uczestnicy konkursu
  • laureaci
  • grupa recytatorów

Wiosenne Przebudzenie - finał

Za nami Wielki Finał

Od ponad dwudziestu lat, z dwuletnią przerwą spowodowaną pandemią, nasz ośrodek kultury organizuje najstarszą imprezę cykliczną Powiatu Poznańskiego. Pomimo sporego stażu, cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem, a co najważniejsze ciągle zachwyca, rozwija się i młodnieje. W sali ośrodka kultury w dniu 22 kwietnia br. odbył się Wielki Finał XXI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Uczniów Szkół Podstawowych „Wiosenne Przebudzenie”. 
W niezwykłej wiosennej scenografii przygotowanej przez Bartka Stefańskiego, gościliśmy recytatorów z gmin: Czerwonak, Mosina, Stęszew, Suchy Las, Tarnowo Podgórne i Murowana Goślina.
Od wielu lat staramy się promować ruch recytatorski, poprzez sukcesywne przeprowadzanie szeregu konkursów. Dzięki temu poezja jest bliższa dzieciom i młodzieży, uczy dobrego smaku oraz doskonali warsztat recytatorski i kulturę żywego słowa. Dzięki poezji doświadczają tego, co najpiękniejsze i najwartościowsze w życiu. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie, w końcu gościliśmy najlepszych z najlepszych. Zachwycały wszystkie prezentacje, odpowiednio dobrane teksty, doskonałe interpretacje i mistrzowska technika. Przed ogłoszeniem wyników konkursu, dla uczestników i publiczności wystąpił z mini recitalem Przemysław Mazurek. Po jego występie przyszła pora na podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników. Jury w składzie: przewodniczący – Przemysław Mazurek, Dioniza Boch i Agnieszka Szymańska-Wojtera wybrało laureatów tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”:
grupa najmłodsza:
1 miejsce Emilia Domańska z gminy Tarnowo Podgórne
2 miejsce Antoni Kubacki z gminy Mosina
3 miejsce Sonia Szczepanik z gminy Czerwonak
grupa młodsza: 
1 miejsce Aleksandra Pawlik z gminy Stęszew
2 miejsce Judyta Wachowska z gminy Murowana Goślina
3 miejsce Rita Pawlak z gminy Suchy Las
wyróżnienie Marlena Siodło z gminy Czerwonak
grupa starsza
1 miejsce Felicja Stolarska z gminy Tarnowo Podgórne
2 miejsce Mateusz Chwał z gminy Murowana Goślina
3 miejsce Maja Woźny z gminy Mosina

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Wielkie brawa dla Was, dla Waszych opiekunów i nauczycieli. Doceniamy i podziwiamy Waszą pracę.

Tekst: Agnieszka Szymańska- Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • dziewczynka
  • jury
  • chłopiec
  • widzowie
  • chłopiec
  • dziewczynka
  • dziewczynka
  • dziewczynka
  • dziewczynka
  • wręczanie dyplomów
  • laureaci pozują do wspólnego zdjęcia
  • wręczanie wyróżnień
  • wspólne zdjęcie uczestników konkursu
  • podczas koncertu, muzycy na scenie

Trzeba coś robić

W piątkowy wiosenny wieczór, sala naszego ośrodka kultury, zamieniła się w klimatyczną salę klubową, po której roznosił się aromat parzonej kawy. W wygodnych sofach przy blasku świec w swój świat wrażliwości zabrał nas Przemek Mazurek z zespołem. „Trzeba coś robić”, to recital w pełni autorskich piosenek z kilkoma akcentami klasyków piosenki (W. Młynarskiego, J. Przybory, J. Kaczmarskiego, A. Osieckiej) w interpretacji artysty. 
Sam o sobie pisze: „autor tekstów (słowo ,,poeta” zostawmy Norwidowi), autor muzyki (słowo ,,kompozytor” zostawmy Wasowskiemu), aranżer (m.in. utworów dla dzieci w wydawnictwie muzycznym), artysta kabaretowy (Afera, Kabaret z Woźnej, swego czasu - Kabareciarnia), instruktor śpiewu, nauczyciel muzyki, informatyk, redaktor radiowy, mąż, ojciec, współwłaściciel kredytu na 35 lat, miłośnik koszykówki.”
Trudno jest zdefiniować muzykę i teksty P. Mazurka. Jego piosenki potrafią być aktorskie, literackie, kabaretowe, zahaczają o poezję śpiewaną. Jego koncerty to niezwykły koktajl muzyczny, złożony z wielobarwności dźwięków i różnorodności uczuć. Jego piosenki nie potrafią być obojętne, statyczne. Mówią i dotykają zawsze czegoś. Komentują aktualne wydarzenia polityczne i społeczne, by za chwilę w sposób dowcipny wyśmiać nasze przywary. Potem zasłuchujemy się w piękną liryczną balladę o miłości i przenosimy się do cudnego sadu dziadka. 
Dowcipne prowadzenie, cudowna muzyka w mistrzowskim wykonaniu, żywy dialog z publicznością, sprawiły że godzina minęło nam niepostrzeżenie. Duża dawka dobrej energii z odrobiną refleksji była i jest zawsze bardzo pożądana. 
Przemkowi Mazurkowi na scenie towarzyszyli niezwykli muzycy Paweł Głowacki na basie i Szymon Żurowski na skrzypcach i klawiszach. Kto nie był, niech żałuje.
Koncert odbył się 22 kwietnia br. w ośrodku kultury przy ul. Mściszewskiej.

Tekst Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier 

 

  • muzyk z gitarą
  • muzyk ze skrzypcami
  • muzyk z gitarą
  • muzycy na scenie
  • widzowie
  • muzycy
  • grupa tancerek na scenie

Taneczne szaleństwo

Hala widowiskowa MG Sport w Murowanej Goślinie stała się sceną dla niezwykłych pokazów tanecznych. Zaprezentowali się tancerze amatorzy, którzy należą do wielkiej rodziny Szkoły Tańca Moniki Pyś. 
Tego dnia mogliśmy podziwiać na parkiecie solistów, pary taneczne, zespoły w różnych grupach wiekowych. Swoje umiejętności taneczne prezentowali tancerze z gmin Murowana Goślina, Czerwonak, Suchy Las oraz mieszkańcy Poznania. Ten sobotni wieczór taneczny był wyjątkowy pod każdym względem. Choć pokazy trwały ponad dwie godziny, publiczność nie mogła narzekać na nudę. Tańce z różnych zakątków świata, przepiękne stroje, oprawa z efektami światła, dymów, dźwięku i obrazu zabrała publiczność w podróżą taneczną na najwyższym poziomie. A co najważniejsze widać było wielką pasję do tańca, radość, zaangażowanie i odwagę wszystkich tancerzy. Oczywiście w kilku układach zaprezentowała się również sama założycielka szkoły.
Organizatorami imprezy byli: Szkoła Tańca Moniki Pyś oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.


Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier

 

  • formacja taneczna
  • para w tańcu
  • pięć kobiet w układzie tanecznym
  • grupa osób podczas tańca
  • para w zmysłowym tańcu
  • kobiety w formacji tanecznej
  • kobieta tańczy z miotłą
  • roztańczone kobiety
  • para w tańcu, mężczyzna podnosi kobietę
  • taniec, w tle dymy
  • formacja mężczyzn podczas tańca na scenie
  • wspólne zdjęcie wszystkich uczestników
  • grupa uczestników na schodach przed budynkiem

Niedzielne łazęgi

W piękny, niedzielny poranek grupa miłośników historii spotkała się przy pałacu w Przebędowie. Tym razem naszym przewodnikiem był mieszkaniec Przebędowa, nauczyciel, pasjonat historii, przez kilka lat dyrektor miejscowego oddziału HR Smolice Pan Stanisław Bromberek. Spacer rozpoczęliśmy od zwiedzania położonego wokół pałacu parku krajobrazowego, w którym rośnie ok. 40 gatunków krzewów i samosiewów. Na uwagę zasługuje egzotyczny tulipanowiec amerykański, platan, cisy, czy rozłożysta lipa. W samym środku parku znajduje się dobrze zachowany pałac eklektyczny z XIX w., w którym mają siedzibę Oddział HR Smolice i Przedszkole „Leśne Skrzaty”. O tej porze roku niektóre połacie parku pokryte są kobiercami kwitnących roślin m.in. rosną tu zawilce, fiołki, cebulice, ziarnopłon wiosenny i kokorycze. Mieliśmy także okazję zobaczyć zabytkowe zabudowania folwarczne, gorzelnię, czy położony na skraju parku domek ogrodnika. Spacer zakończyliśmy przy zbiorniku retencyjnym w dolinie Trojanki.

Dziękujemy Panu Stanisławowi za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoją wiedzą.


Tekst i zdjęcia: Arleta Włodarczak 

  • grupa osób stojąca w kręgu
  • w trakcie spaceru, na pierwszym planie kobieta prowadząca rower
  • grupa osób stoi pod ogromnym drzewem
  • zbiorowe zdjęcie laureatów

Sukces Canzony


W miniony weekend Chór Dziewczęcy Canzona wziął udział w jubileuszowej, 25 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, gdzie udało się zdobyć ZŁOTY DYPLOM oraz nagrodę w wysokości 3000 zł w kategorii chórów, stowarzyszeń i instytucji kultury. W konkursie udział wzięło 14 chórów z całej Polski.
To pierwszy konkurs od czasu pandemii, tym bardziej cieszymy się z tej nagrody, która będzie motywowała dziewczęta do dalszej pracy. 

Adrianna Wtorkowska-Kubińska
fot. P.Kałasz, A.Wituła i F.Sychowski

  • wręczenie czeku-nagrody
  • członkowie chóru na schodach
  • wspólne zdjęcie lauretów
  • chór Canzona
  • Barwny korowód chórów na ulicy miasta
  • dziewczęta z chóru podczas występu
  • Nekrolog
  • teren majówki na stadionie z lotu ptaka

Wielka Majówka w Murowanej Goślinie

Piknik ekologiczny
Pierwszy dzień Wielkiej Majówki w Murowanej Goślinie odbył się pod znakiem bezpieczeństwa i ekologii. 
Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina uruchomili punkty konsultacyjne, w którym mieszkańcy gminy mogli wypełnić obowiązkową deklarację CEEB (źródło ogrzewania budynku), udzielano pomocy w wypełnieniu wniosku o udział w programie likwidacji wyrobów zawierających azbest. Wszystkim zainteresowanym wymianą pieców lub przeprowadzeniem termomodernizacji budynku mieszkalnego udzielano informacji o programie Czyste powietrze.
Wystawcy zaprezentowali pojazdy elektryczne i ekologiczne źródła ogrzewania budynków. Czynny był punkt odbioru elektrośmieci, za które można było otrzymać przekazane przez Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie sadzonki drzewek.
Piknik ekologiczny w Murowanej Goślinie to przede wszystkich frajda dla dzieci. Zorganizowano stanowiska zabaw i konkursów związanych z ekologią, ochroną środowiska i segregowaniem odpadów. Był m.in. „Wszędobyl bezpieczny las”, turniej wielkiego Twistera, dart XXL, narty wieloosobowa, wyścig gąsienic,  układanie smoków z odpadów, segregowanie „śmieci” na czas. Wszystkich bardzo ucieszyła wizyta myszki Minnie oraz zaproponowana przez Nadleśnictwo Łopuchówko mobilna gra edukacyjna i ekologiczne koło wiedzy. Młodych mieszkańców naszej gminy niezmiernie zainteresowały zajęcia z mikroskopem diagnostycznym oraz pokazy wozów strażackich zaprezentowane przez jednostki OSP z gminy Murowana Goślina. Dzieci mogły wejść do środka pojazdów, założyć hełm strażacki oraz poznać techniki gaszenia pożarów i udzielania pierwszej pomocy.
Drugi dzień majówki
Sobota na stadionie miejskim wypełniona była licznymi atrakcjami.
 W programie drugiego dnia Wielkiej Majówki znaleźć mogliśmy animacje, tańce, zabawy, malowanie twarzy, duże bańki mydlane i wizytę Minionka dla najmłodszych.
 Na scenie majówkowej zaprezentowały się zespoły taneczne i muzyczne. Widzowie podziwiać mogli pokaz zespołu tanecznego Agaty Zielińskiej i pokazy taneczne WTZ przygotowane przez Dominikę Kołsut. Na scenie wystąpił w swoim  koncercie Jakub Herfort zwycięzca programu telewizyjnego „Mam Talent”, następnie grupa wokalna „Song Vibe”. Wieczorem publiczność została doładowana pozytywną dawką mocy podczas koncertu zespołu „Czysta Energia”.
 Wiele innych atrakcji czekało na uczestników majówki także poza sceną. Strefa food trucków z pysznym, niezwykle urozmaiconym jedzeniem zaspokoiła apetyt gości majówki serwując niebo w gębie. Niebo zdobyć można było także dosłownie lecąc balonem na uwięzi, czy  helikopterem podziwiając z góry Murowaną Goślinę. Chętnych śmiałków było bardzo wielu. Stare zabytkowe automobile uatrakcyjniły czas miłośnikom klasycznej motoryzacji.  Dla najmłodszych dostępne były dmuchańce, kolejka, gokarty i karuzela oraz stoiska z zabawkami i słodyczami. 
Trzeci dzień majówki
Trzeciego dnia Wielkiej Majówki rządził Rock! 
Zrobiło się rockowo w klimacie jak z niesamowitego festiwalu. Na naszej wielkiej scenie wystąpiły formacje grające mocniejsze brzmienia. Publiczność bawiła się  począwszy od zespołu „Flying Heads” z Murowanej Gośliny przez występ zespołu „Ribs in Coke” z Trzcianki, zespołu „ETA” ze Szczecina aż po występ gwiazdy wieczoru - zespołu „Kobranocka”.
 Czas trzeciego dnia majówki upłynął w klimatach metalowych, rockowych i punkrockowych. Na koniec „Kobranocka” przypomniała swoje wielkie numery, które rozgrzały publiczność nie tylko goślińską ale także wiernych fanów przybyłych na koncert specjalnie do naszego miasta. Klimatycznie i w temacie mocnych brzmień zrobiło się podczas zlotu motocyklowego. Ten niepowtarzalny warkot silników majestatycznych motocykli dodał całemu rockowemu wydarzeniu pazura zadziorności i wiatru wolności we włosach. Na bieżni stadionu ustawiły się maszyny w szyku prezentacyjnym robiąc niesamowite wrażenie.
 Dobra muza, dobre jedzenie, klimatyczne motocykle, loty helikopterem, atrakcje dla najmłodszych, ładna wiosenna pogoda! Idealnie się wszystko złożyło na fantastyczną zabawę.
Trzy dni majówki pełne atrakcji kulturalnych i rekreacyjnych do wyboru dla każdego to czas miło spędzony  w świetnym klimacie, w dobrym towarzystwie, to dobry początek ciepłej pory roku i nadchodzących imprez i wydarzeń.

Zdjęcia: Andrzej Kietzmann

  • stoisko urzędu gminy
  • uczestnicy festynu przy wozach strażackich
  • dzieci przy mikroskopach i grach edukacyjnych
  • właściciele rowerów czekają na znakowanie rowerów przez policjanta
  • małe dziecko w towarzystwie rodziców i strażaka polewa wodą z węża
  • straż miejska z dziećmi podczas zabawy z alkogoglami
  • dzieci bawią się bańkami mydlanymi
  • uczestnicy pikniku oglądają auta ze zlotu klasyków
  • animacje na scenie, taniec z chustami
  • ogromny balon z koszem, kolejka chętnych do lotu
  • kolejki chętnych przy food truckach
  • kolejka chętnych do lotu helikopterem, w tle helikopter
  • zlot starych samochodów
  • na scenie trzech muzyków z gitarami
  • zespół na scenie
  • bardzo dużo motocykli stojących jeden za drugim
  • na scenie, wręczanie pucharów motocyklistom
  • na scenie, wręczanie pucharów motocyklistom
  • zespół na scenie
  • uczestnicy koncertu przed sceną
  • poczty sztandarowe przed ołtarzem w kościele

Święto Konstytucji 3 Maja

Przez dwa ostatnie lata pandemia nie pozwoliła nam wspólnie uczcić święta Konstytucji 3 Maja. 
Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny. Mszę św. koncelebrowali ks. dziekan Sławomir Jessa, ks. proboszcz Parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa ks. Piotr Szymkowiak. W eucharystii wzięły udział władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji, instytucji, szkół i stowarzyszeń. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego. Dalsza część obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miała miejsce na placu Powstańców Wlkp. rozpoczęto wspólnym zaśpiewaniem hymnu państwowego z towarzyszeniem orkiestry i wokalistów.

26 lutego br. obchodziliśmy 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypadła w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego – autora słów hymnu.

Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina w uroczystym wystąpieniu przedstawił sytuację polityczną w Rzeczypospolitej i Europie pod koniec XVIII w. oraz nakreślił tło historyczne tworzenia drugiej w świecie, pierwszej w Europie konstytucji.
Przedstawiciele blisko czterdziestu środowisk złożyli kwiaty pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich, a następnie wpisywali się do pamiątkowej, istniejącej od 2008 roku Księgi Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na placu zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Po południu Kurkowe Bractwo Strzeleckie zorganizowało na strzelnicy Brackiej Strzelanie Trzeciomajowe.

Cieszymy się, że w tym ważnym dla naszej Ojczyzny dniu mogliśmy znowu być razem.

Tekst: Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • poczty sztandarowe na placu
  • zastępca burmistrza przy mikrofonie
  • młodzież na placu
  • składanie wiązanek pod pominikiem, dwóch mężczyzn
  • mężczyzna z dzieckiem pod pomnikiem
  • składanie kwiatów przez delegację
  • policjant składa wiązankę kwiatów
  • bractwo kurkowe składa wiązankę kwiatów
  • kolejka do wpisania się do księgi pamiątkowej
  • zebrani na uroczystości
  • orkiestra dęta
  • kobieta przy mikrofonie
  • grupa uczestników

Eliminacje Gminne do XXV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków

„Na wyspach Bergamutach”, zamieszkał „Kot w butach”, „Maszerowała wiosna”, więc przyjechała „Zaczarowana dorożka”. To tytuły piosenek, które zostały najwyżej ocenione podczas Eliminacji Gminnych do XXV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2022. Na tle pięknej scenografii, autorstwa Bartłomieja Stefańskiego 11 maja br. w sali ośrodka kultury, po dwuletniej przerwie mogliśmy ponownie spotkać się z rozśpiewanymi przedszkolakami. W naszych eliminacjach udział wzięły dzieci z przedszkoli: „Groszek”, „Koniki Polne”, „Leśna Gromada”, „Promyk”, „Słoneczko” i przedszkola w Łopuchowie. Festiwal ma na celu popularyzację piosenki, kształcenie muzyczne poprzez wspólną zabawę i prezentację umiejętności artystycznych przedszkolaków. Zadaniem jury było wybrać czwórkę solistów, którzy będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. 
Wszystkie dzieci miały bardzo dobrze dobrane utwory do swoich możliwości wokalnych i wiekowych. Zachwycały nas interpretacje i zaangażowanie w śpiew.
Jury w składzie: Przewodnicząca - Alicja Duszczyk, Jakub Domański i Agnieszka Szymańska-Wojtera po wysłuchaniu 23 prezentacji w ramach Eliminacji Gminnych XXV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2022 postanowiło wyróżnić:
Zosię Haraj z Przedszkola w Łopuchowie, 
Oliwię Wtorkowską z Przedszkola „Promyk” w Murowanej Goślinie, 
Zosię Piętkę z Przedszkola „Groszek” w Murowanej Goślinie,
przyznać nominacje do eliminacji Powiatu Poznańskiego:
1 Nikodemowi Dykert z Przedszkola „Słoneczko” w Murowanej Goślinie,
2 Małgorzacie Karpińskiej z Przedszkola „Słoneczko” w Murowanej Goślinie,
3 Marii Mordal z Przedszkola „Groszek” w Murowanej Goślinie,
4 Julii Pikulik z Przedszkola w Łopuchowie.
Słowa uznania należą się wszystkim wykonawcom, rodzicom i opiekunom. Dzieci zachwycały i bawiły zgromadzoną publiczność. Gratulujemy i dziękujemy wychowawcom za wspaniałą pracę dydaktyczną. 

Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

 

  • młody uczestnik na scenie
  • chłopiec przy mikrofonie
  • dziewczynka przy mikrofonie
  • dziewczynka przy mikrofonie
  • kobieta wręcza dziecku upominki
  • grupa uczestników pozuje do wspólnego zdjęcia
  • widzowie
  • duża grupa uczestników
  • grupa uczestników konkursu

Do Akademii Pana Kleksa jedziemy zaczarowaną dorożką

Dzień po Eliminacjach Gminnych XXV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2022 w sali ośrodka kultury odbyły się eliminacje powiatowe. Wzięły w nich udział dzieci reprezentujące gminy: Czerwonak, Komorniki, Mosinę, Suchy Las i Murowaną Goślinę. Przed jury zaprezentowało się 13 najlepszych solistów i solistek Powiatu Poznańskiego.
Jak należało się spodziewać na tym etapie, poziom prezentacji wokalnych był bardzo wysoki. Dobór repertuaru, estetyka wykonawcza oraz ogólny wyraz artystyczny zachwycał i trudno było wybrać wokalistów, którzy będą reprezentować nasz powiat w eliminacjach rejonowych.
Jury w składzie: Alicja Duszczyk - przewodnicząca, Joanna Szalbierz-Kędzierska i Agnieszka Szymańska-Wojtera, postanowiło jednogłośnie
wyróżnić: 
1. Nikodema Lisieckiego (Gmina Czerwonak),
2. Laurę Dąbkiewicz (Gmina Mosina),
3. Jagnę Matylę (Gmina Mosina).
nominować do etapu rejonowego:
1. Aleksandrę Gęsior (Gmina Komorniki),
2. Nikodema Dykert (Gmina Murowana Goślina),
3. Małgorzatę Karpińską (Gmina Murowana Goślina),
4. Julię Pikulik (Gmina Murowana Goślina),
5. Julię Rymkiewicz (Gmina Czerwonak).
Każdy uczestnik festiwalu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz torbę z gadżetami gminnymi. Gratulujemy solistom, rodzicom i opiekunom za przygotowanie i zaangażowanie. Wszyscy byliście wspaniali. 
Serdecznie dziękujemy ośrodkom kultury za współorganizację i zaangażowanie w przygotowanie eliminacji gminnych.
Oczywiście mocno trzymamy kciuki za naszą nominowaną piątkę, która wystąpi na Eliminacjach Rejonowych 21 maja br. w Obornickim Ośrodku Kultury.
 
Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęci : Tomasz Mizgier  

  • dziecko przy mikrofonie w tle plakat informujący o konkursie, na którym namalowany jest duży miś
  • dziecko przy mikrofonie w tle plakat informujący o konkursie, na którym namalowany jest duży miś
  • dziecko przy mikrofonie w tle plakat informujący o konkursie, na którym namalowany jest duży miś
  • dziecko przy mikrofonie w tle plakat informujący o konkursie, na którym namalowany jest duży miś
  • dziecko przy mikrofonie w tle plakat informujący o konkursie, na którym namalowany jest duży miś
  • dziecko przy mikrofonie w tle plakat informujący o konkursie, na którym namalowany jest duży miś
  • dziecko przy mikrofonie w tle plakat informujący o konkursie, na którym namalowany jest duży miś
  • kolorowe obrazki na ścianie

Wiosna w pełni ...

Po raz kolejny mam przyjemność przybliżyć Państwu prace wybitnych artystów skupionych w ekskluzywnym Klubie Kreatywnych Dzieciaków. Po szaleństwach wielkanocnych, gdzie grupa najstarsza malowała portret szefa podwórka -Koguta, albo Królowej – Kury, trzy pozostałe grupy zmierzyły się z qullingiem i w tej technice powstały zachwycające koguty (kilka nawet wskoczyło na naszą kartkę wielkanocną). Teraz przyszedł czas na wiosenną łąkę, pełną kwiatów i bzyczących owadów. Nasze utalentowane dzieciaki chwyciły za pędzle i nożyczki. Powstały cudownie kolorowe łąki, które można zobaczyć w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” i w ośrodku kultury przy ul. Mściszewskiej 10. Grupa najstarsza, zadarła głowę i zobaczyła jak wśród kwitnących drzew owocowych rozgościły się ptaki. Te prace zostały namalowane akwarelami, zostały umieszczone w Galerii „Kreatywnych Dzieciaków”. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania i podziwiania. Warto!


Tekst i zdjęcia Agnieszka Szymańska- Wojtera

  • kolorowe obrazki w gablotach na ścianie
  • obrazki z kolorowymi motylami
  • kolorowe obrazki, motyle i ptaszki
  • kolorowe obrazki w gablotach na ścianie
  • członkowie chóru przed ołtarzem

Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią na goślińskie sceny w pełni powrócił Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego. Koncert inauguracyjny XIV edycji tego muzycznego wydarzenia odbył się w niedzielę 15 maja 2022 r. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św. odprawionej przez ks. dziekana Sławomira Jessę w intencji ks. kanonika Edmunda Szymańskiego. Msza św. z udziałem chórów goślińskich, władz miasta i gminy, parafian i melomanów duchowo otworzyła serca publiczności festiwalowej na piękne artystyczne przeżycia nadchodzących dni Festiwalu. Dyrektor Festiwalu Elżbieta Wtorkowska wprowadziła słowem wstępu w atmosferę nadchodzących koncertów pokrótce przybliżając program tegorocznej edycji. Oficjalnego otwarcia XIV Festiwalu dokonał Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina wyrażając uznanie i radość z tak rozpoznawalnej już marki kulturalnej w kraju i na świecie promującej Murowaną Goślinę.
W pierwszym, inauguracyjnym koncercie wystąpiły goślińskie zespoły: Chór Dziewczęcy „Canzona” Dyrygent: Adrianna Wtorkowska-Kubińska, Akompaniament: Weronika Jarzyńska-Pluta, Żeński Chór „Canzona” Dyrygent: Elżbieta Wtorkowska i Chór Mieszany „Vocantes” Dyrygent: Leszek Bajon.
Już pierwszego dnia Festiwalu miało miejsce wydarzenie o bardzo dużym znaczeniu dla historii muzyki. To tutaj po raz pierwszy, przez Żeński Chór „Canzona” wykonany został utwór „Ver reducit gaudia” Piotra Jańczaka pochodzący z roku 2022, podarowany przez kompozytora prof. Elżbiecie Wtorkowskiej. Jego prawykonanie zostanie odnotowane, na wieki upamiętniając XIV Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Murowanej Goślinie. Po koncercie tradycyjnie odbyła się wspólna modlitwa przy grobie ks. E. Szymańskiego.
Na goślińską publiczność czeka jeszcze wiele atrakcji muzycznych i niespodzianek w czasie Festiwalu. Wysłuchamy Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Kameralnego Instytutu Technologicznego Karlsruhe z Niemiec, Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy oraz nie lada gratki z niespodzianką, przypomnimy jak brzmią znane gośliniakom skądinąd mandoliny podczas występu Orkiestry Mandolinowej „Campanella” z Cekcyna.
Zapraszamy gorąco do udziału w koncertach. Czekają na Państwa pełne emocji i pozytywnych wrażeń muzyczne uczty.


Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

 

  • słuchacze koncertu w ławach kościelnych
  • dziewczynka przy mikrofonie
  • dyrygentka na tle chóru
  • zastępca burmistrza na tle chóru
  • dyrygent na tle chóru
  • upominki i gratulacje dla dyrygenta
  • słuchacze w ławkach
  • chór na tle ołtarza
  • składanie gratulacji dyrygentce
  • grupa przedszkolaków zwiedza wystawę

Wystawa pokonkursowa

Do domu kultury w Murowanej Goślinie zawitały prace - plakaty, efekt starań artystów amatorów.

Konkurs „Koleje Wielkopolskie – pociąg do sztuki” został zorganizowany przez Koleje Wielkopolskie. Celem było promowanie młodych artystów, miłośników sztuki, zachęcenie zarówno młodszych jak i starszych do tworzenia i przedstawiania swoich prac szerokiej publiczności. 
Pierwsze miejsce zdobyła praca Wiktorii Cienciały, drugie miejsce praca Anny Bonikowskiej, trzecie Marcina Plewy. Wyróżniono 10 prac z ponad setki nadesłanych.


Tekst: Arleta Włodarczak
Zdjęcia:Tomasz Mizgier

  • prace na sztalugach wzdłuż korytarza
  • grupa dzieci zwiedza wystawę
  • grupa dzieci zwiedza wystawę
  • członkowie chóru podczas występu

Za czym kolejka ta stoi?

W czwartkowe popołudnie 19 maja 2022 r. w auli SP nr 1 w ramach trwającego XIV Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego wystąpił Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. To jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Na swoim koncie ma występy m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jean Michelem Jarrem, J.A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem. W repertuarze chóru znajdują się polskie i obcojęzyczne utwory a capella różnych stylów i epok muzycznych oraz muzyka oratoryjna. Właśnie taki repertuar usłyszeliśmy w tym pięknym, unikatowym koncercie. Muzyką malowane pejzaże bardzo ilustracyjnie przywoływały obrazy z różnych stron świata. Na bis zespół wykonał specjalny utwór w języku polskim i ukraińskim o mocnym przekazie tekstowym, historycznie i obecnie bardzo aktualny. Ważny dla wszystkich ludzi wolności - „ Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko. Cechą Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego jest różnorodność i stuprocentowa pewność satysfakcji z oglądanych występów. Zawsze towarzyszące niespodzianki muzyczne, stylistyczne bogactwo i smaki świata, koloryty i szczególna malowniczość wykonań oczarowuje publiczność. Tym razem nie było inaczej. Warto przeżyć coś nieuchwytnego, dać się zadziwić sztuce i popłynąć jak na czwartkowym koncercie na falach rzeki Missouri. Zapraszamy na kolejne koncerty.

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański  

  • słuchacze koncertu
  • wręczanie kwiatów i podziękowań
  • prowadząca koncert na tle członków chóru
  • gratulacje i wręczanie podziękowań
  • tort z napisem 50 lat

Złote Gody

Kolejnych 26 par małżeńskich z gminy Murowana Goślina obchodziło w ostatnim czasie Złote gody i otrzymało Medal od Prezydenta RP. Na lampkę szampana w rodzinnej atmosfere zaprosili jubilatów Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak, Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Elżbieta Dziel oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Piotr Hildebrandt.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali:

1.      Anna i Bogdan Błachowiak – Murowana Goślina
2.      Maria i Marian Bromberek – Murowana Goślina 
3.      Krystyna i Jan Dahlke – Uchorowo
4.      Regina  i Ryszard Durscy – Rakownia 
5.      Elżbieta i Kazimierz Gałka – Nieszawka
6.      Walentyna i Jan Gruszczyńscy – Mściszewo
7.      Ewa i Władysław Hudziak – Przebędowo
8.      Maria i Stefan Karasiewicz – Murowana Goślina
9.      Ewa i Grzegorz Kilanowscy – Murowana Goślina
10.    Elżbieta i Zbigniew Krauze – Mściszewo
11.    Henryka i Kazimierz Łakomi – Murowana Goślina 
12.    Danuta i Roman Maćkowiak – Murowana Goślina
13.    Maria i Jan Mordal – Murowana Goślina
14.    Maria i Stefan Orzeszek – Murowana Goślina 
15.    Elżbieta i Jerzy Owczarzak – Murowana Goślina
16.    Elżbieta i Zenon Pietrowscy – Murowana Goślina
17.    Regina i Zdzisław Sosnowscy – Mściszewo
18.    Jadwiga i Tadeusz Szymankiewicz – Murowana Goślina
19.    Krystyna i Stefan Szypura – Murowana Goślina
20.    Barbara i Władysław Chojnaccy – Murowana Goślina
21.    Eugenia i Michał Cichońscy – Murowana Goślina
22.    Teresa i Seweryn Dokuczał – Murowana Goślina
23.    Bożena i Ryszard Dopierała – Murowana Goślina
24.    Teresa i Andrzej Mazurek – Uchorowo
25.    Wiktoria i Jarosław Poepke – Wojnowo
26.    Maria i Marian Rembiewscy – Murowana Goślina

Dostojnym Jubilatom życzymy dalszych szczęśliwych lat wśród najbliższych oraz następnych równie radosnych jubileuszy.

 

  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • wspólne zdjęcie juilatów
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • para jubilatów z władzami gminy
  • dziewczynka na scenie
  • członkowie chóru podczas występu

Chór z Karlsruhe w Murowanej Goślinie

W piątek 20 maja br. goślińscy melomani spotkali się w auli, aby wysłuchać trzeciego koncertu XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego. Wystąpił znakomity Chór Kameralny Uniwersytetu Instytutu Technologii w Karlsruhe. Dyrygent Nikolaus Indlekofer założył chór w 1989 roku, zespół tworzy około 25 śpiewaków, głównie studentów Uniwersytetu w Karlsruhe, którzy wspólnie opracowują utwory z najróżniejszych epok. Chór szczególnie upodobał sobie muzykę dwudziestego wieku, co odzwierciedla obecność wielu dzieł współczesnych oraz dwóch światowych premier w jego repertuarze. W podziękowaniu za piękny koncert publiczność nagrodziła chórzystów owacją na stojąco.
Na zakończenie dyrygent otrzymał pamiątkową statuetkę festiwalu oraz upominki od gminy Murowana Goślina
W programie tegorocznej edycji festiwalu zaplanowane są jeszcze dwa koncerty: 31 maja i 5 czerwca. Serdecznie zapraszamy!

Tekst: Arleta Włodarczak
Zdjęcia Tomasz Mizgier

  • widzowie
  • dyrygent przed chórem
  • chór męski
  • słuchacze i chór podczas występu
  • gratulacje i wręczanie upominków dyrygentowi
  • gratulacje i wręczanie upominków dyrygentowi
  • gratulacje i wręczanie upominków dyrygentowi
  • zdjecie z góry, chór i widzowie
  • kolarze na starcie

MTB Kaczmarek 2022

W minioną niedzielę w Rakowni odbyła się czwarta w tym roku edycja prestiżowego cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB 2022. Na trasie spotkało się ponad 400 kolarzy, amatorzy i elita kolarstwa górskiego. Poszczególne grupy kolarzy puszczał na trasę, sygnałem z pistoletu hukowego, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot.
Na dystansie Giga (62 km) o zwycięstwo rywalizowali mistrzowie Polski. M.in. Mariusz Gil wicemistrz świata w kolarskich przełajach U23 (2004) oraz czterokrotny mistrz Polski, Michał Paluta wielokrotny mistrz Polski. Triumfował Grzegorz Grabarek z Zielonej Góry (TBM Systems), który na finiszu był minimalnie lepszy od Mariusza Gila (Euro Bike Team) i Michała Paluty (JBG AeroSpace).
Na Mega (53 km) triumfował Mateusz Siejak z Kiekrza (Kosox Bike Team), Bartosz Kołodziejczyk z Poznania (Euro Bike Team), trzecią pozycję wywalczył Jakub Komar (Medlook SGS Cycling Team)
Na dystansie Mini (32 km) miejsca na podium zajęli Paweł Pęciak z Zielonej Góry (GTW Racing Team), Michał Górniak  Poznania (Rybczyński-Bikes Remmers Team) i Adrian Prymowicz z Murowanej Gośliny (Kosox Bike Team).
W elicie kobiet wygrała Adrianna Osińska (Wysepka Team), na Mega - Sylwia Szpulewska-Larek (SKS Oborniki), na Mini - Aleksandra Minge (Odjechani - Team.pl).
Pozostałe wyniki https://domtel-sport.pl/wyniki,zawody,5293
Trasa wiodła przez urokliwy teren Puszczy Zielonka, wokół jezior - Miejskiego w Okońcu, Czarnego, Pławno oraz Kamińskiego i Bolechowskiego. 
Na boisku sportowym w Rakowni swoje pierwsze kroki w kolarstwie stawiały dzieci. Od tych najmniejszych na rowerkach biegowych po „starszaki”.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dobrowolska

  • kolarze na mecie
  • dzieci na trasie wyścigu
  • organizator z zastępca burmistrza i przewodniczącym Rady Miejskiej przed startem
  • dekoracja na podium
  • kolarz na mecie
  • 2 dzieci na trasie wyścigu
  • dekoracja małego kolarza
  • małe dziecko na rowerku
  • rowerzyści na trasie
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • mali rowerzyści podczas wyścigu
  • grupa kolarzy mija metę
  • małe dzieci na rowerze, na trasie wyścigu
  • grupa kolarzy
  • kolarze na starcie
  • dekoracja na podium
  • dwoje dzieci na rowerach przy banerze gminnym
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • kolarz na mecie
  • kolarz na mecie
  • dekoracja na podium
  • kolarz na mecie
  • dekoracja na podium
  • kolarze na starcie
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • dekoracja na podium
  • chór na scenie

Koncert z okazji Dnia Matki

W niedzielę 29 maja br. w auli SP nr 1 odbył się koncert z okazji Dnia Matki. Wystąpił Chór Dziewczęcy „Canzona” pod kierunkiem Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej, na fortepianie akompaniowała Weronika Jarzyńska-Pluta.

Serdeczne życzenia wszystkim mamom złożył zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot a następnie zaprosił na wyjątkowy koncert.
Chór zaproponował oryginalny repertuar. W pierwszej części usłyszeliśmy polskie utwory ludowe, w tym jeden utwór zaśpiewany w języku kaszubskim. Była muzyka filmowa, utwory rozrywkowe i dziecięce.  Licznie zgromadzona publiczności gorącymi brawami nagrodzała młode artystki, szczególnie po finałowym „We are the world”.

Członkinie chóru obdarowały swoje mamy kwiatkami oraz gorącymi życzeniami.

Na bis usłyszeliśmy „Dona nobis” - przesłanie pokoju, tak bardzo ważne w dzisiejszych niespokojnych czasach. 

Tekst i zdjęcia Tomasz Mizgier

  • zastępca burmistrza przy mikrofonie na tle chóru
  • dziewczynka wręcza kwiaty dyrygentce
  • dyrygentka dyryguje chórem
  • grupa chórzystek przy fortepianie
  • solistka na tle zespołu
  • chórzystka składa życzenia mamie
  • kolorowy dzieciecy rysunek ze stworkiem

Fantazyjne zwierzę

W „Galerii Na Murze” na Nowym Rynku w Murowanej Goślinie pojawiły się fantazyjne zwierzęta. Prace młodych artystów z pracowni rysunku dla dzieci można oglądać do końca czerwca. To sześć prac wykonanych rysunkowymi technikami mieszanymi w różnych stylach, od abstrakcji do surrealizmu o fantastycznych zwierzętach z wielkim udziałem wyobraźni.

Zapraszamy

  • rysunek dziecięcy z kolorowym wymyślonym zwierzakiem
  • rysunek dziecięcy z kolorowym wymyślonym zwierzakiem
  • rysunek dziecięcy z kolorowym wymyślonym zwierzakiem
  • rysunek dziecięcy z kolorowym wymyślonym zwierzakiem
  • rysunek dziecięcy z kolorowym wymyślonym zwierzakiem
  • orkiestra na scenie

Koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy

Trwa XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im .ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie. Podczas jednego z koncertów wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy pod dyrekcją majora dr Dominika Sierzputowskiego. Bydgoska Orkiestra jest częstym gościem kolejnych edycji Festiwalu, a wypełniona sala koncertowa jest potwierdzeniem docenienia przez goślińskich melomanów profesjonalizmu zespołu. Tym razem koncert jak przystało na orkiestrę wojskową rozpoczął marsz „Szlakiem Brdy”, skomponowany przez znanego chórom Canzona bydgoskiego śpiewaka i dyrygenta Orlina Bebenowa. Utwór został w 2008 roku wyróżniony w organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursie. Repertuar koncertu był bardzo różnorodny. Usłyszeliśmy m.in. znane melodie „Resplendent Glory”, „Eye Of The Tiger”, czy też „Blue Moon”. Wszystko w znakomitych aranżacjach i perfekcyjnym wykonaniu. Zabrzmiał też słynny temat z filmu „Gwiezdne wojny”. 
Koncerty bydgoskiej Orkiestry Wojskowej w Murowanej Goślinie są efektem współpracy z chórami dziewczęcym i żeńskim Canzona przy realizacji projektów wokalno-instrumentalnych. Dotychczas powstały „Eschatofonia - ofiarom pandemii covid-19” Romana Drozda i „Majowa Jutrzenka” - oba z udziałem Chóru Dziewczęcego. Natomiast jesienią minionego roku swoją premierę miała kolejna kompozycja Romana Drozda do tekstu Wisławy Szymborskiej - „Gawęda o miłości ojczyzny”, tym razem z udziałem Chóru Żeńskiego. I właśnie ten kilkuminutowy film został zaprezentowany podczas koncertu.
Zwieńczeniem koncertu było niezwykle energetyczne wykonanie kompozycji Chucka Mangione „The Children of Sanchez”. 
Organizatorzy wręczyli gościom Statuetkę festiwalową, a gratulacje złożył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak oraz Radny Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski. Ostatni głos zabrał ks. Dziekan Sławomir Jessa, który pytał jak to możliwe, aby za pomocą małej batuty dyrygenckiej można było osiągnąć tak niezwykły efekt artystyczny. W odpowiedzi kapelmistrz wręczył księdzu batutę i to właśnie on poprowadził kolejny marsz „na bis”. 
Wspaniała, ciepła i serdeczne atmosfera podczas koncertu, profesjonalizm i interesujący repertuar sprawiły, że słuchacze wracali do domów z uśmiechem na twarzy. 

Elżbieta Wtorkowska
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

 

  • muzycy z orkiestry
  • widzowie nagradzają orkiestrę brawami na stojąco
  • koncert
  • orkiestra podczas występu
  • życzenia od dyrektor domu kultury
  • gratulacje dla dyrygenta od zastępcy burmistrza
  • gratulacje dla dyrygenta
  • widzowie
  • ksiądz dyryguje orkiestrą
  • muzycy z instrumentami na scenie
  • na scenie kolorowe postaci z bajek

Dwa dni wielkiej zabawy

Wspaniałe, słoneczne dwa dni w Parku Miejskim dla dzieci z okazji ich święta 4 i 5 czerwca 2022 r. przeżyliśmy bawiąc się i szalejąc beztrosko w tej zielonej, zaczarowanej przestrzeni w środku naszego miasta.
W pierwszym dniu wystartowaliśmy dziecięcym programem MISZ-MASZ z Filharmonią Pomysłów. Były zabawy zręcznościowe i sportowe, ptasi galimatias, animacje z lalkami muzycznymi, bańki mydlane i wspaniałe duże maskotki. Przeurocze alpaki przytulały dzieci do swoich miłych futerek. „Miasteczko Symfonia” to przedstawienie muzyczne, które obejrzeliśmy uraczeni muzyką czarownych instrumentów. W zakątku sztuki pośród młodych drzew, młodzi artyści malowali kadry filmowe na wielkich płótnach z ulubionymi postaciami bajkowymi w ich artystycznej interpretacji. Ze specjalnej gliny w spotkaniu z ceramiką artyści tworzyli piękne kompozycje oparte na naturalnych wzorach otaczającej przyrody. Balonowe kreacje na życzenie spełniał pan baloniarz kręcąc niesamowite fantazyjne kształty baloników dla najmłodszych. Na wszystkich czekała pyszna wata cukrowa i wielgachne dmuchańce do szaleńczej zabawy.
W drugim dniu naszego świętowania Dnia Dziecka odbył się niezwykły pokaz zespołów tanecznych, który zatytułowaliśmy „Dzieci dzieciom”. Bardzo się ucieszyliśmy, że na nasze zaproszenie odpowiedziało tak wiele zespołów. W sumie 150 tancerzy! W pokazach zaprezentowała się Szkoła Podstawowa z Białężyna, Szkoła Podstawowa nr 1 z Murowanej Gośliny, Szkoła Podstawowa nr 2 z Murowanej Gośliny, Szkoła Tańca EFFORT Małgorzaty Koralewskiej, Szkoła Tańca Sardes Arte, Szkoła Tańca Moniki Pyś.
Wystąpiło 14 grup tanecznych, które zaprezentowały różne style tańca od baletu, tańca współczesnego po pokazy akrobatyczne. Wielkie brawa dla Was kochani!!! Dziękujemy Wam, waszym trenerom, nauczycielom, opiekunom i rodzicom, że mogliśmy wszyscy razem spotkać się w tym dniu i podziwiać Wasze taneczne talenty. Murowana Goślina tańcem stoi!
Po pokazach tanecznych wystąpiły utytułowane zespoły mażoretkowe PA- MAR-SZE z Rogozińskiego Centrum Kultury pod kierunkiem Małgorzaty Lang. Na swoim koncie mają wiele nagród, tytułów i medali. 
Tańczyć i bawić się radośnie mogliśmy wszyscy w programie Zmalowanych Animacji i przy muzyce DJ-a, puszczając miliony mieniących się w słońcu baniek mydlanych. Tuż obok czekała na dzieci wspaniała karuzela łańcuchowa, balonowe kreacje pana baloniarza, malowanie twarzy, ogromne dmuchańce i milutkie koniki do jazdy po parku. 
Wszyscy bawiliśmy się świetnie! Rodzinnie, wesoło, w pięknej scenerii. Moc atrakcji dla dzieci pozwoliła im beztrosko spędzić czas, a dorosłym powrócić magicznie do czasu dzieciństwa. Mogliśmy wybawić się, dobrze zjeść w strefie food trucków i niebanalnie spędzić weekend.

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera, Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Tomasz Mizgier, Bartłomiej Stefański

  • dzieci podczas zabawy na dniu dziecka
  • dorosła osoba przebrana za kolorowego koguta goni z dziećmi bańki mydlane
  • burmistrz z mikrofonem w ręku na scenie
  • kolorowy kogut na scenie, przed sceną zgromadzone dzieci
  • kolorowy kogut bawi się na scenie z dziećmi
  • dwóch chłopców przytua się do wielkiej maskotki
  • dzieci lepią z gliny
  • podczas warsztatów z lepienia w glinie
  • chopiec prowadzi konia, na którym siedzi dziecko
  • alpaki
  • dzieci podczas zabawy, na pierwszym planie dziecko w wózku
  • chłopiec gra na olbrzymim bębnie
  • dwie osoby polewają wodą z węża
  • przedstawienie na scenie, dookoła sceny dzieci
  • dwie osoby z hula-hop
  • na scenie kolorowe postaci z bajek
  • dzieci bawią się piłką i hula-hop
  • mężczyzna z dzieckiem przy rzeźbie
  • dzieci tańczą na scenie w towarzystwie dużych maskotek
  • dzieci malują na foliach rozciągniętych między drzewami
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • formacja taneczna na scenie
  • dzieci malują pszółkę Maję na rozciągniętych między drzewami foliach
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupowe zdjęcie dzieci
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • grupa taneczna dzieci na scenie w parku
  • karuzela łańcuchowa
  • dziecko w siodle na koniu
  • dzieci bawią się kolorową chustą i kolorowymi piłeczkami
  • trójka dzieci z bańkami mydlanymi
  • dzieci zjeżdżają z dmuchńców
  • duża grupa dzieci na scenie puszcza bańki mydlane
  • uczestnicy pikniku głaskają alpaki
  • kilka alpak w ogrodzeniu, dookoła dzieci
  • dzieci łapią wielkie bańki mydlane
  • Orkiestra Campanella na scenie z dyrygentem

Orkiestra „Campanella” w Murowanej Goślinie

Ostatni koncert XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego zgromadził liczne grono melomanów. Podczas koncertu zaprezentował się wyjątkowy gość - Orkiestra „Campanella” z Cekcyna. 
Zespół istnieje już 51 lat, od 1985 roku prowadzą go nauczyciele muzyki Anna i Adam Filipscy, a od 2006 roku ich działania wspiera córka Magdalena Filipska. Orkiestrę tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej w Cekcynie i jej absolwenci. Instrumentarium Orkiestry to: mandoliny, gitary akustyczne, gitara basowa, fortepian, akordeony, dzwonki, flety, perkusja i instrumenty perkusyjne. W repertuarze jest przede wszystkim muzyka filmowa, ale także muzyka rozrywkowa, jazzowa i kolędy. Właśnie muzyka filmowa zdominowała nasz festiwalowy koncert, większość utworów to aranżacje Adama Filipskiego. Mieliśmy też wyjątkową okazję do wysłuchania premierowej aranżacji Adama Filipskiego utworu „Byłam różą” Gorana Bregowica.  

Podczas koncertu uczestniczyliśmy w niezwykle emocjonalnym wydarzeniu, na ekranie pojawiło się czarno-białe zdjęcie z roku 1969, przedstawiające orkiestrę mandolinową pod kierunkiem Pana Franciszka Kulupy, działającą w naszej szkole podstawowej w Murowanej Goślinie. Na zdjęciu, wśród grających dzieci m.in. Elżbieta Wtorkowska i Jarosław Dobrowolski. Profesor Elżbieta Wtorkowska wspominała z sentymentem czasy szkolnej orkiestry i przekazała córce Pana Franciszka serdeczne podziękowania i kwiaty dla swojego nauczyciela muzyki. Dużą niespodzianką dla publiczności było dołączenie do sekcji mandolin prof. Elżbiety Wtorkowskiej w utworze „Dwa serduszka” T. Sygietyńskiego. Koncert „Campanelli” został bardzo gorąco przyjęty przez słuchaczy i nagrodzony owacją na stojąco. 
Bardzo miłym akcentem były życzenia urodzinowe złożone przez Annę Filipską prof. Elżbiecie Wtorkowskiej i „Sto lat” zaśpiewane przez publiczność z towarzyszeniem orkiestry. 
Podziękowania za wspaniałą ucztę duchową przekazali zespołowi z Cekcyna: radni Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, Radny Rady Powiatu Poznańskiego Jarosław Dobrowolski i ks. proboszcz Sławomir Jessa. Na koncercie obecny był Wójt Gminy Cekcyn Jacek Brygman z małżonką (ich dwie córki grają w orkiestrze). Pan wójt jest częstym gościem w naszym mieście i pokreślił, że jest pod wrażeniem rozwoju Murowanej Gośliny. 
Zastępca Burmistrza Murowanej Gośliny Radosław Szpot zamykając tegoroczną edycję festiwalu wyraził radość z powrotu do zdrowia prof. Elżbiety Wtorkowskiej i podziękował jej za organizację wydarzenia kulturalnego na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Tekst: Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

 

  • widzowie siedzą na krzesłach
  • zespół na scenie
  • mandolinistki, wśród nich Pani Wtorkowska
  • dyrygent na tle zespołu
  • chłopak z mikrofonem w ręku
  • dziewczynki z mandolinami w rękach
  • dwie dziewczynki z zespołu
  • dwie kobiety i mężczyzna
  • zastępca burmistrza przy mikrofonie
  • słuchacze koncertu
  • radny gratuluje dyrygentce
  • życzenia od dyrektor domu kultury
  • radny gratuluje dyrygentowi
  • dyrygent z dyrygentką
  • mężczyzna składa gratulacje kobiecie i mężczyźnie
  • ksiądz składa gratulacje dyrygentowi
  • dyrygent i członkowie zespołu na scenie
  • mężczyzna składa gratulacje dyrygentce
  • mężczyzna przy mikrofonie
  • kobieta z mikrofonem
  • dyrygentka
  • dyrygent
  • dyrygent i członkowie zespołu na scenie
  • dzieci na leżakach i przy teleskopie

Księżyc jak na dłoni

Od kilku miesięcy w naszym ośrodku kultury działa amatorski klub astronomii. Spotykamy się na obserwacjach nocnego nieba, jego gwiazdozbiorów i planet. Zimą przy minusowych temperaturach obserwowaliśmy gwiazdozbiory, planety, galaktyki, niedostępne gołym okiem obiekty głębokiego nieba. Tym razem obserwowaliśmy nasz Księżyc.

Dla wszystkich chętnych w kosmiczną podróż Przemysław Krąkowski udostępnił swój teleskop i mogliśmy zerknąć na powierzchnię srebrnego globu. Wrażenie na oglądających zrobiły niezwykłe formacje na jego powierzchni kratery, morza, wzniesienia świetnie widoczne na linii terminatora. Takie widoki mogą podziwiać jedynie astronauci przebywający na stacji kosmicznej. Przez kilka chwil tak mogliśmy się poczuć. Próbowaliśmy wykonać zdjęcie przez teleskop smartfonem na pamiątkę naszej wycieczki i udało się to znakomicie.

Każdy może do nas dołączyć lub skusić się na kolejne obserwacje. Będziemy informować o kolejnych akcjach na Facebooku ośrodka kultury. Zapraszamy

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Przemysław Krąkowski, Bartłomiej Stefański

  • kobieta przy teleskopie
  • mężczyzna przy teleskopie
  • dzieci przy teleskopie
  • chłopcy wskazują ręką kierunek obserwacji
  • chłopiec przy teleskopie
  • radni i członkowie OSP Rakownia

Podziękowania dla OSP Rakownia

Podczas sesji Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie złożono podziękowania członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowni za uratowanie życia zawodnikowi podczas wydarzenia Kaczmarek Electric MTB przy zastosowaniu sprzętu AED.
Dziękujemy za współpracę i gotowość do działania każdej jednostce, która funkcjonuje na terenie Murowanej Gośliny.
W imieniu Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak.
W imieniu mieszkańców gminy Radosław Szpot.
W imieniu społeczności Rakowni Piotr Tecław.

  • strażacy OSP Rakownia
  • wręczenie noszy kubełkowych strażakom
  • drzew z ceramicznych liści, przed nim trzech chłopców

Drzewo - Życie

Na ścianie Galerii „Na Wzgórzu” pojawiło się ogromne drzewo z ceramiczną koroną liści, kryjących w sobie tajemnicę. Kto stanie pod tym drzewem dozna jego życiowego pulsu. Wiele mitologii przedstawia drzewo jako symbol życia. W naszej kulturze słowiańskiej drzewo to istota żywa powstała od bogów, miejsce z którego wszystko rozrasta się i staje się domem dla wszystkich. Jego najwyższe gałęzie sięgają do nieba i w kosmos. Drzewo - Życie ratuje nas, kryjąc kruchość życia w swoim zielonym świecie. „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście (…) użyczą wam chłodu tylko drzewa, tylko liście.”
Tę wspaniałą instalację artystyczną wykonały dzieci z Pracowni Rzeźby i Ceramiki Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie, którą od ponad dwudziestu lat prowadzi pani Grażyna Szymała-Wołyńska.
Zapraszamy na wystawę do końca września od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -20.00.


Tekst i zdjęcia Bartłomiej Stefański.

  • zwiedzający wystawę przed drzewem z ceramicznymi listkami
  • kilka osób przygląda się z bliska ceramicznej pracy
  • plakat zapraszający na wystawę
  • przecięcie wstęgi przy wiacie, w tle flagi z herbem gminy

Otwarcie wiaty w Białężynie

W miniony weekend zorganizowano uroczyste otwarcie wiaty w Białężynie. Budowa została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: sołtys Białężyna Tomasz Pawlak, przedstawicielka stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek - grantodawca, przedstawicielki stowarzyszeń Małe jest piękne i Nasz Białężyn - partnerzy projektu oraz pracownik Biura Promocji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina - wnioskodawca grantu.

Tekst: Hanna Popek
Zdjęcia: Sławomir Malec

  • wiata z oddali
  • dzieci podczas festynu, zabawy na dworze
  • dzieci podczas konkurencji i zabaw
  • uroczyste przecięcie wstęgi
  • członkowie orkiestry w galowych mundurach

XXIII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Grup Mażoretkowych w Decinie i Pirnie

Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie koncertowała podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Grup Mażoretkowych w czeskim Decinie oraz niemieckiej Pirnie. 
Pierwszego wieczoru, podczas Koncertu Inauguracyjnego, zespół wysłuchał bardzo ciekawej interpretacji muzyki klasycznej od Haendla, przez Verdiego, Bizeta, Montiego do Gershwina w wykonaniu orkiestry wojskowej z Pragi. 
Kolejnego dnia goślińska orkiestra zagrała kilka krótkich promenadowych koncertów. Wieczorem, po uroczystym przemarszu orkiestr brzegiem Łaby, przez największy most w Decinie wprost na Nabrzeże, odbył się MonsterKoncert – koncert połączonych orkiestr, uczestników festiwalu. 
W niedzielę koncerty przeniosły się do niemieckiej Pirmy, gdzie od rana orkiestra zagrała promenadowy koncert, a wieczorem wzięła udział w koncercie połączonych orkiestr.
Czterodniowe tournee okazało się bardzo udane i bardzo pracowite. 


Wyjazd został częściowo sfinansowany ze środków Stowarzyszenia Miłośników Orkiestry Dętej. Zespół dziękuje za pomoc Studiu Fotograficznemu Czesław Zaręba oraz za sfinansowanie zakupu nowych czapek do mundurów Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. 

Mateusz MJ Sibilski
Zdjęcia: archiwum orkiestry

  • członkowie orkiestry podczas koncertu na ulicy
  • członkowie orkiestry podczas koncertu na ulicy
  • członkowie orkiestry podczas koncertu pod kościołem
  • członkowie orkiestry podczas koncertu pod kościołem
  • członkowie orkiestry w galowych mundurach podczas koncertu na ulicy
  • członkowie orkiestry podczas zwiedzania, w tle skały
  • logo LGD Kraina Trzech Rzek
  • mieszkańcy Wojnowa przed wiatą

Otwarcie wiaty turystycznej w Wojnowie

W miniony weekend oddano do użytku wiatę turystyczną w Wojnowie. Na uroczystości obecni byli zastępca burmistrza Radosław Szpot, Przewodniczący Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Bogusław Frąckowiak, radni Leszek Sommerfeld i Przemysław Popiak, Radny Powiatowy Jarosław Dobrowolski oraz delegacje sąsiednich sołectw i mieszkańcy sołectwa Wojnowo.
Wiata o powierzchni 17m x 7m wyposażona jest w 5 drewnianych ławostołów oraz stację naprawy rowerów. Wartość robót wyniosła prawie 170 tys.zł. Zadanie zostało sfinansowane ze środków własnych gminy, w tym ze środków funduszu sołeckiego Sołectwa Wojnowo.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dobrowolska

  • burmistrz przecina wstęgę
  • mieszkańcy przed wiatą
  • nauczyciel z dziwczynkami przy globusie

Warsztaty w "Dwójce"

Wakacje się rozpoczęły, a my nadal wspominamy miniony rok szkolny. Nie należał do łatwych. Jednak udało się po raz piaty zorganizować „Noc Odkrywców”. Dzięki rodzicom i wychowawcom klas młodszych uczniowie naszej szkoły mogli po raz kolejny uczestniczyć w niesamowitym wydarzeniu. Na kilka godzin sale II piętra zamieniły się w sale ćwiczeniowo –laboratoryjno –pokazowe.

Pani Paulina Jankowiak przygotowała wspaniałe doświadczenia. Dzieci samodzielnie badały między innymi właściwości cieczy nienewtonowskiej, sprawdzały, co się wydarzy, kiedy połączą ocet z sodą. Pani Alicja Łukowska nauczyła, jak samodzielnie wykonać laleczkę na szczęśliwą drogę. Niewielka i wszędzie się zmieści. Chłopcom, zwłaszcza tym, którzy interesują się motoryzacją bardzo podobały się zajęcia prowadzone przez Panią Barbarę Oczkowską, która opowiadała o oponach. Miłośnikom podróży przypadły do gustu opowieści dotyczące Mongolii przekazane przez Pana Jędrzeja Łukowskiego. Natomiast ci, którzy lubią zagadki, bardzo byli zadowoleni z warsztatów przeprowadzonych przez Panią Hannę Prokopiak, która wyjaśniła czym są questy i uczniowie samodzielnie mogli spróbować swoich sił w ich tworzeniu. Pani Marlena Rejniak przygotowała wyciszające zajęcia – joga dla dzieci. Było przy tym sporo śmiechu.

Warsztaty odbywały się późnym popołudniem, jednak mimo zmęczenia, uczniowie z zadowoleniem pytali, kiedy znowu takie zajęcia się odbędą. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku. 

Zdjecia i tekst: Joanna Mikołajewicz
                        Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza 
                                   

  • dzieci podczas zajęć z jogi
  • dzieci przy stołach
  • taniec wokół ogniska, dziewczęta z wiankami na głowach

Wianki w Kamińsku

Noc Świętojańska w Murowanej Goślinie, po kilku latach nieobecności, odbyła się  25 czerwca nad Jeziorem Kamińsko. Na plażę w Kamińsku zaprosił Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Sołtys Kamińska Elżbieta Dziel. 
Jest wiele zwyczajów, które kultywuje się podczas Nocy Świętojańskiej. Jednym z nich jest puszczanie wianków na wodę. Od dawien dawna wierzymy, że pozwala to wywróżyć  zamążpójście albo staropanieństwo. W tę magiczną noc dziewczęta na wydaniu plotły wianki i puszczały je na wodzie. Wianki z ziół i kwiatów odstraszały złe duchy, chroniły przed chorobą i zapewnić miały pannie zamążpójście za kawalera, który złowi wianek. Na plaży w Kamińsku obrzędy związane z tradycją świętojańską przedstawił Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. W programie znalazły się tańce, tradycyjne przyśpiewki oraz puszczanie wianków z kwiatów i ziół. 
Podczas imprezy odbywały się animacje dla dzieci, malowanie twarzy, pokaz ratownictwa i wozu strażackiego dla dzieci w wykonaniu JRG nr 8 PSP, strefa gastronomii Sunset Bar Kamińsko, bardzo klimatyczne, letnie miejsce dobrego chilloutu. Po raz pierwszy w naszych stronach mogliśmy uczestniczyć w zabawie silent disco, które przyjęło się znakomicie. 
Wianki popłynęły i po zachodzie słońca nadszedł czas na podróż w lata dwudzieste z Teatrem Ognia Flow w spektaklu „Fireshow Gatsby Show”, inspirowanym filmem „Wielki Gatsby”. Zrobiło się gorąco, artyści malowali ogniem piękną opowieść, zachwycającą możliwościami wykorzystania płomieni w najwymyślniejszych postaciach. 
To było niesamowite święto lata i początku wakacji. Tę piękną tradycję zamierzamy  kultywować nad brzegami jezior w naszej gminie, jak zapewniała życząc wszystkim dobrej zabawy pani Sołtys Kamińska Elżbieta Dziel, aby przybliżyć i na nowo odkryć piękno naszej gminy.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie składa serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji wianków:
- Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 PSP w Bolechowie, 
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie,
- Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie, 
- Markowi Dziel Leśnictwo Kamińsko.

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • zabawa z kolorową chustą
  • widzowie podczas przedstawienia
  • uczestnicy Wianków na plaży
  • taniec ludowy, piękne kolorowe stroje
  • dziewczęta ze skrzypcami
  • dzieci leżą na plaży i przyglądają się występom
  • dziewczęta wokół ogniska, na głowach wianki
  • dziewczyna w wianku na głowie przy ognisku
  • kobiety plotą wianki
  • tancerze ludowi na scenie
  • zespół ludowy na scenie, śpiewają pieśni
  • kilka wianków na jeziorze, w każdym zapalona świeca
  • mężczyzna z płonącym elementem, teatr ognia
  • mężczyzna z płonącym elementem, teatr ognia
  • mężczyzna z płonącym elementem, teatr ognia
  • mężczyzna z płonącym elementem, teatr ognia
  • mężczyzna z płonącym elementem, teatr ognia
  • 3 dj-ów
  • dwie osoby ze słuchawkami na uszach
  • malowanie twarzy
  • kobeita z dziewczynką podczas wykonywania wianków
  • kobiety plotą wianki
  • dziewczynka uczy się od strażaka udzielania pierwszej pomocy
  • widownia, ludzie na leżakach
  • chłopiec podczas zajęć

Kolorowy Gang Rowersów

 Park Miejski w Murowanej Goślinie stał się miejscem artystycznego „procederu” na szeroką skalę. Przy pałacu pojawił się „Gang Rowersów”. Machina twórcza ruszyła i nic nie mogło jej powstrzymać. Członkowie gangu młodych artystów opanowali teren tworząc rzeźby z części rowerowych, desek, starych elementów mebli i banerów reklamowych. Przez trzy dni warsztatów dzieci majsterkowały z użyciem narzędzi technicznych i artystycznych, nabywając umiejętności manualnych w najprostszych działaniach, jak: wbicie gwoździa, pomalowanie deski, łączenia ze sobą różnych przedmiotów za pomocą opasek zaciskowych itp.

Udało się stworzyć piętnaście ogromnych postaci, które zobaczymy już 23 lipca,na wystawie podczas Jarmarku św. Jakuba. Efekt pracy młodych rzeźbiarzy jest fantastyczny. Barwny „Gang Rowersów” opanuje miasto. Do zobaczenia na Jarmarku.


Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • Dziewczynka z młotkiem pracuje przy rowerowym kole.
  • dziewczynka maluje części postaci
  • chłopiec skręca części postaci
  • Chłopiec z pędzlem, malujące dzieci, w tle części rowerowe, farby i konstrukcje z desek.
  • Chłopiec przykręca kolorowe elementy do koła roweru
  • Chłopcy przywiązują elementy wystroju do kół rowerowych.
  • Chłopcy przywiązują elementy wystroju do kół rowerowych.
  • Chłopiec zdobi koło roweru
  • Dziewczynka przybija gwoździe do konstrukcji z desek.
  • Chłopiec dekoruje koło rowerowe.
  • dziewczynka z młodkiem podczas pracy
  • chłopiec podczas pracy
  • dzieci przy różnych metalowych elementach, częściach rowerowych
  • grupa dzieci trzyma w rękach duże papierowe ptaki

Ptasie trele w Parku Miejskim

Malowane ptaki powróciły do Parku Miejskiego. W sobotę 2 lipca odbył się letni happening „PTASIE TRELE” w drugiej odsłonie. Podobnie jak w ubiegłym roku, nasz ośrodek kultury zorganizował spotkanie ze sztuką. 
Młodzi artyści malowali kolorowe ptaki wycięte z drewnianej płyty. To spotkanie z malarstwem przyniosło wiele twórczej radości. Barwy farb, pędzle, malarska wyobraźnia artystów doprowadziły do powstania pięknej kolekcji malowanych ptaków. 
Tym razem aby odnaleźć ptaszki trzeba się trochę wysilić, bowiem ukryły się one wśród gałęzi drzew. Poszukiwanie ich może być świetną wspólną przygodą podczas rodzinnego spaceru. Podpowiadamy, że podobnie jak prawdziwym ornitologom, mogą się przydać latarki.
Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann, Bartłomiej Stefański

  • wszyscy uczestnicy zajęć pozują do współnego zdjęcia z kolorowymi ptakami w rękach
  • chłopiec koloruje dużego drewnianego ptaka
  • dzieci kucają przy kolorowych ptakach
  • dziewczynka koloruje dużego drewnianego ptaka
  • rodzice przyglądają się pracy dzieci
  • chłopcy wieszają kolorowego ptaka na drzewie
  • dziewczynka wiesza kolorowego ptaka na drzewie
  • kobieta wiesza kolorowego ptaka na drzewie
  • chłopcy kolorują ptaki, dookoła porozkładane drewniane ptaki
  • chłopiec podczas pracy
  • dziewczynka koloruje dużego drewnianego ptaka
  • grupa dzieci koloruje duże drewniane ptaki, w rękach pędzle
  • dziewczynka koloruje dużego drewnianego ptaka
  • chłopiec koloruje dużego drewnianego ptaka
  • zawodnicy na podium, obok nich zastępca burmistrza Murowaej Gośliny

Puchar Polski w Nordic Walking

Puchar Polski w Nordic Walking zawitał w minioną sobotę do Rakowni, gmina Murowana Goślina. Po raz kolejny gościliśmy najlepszych z najlepszych w tej dyscyplinie. Wśród zawodników kilkoro reprezentantów Polski w INWA Mistrzostwach Świata Nordic Walking 2022, które odbędą się tym razem w Polsce, w Szklarskiej Porębie na „Polanie Jakuszyckiej”, w terminie 3-4 września.

Zawodnicy rozpoczęli rywalizację już 9 kwietnia zawodami w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie), a rywalizować będą w sumie w czternastu miejscowościach w całej Polsce, w tym m.in. w Murowanej Goślinie. Ostatnie zawody, finał Enea Polish Nordic Walking Cup 2022 i jednocześnie Otwarte Mistrzostwa Polski na dystansach 5 i 10 km obędą się 1 października w Potęgowie (woj. pomorskie).

Rywalizacji zawodników z całego kraju, od morza po Śląsk, nie przeszkadzała kapryśna pogoda. Ten dzień udowodnił, że nordic walking to dyscyplina sportu dla każdego. Startowały osoby w każdym wieku, najważniejszy był ruch i uśmiech oraz spotkanie w gronie dobrych znajomych.

  • zawodnicy na starcie mijają bramkę z napisem Murowana Goślina
  • rozgrzewka przed startem
  • kilku zawodników na mecie
  • reprezentacja Polski na tle baneru informującego o zawodach
  • drużyna do wspólnego zdjęcia
  • zastępca burmistrza wręcza puchary
  • dwie osoby ściaskają się po przekroczeniu mety
  • zawodnicy
  • gratulacje od zastępcy burmistrza
  • dzieci na trasie
  • wspólne zdjęcie przed rajdem

Rodzinny Rajd Rowerowy z Nordic Walking

Miniony weekend w naszej gminie obfitował w wydarzenia sportowe. Było coś dla wyczynowców i coś dla rodzin z dziećmi, dla każdego, dużego i małego.

W niedzielny poranek 100 osób wzięło udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym z Nordic Walking. Bardziej wytrawni sportowcy wyruszyli na 24 km trasę. Rodziny z małymi dziećmi oraz mniej zaawansowani uczestnicy rajdu mieli do pokonania blisko 11 km. Grupa "miłośników kijków" zmierzyła się z 10 km odcinkiem.

Na zakończenie imprezy na wszystkich czekał mały poczęstunek i losowanie upominków. Humory dopisywały. Już teraz zapraszamy na 21 sierpnia. Zapisy promocja@murowana-goslina.pl

  • grupa kolarzy
  • grupa kolarzy
  • dwie osoby na rowerach
  • grupa kolarzy
  • grupa kolarzy zjeżdża z górki
  • grupa kolarzy
  • grupa nordic walking
  • rodzina z dzieckiem przy rowerach
  • losowanie upominków
  • zastępca burmistrza w towarzystwie wokalistek z zespołu

A my na to jak na Chabrowe lato

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie wraz z Zespołem Wokalnym „Goślińskie Chabry” zaprosili mieszkańców gminy na Gośliński Przegląd Zespołów Śpiewaczych pod  Patronatem Honorowym Radosława Szpota Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina. 
Jak możemy przeczytać w relacji z pierwszego przeglądu z 2011 roku. „Inicjatorką  zorganizowania przeglądu w naszym mieście była Pani Bożena Rydzyńska.” To już dziesięć lat! W tym roku wystąpił Zespół Regionalny „Olszyna” ze Swarzędza, Zespół Wokalny „Retro Cafe” z Czerwonaka, Kapela „Tu My z Doliny Wełny” z Gościejewa, Zespół Śpiewaczy „Lubaszanki” z Lubasza, Zespół Śpiewaczy „Złota Jesień” z Kostrzyna, Zespół Śpiewaczy „Chojanki” z Chojna, Zespół Śpiewaczy „Kleszczewianie” z Kleszczewa, Zespół Wokalny „Goślińskie Chabry” z Murowanej Gośliny, Kapela „Swoja Wiara” z Murowanej Gośliny. Zespoły zaprezentowały urozmaicony repertuar o charakterze biesiadnym z akcentami ukraińskimi. Wszyscy bawili się znakomicie, zarówno na widowni, scenie i na parkiecie, tańcząc i wspólnie śpiewając.
 Podczas spotkania odśpiewano tradycyjne „Sto lat” i gratulowano zespołowi  honorowego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które również otrzymali: Bożena Rydzyńska, Marcin Matuszewski, Zdzisława Konieczna i Halina Wiśniewska. Odznaczenia zostały wręczone 25 czerwca br. w Parku Dzieje przez Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina.
Radosne spotkanie miłośników śpiewu poprowadził tradycyjnie Marcin Matuszewski. Każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom i kwiaty z rąk Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosława Szpota i Przewodniczącego Rady Miejskiej Bogusława Frąckowiaka. 
Przegląd rozpoczęła i zakończyła kapela „Swoja Wiara”. Dziesięć lat temu pisaliśmy: „Chcemy aby w przyszłości ta impreza na stałe się wpisała w kalendarz imprez kulturalnych w naszej gminie”, oby i na kolejne lata los nam sprzyjał! Wszystkim bardzo dziękujemy za miłe spotkanie. Do zobaczenia za rok!


Fragmenty tekstu z 2011 r. Tomasz Mizgier
Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

 

  • dyrektor domu kultury z dyregentem chóru
  • taniec osób z widowni przed sceną, na której występują chórzystki
  • występ chóru
  • mężczyzna skłąda gratulacje chórzystce
  • chórzystki na scenie
  • życznia od zastępcy burmistrza dla członków chóru
  • gościnny występ chóru
  • goście koncertu podczas tańca
  • kapela podwórkowa na scenie
  • gratulacje dla dyrygenta chóru
  • widownia oklaskuje występy
  • wokalistki z zespołu Chabry na scenie
  • zastępca burmistrza w towarzystwie wokalistek z zespołu
  • w tle kapela podwórkowa na scenie, na pierwszym planie widownia
  • chór mieszany na scenie
  • chórzystki na scenie
  • wszyscy nagrodzeni na scenie

Przedsiębiorca Roku

Podczas odbywającego się w miniony weekend Jarmarku św. Jakuba wręczono, przyznawane corocznie, nagrody dla najlepszych przedsiębiorców z gminy Murowana Goślina. 

Nagrody wręczali: Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina, Jarosław Dobrowolski Starszy Cechu Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców w Murowanej Goślinie, Grzegorz Cieślak Zastępca Prezesa Zarządu Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej, Bogusław Frąckowiak Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Piotr Tecław Przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej.

Tym razem konkurs „Przedsiębiorca Roku” wyglądał nieco inaczej. Rok 2021 obfitował w inwestycje prowadzone przez małych przedsiębiorców stąd kapituła konkursowa postanowiła przyznać 12 nagród, z czego 9 dla małych przedsiębiorców oraz jedną dla średniego przedsiębiorcy i dwie za całokształt działalności. 

Tytuły Przedsiębiorcy Roku w kategorii mały przedsiębiorca otrzymali:
1.    Arkadiusz Orliński
2.    Auto Naprawa Błachowiak Janusz
3.    Gabinet Kosmetyczny Anabella Anna Borzymowska 
4.    Gospodarstwo Rolne, Usługi Rolnicze Jarosław Pawlak 
5.    Posadzkarstwo i Cykliniarstwo Waldemar Gruszczyński
6.    PPHU Tomasz Wawrzyniak
7.    Thermgaz Sp. z o.o.
8.    Zakład Fryzjerski Aleksandra Pietraszewska
9.    Zakład Murarski Stanisław Przybysz

Tytuł Przedsiębiorcy Roku w kategorii średni przedsiębiorca przyznano:
1.    HRS Relax RSW Sp. z o.o.

Kapituła konkursowa postanowiła przyznać 2 nagrody w kategorii całokształt działalności:
1.    Marian Bromberek
2.    Roman Gronowski (pośmiertnie)

Nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

 

Tekst: Katarzyna Dobrowolska, zdjęcia: Andrzej Kietzmann

  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • zastępca burmistrza wręcza nagrodę żonie zmarłego przedsiębiorcy
  • członkowie kapituły tytułu Przedsiębiorca Roku wręczają nagrodę wyróżnionym
  • tłum widzów przed sceną

Jedzie Jakub na rowerze

Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina wraz z ks. Sławomirem Jessa Proboszczem Parafii pw. św. Jakuba Apostoła zaprosili mieszkańców na XVIII Jarmark św. Jakuba. W tym roku jarmark odbywał się w konwencji rowerowej, a jego przewodnie hasło brzmiało „Jedzie Jakub na rowerze - dokąd nas zabierze?”.
 Przez dwa dni 23 i 24 lipca mogliśmy korzystać z przygotowanych atrakcji. Sobotę jarmarkową zaczęliśmy od wczesnych godzin porannych drużynowymi zawodami wędkarskimi w Przebędowie o Puchar Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosława Szpota, zorganizowanymi przez Koło PZW nr 29 przy LZD w Murowanej Goślinie. W bibliotece przy ul. Poznańskiej trwała akcja poboru krwi i szpiku kostnego HDK PCK Gośliniacy dla dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. 
Główne obchody uroczystości rozpoczęła parada rowerowa z sześcioosobowym rowerem na czele, czyli muzykami z Orkiestry Na Dużym Rowerze. Orkiestra, grając w czasie jazdy jazzowe utwory, poprowadziła rowerzystów z Zielonych Wzgórz pod scenę jarmarkową na placu Powstańców Wielkopolskich. Publiczność wysłuchała koncertu Orkiestry Na Dużym Rowerze, Jarosława Trepto oraz Abba Cover Tribute Live Band.
 Rowerowym show, przyprawiając wszystkich o dreszczyk emocji, zachwycił Jonasz Pakulski. Dzieci uczestniczyły w licznych, przygotowanych specjalnie dla nich animacjach. 
Oficjalnego otwarcia jarmarku dokonali zastępca burmistrza Radosław Szpot i Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak. Wręczono  nagrody dla najlepszych przedsiębiorców „Przedsiębiorca Roku 2021”.
Podczas jarmarku można było zwiedzić sentymentalną wystawę „Gośliniacy na rowerach”, wystawę zabytkowych rowerów „Od bicykla do Reksia - 100 lat roweru”, kupić niecodzienne pamiątki od rękodzielników. W konkursie towarzyszącym jarmarkowi, na najbardziej odjechany rower, wygrała pani Agnieszka Łągiewka. Otrzymała statuetkę „Amby z Przerzutką”, zrobioną ze starych części rowerowych oraz obraz o tematyce rowerowej ofiarowany przez pana Michała Żydowicza.
 Chętni mogli wziąć udział w grach ulicznych, tradycyjnym strzelaniu o Miecz św. Jakuba organizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie,  przejażdżkach rikszą. Wieczór zakończył koncert zespołu Enej, wyczekiwanej przez wszystkich gwiazdy jarmarku. Publiczność bawiła się przy energetycznej muzyce całymi rodzinami, wielopokoleniowo i radośnie. Najbardziej wytrwali mieli okazję przetańczyć noc przy muzyce proponowanej przez Dj-a. Wydarzenia i atrakcje zapowiadał w tym roku nasz konferansjer i artysta Marcin Matuszewski. 
XVIII Jarmark św. Jakuba przeszedł do historii jako mocno zakręcony rowerowo pozytywnymi emocjami. Kręcimy kilometry fajnych wspomnień i przeżyć, jedziemy dalej! Do przyszłego roku! Ciekawe dokąd nas św. Jakub zabierze?


Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann


Zadanie zrealizowano ze środków Gminy Murowana Goślina i pomocy darczyńców.
Darczyńcy tegorocznego jarmarku: 
Wielkopolska Manufaktura Wódek,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie, 
Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Pobiedziskach.
MAFF-ART. Z MŚCISZEWA
Kruszgeo Wielkopolskie Kopalnie Sp. z o.o.
Organizatorem Jarmarku jest Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji jarmarku:
Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie, 
Komisariatowi Policji i Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie,
Wolontariuszom: Kindze Mizgier, Maksymilianowi Szczepaniakowi,
Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Murowanej Goślinie.

 

  • zespół Enej na scenie
  • dzieci skaczą na dmuchańcu
  • gitarzysta
  • wystawa rowerów
  • pani prowadzi kucyka na którym siedzi dziewczynka w kasku
  • animacje dla dzieci
  • dzieci na małych rowerkach
  • podczas strzelania z wiatrówki
  • dzieci z balonami podczas animacji
  • ludzie oglądają wystawę zdjęć
  • punkt krwiodawstwa, w drzwiach mężczyzna
  • stoisko rękodzielników
  • mężczyzna na wózku inwalidzkim śpiewa na scenie
  • 22.
  • osoby siedzące na leżakach dookoła fontanny
  • rowerzysta podczas ewolucji, skacze na rowerze
  • stoiska handlowe na placu
  • dwóch mężczyzn na scenie
  • wspólne zdjęcie nagrodzonych przedsiębiorców
  • Bractwo Kurkowe na scenie
  • pracownicy MGOKiR na scenie podcas wręczania nagrody
  • kobieta podpina mężczyznę do oddania krwi
  • kilka osób kuca podczas malowania na planszach ulożonych na ulicy
  • kolorowo ubrani członkowie zespołu wokalnego na scenie podczas koncertu
  • widownia przed scena
  • mężczyzna na scenie
  • zespół Enej na scenie
  • zespół na scenie
  • noc, widzowie przed sceną podczas koncertu
  • orkiestra na długim rowerze, muzycy z instrumentami w ręku
  • rowerzyści wyjeżdżają na paradę
  • grupa rowerzystów podczas parady
  • akordeonista
  • stoiska handlowe na placu
  • grupka dzieci podczas zabawy na ulicy
  • chór na tle ołtarza w kościele

Jubileusz Chóru „Vocantes”

W drugi dzień Jarmarku św. Jakuba odbyła się Msza św. odpustowa w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. W tym dniu Parafialny Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją profesora Leszka Bajona obchodził jubileusz 96 – lecia działalności. Oprawa mszy świętej i pełen emocji koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Jubilatów wspaniale zbiegły się ze świętem patrona naszej parafii.

Od początku istnienia działalność goślińskiego chóru stała się źródłem kultury muzycznej skupionej wokół parafii, jest wieloletnią tradycją w naszej lokalnej społeczności oraz wniosła ogromny wkład w budowanie niezwykłej więzi wśród ludzi żyjących muzyką. Po koncercie przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i życzenia. Ksiądz Proboszcz Sławomir Jessa zaprosił Jubilatów, gości i wszystkich obecnych w kościele do ogrodu plebanii na obiad i okolicznościowy tort. Wspólna biesiada była znakomitą okazją do wspomnień, refleksji i integracji naszego środowiska. Życzymy Chórowi wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej, wspaniałej aktywności twórczej, aby kolejne lata były równie owocne, jak te dotychczasowe.


Tekst: Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański

Krótka historia Parafialnego Chóru Mieszanego „VOCANTES”
Chór przy parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie został założony w 1926 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Piotra Adamka, nosił nazwę Towarzystwo Chóru Kościelnego im. św. Cecylii. Pierwszym dyrygentem zespołu był Anzelm Kędzierzyński. Głównym celem powstania chóru było wzbogacanie śpiewem liturgii mszalnej, udział w świętach narodowych, a także wystawianie przedstawień teatralnych. Następcą księdza Adamka był ks. Roman Dyllick – muzyk i kompozytor. Po wojnie dyrygentem został Franciszek Wilczyński, odznaczony medalem „Pro Ecclesia et Pontific”, prowadzący chór blisko czterdzieści lat. Od 1978 roku opiekę nad chórem objął ks. Edmund Szymański. W 1983 r. w czasie pielgrzymki Jana Pawła II na mszy św. w Poznaniu śpiewały chóry Archidiecezji Poznańskiej, wśród których znalazł się gośliński chór parafialny. Od 1984 roku chór kontynuował swoją działalność pod kierunkiem Elżbiety Wtorkowskiej. Od 1986 r. chór przyjął nazwę „Vocantes”. Przez cały okres istnienia chór uświetniał śpiewem liturgię mszy św., ponadto brał udział w koncertach i przeglądach chórów kościelnych, uczestniczył w koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz koncertach w Katedrze Poznańskiej „Musica Sacra”. 4 sierpnia 1991 r. chór śpiewał na mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Polskie Radio. W 2001 r., wkrótce po obchodach 75-lecia, chór zawiesił działalność. Reaktywacja nastąpiła w 2003 r. z inicjatywy Roberta Skolmowskiego. Prowadzenia chóru podjął się profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu Leszek Bajon. Od tego momentu chór działa przy Ośrodku Kultury. Chór uświetnia swoim śpiewem uroczystości państwowe i kościelne, organizuje koncerty kolęd i wielkopostne. Aktywnie też uczestniczy w innych imprezach organizowanych w naszej gminie: Widowisko „Dzieje Murowanej Gośliny”, Jarmark św. Jakuba, Wielki Koncert Stanisław Czarnecki In Memoriam, Goślińskie Kolędowanie, Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 1, Koncert Karnawałowy Orkiestry Dętej OSP. W 2004 roku wziął udział w II Festiwalu Muzycznym „Musica sacra, musica profana” w Długiej Goślinie. W tym samym roku po raz pierwszy zespół zaprezentował się na Powiatowym Przeglądzie Chórów w Luboniu, w latach 2007-2008 koncertował na Powiatowych Przeglądach Chórów w Murowanej Goślinie. Brał udział w różnych przeglądach i konkursach m.in.: w I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Toruniu, Przeglądzie Chórów Kościelnych Archidiecezji Poznańskiej, Skórzewskich Spotkaniach Chórów, Musica Sacra w Poznaniu, II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Muzyków Kościelnych do Częstochowy. Od 2008 roku chór aktywnie uczestniczy w organizowanym corocznie w Murowanej Goślinie Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. Edmunda Szymańskiego.
W marcu 2008 r. chór zdobył wyróżnienie za wrażenia artystyczne podczas V Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej, który odbył się w Żorach. W 2009 r. chór wziął udział w III Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej „VOX DOMINI” w Prusicach, zdobywając I wyróżnienie w kategorii chórów mieszanych. W styczniu 2011 r. na zaproszenie księdza Jana Puzyny chór pojechał do Oszmiany na Białorusi zwiedzając także Wilno, Nowogródek, Lidę i Mińsk.
W czerwcu 2014 roku chór wziął udział w 3. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O złotą wstęgę Solczy” w Ejszyszkach (Litwa). Najdłuższą w swojej historii podróż zespół odbył w lipcu 2015 r. Był to wyjazd warsztatowy do Hiszpanii. Chór miał okazję zaśpiewać w kaplicy klasztoru Opactwa Bernardynów na słynnej górze Montserrat w Katalonii, a także w przepięknym wnętrzu kościoła w Calelli. Chórzyści zwiedzili Barcelonę i Strasbourg.
Prezesem chóru jest Stanisław Czarnecki.

Dyrygenci:
1926-1927  Anzelm Kędzierzyński
1927-1931  Franciszek Wilczyński
1932-1936  Władysław Konieczka
1936-1939  Symforian Kowalski
1946-1984  Franciszek Wilczyński
1984-2001  Elżbieta Wtorkowska
od 2003      Leszek Bajon

 

  • tort z jubileuszowym napisem
  • zastępca burmistrza wręcza kwiaty i gratulacje członkom chóru
  • dyrygent z kwiatami i mikrofonem w rękach
  • dyrektor domu kultury wręcza dyrygentowi gratulacje  i kwiaty
  • na zewnątrz pod namiotem siedzą członkowie chóru nad nimi stoi ksiądz
  • krojenie jubileuszowego tortu
  • dyrygujący dyrygent podczas występu chóru
  • wnętrze kościołą, w ławach wierni w tle ołtarz
  • uczestnicy uroczystości w ławach kościelnych
  • wnętrze kościoła
  • dyrygent na tle chóru
  • zastępca burmistrza wręcza kwiaty i gratulacje dyrygentowi chóru
  • dwóch mężczyzn w gabinecie burmistrza, jeden z nich trzyma czek

Dofinansowanie na budowę nowej bieżni na Stadionie Miejskim

Nowa syntetyczna bieżnia okólna i prosta oraz skocznia do skoku w dal na Stadionie Miejskim przy ulicy Mściszewskiej jeszcze w tym roku.
Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Romana Dudek Skarbnik Gminy podpisali dziś umowę o dofinansowaniu budowy infrastruktury lekkoatletycznej na terenie stadionu. Kwota dofinansowania ze środków Województwa Wielkopolskiego wynosi 325 000,00 zł

  • przy stole siedzą 3 osoby, w trakcie podpisywania umowy
  • wokalista na tle tłumu zgromadzonych słuchaczy

Tour de Murowana Goślina

„Jedzie Jakub na rowerze, dokąd nas zabierze?” - tak brzmiało hasło tegorocznego Jarmarku św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Z tej okazji Jakub Grabowski, znany jako Quebonafide, wybrał nasze miasto jako jeden z przystanków na trasie Mega Hip-Hop Tour. 
Kuba wpasował się w temat jarmarku i wraz z swoim hypemanem przyjechali na koncert rowerami. Poprowadzili peleton z Koziegłów do Murowanej Gośliny, zapraszając po drodze chętnych fanów-rowerzystów. Pomimo, że była to niespodzianka, a fani dowiedzieli się o koncercie tylko trzy godziny przed rozpoczęciem, to rynek zapełnił się publicznością z różnych stron Wielkopolski.
Na koncercie DJ grał znane wszystkim kultowe polskie piosenki. Można było usłyszeć między innymi „Jak zapomnieć”, „Baśka”, czołówkę z serialu „Świat według Kiepskich” oraz utwór „Tkanina” Seweryna Krajewskiego, w którym tytułowe słowo zastąpiono „Gośliną”. Jakub przeprowadził konkurs robienia pompek, zwycięzca otrzymał rower. Nie zabrakło tzw. ściany śmierci i pogo. Jakub zaprosił kilka osób na scenę, aby mogły zaprezentować swój freestyle. 
Na fanów czekały gadżety z wizerunkiem wykonawcy. Mimo wysokiej temperatury publiczność nie zawiodła i bawiła się świetnie.


Tekst: Kinga Mizgier
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • tłum młodych ludzi na rynku
  • wykonawca na rowerze
  • podczas wyciskania sztangi
  • rozstąpiony tłum, pomiędzy ludźmi mężczyzna w trakcie wykonywania zadania konkursowego
  • wspólne zdjęcie z wykonawcą
  • grupa dzieci i ich rodziców słucha kobiety czytającej książkę

Maluchy w Akcji

„Maluchy w Akcji” to tytuł projektu aktualnie realizowanego przez Klub Malucha działający przy Bibliotece Publicznej w Murowanej Goślinie. Spotkania adresowane są do dzieci w wieku 3-5 lat. Do tej pory zostały przeprowadzone m.in. zajęcia LogoSensoryki, na których maluchy doświadczyły przeróżnych mas sensorycznych związanych z tematem przewodnim „słodką babeczką”. Dzieciom przypadły do gustu zajęcia z rytmiki oraz ze zmysłem węchu, najmłodsi wraz z rodzicami uczestniczyli w czytaniu bajki „Kicia Kocia na plaży”, podczas której została stworzona plażowa, wakacyjna sceneria. Przed nami jeszcze m.in. spotkanie ze Świnką Peppą, alpakami, operatorem koparki, sesja fotograficzna, animacje i terapia ręki.

Szczegółowe relacje dostępne są na stronie https://www.facebook.com/KlubMaluchaMurowanaGoslina

Tekst, zdjęcia: Natalia Kazuś Bibliotek Publiczna w Murowanej Goślinie

  • Dzieci podczas zabawy z figurami "kształty"
  • Grupa dzieci bawiąca się masa plastyczną
  • przedstawiciele gmin z wielkimi czekami na dofinansowanie
  • logo programu Polski Ład

Modernizacja Stadionu Miejskiego

Gmina Murowana Goślina pozyskała z Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych dofinansowanie w wysokości ok. 7 700 000 zł na projekt pn. Modernizacja Stadionu Miejskiego w Murowanej Goślinie. 
W ramach realizacji zadania wykonane zostaną:
- budowa torów z przeszkodami - skatepark i pumptrack o nawierzchni betonowej i asfaltowej, dostawa i montaż urządzeń rekreacyjnych i sportowych,
- modernizacja boiska do siatkówki plażowej wraz z zakupem wyposażenia sportowego,
- montaż urządzeń siłowni zewnętrznej i streetworkout (m.in. wioślarz, rowerek, biegacz, wycisk, jeździec, orbitrek, zestaw słupków i drążków do workout),
- modernizacja istniejących trybun wraz z wykonaniem wymiany nawierzchni, bariery pomiędzy trybunami a płytą stadionu, wykonanie ogrodzenia sektora dla kibiców i gości,
- powiększenie istniejącego placu zabaw, wyposażenie w sprzęt do zabaw, w tym dla osób z niepełnosprawnościami,
- montaż elementów małej architektury (wiata z zadaszeniem, samoobsługowa stacja naprawy rowerów, stojaki na rowery, ławki, kosze na odpady),
- remont istniejącej nawierzchni ciągów pieszych, budowa chodników oraz pochylni dla osób z niepełnosprawnościami prowadzących do nowo budowanych i istniejących boisk (nowa nawierzchnia z kostki betonowej),
- budowa instalacji kanalizacji deszczowej, 
- montaż systemu monitoringu wizyjnego, 
- budowa ogrodzenia pomiędzy placem zabaw a granicą działki od strony Mściszewskiej oraz wzdłuż ulicy Mściszewskiej, od strony miejsc parkingowych, wraz z montażem bram, furtek i dodatkową furtką od strony ul. Łąkowej wraz z budową dojścia,
- przebudowa parkingu dla samochodów osobowych, parking z kostki betonowej, na 60 miejsc w tym 3 miejsca dla OzN,
- wymiana istniejącej nawierzchni w ciągach pieszo-jezdnych, wymiana nawierzchni zjazdu z drogi publicznej,
- uporządkowanie terenów zielonych i wykonanie nasadzeń zieleni.

Tekst: Damian Dubina

  • bieżnia stadionu
  • część placu zabaw
  • skatepark
  • plac zabaw
  • plac zabaw
  • parking
  • podczas seansu kinowego, ekran i widzowie
  • na scenie gospodarze dożynek z zastępcą burmistrza, przekazanie bochna chleba

Dożynki gminne w Głębocku

Dożynki, to tradycyjny czas świętowania końca całorocznego cyklu prac w polu. Symbolem końca pracy i zbioru plonów jest dożynkowy wieniec. To słomiany snopek bogato przystrojony w rozliczne symbole. Ta prastara, tradycyjna forma znana jest już z czasów słowiańskich, symbolizowała powstanie pierwszego człowieka, uplecionego ze słomy, związanie z ziemią. Święto dożynek, to chwila oddechu w codziennym rolniczym trudzie. 

Podczas mszy dziękczynnej, którą sprawowali proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie ks. Sławomir Jessa i proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie ks. Jan Kwiatkowski, usłyszeliśmy słowa o potrzebie dzielenia się chlebem. W czasach wojny robimy to pomagając naszym dotkniętym jej okrucieństwem sąsiadom. Wyrazem piękna polskich tradycji i sielskich klimatów było przywołanie słów poetów Juliana Tuwima i Cypriana Kamila Norwida.

Obrzęd dożynkowy zaprezentował na scenie Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot uroczyście otworzył goślińskie dożynki symbolicznym przecięciem snopka sierpem. Następnie delegacje dwudziestu dwóch sołectw złożyły swoje piękne wieńce. Tradycją dożynek jest obrzęd dzielenia chleba. Starostowie dożynek Agnieszka Szrama i Daniel Frąckowiak przekazali bochen chleba gospodarzowi, następnie został on podzielony między wszystkich uczestników uroczystości. Gospodarz dożynek zastępca burmistrza Radosław Szpot podziękował rolnikom za ich pracę i trud, a także przedstawił kierunki rozwoju gminy. W podziękowaniu za organizację dożynek gospodarz wręczył Sołtysowi Sołectwa Głębocko Mariuszowi Schiewe piękną witrażową statuetkę z motywami dożynkowymi. Tradycyjnie sołtysi otrzymali upominki, tym razem były to leżaki.

Wyrazy uznania i wdzięczności za ciężką pracę rolników skierowali nasi goście: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Waldy Dzikowski i asystent Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Bartłomieja Wróblewskiego. Na zakończenie głos zabrał Mariusz Schiewe, Sołtys Głębocka.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy komisja nagrodziła sołectwa: Uchorowo (I miejsce), Głębocko (II miejsce), Boduszewo (III miejsce).
Jak co roku odbył się konkurs na najpiękniej przystrojone obejście, organizowany przez LGD „Kraina Trzech Rzek”, laureatami zostali: Jerzy Maćkowiak (I miejsce), Krzysztof Rjoboków (II miejsce), Beata Schiewe (III miejsce).
Po zakończonym obrzędzie goście udali się na poczęstunek do Agroturystyki „Bamberka”. Na dożynkowej scenie wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”, Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego, Kapela Podwórkowa „Swoja Wiara”. Tłumy zebrały się na koncercie zespołu „Defis”, którego utwory wprawiły wszystkich w świetny nastrój. W tak tanecznych klimatach zostaliśmy już do końca zabawy dożynkowej (trwającej do pierwszej w nocy), gorące muzyczne hity serwował DJ Paweł. Całość imprezy znakomicie prowadził Tomasz Śróda.
Tegoroczne dożynki to również wystawa płodów rolnych, stoiska handlowe i gastronomiczne, dmuchańce dla dzieci, wystawa zabytkowych samochodów Club Classic Never Die z Murowanej Gośliny, loty widokowe śmigłowcem, stoisko promocyjne Orkiestry Dętej OSP, stoisko Lasów Państwowych Nadleśnictwo Łopuchówko oraz loteria dożynkowa z nagrodą główną rowerem.

Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina oraz pomocy darczyńców, są nimi:

•    Jarosław Dobrowolski Radny Rady Powiatu Poznańskiego,
•    Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy Pobiedziskach,
•    Wielkopolska Manufaktura Wódek,
•    Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie, 
•    Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łopuchówko,
•    Agroturystyka Bamberka Beata Schiewe,
•    Gospodarstwo Rolne Jolanta i Grzegorz Piotrzkowscy,,
•    Radny Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie Piotr Tecław,
•    Dariusz Śliwa GARDENDECORE - Konstrukcje Drewniane,
•    Czesław Zaręba Fotograf,
•    Kamil Grzebyta Studio Fotograficzno-Filmowe,
•    YORK Bolechowo,
•    Piotr Michalski Sołtys Białęg.

Bardzo dziękujemy za pomoc naszym strażakom z OSP w Boduszewie, Murowanej Goślinie i Łopuchowie.

Organizatorzy dożynek Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie oraz Sołectwo Głębocko otrzymali listy gratulacyjne od:
- Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego,
- Marszała Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka,
- Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka,
- Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Tekst: Bartłomiej Stefański
Zdjęcia: Andrzej Kietzmann

  • dekoracje ze snopków, świnki
  • przekazanie chleba burmistrzowi
  • zastępca burmistrza dzieli chleb
  • dzielenie chlebem dożynkowym
  • zastępca burmistrza na scenie
  • burmistrz wręcza statuetkę sołtysowi Głębocka
  • sołtysi z leżakami
  • na scenie reprezentanci sołectw nagrodzonych za wieńce dożynkowe
  • wystawa samochodów classic
  • mieszkańcy gminy podczas uroczystości
  • helikopter
  • poczet sztandarowy gminy
  • Orkiestra OSP podczas występu
  • wystawa sprzętu rolniczego
  • mieszkańcy gminy podczas uroczystości, pod namiotem
  • zespół na scenie
  • tłum ludzi przed sceną
  • tłum ludzi przed sceną
  • kobieta odbiera wygrany w loterii rower
  • dj na scenie
  • msza polowa na scenie
  • pod namiotem na krzesłąch delegacje i goście, na pierwszym planie flaga gminy
  • ksiądz całuje bochen chleba, obok ministrant i delegacja sołectwa
  • w oddali scena na której stoją przedstawiciele władz gminy
  • na scenie ksiądz, członkowie zespołu ludowego i zastępca burmistrza, który przecina snopek sierpem
  • zespół ludowy tańczy wokół wieńca dożynkowego
  • ksiądz z zastępcą burmistrza odbiera wieneic dożynowy od przedstawicieli sołectwa
  • grupa dzieci z opiekunami demonstruje efekt swojej pracy

Tak powstały nasze kartki ...

W ostatni wtorek wakacji w naszym ośrodku kultury odbyły się bardzo ciekawe warsztaty czerpania papieru. Warsztaty są częścią projektu „Papiernicze tradycje Powiatu Poznańskiego”, współfinansowanego ze środków Powiatu Poznańskiego.

Warsztaty w bardzo intersujący sposób prowadzili Olga Krause-Matelska i Wojciech Matelski. Uczestnicy dowiedzieli się o tradycjach papierniczych w Murowanej Goślinie, które sięgają lat dziewięćdziesiątych XVI w. Wówczas w naszym mieście powstała pierwsza papiernia, której założycielem był Melchior Zelner.
Podczas warsztatów został odtworzony proces tradycyjnego wytwarzania papieru: rozwłóknianie makulatury na tzw. pulpę, rozprowadzanie pulpy w wodzie, czerpanie papieru specjalnym sitem z ramką z wodnej zawiesiny, dekorowanie wyczerpanej z wody kartki papieru, odsączanie wody, przekładanie płótnem, odciskanie wody przy pomocy prasy introligatorskiej, gładzenie w maglownicy - kalandrze.

Każdy uczestnik wychodził z warsztatu z własnoręcznie wyczerpaną, wilgotną kartą papieru oraz wykonanym w technice linorytu znakiem wodnym najstarszej papierni w Murowanej Goślinie. W warsztatach wzięło udział ponad dwadzieścia osób, które z dumą prezentowały swoje dzieła.
Warsztaty zostały zorganizowane przez MOLENDIUM Towarzystwo Historyczne Wsi Gminy Czerwonak.


Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • dzieci przy stole
  • znak papierni
  • uczestnucy zajęć podczas pracy
  • chłopiec z mężczyzną przy maszynie do tłoczenia
  • dziewczyna z mężczyzną przy maszynie do tłoczenia
  • chłopiec z mężczyzną przy maszynie do tłoczenia
  • podczas prac
  • chłopiec z mężczyzną przy maszynie do tłoczenia
  • prezentacja prac, zdjęcie grupowe
  • znak papierni
  • uczestnicy uroczystości na placu przed pomnikiem

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze

W dniu 1 września br. gminne obchody 83. rocznicy wybuchu tej najtragiczniejszej z wojen tradycyjnie rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy naszej gminy. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na plac Powstańców Wlkp. Orkiestra Dęta OSP pod kierunkiem Mateusza Sibilskiego odegrała hymn państwowy, zagrano też hejnał naszego miasta. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot w uroczystym przemówieniu nakreślił rys historyczny działań wojennych we wrześniu 1939 r., zaakcentował wpływ agresji ze strony Niemców i ZSRR na losy narodu i państwa polskiego.
Data 1 września na zawsze będzie kojarzyła się nie tylko z punktem zwrotnym historii świata, ale i z pamięcią kolejnych pokoleń o dziesiątkach milionów poległych żołnierzy i cywili. Z inicjatywy Apoloniusza Twaroga Prezesa Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Murowanej Goślinie została ufundowana tablica PAMIĘCI GOŚLIŃCZYKÓW. Tablicę odsłonili Zastępca Burmistrza Radosław Szpot i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Marcinkowskiego: Laura Bartkowska, Martyna Rychlica, Alan Leporowski, Aleks Lamcha, Karolina Szweda. Płyta w całości została sfinansowana przez darczyńców. Pamięć o bohaterach, to dzisiaj wyraz naszego patriotyzmu.
Kolejną inicjatywą Apoloniusza Twaroga jest historyczna ścieżka w Murowanej Goślinie, upamiętniająca zacnych obywateli naszego miasta. Pierwsze historyczne witryny przywołują pamięć: Ignacego Kubicy, Stanisława Szpaka, Wacława Nowackiego.
Na uroczystości obecni byli Mirosław Grzędowski Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych i Janina Felsmann-Pawlik, członek Zarządu, którzy wręczyli certyfikaty i odznaczenia osobom i instytucjom zasłużonym dla działalności związku.
Delegacje szkół, stowarzyszeń, organizacji i instytucji złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. Na zakończenie uroczystości zabrzmiała piosenka Sławy Przybylskiej „Gdzie są kwiaty z tamtych lat?” 
Z wielkim smutkiem i troską obserwujemy zbrodniczą agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, niepodległe i suwerenne państwo będące sąsiadem Rzeczypospolitej Polskiej. Tragedia wojny rozgrywa się teraz na oczach całego współczesnego świata. W kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, wymiar uroczystości z okazji 83. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej był wyjątkowy. 
Kombatanckie Certyfikaty Pamięci otrzymali: Teresa i Andrzej Tomaszewscy, Zdzisława i Tadeusz Kłosowie, Regina i Przemysław Kalinowscy, Anna Iwona i Waldemar Łużni, Anna Płonka, Jolanta Chmielarz, Bogdan Dura, Maciej Dura, Michał Dura, Władysław Matoga, Łukasz Olszewski, Grzegorz Kamiński, Bogusław Frąckowiak, Przemysław Popiak, Grażyna Nawrocka, Danuta Szczepaniak, Elżbieta Dziel, Andrzej Kuźniewski, Robert Molski, Leszek Sommerfeld, Piotr Tecław, Cech Rzemieślników Kupców i Przedsiębiorców, Damian Dubina, Arleta Włodarczak.
Kombatanckie Krzyże Pamięci otrzymali: Nadleśnictwo Łopuchówko, Firma Kabat Tyre Andrzej Kabat, Zaręba Spółka z o.o. Jan Zaręba, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa „Rolnik”, Cukiernia Paweł Piętka, Pobiedzisko-Gośliński Bank Spółdzielczy, Robert Maciejewski, Rafał Krajewski, Radosław Szpot.
Medale za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali Tomasz Wawrzyniak i Andrzej Szpak.
Medal za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymał Jarosław Dobrowolski.

Tekst: Arleta Włodarczak

Zdjęcia: Andrzej Kietzmann

  • przemarsz z kościoła pod pomnik
  • składanie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje zgromadzone na uroczystości
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • grupa nagrodzonych osób
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • wręczanie odznaczeń i medali zasłużonym dla kombatantów i byłych więźniów politycznych
  • poczty sztandarowe przed ołtarzem w kościele
  • składanie kwiatów pod pomnikiem przez burmistrza, sekretarza gminy i przewodniczącego Rady Miejskiej
  • składanie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje zgromadzone na uroczystości
  • składanie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje zgromadzone na uroczystości
  • składanie kwiatów pod pomnikiem przez prezes MG Sport i Nieruchomości
  • składanie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje zgromadzone na uroczystości
  • składanie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje zgromadzone na uroczystości
  • Komendant Straży Pożarnej prowadzi poczty sztandarowe
  • delegacje władz gminy i radnych podczas uroczystości w kościele
  • uroczystość w kościele
  • poczty sztandarowe wychodzą z kościoła
  • poczty sztandarowe na placu
  • zebrani goście podczas uroczystości pod pomnikiem
  • orkiestra OSP przy pomniku
  • burmistrz przy pomniku
  • zastępca burmistrza ze zwycięzcami biegu na 5 km

Murowana Dycha 2022

11 września ponad 400 zawodników z różnych zakamarków Polski zmagało się z trasą Murowanej Dychy, imprezy biegowej tradycyjnie już organizowanej we wrześniu w Murowanej Goślinie. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 i 10 km oraz w sztafecie 3x 5 km. Dla ponad 200. najmłodszych biegaczy przygotowano trasę przełajową na stadionie miejskim na dystansie 500 i 1000 m. 
Nagrody dla najlepszych w poszczególnych kategoriach wręczali Radosław Szpot Zastępca Burmistrza MiG Murowana Goślina oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Frąckowiak. Zawodników na mecie biegu dekorowali pamiątkowymi medalami radni Beata Robak, Grażyna Nawrocka, Elżbieta Dziel, Leszek Sommerfeld i Robert Molski.  
Pełne wyniki dostępne na stronie https://wyniki.b4sport.pl/murowana-dycha-2022/m797.html
Do zobaczenia za rok na pięknie wyremontowanym stadionie miejskim. Jesteśmy pewni, że wyniki będą równie dobre, atmosfera równie wspaniała, pogoda jak zawsze … „zamówiona”.

Zdjęcia: Andrzej Kietzmann

  • start
  • pierwszy zawodnik na mecie
  • nagradzanie na mecie
  • dwóch biegaczy
  • zastępca burmistrza ze zwycięzcami biegu na 10 km
  • biegacz zlany potem
  • grupa biegaczy
  • biegacze z małymi dziećmi w wózku
  • dekorowanie medalami kobiet które ukończyły trasę biegu
  • biegacze na trasie
  • start grupy dzieci do biegu przełajowego
  • dzieci na równoważni
  • dziewczynka na trasie biegu
  • przeszkoda - tunel
  • "piątka" zawodnika z zastępcą burmistrza
  • wybiega kolejna grupa dzieci
  • dzieci biegną przez opony
  • wypisywanie dyplomów dla dzieci
  • zwycięzcy na podium
  • zwycięzcy na podium
  • logo kongresu z terminem i miejscem spotkania

IV Poznański Kongres Samorządów Uczniowskich

 

21 i 22 września na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się Kongres Samorządów Uczniowskich.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji był wolontariat. W tym roku, po raz pierwszy, udział w Kongresie wzięły Samorządy spoza Poznania.

W panelach dyskusyjnych prelegentami byli m.in.:

Magdalena Pietrusik-Adamska - Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Urzędu Miasta Poznania 
Ewa Gałka - Prezeska Stowarzyszenia Centrum PISOP
Franciszek Szkudelski - Wolontariusz, Towarzystwo Pelikan 
Maria Andruchiv - Członkini Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego "Polska - Ukraina"
Sebastian Staśkiewicz - z Fundacji Ratuj Ryby

W Kongresie Murowaną Goślinę reprezentowała Maja Nowak Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej w naszej gminie.
Każdy uczeń z Murowanej Gośliny może przystąpić do MRK w dowolnym momencie podczas roku szkolnego.
Trzymamy kciuki za naszą aktywną młodzież.

Tekst: Damian Dubina

 

  • dziewczyna przy figurce poznańskiego koziołka
  • 1. Kolorowa teczka z grafikami i zdjęciami Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz certyfikat medalu 30-lecia...

Bardzo miła niespodzianka

W tym tygodniu dotarła do naszej siedziby przesyłka z fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Okazało się że nasz gośliński sztab 1149 działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie otrzymał od Fundacji Jerzego Owsiaka certyfikat i medal 30-lecia WOŚP.
Medal dedykuję wszystkim naszym wolontariuszom, krwiodawcom, sponsorom, darczyńcom, placówkom oświatowym, członkom sztabu, mieszkańcom gminy, którzy grają z tą najpiękniejszą orkiestrą świata. Podczas naszego 29-letniego grania przekazaliśmy do Fundacji WOŚP 828 211,39 zł! Podczas naszych finałów zbieramy również drogocenny dar, jakim jest krew. Od 6. Finału jest z nami Klub Honorowych Dawców Krwi „Gośliniacy” na czele z prezesem Stanisławem Woźniakiem. Zebrali oni 2 161,221 litrów krwi!
To już kolejne takie wyróżnienie w ciągu ostatnich pięciu lat, które otrzymaliśmy od Fundacji WOŚP.
    
Tomasz Mizgier
Szef Sztabu 1149 Murowana Goślina.

  • medal
  • mężczyzna siedzący na ławce przed planszami z wizualiacją boiska
  • dziewczęcy chór podczas występu na scenie

Sukces Chóru "Canzona"

Chór Dziewczęcy „Canzona” we wrześniu br. wziął udział w XI Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym Canço Mediterrania w Lloret de Mar i Barcelonie w Hiszpanii.
W konkursie udział wzięło 17 chórów, m.in. z Czech, Malezji i Polski. Chór Dziewczęcy z Murowanej Gośliny zdobył Złoty Dyplom oraz I miejsce w kategorii muzyka katalońska oraz Srebrny Dyplom i II miejsce w kategorii chóry dziecięce. 
Podczas pobytu w Hiszpanii chórzystki wzięły udział w uroczystej ceremonii otwarcia Festiwalu oraz w paradzie ulicami miasta Lloret de Mar, w koncertach towarzyszących oraz spotkały się z Konsul Generalną RP w Barcelonie Panią Karoliną Cemką. Ponadto dyrygent chóru p. Adrianna Wtorkowska-Kubińska wzięła udział w Międzynarodowym Seminarium dla Chórmistrzów. 
Dziewczęta poza udziałem w festiwalu zwiedziły stolicę Katalonii – Barcelonę oraz odbyły rejs wybrzeżem Costa Brava do urokliwej miejscowości Tossa del Mar.  
Wyjazd odbył się dzięki zaangażowaniu finansowemu rodziców chórzystek oraz częściowemu wsparciu Urzędu MiG Murowana Goślina – dziękujemy.
 
Adrianna Wtorkowska-Kubińska 
Dyrygent Chóru Dziewczęcego „Canzona” 
(zdjęcia: archiwum chóru)

  • występ chóru na zewnątrz, na moście
  • wręczenie nagrody
  • dziewczynki siedzą wśród publiczności
  • chórzystki na scenie

41. urodziny "Canzony"

W minioną sobotę w auli szkoły przy ul. Mściszewskiej odbył się koncert z okazji 41. urodzin Chóru Dziewczęcego „Canzona”. Prowadząca koncert prof. Elżbieta Wtorkowska podkreśliła, że na pomysł, aby co roku obchodzić w ten sposób urodziny wpadły najmłodsze członkinie chóru, dla których spotykać się co pięć lat to stanowczo za rzadko. I tak „Canzona” zaprasza nas co roku na koncert urodzinowy, a co pięć lat na jubileuszowy. Obecnie działają dwa chóry - dziewczęcy pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej i żeński pod kierunkiem prof. Elżbiety Wtorkowskiej. Koncertem urodzinowym świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Muzyki. 
W czasie koncertu, publiczność mogła obejrzeć prezentację osiągnięć i działalności chórów w czasie pandemii i w minionym sezonie kulturalnym, którą przygotował Tomasz Mizgier.
Podczas koncertu chóry zaprezentowały zróżnicowany repertuar od muzyki sakralnej po rozrywkową. W wykonaniu chóru dziewczęcego usłyszeliśmy m.in. utwory w języku kaszubskim i katalońskim, przygotowane przez dyrygentkę Adriannę Wtorkowską-Kubińską na konkursy chóralne.
Żeński Chór „Canzona” po raz drugi wykonał utwór „Ver reducit gaudia” Piotra Jańczaka pochodzący z roku 2022, podarowany przez kompozytora prof. Elżbiecie Wtorkowskiej. Jego prawykonanie miało miejsce na tegorocznym XIV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Murowanej Goślinie. Chórom akompaniowała na pianinie Weronika Jarzyńska-Pluta.
W finale koncertu Chóry „Canzona” z towarzyszeniem pianisty Adama Szyszki wykonały utwór ABBY „Thank You For The Music”(solo Hanna Nowak).
Podziękowania za wspaniały koncert dla dyrygentek i akompaniatorów złożyli: Radosław Szpot Zastępca Burmistrza MiG Murowana Goślina, Robert Molski radny Rady Miejskiej i Arleta Włodarczak dyrektor ośrodka kultury. Po koncercie gości zaproszono na urodzinowy tort.

Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

 

  • występ najmłodszych chórzystek
  • występ Canzona Absolwentki
  • pani dyrygent zapowiada kolejny utwór
  • występ solo, śpiewaczka stoi przy fortepianie, za którym siedzi mężczyzna
  • chór podczas występu, na 1 planie dyrygentka
  • życzenia i gratulacje
  • życzenia i gratulacje
  • widownia
  • owacje na stojąco
  • 21a.
  • na zbliżeniu - dyrygentka
  • najmłodsze chórzystki na scenie
  • dwie chórzystki przy fortepianie
  • najstarsze chórzystki podczas występu
  • Elżbieta Wtorkowska dyryguje chórem
  • laureatka
    • autor: Źródło-Gazeta.pl
  • wspólne zdjęcie uczestników spotkania

Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad Miast i Gmin

W dniach 8-9 października 2022 r. 50 delegacji z różnych rejonów Polski spotkało na Ogólnopolskim Kongresie Młodzieżowych Rad Miast i Gmin w Sopocie. Murowaną Goślinę reprezentowali przedstawiciele Goślińskiej Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej. 
Część panelowo-dyskusyjna kongresu odbyła się w sali Polskiej Filharmonii Kameralnej w Operze Leśnej. W niedzielę zorganizowano rejs integracyjny z Sopotu do Gdańska oraz zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. 
Pierwszego dnia temat tolerancji poruszył Piotr Jacoń, publicysta oraz dziennikarz TVN24. W towarzystwie Ewy Falkowskiej i Małgorzaty Polowniak-Dąbrowskiej z UNICEF Polska, Jakub Miecznikowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu opowiedział o roli młodego człowieka w świecie. Zagadnienia związane z transportem zbiorowym przedstawił Miłosz Cichuta, społecznik i aktywista z Wrocławia.

Katarzyna Dobrowolska

Zdjęcie: Damian Dubina

  • wspólne zdjęcie uczestników spotkania w sali filharmonii
  • wspólne zdjęcie podczas zawodów

Powiatowo-gminne zawody sportowo pożarnicze

8 października w Łopuchowie odbyły się powiatowo - gminne zawody sportowo pożarnicze.
Klasyfikacja gminna:
Kobiece Drużyny Pożarnicze -
1. OSP Białężyn 
2. Ochotnicza Straż Pożarna w Boduszewie 
3. OSP Uchorowo 
Seniorzy -
1. OSP Białężyn 
2. OSP Uchorowo
3. OSP Długa Goślina
4. OSP Murowana Goślina 
5. OSP Łopuchowo 
6/7 OSP Rakownia i OSP Nieszawa
Klasyfikacja powiatowa:
Grupa "C" kobiety -
1. OSP Zakrzewo 
2. OSP Chludowo 
3. OSP Białężyn 
4. OSP Boduszewo
5. OSP Uchorowo 
Grupa "A" mężczyźni -
1. OSP Chludowo
2. OSP Długa Goślina
3. OSP w Robakowie 

Serdecznie gratulujemy

Zdjęcia: Facebook OSP Długa Goślina, OSP Białężyn, OSP Uchorowo

  • drużyna męska, strażacy stoją na murawie
  • drużyna OSP Białężynk, wszyscy zawodnicy drużyny kobiecej i męskiej
  • drużyna na tle wozu bojowego
  • drużyna OSP Długa Goślina
  • zbiórka drużyn przed zawodami
  • zawodnik podczas przeskakiwania przez przeszkodę
  • grupowe zdjęcie uczestników

Roztańczona sobota

Po raz kolejny zaprosiliśmy mieszkańców na taneczne show. Tym razem zmierzyliśmy się z Tik tokowym challengem. 
Nasze wyzwania nie mają granic wiekowych i zawodowych. Wystarczy uśmiech na twarzy, dystans do siebie i chęć do wspólnej zabawy. Choreografię opracowała Klaudia Koralewska, dziewczyna pełna pomysłów i zarażająca pozytywną energią, a przede wszystkim tańcem. Towarzyszyły jej wspaniałe tancerki Studia Tańca Effort. 
Dla wszystkich widzów i uczestników naszego wyzwania, tancerze Studia EFFORT zatańczyli oraz zrobili mini pokaz Breakingu. 
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wraz z nami zatańczyli i dopingowali. Specjalne podziękowania dla naszego fotografa i filmowca w jednym Marcina Lewandowicza. 
Połączyliśmy siły i pobiliśmy Tik tokowe rekordy. 
Wielkie brawa dla wszystkich.

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Marcin Lewandowicz

  • dziewczęta podczas tańca
  • kilka dziewcząt na zbliżeniu
  • grupa dziewcząt, na tle której stoi prowadząca zajęcia
  • panie podczas tańca
  • grupa dzieci na scenie, wręczenie nagród

Młodzi gośliniacy w jury festiwalu


Na początku października, w poznańskim Multikinie, miała miejsce 40. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Aby zostać jurorem festiwalu należało nagrać maksymalnie 30-sekundowy film z interpretacją hasła:
Mój ukochany film, który chciałabym (chciałbym) pokazać na festiwalu.
Do Jury Dziecięcego zakwalifikowała się czwórka dzieci, która uczęszcza na zajęcia z filmu animowanego, prowadzone przez Dariusza Pietrzaka, rysownika i animatora w MGOKiR w Murowanej Goślinie. Marysia Bulińska, Małgosia Jakubowska, Marcin Skrobała i Patryk Olejniczak przez 7 dni obejrzeli kilkadziesiąt filmów dla dzieci i młodego widza.
Dzieci brały czynny udział w głosowaniach: Marysia Bulińska i Małgosia Jakubowska, wspólnie z innymi dziećmi, oglądały i oceniały filmy krótkometrażowe. Z kolei Marcin Skrobała i Patryk Olejniczak filmy długometrażowe.
Młodzi jurorzy wspominają ten czas jako fantastyczny okres obcowania z kinem młodego widza, rozmów o filmach a także spotkań z aktorami, dziecięcymi i dorosłymi, którzy wystąpili w ocenianych filmach.

Tekst: Dariusz Pietrzak
Zdjęcia: Marysia Bulińska, Małgosia Jakubowska, Marcin Skrobała i Patryk Olejniczak

  • grupa dzieci na scenie, wręczenie nagród
  • grupa dzieci na scenie, wręczanie nagród
  • dzieci na scenie, wręczanie nagród
  • sala z widzami w tle scena

Greatest hits and kids, czyli wszystkie wnuczki Babci Zosi

Pod takim hasłem w niedzielne popołudnie 16 października br. w auli szkoły przy ul. Mściszewskiej, odbyła się VI Goślińska Biesiada. Tym razem zespół śpiewaczy PZERiI „Goślinianka”, który co roku zaprasza na biesiadę wystąpił wraz z Zespołem Instrumentalnym Ogniska Artystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2, oba zespoły prowadzone są przez inicjatorkę spotkań biesiadnych Alicję Duszczyk. „Gośliniance” akompaniował na fortepianie Artur Duszczyk. Motywem przewodnim tegorocznej biesiady była rozmowa babci Zosi z wnuczką. Babcia Zosia (w tą rolę wcieliła się kierownik zespołu - Zofia Zielonacka) opowiadała swojej wnuczce (Joannie Kaczmarczyk - uczennicy SP 2) o swoich podróżach i występach z zespołem „Goślinianka”. Ciekawe dialogi babci z wnuczką, atmosfera dobrej zabawy i znakomita publiczność sprawiły, że była to bardzo udana impreza, a co najważniejsze można było zaobserwować radość i emocje u młodych i trochę starszych wykonawców. Finałowy utwór „Dłonie” z repertuaru Majki Jeżowskiej wykonali wszyscy artyści, solo przepięknie zaśpiewała „wnuczka” babci Zosi - Joanna Kaczmarczyk. Na zakończenie po dużych owacjach i jeszcze przed bisem Zastępca Burmistrza Radosław Szpot, Radny Rady Miejskiej Robert Molski oraz Dyrektor Arleta Włodarczak podziękowali artystom wręczając bukiety kwiatów.


Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • dyrektor ośrodka kultury składa życzenia członkom chóru
  • zastępca burmistrza wręcza kwiaty dyrygentce
  • zastępca burmistrza wręcza kwiaty członkom chóru żeńskiego
  • zaproszeni goście podczas występu chóru
  • dzieci z instrumentami podczas występu
  • chór pań na scenie
  • żeński chór na scenie
  • mężczyzna przy fortepianie
  • widownia, osoby siedzące na krzesłach
  • dwie pary tańczą przed siedzącą widownią
  • widzowie w tle scena
  • grupa uczniów
  • dzieci z dyniami w rękach, obok nich postać ducha z prześcieradeł

Uśmiechnięte dynie

Sobotnie popołudnie 22 października br. w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza: upłynęło nam na wycinaniu dyń. W rodzinnych warsztatach zdobienia dyń wzięły udział dzieci z rodzicami. Wspólna praca artystyczna doprowadziła do powstania świecących dzieł sztuki. Głowy dyniowe wykonane przez uczestników warsztatów, to piękna ozdoba domu, czy ogrodu w jesiennym niepowtarzalnym klimacie. Wszyscy zostali poczęstowani ciasteczkami w kształcie dyń i duszków. Bawiliśmy się wyśmienicie. To była druga edycja warsztatów dyniowych w naszym ośrodku kultury. Część prac można zobaczyć odwiedzając Klub Osiedlowy „Zielone Wzgórza”.

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • dzieci z dyniami w rękach, obok nich postać ducha z prześcieradeł
  • grupa dzieci z dyniami w rękach, robią "straszne" miny
  • dzieci podczas zajęć
  • wycinanie otworów w dyniach
  • wycinanie otworów w dyniach
  • dziewczynka podczas pracy przy dyniach
  • opiekun grupy pomaga dzieciom przy wyciananiu otworów w dyniach
  • chłopiec podczas wycinania otworów w dyni
  • dziecko z dynią w ręku
  • dynie z wycietymi otworami na oczy i usta
  • 3 artystów na scenie

Sobotnia randka z muzyką

Ośrodek Kultury w Murowanej Goślinie zaprosił miłośników muzyki na biletowaną imprezę „Sobotnia randka z muzyką, czyli od opery po szlagiery”. Sopranistka Agnieszka Wawrzyniak oraz Bartosz Kuczyk – tenor przenieśli publiczność w zaczarowany świat operetki i musicalu. W drugiej części koncertu do wspólnego śpiewu wciągnął publiczność Krzysztof Koniarek, artysta cieszący się od kilku lat dużą popularnością na śląskim oraz ogólnopolskim rynku muzycznym. Było mnóstwo dowcipów i anegdot, publiczność bawiła się znakomicie. Koncert zakończyło wspólne wykonanie utworu „Que sera sera”. 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • dwóch artystów na scenie
  • artysta na scenie
  • artysta wśród publiczności
  • artyści podczas występów
  • widzowie na stojąco, trzymają się za ręce podczas tańca
  • przebrane za ducha dziecko na snopkach i wśród dyń

Halloween w Parku Miejskim

Wyjątkowo dużo dzieci wzięło udział w Halloween, czyli wieczorze strachów w Parku Miejskim w Murowanej Goślinie. Było gwarno i wesoło. Wśród całego mnóstwa dyń i innych okolicznościowych ozdób, najmłodsi mieszkańcy naszej gminy owijali mumię, przeciągali linę, zdobili dynie oraz uczyli się lotów na miotle. 
Najtrudniejszy okazał się wybór najlepszego przebrania „halloweenowego”. Kilkadziesiąt dzieci wykazało się niezwykła pomysłowością i kreatywnością. Były wróżki, aniołki, duchy oraz całą masa niecodziennych postaci. Ostatecznie nagrodzono 15 najciekawiej przebranych uczestników imprezy. 
Cukierek, czy psikus? Któż z nas nie zna tego zawołania. I były, i słodycze i psikusy 😊 m.in. posypywanie mąką. Słodyczy była zresztą cała masa: w rozwieszonych w parku piniatach oraz do odszukania w zaroślach, które dzieci przeszukiwały po zmroku z latarkami w ręku. 
To był „strasznie” wesoły wieczór. 

Zdjęcia: Andrzej Kietzmann 

  • dzieci zdobią dynie
  • zabawy z kolorową chustą
  • owijanie mumi papierem toaletowym
  • gromada dzieci
  • szukanie słodyczy
  • grupa dzieci
  • grupa dzieci z latarkami w rękach
  • dzieci przebrane za kościotrupy
  • zastępca burmistrza przemawia przy mikrofonie, w tle pomnik

Święto Niepodległości

Tegoroczne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się na placu Powstańców Wielkopolskich od wspólnego zaśpiewania hymnu narodowego z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP pod batutą Mateusza Sibilskiego. Wzięły w nich udział władze samorządowe, radni Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, radny Rady Powiatu Poznańskiego, duchowieństwo, poczty sztandarowe, bracia kurkowi, strażacy, rzemieślnicy, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, instytucji, szkół i mieszkańcy.
Po zagraniu hejnału Murowanej Gośliny głos zabrał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Radosław Szpot. W swoim wystąpieniu przedstawił naszą drogę do niepodległości oraz podziękował mieszkańcom za pamięć o dawnych bohaterach i naszej Ojczyźnie. Następnie delegacje blisko czterdziestu środowisk złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Uroczystość na placu zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych pt. „Raduje się serce” w wykonaniu Chórów „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej z akompaniamentem Weroniki Jarzyńskiej-Pluta. Ostatnim akcentem gminnych obchodów było Niepodległościowe Strzelanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego na strzelnicy Brackiej.

Zdjęcia: Andrzej Kietzmann
Tekst: Arleta Włodarczak

 

  • delegacje zebrane pod pomnikiem
  • chór podczas śpiewania hymnu
  • orkiestra i poczty sztandarowe
  • władze gminy składają wiązankę kwiatów pod pomnikiem
  • delegacja radnych składa wiązankę
  • warta przy pomniku
  • delegacja cechu rzemieślników w togach
  • zbiórka na rozpoczęcie strzelania, bractwo kurkowe
  • zwycięzcy w strzelaniu z tarczą
  • wręczanie tarczy
  • kolejna tarcza i trzech najlepszych strzelców
  • dzieci w koszulkach z logo Równać Szanse

Jestem tutaj, zobacz jaki jestem

Gośliński ośrodek kultury otrzymał dofinansowanie z programu „RÓWNAĆ SZANSE” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Civis Polonus. Od 2021 r. program „Równać szanse” wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich kompetencji społecznych.

W ramach projektu grupa młodzieży, która lubi rysować, malować i rzeźbić oraz pasjonuje się fotografią, będzie wspólnie tworzyć. Odbędą się warsztaty plastyczne, fotograficzne i rzeźbiarskie. Młodzi ludzie nawiążą nowe relacje nie tylko z rówieśnikami ale i z dorosłymi, poznają lepiej siebie i społeczność, w której żyją. Przede wszystkim będą mogli poznać swoje możliwości i uwierzyć w siebie. Zaplanowane zostało m.in. zwiedzanie Muzeum Narodowego, galerii sztuki i wystawy w różnych przestrzeniach.

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera koordynator projektu

Zdjęcia: Zuzanna Przymuszała i Adrianna Kołodziej

  • dzieci podczas zajęć
  • wspólne zajęcia
  • wszyscy uczestnicy konferencji na wspólnej fotografii

Akademia Młodzieżowych Radnych

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych PROM wraz z Młodzieżową Radą Miasta Poznania zaprosiły młodzieżowe rady z województwa wielkopolskiego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na Akademię Młodzieżowych Radnych, konferencję z serii 16 spotkań sieciujących. 
Radne i radni z 13 wielkopolskich młodzieżowych rad omawiali swoją działalność, wspólnie szukali rozwiązań największych problemów spotykanych w codziennej pracy, dzielili się doświadczeniem i pomysłami. 
W konferencji brali udział przedstawiciele Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej w Murowanej Goślinie.

Katarzyna Dobrowolska
Fot. Kacper Kaźmierczak

  • chłopak i dziewczyna spoglądają w obiektyw aparatu
  • uczestnicy konferencji siedzą na krzesłach ustawionych w krąg
  • wręczanie kwiatów artystce

Wystawa prac Małgorzaty Rynarzewskiej


„Moje inspiracje” to tytuł wystawy prac Małgorzaty Rynarzewskiej, malarki, kostiumografki i autorki warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży.
W piątek 18 listopada 2022 r. w Galerii Na Wzgórzu przy ul. Mściszeskiej 10 odbyło się otwarcie wystawy i spotkanie z autorką. Obrazy to w głównej mierze prace wykonane techniką własną na płótnach i niezwykle magiczne, przezroczyste malarstwo na syntetycznych podobraziach, podświetlone światłem. Wystawa składa się z dwóch części, zakomponowanej tradycyjnie w przestrzeni galerii i niezwykłej wypełniającej barwnym światłem przestrzeni na oknach sali reprezentacyjnej.

Małgorzata Rynarzewska studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu – dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A . Oleksyn oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Bursztynowa planeta JANTAR”, mającego na celu ochronę, a przede wszystkim ukazanie piękna bursztynu bałtyckiego. Jest członkiem stowarzyszenia „Wiedza, Kultura, Pomoc”.


Na pełne wizualnych emocji przeżycia  zapraszamy do 17 marca 2023 r. do Galerii Na Wzgórzu  przy ul. Mściszeskiej 10 w Murowanej Goślinie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -20.00.  

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • dyrektor ośrodka kultury wręcza kwiaty
  • zwiedzający wystawę
  • chór dziewczęcy śpiewa podczas wystawy
  • kobiety oglądają obraz z bliska
  • dwa rysunki w ramce wiszą na ścianie

Galeria na murze

W Galerii na murze pojawiły się kolejne prace młodych adeptów sztuki, uczestników zajęć z rysunku w pracowni ośrodka kultury. Tematem prac jest studium martwej natury. Zapraszamy do odwiedzenia Galerii na murze przy Nowym Rynku w Murowanej Goślinie. 

Tekst i zdjecia: Bartosz Stefański

  • logo programu

Równać szanse

W ramach kolejnych zajęć z projektu „Jestem tutaj, zobacz taki jestem” młodzież zwiedziła wystawę fotograficzną "Gośliniacy na rowerach" zainstalowaną przy wejściu do Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina przy ulicy Poznańskiej. Dwie uczestniczki zajęć, Zuzanna i Maja, umówiły grupę na wizytę w Izbie Regionalnej. Apoloniusz Twaróg, kustosz Izby, przybliżył historię miasta, przedstawił wiele nieznanych faktów sprzed lat. Najbardziej spodobała się przedwojenna szklana reklama sklepu mięsnego i…stolik do kart. Następnie w "Galerii na Wzgórzu” zwiedzono wystawę zdjęć przedstawiającą życie dawnej Murowanej Gośliny.

W trakcie warsztatów plastycznych młodzież zmierzyła się z odcieniami szarości. Kolorystyka prac nawiązywała do starych, przedwojennych zdjęć, które wcześniej uczestnicy projektu mogli zobaczyć w Izbie Regionalnej i na wystawach fotograficznych. Tematem przewodnim były kwiaty, jako symbol przetrwania.


Agnieszka Szymańska-Wojtera 
Zdjęcia: Zuzanna Przymuszała, Arleta Włodarczak, Agnieszka Szymańska-Wojtera

  • grupa młodzieży zgromadzona wokół stołu
  • uśmiechnięty mężczyzna
  • młodzież na korytarzu
  • grupa młodzieży nad rysunkami
  • grupa dzieci do wspólnego zdjęcia

Kurcze blade, czyli pora na wiersz

Po raz trzeci naszą salę w ośrodku kultury wypełnili mistrzowie władania słowem, a to za sprawą Gminnego Konkursu Młodych Recytatorów „Jesień”, którego jesteśmy organizatorem. Wszystkich przybyłych gości serdecznie przywitała dyrektor ośrodka kultury Arleta Włodarczak. Jury w składzie Dioniza Boch - przewodnicząca, Agnieszka Szymańska-Wojtera wysłuchało z ogromną przyjemnością, na tle przepięknej scenografii (dzieło Barka Stefańskiego) 39 prezentacji w trzech kategoriach wiekowych i postanowiło: 
Wśród uczniów klas I – III  szkoły podstawowej przyznać:
1 miejsce Gai Szpot ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie,
2 miejsce Maryli Kosterkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie,
3 miejsce Oliwii Sakowicz ze  Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie
oraz wyróżnić: Leona Juś ze Szkoły Podstawowej w Łopuchowie. 

Wśród uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej przyznać:
1 miejsce Judycie Wachowskiej  ze Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie,
2 miejsce Wiktorii Łasek ze Szkoły Podstawowej nr 2 Murowanej Goślinie,
3 miejsce Natalii Stokowskiej ze Szkoły Podstawowej w Białężynie.

Wśród uczniów klas VII-VIII  szkoły podstawowej przyznać:
1 miejsce Mai Przydróżnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 Murowanej Goślinie,
2 miejsce Mateuszowi Chwał ze Szkoły Podstawowej w Białężynie,
3 miejsce Joannie Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 Murowanej Goślinie.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz torbę z upominkami od gminy, a osoby wyróżnione bony upominkowe. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Jesteśmy z Was dumni, że mierzycie się z poezją. Dzięki takim ludziom świat pięknieje. Serdeczne słowa podziękowania składamy przewodniczącej jury - Doni Boch - dobremu duchowi naszych konkursów recytatorskich. 


Agnieszka Szymańska-Wojtera 
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • dziewczynka na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • chłopiec na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • grupa dzieci do wspólnego zdjęcia
  • grupa dzieci do wspólnego zdjęcia
  • grupa dzieci do wspólnego zdjęcia
  • kobieta wręcza dyplom dziewczynce
  • chłopiec na scenie
  • kobieta wręcza chłopcu dyplom
  • grupa młodzieży
  • dwie panie przy stole
  • dziewczynka na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • dziewczynka na scenie
  • seniorzy przy stolikach

Zagraj seniorze

Ponad 50 osób wzięło udział w pierwszym spotkani z planowanego cyklu „Zagrajmy Seniorze”. W imieniu organizatorów gości przywitał Prezes Zarządu SM „Zielone Wzgórza” Adam Szweda. Podczas delektowania się pysznymi ciastami, które ufundowała właścicielka restauracji „Kawa po obiedzie”, nasi seniorzy brali aktywny udział w różnych grach towarzyskich. 
Odbyły się prawdziwe rozgrywki turniejowe w kole fortuny, ringo, darcie, snajperze i w piłkarzykach. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza”. Całość poprowadziła Jolanta Stern, przewodnicząca PZERiI w Murowanej Goślinie. 
Impreza bardzo udana, a przede wszystkim potrzebna. Już dzisiaj zapraszamy Seniorów na kolejne spotkanie, które odbędzie się 16 grudnia br. w restauracji „Kawa po obiedzie”. Tym razem zapraszamy na wspólne śpiewanie przy grzanym winie. 
Organizatorami spotkania byli:
•    Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza”,
•    Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji  w Murowanej Goślinie, 
•    Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Murowanej Goślinie.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Szymańska-Wojtera

  • podczas gry
  • seniorzy przy stolikach
  • trzy panie pijące kawę
  • seniorzy przy stoliku
  • chór podczas występu

Koncertowa trasa Canzony

Po powrocie z Hiszpanii Chór Dziewczęcy Canzona rozpoczął intensywny czas przygotowań do koncertów i konkursów, które zostały zaplanowane na listopad i grudzień br. 
12 listopada Canzona zaprezentowała się w gronie bydgoskich chórów dziecięcych i młodzieżowych, podczas koncertu w ramach Konferencji Forum Edukacji Muzycznej Dziecka "Słucham, śpiewam, gram". Podczas tego koncertu dziewczęta wykonały pieśni patriotyczne oraz utwory polskich kompozytorów. Sala Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy wypełniona po brzegi publicznością gorąco przyjęła i nagrodziła chór ogromnymi brawami.
19 listopada Chór Dziewczęcy Canzona wziął udział w I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej Musica Patriae w Poznaniu. Młode goślinianki zaprezentowały różnorodny program pieśni patriotycznych oraz utwór poznańskiego kompozytora. W konkursie udział wzięło 17 chórów z całej Polski w sześciu kategoriach. Canzona otrzymała Złoty Dyplom w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz Puchar Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Wielkopolskiego Mariusza Polarczyka.
Przed chórzystkami koncerty w Warszawie, Bydgoszczy, Murowanej Goślinie oraz Krakowie.
 
Adrianna Wtorkowska-Kubińska  
Dyrygent Chóru Dziewczęcego Canzona  
Zdjęcia (archiwum chóru)

  • chór podczas występu
  • chórzystki z bliska
  • dyrygentka
  • chórzystki z bliska
  • grupa młodzieży

Sztuka nowoczesna, czy klasycy

Uczestnicy projektu „Jestem tutaj, zobacz taki jestem” w ostatni weekend listopadowy udali się do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie zwiedziliśmy ekspozycje stałą oraz byliśmy na kuratorskim oprowadzaniu po czasowej wystawie polskiej awangardzistki Marii Nicz-Borowiakowej. Do Poznania pojechaliśmy pociągiem, a po zwiedzaniu wystaw wspólnie poszliśmy na obiad. W drodze powrotnej okazało się, że mamy sporo czasu do pociągu, więc dodatkowo poszliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy. Wszyscy się dobrze bawili, a wystawy były zachwycające.

Tekst: Julia Grabińska
Zdjęcia: Nikola Radzińska, Agnieszka Szymańska-Wojtera

logo programu

  • grupa młodzieży przy gablocie
  • grupa młodzieży
  • urodzinowy tort, przy nim poprzedni i obecni dyrektorzy ośrodka kultury

Koncert urodzinowy ośrodka kultury

4 grudnia 2022 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 1 odbyło się wyjątkowe spotkanie Goślińskiej Rodziny Kultury (termin ukuty podczas obchodów 40-lecia, przypomniany po następnych pięciu latach) z okazji 45-lecia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Film wspomnieniowy w stylu starego kina wprowadził wszystkich w klimat początków naszego ośrodka kultury i przeprowadził w czasy obecne. Wszystkich przybyłych gości przywitała dyrektor ośrodka kultury Arleta Włodarczak.
W tym święcie kultury uczestniczyli także przybyli z życzeniami: Pani Adrianna Urbaniak Sekretarz Miasta i Gminy Murowana Goślina, Pani Elżbieta Dziel Przewodnicząca Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej, Pan Robert Molski Zastępca Przewodniczącego Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej, którzy nagrodzili oraz podziękowali na scenie byłym dyrektorom ośrodka kultury, obecnym pracownikom, instruktorom i prezesom zespołów. Pani Sekretarz w imieniu Zastępcy Burmistrza Radosława Szpota podziękowała za wieloletnią pracę, wręczając upominek odchodzącej na emeryturę Arlecie Włodarczak. Publiczność spontanicznie zaśpiewała dla niej „100 lat”, były pozytywne emocje i wzruszenia. Ośrodek kultury podziękował tym wszystkim, z którymi tworzy wspólne dzieło kultury w naszej gminie To radosne wydarzenie uświetnił koncert zespołu Commers Band z porywającymi do tańca utworami światowych przebojów. Taneczny korowód oplótł salę koncertową wesołym „wężem” prowadzonym przez gospodarzy wieczoru. Mogliśmy zobaczyć prezentację zdjęć z ostatnich pięciu lat działalności naszej instytucji, ośrodek kultury przygotował też okolicznościową kartę pocztową, ekspozycję zdjęć z jubileuszu 40-lecia i wystawę kronik. Życzenia gości dla ośrodka kultury przyjęła Arleta Włodarczak wraz z całym zespołem pracowników, dziękujemy pięknie za dobre słowa i wyrazy uznania dla naszej pracy. Zamiast kwiatów goście przynieśli karmę dla zwierząt, którą przekażemy do schroniska Azorek. Udało nam się zebrać 333,430 kg karmy oraz smakołyki dla naszych braci mniejszych. DZIĘKUJEMY ZA HOJNOŚĆ!!! NA WAS MOŻNA ZAWSZE LICZYĆ!!! Wielki tort urodzinowy osłodził wieczór wspomnień, podsumowań i rozważań o przyszłości. Patrzymy z nadzieją i pytaniem w przyszłość. Motywem przewodnim 45. urodzin było hasło „45 lat i co dalej ?”. Czas pokaże. Chociaż na pytanie postawione przez Panią dyrektor Arletę Włodarczak, czy będziecie Państwo z nami usłyszeliśmy stanowcze tak! Dzięki za to! Zatem niech mijają kolejne „lecia” szczęśliwie naszej wspólnej kulturze! Do zobaczenia na zajęciach, imprezach codziennych spotkaniach, tworzymy dalej! 


Bartłomiej Stefański
Zdjęcie: Tomasz Chmielewski

  • dyrektorka ośrodka kultury przy mikrofonie
  • życzenia dla byłego dyrektora
  • życzenia dla byłej dyrektor
  • życzenia Sekretarz Gminy Murowana Goślina dla dyrektor ośrodka
  • wspólne zdjęcie pracowników i dyrektor ośrodka
  • wspólne zdjęcie
  • wspólne zdjęcie
  • wspólne zdjęcie
  • wspólne zdjęcie
  • składanie życzeń
  • taniec gości i dyrektorów ośrodka, przed sceną, w kółeczko
  • koncert okolicznościowy, na ścianie wyświetlane zdjęcia
  • goście w auli
  • goście w auli
  • mężczyzna składa gratulacje
  • mężczyzna z dzieckiem składa życzenia dyrektor ośrodka
  • życzenia od komendanta policji dla dyrektor ośrodka
  • pracownicy ośrodka witają gości
  • kwiaty dla dyrektor ośrodka
  • zdjęcie pracowników i sponsorów ośrodka
  • życzenia i gratulacje dla pracowników ośrodka
  • życzenia i gratulacje dla pracowników ośrodka
  • wszyscy obecni i byli dyrektorzy ośrodka kultury przy torcie
  • uroczyste krojenie tortu
  • goście przeglądają kroniki ośrodka kultury
  • uczestnicy uroczystości na krzesłach w auli
  • uczestnicy uroczystości na krzesłach w auli
  • gratulacje dla byłego dyrektora ośrodka
  • teatr ognia, Mikołaj na szczudłach

Mikołajki w Murowanej Goślinie

Tradycyjnie, 6 grudnia zaprosiliśmy mieszkańców gminy na Nowy Rynek na spotkanie Mikołajkowe. Tym razem uczestniczyliśmy w spektaklu plenerowym pt. „Zaczarowane zwierciadło”. Niesamowita choreografia, efektowny pokaz tańca na szarfie, efekty fireshow, piękne stroje i proste przesłanie, trafiające do dzieci i dorosłych. Przedstawienie gestu, tańca i pantomimy bez dialogu, dlatego tak czytelne i uruchamiającą naszą wyobraźnię. Po spektaklu odbyły się animacje, każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z gigantycznym Mikołajem i Gwiazdką oraz dostać słodkości. Wszystko po to by wprowadzić naszych mieszkańców w świąteczny nastrój.
Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Gminy Murowana Goślina i Spółdzielni Mieszkaniowej „Zielone Wzgórza”.

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański
 

  • kobieta w mikołajkowej czapce i mężczyzna z mikrofonem
  • małe dzieci obserwujące przedstawienie
  • pantomima
  • kobieta ćwicząca na szarfie podwieszonej nad ziemią
  • palący się na ziemi krąg, w tle Mikołaj na szczudłach
  • Mikołaj i Gwiazdka na szczudłach
  • wirujące iskry od pokazów ognia
  • podczas odbioru na stadionie, kilka osób na bieżni

Symboliczny odbiór bieżni na stadionie miejskim

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina pozyskał na remont bieżni na stadionie miejskim 325 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Inwestycja, długo wyczekiwana przez mieszkańców, jest już gotowa. Podczas symbolicznego odbioru obecni byli m.in. Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Radosław Szpot Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina. 
Dodatkowo Gmina pozyskała na modernizację stadionu miejskiego 7 mln 695 tys. zł - inwestycja z Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych. Modernizację zaplanowano na 2023 rok. 
Mamy nadzieję, że otwieramy nowy etap rozwoju sportu w naszej gminie.

Tekst: Katarzyna Dobrowolska

Zdjęcia: Sławomir Malec

  • delegacja spaceruje po bieżni
  • wspólne zdjęcie osób uczestniczących w odbiorze
  • chór stojący przy ołtarzu, widok z balkonu

Gaudete

W trzecią niedzielę adwentu, nazywaną niedzielą „Gaudete”, czyli niedzielą radości, w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie odbył się koncert adwentowy. 
Uczestników przywitał proboszcz ks. Piotr Szymkowiak. Koncert adwentowy w wykonaniu Chóru Żeńskiego „Canzona” pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej wypełnił popołudniowy czas zadumą śpiewno-modlitewną. Na te kilka chwil przenieśliśmy się w inne przestrzenie, do świata duchowego, dalekiego od codzienności i zgiełku przygotowań do świąt. Było to bardzo uspokajające i pełne dobrej energii przeżycie. Publiczność podziękowała artystkom burzą oklasków. 
Po koncercie ks. Piotr Szymkowiak złożył na ręce dyrektor Arlety Włodarczak serdeczne życzenia z okazji 45. urodzin ośrodka kultury wraz z drobnym upominkiem z Rzymu. 

Zdjęcia: Tomasz Mizgier.

  • członkinie chóru
  • kilka chórzystek na zbliżeniu
  • kilka chórzystek na zbliżeniu
  • chórzystki podczas koncertu
  • trzy chórzystki stojące na schodach, podczas śpiewu
  • kobieta odbiera upominek od księdza
  • grupowe zdjęcie uczestników konkursu

Śpiewajmy kolędy i pastorałki

Pod takim tytułem odbył się nasz I Gminny Konkurs Wokalny w Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza”. Jego celem jest kultywowanie tradycji świątecznych, upowszechnianie kolęd i pastorałek oraz promocja młodych utalentowanych solistów. Byliśmy zaskoczeni wysokim poziomem konkursu i wybór trójki najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych nie był łatwy. 
Jury w składzie;
Przewodnicząca - Alicja Duszczyk i Agnieszka Szymańska- Wojtera po wysłuchaniu prezentacji uczniów klas I – III szkoły podstawowej postanowiło przyznać:
1. miejsce Urszuli Pajewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie,
2. miejsce Urszuli Telatyckiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie,
3. miejsce Mariannie Mroczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Białężynie.
Po wysłuchaniu prezentacji uczniów klas IV – VI  szkoły podstawowej postanowiło przyznać:
1. miejsce Judycie Wachowskiej ze Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie,
2. miejsce Natalii Sadik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie,
3. miejsce Lilianie Dobskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie.
Po wysłuchaniu prezentacji uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej postanowiło przyznać:
1. miejsce Marii Kozłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie,
2. miejsce Mateuszowi Chwał ze Szkoły Podstawowej w Białężynie.

Dzięki naszym wokalistom mogliśmy poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. Każdy z solistów otrzymał z rąk dyrektor ośrodka kultury Arlety Włodarczak i Alicji Duszczyk pamiątkowy dyplom, zestaw gminnych upominków, świątecznego aniołka, a osoby nagrodzone karty prezentowe.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy, dzięki Wam magia świąt trwa. 

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański, Tomasz Mizgier

  • chłopiec z mikrofonem
  • chłopiec w mikołajkowej czapce, z mikrofonem w ręku
  • dziewczynka z mikrofonem
  • dziewczynka w czapce mikołajkowej, z mikrofonem w ręku
  • dziewczynka z mikrofonem
  • dziewczynka z mikrofonem
  • dziewczynka przy pianinie
  • chłopiec z mikrofonem
  • dziewczynka w okularach
  • kobieta wręcza dyplomy uczestnikom konkursu
  • trzy kobiety i dziewczynka, składanie gratulacji
  • trzy kobiety składają gratulacje uczestnikowi konkursu
  • dzieci siedzące w ławkach, pokaz udzielania pierwszej pomocy przez straż pożarną

Razem bezpieczniej - dofinansowanie dla gminy Murowana Goślina

W etapie wojewódzkim IV edycji „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” złożono 77 wniosków, z czego 12 najwyżej ocenionych projektów przekazano do MSWiA. W etapie centralnym spośród wszystkich projektów przekazanych przez wojewodów, do dofinansowania wskazano 135 projektów, w tym 11 z województwa wielkopolskiego, w tym Gminy Murowana Goślina. 
W Murowanej Goślinie realizowany jest projekt pn. „Modernizacja systemu monitoringu miejskiego dla bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Murowana Goślina”, którego głównym założeniem była kompleksowa poprawa bezpieczeństwa gminy oraz działania edukacyjne, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
Przeprowadzono modernizację systemu monitoringu miejskiego na czterech najbardziej niebezpiecznych skrzyżowania w mieście, tj. 
- skrzyżowanie dróg Rogozińska - Obornicka - Okrężna, 
- skrzyżowanie dróg Rogozińska – Szkolna, 
- skrzyżowanie dróg Poznańska - Mściszewska - Przemysłowa, 
- skrzyżowanie dróg Poznańska - Długa – Śliwkowa
oraz przygotowano kampanię profilaktyczno-informacyjną dla mieszkańców gminy, kierowców, dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych w gminie Murowana Goślina i ich rodziców.
Partnerzy zaangażowani w realizację projektu:
1. Komisariat Policji w Murowanej Goślinie,
2. Straż Miejska w Murowanej Goślinie,
3. Ochotnicza Straż Pożarna w Murowanej Goślinie,
4. Ośrodek Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie (Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych),
5. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie,
6. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie.
    
Tekst i zdjęcia: Irena Leligdowicz, Hanna Popek

  • breloczek odblaskowy w kształcie misia
  • komplet upominków odblaskowych, worek, brelok i opaska odblaskowa na rękę, na wszystkich napis Razem bezpieczniej
  • starżacy podczas pokazu udzialania pierwszej pomocy
  • uczniowie podczas pokazu udzielania pierwszej pomocy przez strażaków
  • strażacy przypinają ucznia do noszy, pokaz udzielania pomocy
  • strażnik miejski podczas pogadanki o bezpieczeństwie
  • duża grupa dzieci biorących udział w pogadance o bezpieczeństwie, policjant, strażnik miejski
  • dzieci na sali gimnastycznej uczestniczą w pokazie pierwszej pomocy
  • grupa seniorów przy stołach, śpiewają
  • kilka prac w glinie, nad nimi brudne ręce

Tworzymy w glinie

W niedzielę 10 grudnia br. byliśmy całą grupą na warsztatach w pracowni rzeźby i ceramiki. W pracowni istniejącej od 1998 roku przyjęła nas przemiła pani Grażyna Szymała-Wołyńska. Opowiedziała nam historię swojej pracowni, o początkowym wydobywaniu gliny i jej obróbce. Pokazała jak kolory różnych rodzajów glin zmieniają się pod wpływem ich przepalania i zademonstrowała jak wygląda to w praktyce. Każdy uczestnik spotkania ulepił naczynie, wybraną przez siebie metodą, a także stworzyliśmy wspólną pracę, którą będzie można zobaczyć na naszej wystawie zbiorowej.

Tekst : Julia Grabińska

Pod koniec 2022 roku, w ramach naszego projektu „Jestem tutaj zobacz taki jestem”, odbyły się również warsztaty plastyczne, na zakończenie których podsumowaliśmy i zaplanowaliśmy prace na kolejne miesiące.

Tekst: Agnieszka Szymańska- Wojtera


Zdjęcia Zuzanna Przymuszała 

 

  • dwie dziewczynki podczas pracy w glinie
  • podczas pracy w glinie
  • dziewczęta lepiące w glinie
  • gotowe prace
  • gotowe prace
  • chłopcy przy stołach zastawionych szachami

Świąteczny Turniej Szachowy

W przedświąteczny weekend w goślińskim ośrodku kultury zorganizowano Świąteczny Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, grano tempem po 10 minut+5 na partię dla zawodnika. Tym razem młodzi szachiści z naszej gminy okazali się nie do pobicia. Turniej sędziował Pan Łukasz Malinowski.
Kategoria do lat 10
1.    Jakub Paszkiewicz (Murowana Goślina)
2.    Hubert Łuszczki (Murowana Goślina)
3.    Wojciech Kołsut (Murowana Goślina)
Kategoria do lat 16:
1.    Dominik Maternicki (Murowana Goślina)
2.    Franciszek Kwiatek (AZS Poznań)
3.    Jakub Lutomski (Oborniki)

Link do wyników całego turnieju:
www.chessmanager.com/pl/tournaments/4769997764165632/ 
Wszyscy zawodnicy biorący udział w turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżet Gminy Murowana Goślina, a trzech najlepszych zawodników w każdej kategorii otrzymało nagrody rzeczowe. Turniej przebiegł w bardzo serdecznej i świątecznej atmosferze.
Chętnych do nauki gry w szachy lub do rozwijania umiejętności już zdobytych zapraszamy na zajęcia w każdy czwartek o godzinie 16:00 do ośrodka kultury przy ul. Mściszewskiej 10.


Tekst i zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • podczas rozgrywki
  • dwie plansze z szachami, przy nich gracze
  • skupienie na twarzy zawodnika
  • chłopcy i dziwczynka podczas zawodów
  • sala ze stołami, przy ich zawodnicy
  • zbliżenie na twarz młodego zawodnika
  • wspólne zdjęcie zawodników
  • wręczanie dyplomów
  • zwycięzcy na wspólnej fotografii
  • delegacje przy pomniku

104 lata temu poszli do powstania

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. W Nowy Rok 1919 Murowana Goślina  przyłączyła się do powstania. Goślińczycy zasilili szeregi oddziałów walczących, trzech z nich zginęło: Witold Ciężki, Antoni Maluśki, Józef Skowroński. Pamięć Ich i wielu innych, którzy oddali swoje życie za wolność i przynależność do Polski czcimy pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. 
Od ubiegłego roku rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzimy jako święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina Radosław Szpot wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wspomniał genezę zrywu w kontekście silnej i nieugiętej Wielkopolski i Murowanej Gośliny. Delegacje wielu goślińskich środowisk (szkoły, stowarzyszenia, organizacje i instytucje) złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy, a kibice Lecha Poznań odpalili race ku czci poległym. 
Kurkowe Bractwo Strzeleckie tradycyjnie zorganizowało Strzelanie Powstańcze. Tarczę Powstańczą Statutową KBS w Murowanej Goślinie zdobył Radosław Szpot. W strzelaniu do tarczy Memoriałowej pamięci 50-tej rocznicy śmierci ppor. Bronisława Wtorkowskiego – Powstańca Wielkopolskiego, ufundowanej przez Prezesa KBS Michała Wtorkowskiego 1. Miejsce zdobył Mikołaj Koteras z KBS Skoki
2. Krzysztof Chraplewski z KBS Mosina, 3. Michał Dura KBS Murowana Goślina. Kura ogólnodostępnego ufundowanego przez Jarosława Dobrowolskiego strącił Krzysztof Chraplewski, drugi był Grzegorz Szpot z KBS Murowana Goślina, trzeci Jacek Perczyński z KBS Murowana Goślina.

Cześć i chwała Bohaterom.


Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański

  • zastępca burmistrza przemawia przy mikrofonie, w tle pomnik
  • delegacje składają wiązanki kwiatów
  • poczty sztandarowe
  • władze gminy składają wiązankę kwiatów pod pomnikiem
  • radne składają kwiaty pod pomnikiem
  • delegacje składają kwiaty
  • Bracia Kurkowi składają kwiaty
  • delegacja składa kwiaty
  • kibice Lecha z palącymi się racami
  • kwiaty pod pomnikiem

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Finansowanie zewnętrzne

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl