Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

WYBUCH GAZOCIĄGU

Podsumowanie akcji ratowniczo-gaśniczej w Murowanej Goślinie po wybuchu i pożarze gazu (video).

Bieżące informacje nt. sytuacji po wybuchu i pożarze gazu znajdą Państwo na profilu Gminy w serwisie społecznościowym.

Jeśli Państwa mieszkanie/dom nie odwiedzili pracownicy spółki gazowniczej i nie przywrócono dostaw gazu po 27 stycznia - prosimy o kontakt z Pogotowiem gazowym pod numerem 992.

Informacja (aktualność 26.02.2018 r.)
Informujemy, że ulica Gnieźnieńska w Murowanej Goślinie została naprawiona po pożarze gazociągu przebiegającego pod nią i udostępniona do ruchu samochodowego.

Informacja (aktualność 30.01.2018 r.)
Prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności przy sprzedaży bezpośredniej (wizyty akwizytora w domu) i podpisywaniu umowy m.in. na zakup różnego rodzaju urządzań wykrywających gaz.
Informacje UOKiK | kampania UKE "Wiem, co podpisuję" | video

* * * * *

POMOC DLA POSZKODOWANYCH

KONTO POMOCY FINANSOWEJ
Przy współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenia KB Katorżnik zostało utworzone konto bankowe, na które można dokonywać wpłat na rzecz osób poszkodowanych.
Stowarzyszenie KB Katorżnik Murowana Goślina
Huta Pusta 2/1, 62-095 Murowana Goślina
BZ WBK 11 1090 1463 0000 0001 3206 8728.
z dopiskiem „WYBUCH GAZU”

ZGŁOSZENIA / OFERTY POMOCY MATERIALNEJ
pomoc@murowana-goslina.pl
Uruchomiliśmy adres mailowy pomoc@murowana-goslina.pl na który można przesyłać oferty pomocy. W mailu prosimy podać: imię i nazwisko; nr telefonu; formę pomocy (w temacie wiadomości - np. śpiwory, pożywienie, kosmetyki, materiały budowlane i inne). Dzięki temu będziemy mogli szybko przekazać konkretną pomoc do potrzebujących!

OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ (OPS) W MUROWANEJ GOŚLINIE
ul. Dworcowa 10 (ośrodek zdrowia, II piętro)
62-095 Murowana Goślina
Czynny: pon. 7.00-17.00, wt.-czw. 7.00-15.00, pt. 7.00-13.00.
Tel. (+48) 61 8122 231. Profil w serwisie społecznościowym | strona internetowa.

WYDARZENIA CHARYTATYWNE


Komunikat OPS (aktualność 02.02.2018 r. godz. 13.04)
Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, iż na koncie utworzonym z inicjatywy KB Katorżnik celem zgromadzenia środków i przekazania ich poszkodowanym w wyniku awarii gazociągu zebrano dotychczas 73.000 zł. Zbiórka trwa.
Serdecznie dziękujemy za okazaną hojność oraz za chęć niesienia pomocy.
 

WYBUCH GAZOCIĄGU: komunikaty z dn. 26.01.2018 r.

Pilny komunikat dot. instalacji gazowej / Pomoc dla poszkodowanych

Informacja Burmistrza Dariusza Urbańskiego nt. sytuacji po wybuchu i pożarze gazu, który miał miejsce około godziny 0.00 w nocy z czwartku 25 stycznia na piątek w Murowanej Goślinie na skrzyżowaniu gazociągu Poznań-Piła z ul. Gnieźnieńską (video).

Aktualne komunikaty

Komunikat (aktualność 26.01.2018 r. godz. 17.57)
Rejon ul. Gnieźnieńskiej (bez 4 najbardziej uszkodzonych posesji) został podłączony do awaryjnego zasilania energetycznego poprzez agregaty prądotwórcze. Agregaty będą pracowały całodobowo. Służby remontowe operatora energetycznego rozpoczną remont linii energetycznej niezwłocznie po otrzymaniu stosownych pozwoleń.

Pilny komunikat dot. instalacji gazowej (aktualność 26.01.2018 r. godz. 11.36)
Uwaga! Korekta komunikatu dot. instalacji gazowej! (aktualność 26.01.2018 r. godz. 13.15)
Wszyscy użytkownicy sieci gazowej na terenie miasta i gminy Murowana Goślina (a także m.in. Potasze, Biedrusko) - absolutnie nie wolno obecnie korzystać z jakichkolwiek urządzeń funkcjonujących z użyciem gazu (z sieci gazowej). Zawory zostaną zabezpieczone i zamknięte przez pracowników spółki gazowniczej. Ponowne otwarcie zaworów będzie możliwe wyłącznie po kontrolach i odpowietrzeniu instalacji przeprowadzonej przez pracowników z uprawnieniami.
Prosimy o upowszechnianie powyższej informacji!

Gaz-System dostarczy na miejsce cysterny ze skroplonym gazem LNG, który zostanie wprowadzony do sieci tak, by jeszcze dziś wieczorem była możliwość wznowienia dostaw gazu do odbiorców. Dotyczy to odbiorców z Murowanej Gośliny, Rakowni, Mściszewa, Raduszyna, Przebędowa, Złotoryjska, Bolechowa, Bolechówka, Owińsk, Bolechowa-Osiedle, miejscowości Potasze, a także Promnic oraz Biedruska. Służby gazownicze pracują nad jak najszybszym usunięciem skutków awarii.
Analogiczny komunikat opublikowano w Regionalnym System Ostrzegania (system powiadamiania o zagrożeniach): komunikat | pobierz aplikację RSO na Androida.

Bieżące informacje nt. sytuacji po wybuchu i pożarze gazu znajdą Państwo na profilu Gminy w serwisie społecznościowym.

Zmiana rozkładu jazdy linii 395.


* * * * *

POMOC DLA POSZKODOWANYCH

Aktualne komunikaty

Uwaga! Komunikat (aktualność 26.01.2018 r. godz. 15.51)
Potrzebne pilnie (!!!) koncentraty do paszy dla trzody chlewnej. Jeśli ktoś może, prosimy o dostarczenie do Długiej Gośliny 54.
W wybuchu gazu w Murowanej Goślinie ucierpiały zwierzęta gospodarskie. Dziś trzoda zostanie przetransportowana do Długiej Gośliny nr 54.

Komunikat OPS (aktualność 26.01.2018 r. godz. 16.30)
Informujemy, że dla osób poszkodowanych na skutek awarii gazociągu w dniu 26.01.2018 Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. uruchomił możliwość skorzystania z ciepłych posiłków i napojów w Hotelu Relax przy ul. Poznańskiej 47 w Murowanej Goślinie.
Posiłki będą wydawane w piątek 26.01. w godzinach 18-20, w sobotę 27.01. w godzinach 15-18 oraz w niedzielę 28.01. w godzinach 14-17, za okazaniem bonu, który można odebrać w Ośrodku Pomocy Społecznej w godz. 7-19 .

Komunikat OPS (aktualność 26.01.2018 r. godz. 16.25)
W związku na sytuacje kryzysową związana z wybuchem gazu Ośrodek Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie w dniach 26-28.01.2018 czynny będzie w godzinach od 7.00 do 19.00. Numer kontaktowy 61 8122 231. W pozostałych godzinach kontakt z dyżurującymi pracownikami pod numerem telefonu 501 010 819.

* * *

1. POMOC DORAŹNA FINANSOWA dla osób poszkodowanych w wybuchu gazu w Murowanej Goślinie – już w piątek dotrze do poszkodowanych, z którymi ma kontakt OSP w Murowanej Goślinie (szczegóły odnośnie jednostek pomagających przekażemy niebawem).

2. Trwa sporządzanie LISTY POTRZEB MATERIALNYCH. Przekażemy ją w komunikatach jak tylko zostanie ustalona.

3. KONTO POMOCY FINANSOWEJ
Ośrodek Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie oraz Stowarzyszenie KB Katorżnik w Murowanej Goślinie informują, że jest możliwe wpłacanie środków finansowych na rzecz osób poszkodowanych.
Zostało utworzone konto bankowe, na które można dokonywać wpłat:
Stowarzyszenie KB Katorżnik Murowana Goślina
Huta Pusta 2/1, 62-095 Murowana Goślina
BZ WBK 11 1090 1463 0000 0001 3206 8728.
z dopiskiem „WYBUCH GAZU”

4. POMOC MATERIALNA ZGŁOSZENIA/OFERTY POMOCY
pomoc@murowana-goslina.pl
Już w nocy zaczęły spływać oferty pomocy od mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale też z sąsiednich miast i gmin. Uruchomiliśmy adres mailowy pomoc@murowana-goslina.pl na który można przesyłać oferty pomocy. W mailu prosimy podać: imię i nazwisko; nr telefonu; formę pomocy (w temacie wiadomości - np. śpiwory, pożywienie, kosmetyki, materiały budowlane i inne). Dzięki temu będziemy mogli szybko przekazać konkretną pomoc do potrzebujących!

Źródło: sztab kryzysowy Murowana Goślina

Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS) w Murowanej Goślinie: profil w serwisie społecznościowym, strona internetowa.

WYBUCH GAZOCIĄGU: komunikaty z dn. 27.01.2018 r.

Pilny komunikat dot. instalacji gazowej / Pomoc dla poszkodowanych

Aktualne komunikaty

Komunikat (aktualność 27.01.2018 r. godz. 16.48)
Trwa przywracanie dostaw gazu do odbiorców w okolicy Murowanej Gośliny.
Około 1,5 tys. odbiorców w okolicy Murowanej Gośliny ma przywrócone dostawy gazu – podała w sobotę Polska Spółka Gazownictwa. Rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) Artur Michniewicz powiedział w sobotę PAP, że do końca dnia gaz powinien zostać przywrócony we wszystkich miejscowościach, które zostały pozbawione dostaw wskutek piątkowego zdarzenia. Dostawy gazu przywraca ok. 20 brygad pogotowia gazowego.
PSG apeluje o to, by nikt na własną rękę nie próbował uruchamiać zaworów gazu. Do czasu przeprowadzenia kontroli i odpowietrzenia instalacji nie wolno tam korzystać z jakichkolwiek urządzeń funkcjonujących z użyciem gazu.

Jeśli mieszkańcy, np. ze względu na nieobecność w domu w sobotę, nie będą w stanie stwierdzić, czy na ich posesji została przeprowadzona kontrola i otwarty zawór (aby wiedzieć czy mogą zacząć korzystać z gazu) będą mogli zadzwonić na numer 992. Pod tym numerem, podając adres posesji, będzie można uzyskać informację czy w danym domu można zacząć korzystać z gazu. Takie informacje będą dostępne od dnia 27.01.2018 godz. 20.00, a także w dniach kolejnych.
Mieszkańców, którzy nie mają oznaczonej numerem posesji, prosimy o natychmiastowe uzupełnienie tego braku, aby pracownicy mogli rzetelnie wykonać spis sprawdzonych posesji.

Komunikat GAZ-SYSTEM (aktualność 27.01.2018 r. godz. 9.56)
UWAGA! WSZYSTKIE ZAMKNIĘCIA/OTWARCIA ZAWORÓW GAZOWYCH I PRÓBNE URUCHOMIENIA MOGĄ WYKONYWAĆ WYŁĄCZNIE PRACOWNICY SPÓŁKI GAZOWNICZEJ. NIE WOLNO POD ŻADNYM POZOREM SAMODZIELNIE OTWIERAĆ ZAWORÓW ANI URUCHAMIAĆ URZĄDZEŃ DZIAŁAJĄCYCH Z UŻYCIEM GAZU!
Informujemy, że GAZ-SYSTEM uruchomił dostawy gazu na stacjach gazowych wysokiego ciśnienia. Murowana Goślina i Potasze. Za dostawę gazu bezpośrednio do mieszkańców odpowiada Polska Spółka Gazownictwa (PSG). Według informacji uzyskanych z PSG bez gazu pozostaje około 2500 gospodarstw. Od godziny 9.00 pracownicy PSG wznowili prace mające na celu przywrócenia dostaw bezpośrednich. Informacji na temat uruchomienia dostaw udziela PSG.

* * * * *

POMOC DLA POSZKODOWANYCH

Komunikat (aktualność 27.01.2018 r. godz. 18.19)
Szanowni Państwo. Przekazujemy listę najpilniejszych potrzeb rodzin poszkodowanych w wybuchu w Murowanej Goślinie (dla rodzin, które straciły wszystko, ponieważ ich domy spłonęły doszczętnie). Prosimy w miarę możliwości, aby przekazywane rzeczy/przedmioty były nowe lub w stanie bardzo dobrym (!). Rzeczy można przekazywać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie, ul. Dworcowa 10 (ośrodek zdrowia, II piętro; czynny pon. 7.00-17.00, wt.-czw. 7.00-15.00, pt. 7.00-13.00). W dniu 28 stycznia, niedziela: od 7.00 do 19.00. Tel do ośrodka (+48) 61 8122 231.
Prosimy na razie nie przekazywać rzeczy innych, niż wymienione.

UWAGA! Informujemy, że zakończyła się zbiórka odzieży oraz przedmiotów określonych na poniższej liście.

Rodzina I
• kołdra szerokość 200 cm + poduszki jaśki,
• pościel szerokość 200 cm,
• suszarka do włosów,
• żelazko + deska do prasowania,
• proszek do prania,
• płyn do prania,
• płyn do płukania,
• pojemniki (skrzynie do pakowania ubrań plastikowe),
• kurtka zimowa męska M (szczupły),
• kurtka zimowa damska S/M (drobna niska),
• kurtka przejściowa damska jw.,
• kurtka przejściowa męska jw.,
• buty zimowe męskie rozmiar 40,5,
• buty sportowe męskie rozmiar 40,5,
• buty zimowe damskie rozmiar 36
• kapcie domowe damskie (36) i męskie (40,5)
• mikser,
• suszarka do prania,
• szal, czapka, rękawiczki męskie i damskie,
• wieszaki do ubrań,
• kosmetyki damskie AA alergik + męskie,
• laptop
• wyczyszczenie mebli i renowacja po zalaniu (stół, krzesła, narożnik, ława, szafa, komoda, szafki, rama łóżka, sofa),
• czyszczenie kurtek płaszczy garniturów pralnia chemiczna,
• walizki torby do ubrań,
• środki czyszczące i higieniczne,
• serwis samochodu po zalaniu.

Rodzina II

- kosmetyki ( damskie męskie )
- suszarka do włosów
- obuwie nowe damskie , rozmiar 38-39
- obuwie męskie wiosenne i zimowe, rozmiar 41-42
- obuwie dziewczęce ( 5 lat) rozmiar 28-29
- obuwie domowe dziewczęce (14 lat) rozmiar 36-37
- kurtka zimowa damska rozmiar 40
- kurtka zimowa męska rozmiar L
- kurtka zimowa dziewczęca wzrost 122
- kurtka zimowa dziewczęca wzrost 156
- wyprawka szkolna 7 klasa
- plecak szkolny – dziewczęcy
- laptop nowy dla córki,
- płyny i proszki do prania tkanin białych i kolorowych
- płyny do płukania
- pościel 4 kpl oraz prześcieradła
- kołdry 4 szt (160X200)
- poduszki 4 szt
- wieszaki na ubrania
- suszarka do prania
- żelazko
- deska do prasowania
- walizki do ubrań
- usługa czyszczenia chemicznego odzieży

Rodzina III

• kosmetyki z przeznaczeniem dla dorosłych,
• ubrania damskie (38/40 wzrost 160 wiek 65 lat nowe),
• ubrania męskie (43 wzrost 180 cm wiek 70 lat nowe),
• obuwie damskie rozmiar 38, męskie rozmiar 43,
• udostępnienie do użytku samochodu osobowego,
• opieka medyczna – okulista + okulary,
• zakup lekarstw,
• kołdra + poduszki 200 cm x 220 cm,
• suszarka do włosów,
• pościel

Po przekazaniu rodzinom lokali zastępczych mogą się pojawić kolejne potrzeby, o których będziemy informować. Dziękujemy za dobre serca!

Aktualne komunikaty

WYBUCH GAZOCIĄGU: komunikaty z dn. 28.01. - 01.02.2018 r.

Pilny komunikat dot. instalacji gazowej / Pomoc dla poszkodowanych

Aktualne komunikaty

Jeśli Państwa mieszkanie/dom nie odwiedzili pracownicy spółki gazowniczej i nie przywrócono dostaw gazu - proszę dzwonić pod numer 992.

Komunikat (aktualność 31.01.2018 r. godz. 8.32)
Dzisiaj (31.01.2018 r. w ciągu dnia, A TAKŻE W NOCY!) odbywają się kolejne prace przy gazociągu (m.in. odpowietrzanie), które mogą ponownie spowodować wydobywanie się specyficznego zapachu, a także powstanie silnego efektu dźwiękowego. Wszystkie prace prowadzone są w warunkach, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców! Kontrolowany upust gazu może się odbywać w wielu miejscach wzdłuż przebiegu gazociągu w naszej gminie.
Bardzo prosimy o rozpowszechnianie, w miarę możliwości, tej informacji.

Informacja (aktualność 30.01.2018 r.)
Prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności przy sprzedaży bezpośredniej (wizyty akwizytora w domu) i podpisywaniu umowy m.in. na zakup różnego rodzaju urządzań wykrywających gaz.
Informacje UOKiK | kampania UKE "Wiem, co podpisuję" | video

Komunikat (aktualność 30.01.2018 r. godz. 15.37)
Kontrolowany upust gazu! Dziś (30.01.2018) w godz. 15.30-16.00 oraz 18.00-19.00 będzie przeprowadzany tzw. kontrolowany upust gazu. W związku z tym w okolicy, w której prowadzone są prace naprawy gazociągu może być wyczuwalna specyficzna woń oraz słyszalny intensywny dźwięk (!!!). Prosimy o zachowanie spokoju, upust odbywa się pod kontrolą i nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa.

Informacja Burmistrza Dariusza Urbańskiego (aktualność 28.01.2018 r. godz. 6.19)
Szanowni Państwo. Tam gdzie ekipy nie zdążyły dotrzeć do Państwa domów dotrą dzisiaj. Gaz jest w sieci dostarczony cysternami i dlatego już od wczoraj większość domów ma gaz. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Sytuację monitorujemy. O godz.1.00 w nocy przerwano pracę i ekipy pojawią się ok. 8.00. i dotrą do wszystkich domów.
W blokach na Zielonych Wzgórzach wywieszono niewłaściwe komunikaty. Przed włączeniem gazu w budynku wszystkie kurki muszą być zakręcone. Proszę czekać na ekipy w mieszkaniach.

Zmiana rozkładu jazdy linii 395.

* * * * *

POMOC DLA POSZKODOWANYCH

Komunikat OPS (aktualność 01.02.2018 r. godz. 14.53)
Drodzy mieszkańcy, zwracamy się z prośbą o przekazanie drewna kominkowego (liściaste) dla rodziny poszkodowanej w wyniku wybuchu gazu. Z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

Komunikat OPS (aktualność 30.01.2018 r. godz. 10.40)
Ośrodek Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie przedstawia kolejną listę potrzeb dla rodzin poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu. Prosimy, aby przekazywane dary były nowe. W imieniu rodzin bardzo dziękujemy za okazaną do tej pory pomoc.
Aktualizacja listy 02.02.2018 r. godz. 12.16.
- brykiet kostkowy lub drewno kominkowe
DZIĘKUJEMY BARDZO!

Komunikat (aktualność 29.01.2018 r. godz. 10.37
Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że w dniu dzisiejszym w godz. od 15.00-18.00 w Hotelu Relax będzie wydawany ciepły posiłek dla osób poszkodowanych w wybuchu gazu.
Bony do odbioru w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Komunikat (aktualność 29.01.2018 r. godz. 8.00)
Informujemy, że zakończyła się zbiórka odzieży oraz przedmiotów określonych w liście dla poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu.
W imieniu poszkodowanych rodzin serdecznie dziękujemy za okazane serce, błyskawiczną reakcję w niesieniu pomocy oraz jednoczenie się w obliczu tragedii.
Po przekazaniu rodzinom lokali zastępczych mogą się pojawić kolejne potrzeby, o których będziemy informować.

Komunikat OPS (aktualność 28.01.2018 r. godz. 18.04)
Tymczasowa zmiana godzin pracy Ośrodka:
- 29 stycznia 2018 r. (poniedziałek) 7.00-19.00
- 30-31 stycznia 2018 r. (wtorek-środa) 7.00-17.00

Informacja Burmistrza Dariusza Urbańskiego (aktualność 28.01.2018 r. godz. 12.09)
Wczoraj zapadła decyzja Pana Premiera o zwiększeniu pomocy doraźnej dla trzech poszkodowanych rodzin do kwoty 20.000 zł dla każdej rodziny. Informację przekazał mi telefonicznie w dniu wczorajszym Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pan Michał Dworczyk. Serdecznie dziękuję w imieniu rodzin.

Aktualne komunikaty

Spacery po parkach krajobrazowych Wielkopolski

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprasza na cykl spacerów pn. "Na manowce" - spacery po parkach krajobrazowych Wielkopolski, które odbędą się w 2018 roku na terenie wielkopolskich parków krajobrazowych.
W załączeniu terminarz spacerów.

Dodatkowe terminy polowań

Zawiadamiamy mieszkańców o planowanym terminie polowania na terenie naszej gminy:

- Obwód Łowiecki nr 178 i 180: w dniu  08.01.2018 do 13.01.2018 roku oraz 02.01.2018 do 07.01.2018 roku.

Ww. informacje wywieszone zostały również na tablicy ogłoszeń tut. urzędu.

Jednocześnie informujemy, że informacje dotyczące terminu polowań obowiązują na terenie wszystkich miejscowości Gminy Murowana Goślina.

W związku z powyższym prosimy o zachowanie ostrożności.

Informacja o ogłoszeniu przetargu ustnego nieograniczonego na dzierżawę gruntu w Białężynie

Informacja o ogłoszeniu pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego na dzierżawę gruntu dz. 206, 207/2 położone w Białężynie.

Rozstrzygnięcie konkursu na logo Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

19 grudnia rozstrzygnięty został konkurs na logo Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, natomiast 3 styczna 2018 r. w siedzibie Stowarzyszenia Metropolia Poznań wręczono nagrody. Zdaniem komisji konkursowej najciekawszą propozycję nadesłała Anna Radzikowska z Warszawy i to złożony przez nią projekt wygrał konkurs. Zgodnie z regulaminem zwycięzca otrzymał nagrodę główną w wysokości 7 tys. zł brutto, ponadto nagrody po 1 tys. zł otrzymali autorzy dwóch wyróżnionych prac: Waldemar Zientek z Poznania oraz Jakub Pieczyński z Opoczna (nie dojechał na uroczystość). Autor wygranej pracy otrzyma również 5 tys. zł za przygotowanie kompleksowego systemu identyfikacji wizualnej na podstawie projektu logotypu. Poza konkursem została nagrodzona praca, którą przesłał sześcioletni mieszkaniec Wągrowca – Oliwier Romanowski.

Ogłoszony przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań konkurs dotyczył opracowania logotypu oraz systemu identyfikacji wizualnej dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Celem konkursu było wyłonienie najlepszego znaku graficznego charakteryzującego się wysokim poziomem artystycznym i spełniającego jednocześnie rolę marketingową oraz informacyjną.

Konkurs cieszył się dużą popularnością, zgłoszono ponad 170 prac z terenu całego kraju, oraz wysokim poziomem. Prace oceniała siedmioosobowa komisja złożona z przedstawicieli Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o., Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Urzędu Miasta Poznania.

Logotyp będzie umieszczany na infrastrukturze stanowiącej Poznańską Kolej Metropolitalną (tabor, węzły przesiadkowe) oraz na materiałach biurowych i promocyjnych.

Nagrody wręczali Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Zarządu Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o. i Bogdan Frąckowiak, pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań ds. PKM.

- Poznańska Kolej Metropolitalna jest bardzo istotnym, ze społecznego punktu widzenia, projektem, jest odpowiedzią na zjawiska występujące w Polsce i na całym świecie, które polegają na zastępowaniu komunikacji indywidualnej samochodowej transportem publicznym, w zdecydowanej części szynowym. Zwiększenie liczby połączeń kolejowych wymusza sytuacja – miasta są zakorkowane, a spaliny wydzielane przez auta przyczyniają się do powstawania smogu – mówił w czasie uroczystości prezes Włodzimierz Wilkanowicz. – Pojazdy z logo PKM będą obsługiwały pasażerów w zasięgu ok. 50 km od Poznania. Pierwsze cztery połączenia zamierzamy uruchomić już w marcu tego roku. Będą to połączenia Poznania z Jarocinem, Grodziskiem Wielkopolskim, Wągrowcem i Nowym Tomyślem – przypomniał Bogdan Frąckowiak.

Paweł Napieralski
Stowarzyszenie Metropolia Poznań

 • Logo PKM
  Logo PKM
 • Wręczenie nagród
  Wręczenie nagród

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do wydzierżawienia

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w Murowanej Goślinie dz. nr ewid. 1010/3, 1036/9 w formie przetargowej

Obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego

Obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 15 tycznia 2018 r. w sprawie przeprowadzenia KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ w 2018 r. na obszarze województwa wielkopolskiego.

Zamknięta droga w Długiej Goślinie

W związku awarią na sieci kanalizacji sanitarnej odcinek drogi w Długiej Goślinie przy kościele został zamknięty i wyłączony z użytkowania.

Powiat idzie na walkę ze smogiem – Nabór wniosków!

Zarząd Powiatu w Poznaniu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w formie refundacji kosztów, na realizację na terenie powiatu poznańskiego działań z zakresu ochrony środowiska obejmujących trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.

Wnioskodawca zainteresowany uzyskaniem dotacji składa pisemny wniosek w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18. Wnioski przyjmowane będą w terminie od dnia 14 lutego 2018 r. do dnia 7 marca 2018 r. w godzinach pracy urzędu. Datą złożenia wniosku jest dzień jego wpływu do Kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Dotacja może być udzielona: osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, przedsiębiorcom, podmiotom prowadzącym działalność rolniczą oraz jednostkom sektora finansów publicznych będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Informacji w sprawie zasad udzielania dotacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu: Agnieszka Cięszczyk, tel. 61 2269 211 lub Agnieszka Karwacka, tel. 61 8410 545.
Strona internetowa: www.bip.powiat.poznan.pl

Uchwały antysmogowe Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

 

 • Powiat

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w Murowanej Goślinie dz. nr ewid. 1010/8, 960/19 w formie przetargowej

Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy?  Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania?  Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!

Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie. 
Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos.

Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić?

Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.

Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców!

Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych.

Filmy na kanale Youtube PKW i KBW:

Krajowe Biuro Wyborcze

Wdrożenie informatycznego systemu obsługi Rady Miejskiej

W związku z wdrożeniem informatycznego systemu obsługi Rady Miejskiej począwszy od 30 stycznia 2018 roku m.in. porządek nadchodzących obrad Rady Miejskiej, posiedzeń komisji, projekty uchwał i materiały związane z obradami oraz przebieg głosowania dostępne będą na stronie internetowej Gminy w zakładce Dla mieszkańców >> Władze >> Rada Miejska lub bezpośrednio pod adresem murowana-goslina.esesja.pl.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym silnym wietrze

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h na północy i do 110 km/h na południu województwa, z południowego zachodu i zachodu. Przy opadach śniegu miejscami zawieje śnieżne.

Stopień zagrożenia: 2

Prawdopodobieństwo: 90%

Ważność komunikatu: od godz. 16:00 dnia 18.01.2018 r. do godz. 07:00 dnia 19.01.2018 r.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność!

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
 998: Straż Pożarna
 999: Pogotowie
 997: Policja
 994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
 993: Pogotowie Ciepłownicze
 992: Pogotowie Gazowe
 991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku wichury

Płatności bezgotówkowe w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina

Informujemy, że na stanowisku Ewidencji Ludności w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina przy placu Powstańców Wielkopolskich 9 (pokój nr 1) uruchomiony został terminal płatniczy, za pomocą którego można dokonywać płatności z tytułu opłat skarbowych i opłat dodatkowych za wstąpienie w związek małżeński poza Urzędem Stanu Cywilnego. Terminal akceptuje karty płatnicze VISA i MasterCard oraz płatności mobilne BLIK.

Dodatkowo informujemy, że Klienci urzędu dokonujący płatności przy pomocy karty płatniczej nie ponoszą żadnych prowizji. Zachęcamy do korzystania z tej formy płatności.

 • W naszym urzędzie zapłacisz bezgotówkowo

W końcu efekty wielomiesięcznej współpracy z Aquanet!

Od początku obecnej kadencji samorządowej zintensyfikowana została współpraca ze spółką Aquanet. Dzięki deklaracji Burmistrza o byciu inwestorem zastępczym tj. wykonywanie całości prac przez pracowników gminy, ale z finansowaniem z budżetu Aquanet, dla zadań wodno-kanalizacyjnych na terenie gminy, realizowane jest równolegle kilkanaście inwestycji.

Dla kilku z nich zakończył się już etap projektowy i w końcu rozpoczyna się realizacja prac budowlanych!

W styczniu 2018 r. po przeprowadzonych postępowaniach wybrana została spółka TERLAN, która już niebawem, po okresie zimowym, zrealizuje prace związane z budową sieci wodociągowej wraz z przyłączami:

 • w Mściszewie na tzw. "osiedlu przy Figurze" tj. w ulicach Żytniej, Pszennej, Owsianej, Zbożowej, Rolnej, Żniwnej (planowa realizacja do lipca br.)
 • w Złotoryjsku w ulicach Piaskowej i Żwirowej (planowa realizacja do maja br.).

Również w styczniu 2018 r. wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej dla budowy sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ulicy Radzimskiej w Mściszewie (doprojektowanie przyłączy do posesji). Dokumentacja powinna być gotowa w sierpniu 2018 r. Następnie po uzyskaniu prawomocnej decyzji o przeniesieniu decyzji pozwolenia na budowę planowane jest wybudowanie tej sieci do połowy 2019 r.

Dobiega końca projektowanie sieci wodociągowej w m. Rakownia (duży zakres). W kwietniu br. powinna być gotowa dokumentacja, a następnie ogłoszony przetarg. Roboty powinny rozpocząć się latem tego roku, a zakończyć w 2019 r.

 

SIECI KANALIZACJI SANITARNEJ

Zaawansowane jest projektowanie dwóch zakresów sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w Białężynie i Kątach. W Białężynie prace projektowe zakończą się na początku 2019 r., realizacja 2019-20, a w Kątach projektowanie zakończy się w IV kwartale 2018 r., a budowa 2019-2020.

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w Rakowni (etap II) - Zakres został zaprojektowany przez Związek Międzygminny "Puszcza Zielonka", ale nie wybudowany. Aquanet zamierza go wybudować. Aktualnie przepisuje pozwolenie na budowę. Prace budowlane muszą rozpocząć się (wygasa pozwolenie na budowę) w I połowie br.

Dodatkowo:

Na przełomie roku 2017/2018 Gmina umożliwiła mieszkańcom ulic Piaskowej i Żwirowej w Złotoryjsku rozpoczęcie zrzutu ścieków do sieci kanalizacji sanitarnej. Prace, które wykonywała spółka Aquanet polegały na połączeniu istniejącej, wybudowanej przez Gminę sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach Piaskowej i Żwirowej z siecią kanalizacyjną w ulicy Złotoryjskiej wybudowaną przez Związek Międzygminny "Puszcza Zielonka".

 

POZOSTAŁE SIECI WODOCIĄGOWE

Jeszcze w 2017 r. wydano warunki techniczne dla budowy sieci wodociągowej wraz z przyłączami w Al. Czereśniowej w Długiej Goślinie. W marcu wybrany będzie wykonawca dokumentacji. Budowa w najkrótszym możliwym terminie max do 2020 r.

Dla budowy sieci wodociągowej wraz z przyłączami do posesji przy drodze o nr geod. 203 w Długiej Goślinie również zostanie wybrany w marcu br. Budowa do 2020 r.

Projektowanie kolejnego etapu budowy sieci wodociągowej wraz z  przyłączami w Rakowni (etap II) rozpocznie się w I połowie br., a zakończy w 2019 r. Budowa do 2020 r.

Projektowanie budowy sieci wodociągowej wraz z przyłączami przy drodze o nr geod. 13 w Białężynie rozpocznie się w I połowie 2018, a zakończy w 2019 r. Budowa do 2020 r.

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 22.01.2018 r. zawiadamiamy, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 01.02.2018 r. do dnia 28.02.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą zasadniczo od poniedziałku do piątku od godz. 07:00 do godz. 15:00, a strzelania nocne realizowane będą  we wtorki, środy i czwartki od godz. 18:00 do godz. 24:00. Realizacja strzelań odbywać się będzie także w wybrane soboty od godz. 08:00 do godz. 15:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawia się tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

Zmiana rozkładu jazdy linii 395

Drodzy pasażerowie z uwagi na zaistniałą sytuację po wybuchu gazociągu i brak przejazdu ul. Gnieźnieńską w Murowanej Goślinie do odwołania zostają zawieszone przystanki KMICICA i MILEWSKIEGO.

Autobus linii 395 z przystanku "Dworzec" będzie kursował objazdem ul. Polną w kierunku kolejnego przystanku „Rakownia I”.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.

Zmiana rozkładu jazdy linii 390 od dnia 29 stycznia 2018 r.

Drodzy pasażerowie, proszę zapoznać się z nowym rozkładem jazdy linii 390 obowiązującym od 29 stycznia 2018 r.

 

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym silnym wietrze

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h i porywach do  80 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 85%

Ważność komunikatu: od godz. 22:00 dnia 29.01.2018 r. do godz. 08:00 dnia 30.01.2018 r.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność!

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
 998: Straż Pożarna
 999: Pogotowie
 997: Policja
 994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
 993: Pogotowie Ciepłownicze
 992: Pogotowie Gazowe
 991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku wichury

Wysyłka PIT rozpoczęta

Wysyłka PIT rozpoczęta. Odlicz 1 procent podatku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2017 r. chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Deklaracje będą wysyłane sukcesywnie, nie później niż do końca lutego 2018 r.

1 procent na rzecz OPP

Przypominamy, że emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1 procent podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, mają taką możliwość w składanym do urzędu skarbowym rocznym zeznaniu PIT. Jeżeli uzyskują dochody wyłącznie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i nie mają żadnych odliczeń, nie będą musieli samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego PIT-37. Informację o przekazaniu 1 procent na rzecz wskazanej OPP powinni złożyć do Urzędu Skarbowego na druku PIT-OP. Urząd Skarbowy po otrzymaniu PIT-OP dokona rozliczenia na podstawie otrzymanego rocznego obliczenia podatku na PIT-40A dostarczonego przez ZUS.

Odliczenie od dochodu

Natomiast emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2018 r.

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce

Komunikat dot. prac przy gazociągu

Uwaga!

Dzisiaj (31.01.2018 r. w ciągu dnia,  A TAKŻE W NOCY!) odbywają się kolejne prace przy gazociągu (m.in. odpowietrzanie), które mogą ponownie spowodować wydobywanie się specyficznego zapachu, a także powstanie silnego efektu dźwiękowego. Wszystkie prace prowadzone są w warunkach, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców! Kontrolowany upust gazu może się odbywać w wielu miejscach wzdłuż przebiegu gazociągu w naszej gminie.

Bardzo prosimy o rozpowszechnianie, w miarę możliwości, tej informacji.

Cykl spotkań z rolnikami i mieszkańcami wsi

 • Data spotkania
 • Spotkanie

Zmiana rozkładu jazdy linii 395 od 5 lutego

Drodzy pasażerowie, prosimy zapoznać się z nowym rozkładem jazdy linii 395 obowiązującym od 5 lutego 2018 r.

Z uwagi na brak przejazdu ul. Gnieźnieńską w Murowanej Goślinie do odwołania zostają zawieszone przystanki KMICICA i MILEWSKIEGO. Autobus linii 395 z przystanku "Dworzec" będzie kursował objazdem ul. Polną w kierunku przystanku "Rakownia I".

Wykaz nieruchomości lokalowej przeznaczonej do sprzedaży w Murowanej Goślinie

Wykaz nieruchomości lokalowej przeznaczonej do sprzedaży w Murowanej Goślinie, ul. Okrężna 2/3 w formie bezprzetargowej.

Rekrutacja oraz Drzwi otwarte w Szkole Podstawowej nr 2

Informacje nt. rekrutacji oraz Drzwi otwartych w Szkole Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie.

 

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do wynajęcia

Gimnastyka - zdrowy styl życia

 • Plakat

Wybory uzupełniające ławników sądowych

Dofinansowania LGD na działania w społecznościach lokalnych

Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek ogłosiła kolejne nabory na Granty – dofinansowania od 5000 zł na działania w społecznościach lokalnych.

Przez 14 dni, od 14 do 28 lutego, można składać wnioski o dofinansowania na działania związane z:

 • Aktywizacją i integracją mieszkańców (rozwój kapitału społecznego)
 • Promocją walorów turystycznych obszaru

Masz ciekawe pomysły na działania w społeczności lokalnej?
Widzisz potrzeby wokół siebie dotyczące promocji turystycznych lub działań społecznych?
Nie czekaj! Przyjdź i złóż wniosek!

Ogłoszenia o naborach wniosków znajdują się na stronie http://kraina3rzek.pl/2018/01/32791/

Zapraszamy na bezpłatne doradztwo:

 • Telefonicznie pod nr tel.: 791 222 764, 535 978 545,
 • Mailowo na adres: magda.przystalowska@kraina3rzek.pl
 • Osobiście w biurze LGD w Obornikach, ul. M. J. Piłsudskiego 76.

Zmiana terminów posiedzeń Rady Miejskiej w kwietniu

Murowana Goślina, 19 lutego 2018 r.

 

Informuję, że zmianie ulegają terminy spotkań Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie w miesiącu kwietniu. Plan posiedzeń przedstawia się następująco:

 1. 10 kwietnia 2018 r. – wspólne posiedzenie Komisji Gospodarczej i Komisji Oświatowo-Społecznej (prezentacja dot. wykonania budżetu);
 2. 17 kwietnia 2018 r. – wspólne posiedzenie Komisji Gospodarczej i Komisji Oświatowo-Społecznej;
 3. 19 kwietnia 2018 r. – Sesja Rady Miejskiej (absolutoryjna).

 

Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/ Konrad Strykowski

Delegatura ZM GOAP nieczynna w środę

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 21.02.2018 r (środa) delegatura Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" w Murowanej Goślinie będzie nieczynna.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Informacja dla rolników do 10 ha

Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, że od 15 lutego do 14 marca 2018 r. rolnicy gospodarujący na areale mniejszym niż 10 ha mogą składać w biurach powiatowych ARiMR "Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017".

Złożenie przez uprawnionego rolnika w tym terminie takiego oświadczenia, jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności za 2018 r.

Więcej informacji na stronach ARiMR.

Emerycie, do końca lutego rozlicz się z ZUS-em

Emerycie/Rencisto czas na coroczne rozliczenia z ZUS.

Dorabiałeś w ubiegłym roku do emerytury lub renty? Masz jeszcze kilka dni na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.

Informacja ZUS w załączeniu.

Służba przygotowawcza w 2018 roku - trwa nabór na II turnus

 • Służba przygotowawcza w 2018 roku - nabór na II turnus.

Terytorialna służba wojskowa

 • Terytorialna służba wojskowa.

Spotkanie informacyjne dotyczące dofinansowań wymiany źródeł ciepła

 • Spotkanie informacyjne dotyczące dofinansowań wymiany...

Zmiana rozkładu jazdy linii 391

Zmiana rozkładu jazdy linii 391 od dnia 26 lutego 2018 r.

Drodzy pasażerowie prosimy zapoznać się z nowym rozkładem jazdy linii 395 obowiązującym od 26 lutego 2018 r.

Nabór na urzędników wyborczych

Na podstawie § 2 Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 lutego 2018 r. w sprawie określenia liczby, trybu i warunków powoływania urzędników wyborczych, Dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Poznaniu ogłosił nabór na urzędników wyborczych.

Informacje o naborze: http://poznan.kbw.gov.pl

 

Urząd Stanu Cywilnego oraz Ewidencja Ludności we wtorek pracują krócej

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w dniu 27 lutego 2018 r. (wtorek) Urząd Stanu Cywilnego oraz Ewidencja Ludności będą czynne do godz. 13:30.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

Ulica Gnieźnieńska została udostępniona do ruchu

Informujemy, że ulica Gnieźnieńska w Murowanej Goślinie została naprawiona po pożarze gazociągu przebiegającego pod nią i udostępniona do ruchu samochodowego.

Zobacz także komunikat Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

 • Ulica Gnieźnieńska
 • Ulica Gnieźnieńska
 • Ulica Gnieźnieńska

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej w Murowanej Goślinie

Ogłoszenie o pierwszym przetargu pisemnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej w Murowanej Goślinie dz. 1010/3 i 1036/9.

Nabór wniosków o udział w programie likwidacji wyrobów zawierających azbest

Dnia 16 lutego 2018 roku Zarząd Powiatu w Poznaniu podjął uchwałę nr 2343/2018 w sprawie zatwierdzenia zasad likwidacji wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Poznańskiego na rok 2018. W związku z powyższym Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina informuje, że osoby zainteresowane mogą składać w tut. Urzędzie wnioski o udział w programie likwidacji wyrobów zawierających azbest.

Formularze dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina, pokój 5 oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (bip.murowana-goslina.pl).

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 21.02.2018 r. zawiadamiamy, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 01.03.2018 r. do dnia 30.03.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do piątku od godz. 07:00 do godz. 15:00, a strzelania nocne realizowane będą  we wtorki, środy i czwartki od godz. 18:00 do godz. 24:00. Realizacja strzelań odbywać się będzie także w wybrane soboty od godz. 08:00 do godz. 15:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia. W trakcie prowadzonego w terminie od dnia 19.03.2018 r. do dnia 13.04.2018 r. oczyszczania terenu poligonu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego, aktywność saperska może być wzmożona, szczególnie w rejonie niszczeń w północnej części poligonu.

W związku z planowaną realizacją szkolenia z użyciem uzbrojenia dla którego strefa bezpieczeństwa obejmuje rzekę Warta, istnieje potrzeba zamknięcia drogi wodnej rzeki Warty na odcinku znajdującym się w granicach poligonu Biedrusko (od km 221,50 do km 216) w dniu 01.03.2018 r. od godz. 06:00 do godz. 16:00.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawia się tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

Budowa wodociągu w Mściszewie i Złotoryjsku - ruszają roboty!

Informujemy, iż w dniu 20 lutego 2018 r. rozpoczęły się roboty budowlane związane z budową sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Żytniej, Pszennej, Jęczmiennej, Owsianej, Zbożowej, Rolnej, Żniwnej w Mściszewie. Przewidywane są utrudnienia w ruchu samochodowym i pieszym w okresie od lutego do lipca 2018 r.

Jeżeli pozwolą warunki pogodowe planujemy, że w dniu 5 marca 2018 r. rozpoczną się roboty budowlane związane z budową sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Piaskowej i Żwirowej w Złotoryjsku. Przewidywane są utrudnienia w ruchu samochodowym i pieszym w okresie od marca do czerwca 2018 r.

Mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie robót. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym silnym mrozie

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -15°C do -13°C, lokalnie do -17°C. Temperatura maksymalna w dzień od -7°C do -5°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 90%

Ważność komunikatu: od godz. 07:00 dnia 02.03.2018 r. do godz. 10:00 dnia 03.03.2018 r.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność!

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
 998: Straż Pożarna
 999: Pogotowie
 997: Policja
 994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
 993: Pogotowie Ciepłownicze
 992: Pogotowie Gazowe
 991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku zagrożeń zimowych

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do wydzierżawienia/użyczenia

Delegatura ZM GOAP 6 marca będzie nieczynna

Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" uprzejmie informuje, iż w dniu 06.03.2018 r. (wtorek) delegatura ZM GOAP w Murowanej Goślinie z przyczyn niezależnych od Związku będzie nieczynna.

Za utrudnianie serdecznie przepraszamy.

Zapisy dzieci do klasy I w Szkole Podstawowej nr 2

Komunikat Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie.

Szkoła Podstawowa nr 2 zatrudni nauczycieli

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2  IM. HENRYKA SIENKIEWICZA  W MUROWANEJ GOŚLINIE

zatrudni od 1 września 2018 r.

nauczycieli:

 • języka polskiego (etat)
 • matematyki (etat)
 • techniki (etat)
 • wychowania do życia w rodzinie (13 godzin + możliwość dopełnienia etatu w świetlicy)

Zgłoszenia można składać do 5 kwietnia 2018 r. pod adresem: 62-095 Murowana Goślina, ul. Gen. T. Kutrzeby 3 lub drogą elektroniczną: sp2@murowana-goslina.pl

Nabór na asystenta rodziny

Autobus linii 395 wrócił na swoją stałą trasę

Drodzy Pasażerowie!

W związku z udostępnieniem ul. Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie do ruchu samochodowego informujemy, że autobus linii 395 wrócił na swoją stałą trasę przejazdu według rozkładu jazdy.

Obowiązkowa deratyzacja na terenie Gminy Murowana Goślina

 

KOMUNIKAT

W celu zapobiegania powstawaniu chorób przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy zostanie przeprowadzona na terenie Miasta i Gminy Murowana Goślina w okresie od 12 do 26 marca 2018 r.

OBOWIĄZKOWA DERATYZACJA

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych i osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i innych podmiotach władających nieruchomościami.

Trutkę należy wyłożyć w dniu 12 marca 2018 r. w ilości i według zasad właściwych dla danego preparatu.
W okresie trwania deratyzacji zaleca się kontrolowanie i uzupełnianie wyłożonej trutki.

W miejscach wyłożenia trutek konieczne jest umieszczenie napisów ostrzegawczych

„UWAGA! WYŁOŻONO TRUTKĘ PRZECIW GRYZONIOM!

NIEBEZPIECZEŃSTWO ZATRUCIA LUDZI I ZWIERZĄT”

 

Właścicielom nieruchomości zaleca się usunięcie resztek preparatów po dniu 26 marca 2018 r.  z jednoczesnym uporządkowaniem miejsc i pomieszczeń, gdzie przeprowadzono deratyzację.


ZARZĄDZENIE Nr 706/2018 BURMISTRZA MIASTA I GMINY MUROWANA GOŚLINA
z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie przeprowadzenia przez wszystkich właścicieli nieruchomości obowiązkowej deratyzacji na terenie Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Przerwy w dostawach gazu

Dziś mogą nastąpić przerwy w dostawach gazu!

W związku z niezgłoszoną działalnością na jednej z działek znajdującej się nad gazociągiem (przy ul. Gnieźnieńskiej) podjęto decyzję, aby ze względów bezpieczeństwa przerwać dostawę gazu gazociągiem (operator Gaz-System).

Do czasu sprawdzenia bezpieczeństwa zapewnione zostaną dostawy z cystern.

Ogłoszenie o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej w Murowanej Goślinie dz. 960/19, 1010/8

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do użyczenia

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 23.03.2018 r.  zawiadamiamy, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 03.04.2018 r. do dnia 30.04.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do piątku od godz. 06:00 do godz. 16:00 oraz od godz. 19:00 do godz. 04:00. Realizacja strzelań odbywać się będzie także w wybrane soboty od godz. 06:00 do godz. 16:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia. W trakcie prowadzonego do dnia 13.04.2018 r. oczyszczania terenu poligonu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego, aktywność saperska może być wzmożona, szczególnie w rejonie niszczeń w północnej części poligonu.

Ponadto od dnia 16.04.2018 r. do dnia 27.04.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu. Związana z tym intensywność szkolenia oraz przemieszczające się kolumny pojazdów bojowych i zabezpieczenia przez cały okres zawodów mogą powodować dodatkowe utrudnienia także w ruchu drogowym w miejscowości Biedrusko.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawia się tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującąo zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

Urząd nieczynny 30 marca

W dniu 30 marca 2018 r. (piątek) Urząd Miasta i Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Delegatura GOAP oraz Filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego będą nieczynne.

Za utrudnienia przepraszamy.

Ostrzeżenie przed wyłudzeniem danych

Uwaga! Ostrzeżenie!

Komisariat Policji w Murowanej Goślinie informuje, że osoba, która dzwoni na numery tel. mieszkańców naszej gminy (przedstawia się, jako Kamil Nowak) oraz wypytuje o numery kont oraz hasła NIE JEST policjantem goślińskiego komisariatu! Prosimy o zachowanie ostrożności i nieprzekazywanie za pośrednictwem telefonu żadnych danych.

W miarę możliwości proszę przekazywać tę informację wśród rodziny i znajomych, którzy nie korzystają z Internetu.   

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze bezprzetargowej w Łoskoniu Starym dz. 61

Ogłoszenie o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości w Łopuchowie dz. 14/31

Projekt "Równamy szanse - aktywni społecznie i zawodowo"

Więcej informacji można odnaleźć na stronach:

 • Plakat

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 17:00 dnia 10.04.2018 do godz. 23:00 dnia 10.04.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

Uchwały antysmogowe wchodzą w życie z dniem 1 maja

Sejmik Województwa Wielkopolskiego w dniu 18 grudnia 2017 r. przyjął tzw. „uchwały antysmogowe”, w tym Uchwałę XXXIX/941/17 w sprawie wprowadzenia, na obszarze województwa wielkopolskiego (bez Miasta Poznania i Miasta Kalisza), ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Uchwały zakładają wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostaną ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.

Więcej na stronie www.umww.pl

 • Uchwały antysmogowe
 • Informacja nt. zakazanych paliw

Badania ankietowe Urzędu Statystycznego

Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, iż od kwietnia do czerwca 2018 r. na ternie naszej gminy, w wylosowanych gospodarstwach domowych, realizowane będzie Europejskie badanie warunków życia ludności (EU-SILC).

Dodatkowe informacje o badaniu dostępne są na stronie http://stat.gov.pl

* * *

Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, iż od kwietnia do maja 2018 r. na ternie naszej gminy, w wylosowanych gospodarstwach domowych, realizowane będzie badanie ankietowe Wykorzystywanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych.

Dodatkowe informacje o badaniu dostępne są na stronie http://stat.gov.pl
 

 • Badania ankietowe

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze bezprzetargowej w Kamińsku dz. 133/1

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze bezprzetargowej w Kamińsku dz. 133/1.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 25 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad. Strefa burzowa będzie się przemieszczać z południa na północ regionu.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 16:00 dnia 13.04.2018 do godz. 23:00 dnia 13.04.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze przetargu dz. 207/1 w Białężynie

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze przetargu dz. 207/1 w Białężynie.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się, głównie we wschodniej połowie województwa, wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 14:00 dnia 16.04.2018 do godz. 23:00 dnia 16.04.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 14:00 dnia 23.04.2018 do godz. 19:00 dnia 23.04.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 23.04.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 07.05.2018 r. do dnia 30.05.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty każdego tygodnia maja od godz. 06:00 do godz. 16:00 oraz od godz. 20:00 do godz. 04:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Droga Łagiewnicka w dniach 12.05., 19.05. i 26.05.2018 r. od godz. 06:00 do godz. 16:00 będzie zamknięta dla rowerzystów i pieszych – wjazd będzie możliwy tylko dla osób posiadających stosowne zezwolenia.

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawia się tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

Okresowy zakazu wstępu do lasu

Informacja o planowanych zabiegach z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego oraz o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu.

Ławka Niepodległości

Ministerstwa Obrony Narodowej ogłosiło program, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na terenie kraju mają zostać wybudowane pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnych ławek pomnikowych.

Projekt pomnika Ławka Niepodległości zostanie wyłoniony w konkursie artystyczno-architektonicznym ogłoszonym przez MON.

Więcej informacji o programie i konkursie.

 • Ławka niepodległości

PIT na ostatniej prostej - jak szybko i sprawnie złożyć zeznanie

Młodzieżowa Rada Miejska

Młodzieżowa  Rada Miejska w Murowanej Goślinie powołana!

Na wniosek środowisk młodzieży zamieszkałej na terenie gminy Murowana Goślina Rada Miejska Uchwałą Nr XLI/398/2018 z dnia 20 marca 2018 r. powołała Młodzieżową Radę Miejską (MRM) w Murowanej Goślinie, nadając jej jednocześnie statut. Dzięki temu młodzież będzie miała swoją reprezentację w samorządzie w postaci oficjalnego organu opiniodawczego, wnioskodawczego i doradczego.

15-osobowa MRM będzie reprezentacją uczniów goślińskich szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, zamieszkałych na terenie gminy Murowana Goślina. Kadencja MRM trwa 2 lata, licząc od dnia wyborów Radnych.

Zgodnie ze Statutem celem działania MRM będzie rozwijanie i upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży, kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych oraz wyrabianie umiejętności  podejmowania decyzji w określonych obszarach zagadnień, zapewnienie młodzieży aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, reprezentowanie interesów młodzieży wobec organów samorządu gminnego i  samorządów uczniowskich, aktywizacja samorządów uczniowskich oraz działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych.

Szczegółowe zasady działania MRM określa Statut Młodzieżowej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, natomiast zasady i tryb wyboru Radnych określa Ordynacja Wyborcza. Oba dokumenty stanowią załączniki do Uchwały Nr XLI/398/2018 Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie.

Powołanie MRM to efekt sygnałów, rozmów i wniosków ze spotkań z młodymi mieszkańcami Gminy Murowana Goślina.

Informacje dla kandydatów na radnych MRM:

Jeżeli:

 • masz ukończone 13 lat, a nie masz więcej niż 20 lat,
 • jesteś uczniem szkoły podstawowej (w tym klasy gimnazjalne) na terenie gminy lub mieszkasz na terenie gminy a uczęszczasz do szkoły ponadpodstawowej w innym mieście,
 • chcesz się zainteresować sprawami lokalnej społeczności i samorządem...

wystartuj w wyborach i zostań radnym Młodzieżowej Rady Miejskiej!

Więcej informacji w sprawie wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie I kadencji już wkrótce.

 

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Obserwuje się i prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu do 15 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 15:30 dnia 26.04.2018 do godz. 19:00 dnia 26.04.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 

Baza grobów wojennych

Na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego http://poznan.uw.gov.pl/groby-wojenne zamieszczono dział poświęcony grobom wojennym, które znajdują się na terenie województwa wielkopolskiego.

Dziś zauważalny jest wzrost świadomości historycznej młodego pokolenia, które poprzez pamięć o tych, którzy oddawali swoje życie za wolność Ojczyzny wyraża ciągłość idei niepodległościowej. Bardzo często spotykamy się z dużym zaangażowaniem różnych grup społecznych, które zbierają pieniądze na renowacje miejsc pamięci, poświęcają swój wolny czas, by uprzątnąć miejsca spoczynku polskich bohaterów. Do tych osób, w szczególności, Urząd Wojewódzki przygotował wykaz grobów wojennych, aby mogły one zapalić świeczkę, czy też złożyć kwiaty z okazji rocznicy powstania styczniowego, powstania wielkopolskiego, czy też uroczystości Wszystkich Świętych na grobach poległych w wyniku działań wojennych.

Łukasz Krysztofiak
Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej
Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do użyczenia/najmu

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Więcej informacji na stronie internetowej: www.edictum.pl >> zakładka Programy.

 • Plakat

Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych

Na terenie GMINY MUROWANA GOŚLINA program realizuje placówka:

Przychodnia Lekarza Rodzinnego w Murowanej Goślinie
ul. Kręta 58, 62-095 Murowana Goślina
tel. 61 8122 931

Więcej informacji na stronie internetowej: www.edictum.pl >> zakładka Programy.

 • Plakat

Dodatkowe kursy oraz zmiany na linii turystycznej 471 w czasie majowego długiego weekendu

Autobusy linii 471 kursują w sobotę, niedzielę i święta, a z uwagi na długi weekend majowy także 2 i 4 maja.

Rozkład jazdy linii 471.

 

Dnia 6 maja, niedziela w związku z ograniczoną przepustowością przejazdu na skutek organizacji biegu „Wings for Life” kurs z godziny 14:15 z Murowanej Gośliny w kierunku Swarzędz Dworzec PKP będzie realizowany wg następującego schematu:

 1. Murowana Goślina – Kicin (przez Biedrusko wg rozkładu jazdy)
 2. Kicin – Janikowo (Szkolna - Okrężna – Swarzędzka)
 3. Janikowo – Bogucin (Swarzędzka – Asfaltowa – Janikowska – Bałtycka)
 4. Bogucin – Swarzędz Kościuszkowców (Bałtycka – Warszawska – Poznańska – Polna – Cieszkowskiego – Kościuszkowców)
 5. Swarzędz Kościuszkowców – Swarzędz Dworzec PKP (Kościuszkowców – Cieszkowskiego – Polna – Średzka – Tysiąclecia – Rondo Raczyńskiego – Rondo Cegielskiego – Dworzec PKP)

Kurs z godziny 14:00 z Swarzędz Dworzec PKP w kierunku Murowanej Gośliny będzie realizowany wg następującego schematu:

 1. Dworzec PKP Swarzędz – Kościuszkowców (wg rozkładu jazdy)
 2. Kościuszkowców – Bogucin (Kościuszkowców – Cieszkowskiego – Polna – Poznańska – Warszawska – Bałtycka)
 3. Bogucin – Janikowo (Bałtycka – Janikowska – Asfaltowa – Swarzędzka)
 4. Janikowo – Kicin (Swarzędzka – Okrężna – Szkolna)
 5. Kicin – Murowana Goślina (przez Biedrusko wg obowiązującego rozkładu jazdy).

Przepraszamy za utrudnienia.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad. Istnieje prawdopodobieństwo 30 % wystąpienia we wschodniej części województwa lokalnie opadów do 50 mm i porywów wiatru do 100 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 15:00 dnia 03.05.2018 do godz. 01:00 dnia 04.05.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

Utrudnienia w niedzielę 20 maja - półmaraton

 XXII MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS W PÓŁMARATONIE

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie informuje, że w dniu 20 maja 2018 r. (niedziela) organizuje XXII Mistrzostwa Polski Masters w Półmaratonie.

Trasa biegu (zamknięta dla ruchu samochodowego w czasie trwania biegu): Murowana Goślina ul. Kolejowa, ul. Gnieźnieńska, Rakownia - w kierunku Kamińska.

Start i meta: Murowana Goślina ul. Kolejowa (obok dworca kolejowego).

 

OBJAZDY:

 • Objazd z Murowanej Gośliny do Kamińska – ul. Przemysłowa (Murowana Goślina), ul. Dolna (Rakownia), Okoniec.
 • Objazd z Kamińska do Murowanej Gośliny – Okoniec, ul. Dolna (Rakownia), ul. Przemysłowa (Murowana Goślina).
   
 • Objazd z Murowanej Gośliny do Boduszewa i z Boduszewa – ul. Polna (Murowana Goślina).
   
 • Objazd z Murowanej Gośliny do Rakowni – ul. Przemysłowa (Murowana Goślina), ul. Dolna (Rakownia).
 • Objazd z Rakowni do Murowanej Gośliny - ul. Dolna (Rakownia), ul. Przemysłowa (Murowana Goślina).

Ulica Kolejowa w Murowanej Goślinie w godz. 8.00 – 15.00 będzie zamknięta od ul. Polnej do ul. Mostowej włącznie.

Ulica Szkolna będzie wyłączona z ruchu w godz. 8.00 - 15.00.

Dla mieszkańców ul. Graszyńskiego wyjazd z osiedla drogą gruntową do ul. Wojska Polskiego. Powrót do miejsca zamieszkania możliwy po godz. 14.00.

 

KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA:

W godzinach 7.00 – 15.00 w Murowanej Goślinie będą nieczynne przystanki autobusowe: Poznańska (w obie strony), Dworzec (w obie strony), Polna (w obie strony).

Tymczasowe przystanki funkcjonujące w godzinach 7.00 - 15.00:

 • Murowana Goślina/Rynek - ul. Poznańska w kierunku Poznania: przy wyjeździe z pl. Powstańców Wlkp.;
  w kierunku Przebędowa: przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego,
 • Murowana Goślina/Jodłowa - ul. Rogozińska pomiędzy ulicą Jodłową i Polną.

 

PARKINGI DLA ZAWODNIKÓW I KIBICÓW:

 • ul. Poznańska (przy Biedronce),
 • ul. Kolejowa P+R (dojazd do godz. 8.00: ul. Polna >> Kolejowa),
 • ul. Szkolna P+R (dojazd do godz. 8.00: ul. Kolejowa >> Szkolna).

Parkingi alternatywne: ul. Graszyńskiego - za ośrodkiem zdrowia (dojazd do godz. 8.00: ul. Kolejowa >> Graszyńskiego);
ul. Kochanowskiego (wjazd naprzeciwko Aquanet).

 

ZA POWSTAŁE UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.

PROSIMY O OSTROŻNOŚĆ I ZWRÓCENIE SZCZEGÓLNEJ UWAGI NA ZAWODNIKÓW.

 • Objazdy
 • Parkingi
  Parkingi dla zawodników i kibiców w dniu rozgrywania biegu. Dojazd na miejsca postojowe na ul. Kolejowej, Graszyńskiego i Szkolnej możliwy tylko do godz. 8.00 (źródło mapy: http://www.openstreetmap.org/#map=16/52.5765/17.0089).

Zmiana terminu czerwcowej Sesji Rady Miejskiej

Murowana Goślina, 7 maja 2018 r.

Dotyczy: sesji Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie w czerwcu.

Informuję, że ulega zmianie termin czerwcowych obrad Rady Miejskiej – Sesja Rady (absolutoryjna) zaplanowana na dzień 19 czerwca 2018 r. zostaje przeniesiona na poniedziałek 18 czerwca 2018 r. (godz. 17.30 w sali sesyjnej Biblioteki Publicznej przy ul. Poznańskiej 16 w Murowanej Goślinie).

Z poważaniem
Przewodniczący Rady Miejskiej
Konrad Strykowski

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Burze najwcześniej pojawią się na południu województwa.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 16:00 dnia 09.05.2018 do godz. 02:00 dnia 10.05.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 17:00 dnia 10.05.2018 do godz. 00:00 dnia 11.05.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad. Najintensywniejsze zjawiska burzowe wystąpią na wschodzie województwa. Istnieje prawdopodobieństwo 30% wystąpienia lokalnych opadów do 50 mm.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 12:00 dnia 11.05.2018 do godz. 00:00 dnia 12.05.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwe opady niewielkiego gradu.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 15:00 do godz. 21:00 dnia 12.05.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

Zgnilec amerykański pszczół – obszar zapowietrzony

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu poznańskiego w miejscowości Murowana Goślina, Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie Nr 1/2018 z dnia 08 maja 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego i obornickiego.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem został wyznaczony obszar zapowietrzony (granice obszaru zawarte są w treści rozporządzenia) oraz zostały wprowadzone nakazy i zakazy na tym obszarze, obowiązujące do czasu uchylenia rozporządzenia.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się:

 • wykonanie przeglądu pasiek przez urzędowego lekarza weterynarii;
 • niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

 • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem pszczół;
 • przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwiu, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu.

Dane kontaktowe:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 250, 60-166 Poznań

Biuro czynne:
Poniedziałek 7:00 - 17:00
Wtorek - Piątek 7:00 - 15:00
Po godzinach urzędowania, w nagłych sprawach – telefon alarmowy:  733 830 390
 
Sekretariat:
E-mail: sekretariat@piw.poznan.pl
Tel.: 61 868 97 19, 61 868 93 47
Fax.: 61 868 01 99

Informacja Ministerstwa Środowiska nt. monitoringu jakości powietrza

Akcja Prędkość - zero tolerancji 18 maja

Uwaga! Prędkość – zero tolerancji!

Działania kontrolno-prewencyjne kierowane na eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego pn. „Prędkość – zero tolerancji” obejmą gminę Murowana Goślina w dniu 18 maja br.

Komisariat Policji w Murowanej Goślinie

PUSTE-DO WYKORZYSTANIA

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 22.05.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 04.06.2018 r. do dnia 30.06.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty każdego tygodnia czerwca od godz. 05:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 20:00 do godz. 04:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawia się tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości i Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w tym roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją izby patronami tego roku będą także Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.

W naszej gminie od lutego br. w ośrodku kultury spotyka się i pracuje Zespół, w skład którego wchodzą historycy z goślińskich szkół i przedstawiciele stowarzyszeń. W marcu Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy został powołany Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zadaniem Zespołu i Komitetu Obchodów jest koordynacja przygotowań oraz zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów tak ważnych rocznic dla naszej ojczyzny i narodu. W dniu 7 maja br. Komitet Obchodów wybrał ze swojego grona przewodniczącego –  burmistrza Dariusza Urbańskiego, Wiceprzewodniczącego –  przewodniczącego Rady Miejskiej Konrada Strykowskiego i Sekretarza –  dyrektora MGOKiR Arletę Włodarczak. W dniu 8 maja br. na spotkaniu Zespołu i Komitetu Obchodów ustalono kalendarz gminnych wydarzeń upamiętniających 100 – rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Arleta Włodarczak
dyrektor MGOKiR

Kalendarz wydarzeń obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w gminie Murowana Goślina:

 • 12 maja 2018 r.  Uroczysty koncert inaugurujący obchody. Koncert odbył się w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego
 • 8 czerwca 2018 – 16 lutego 2019 r.   Okolicznościowa wystawa w Izbie Regionalnej poświęcona 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
 • 8, 15 czerwca, W okresie wakacji: w każdą sobotę i niedzielę od 23 czerwca do 2 września    Widowisko dzienne Stowarzyszenia Dzieje pt. „Powstanie Wielkopolskie”
 • 29-30 czerwca, 6, 7, 13, 14 lipca    Widowisko plenerowe Stowarzyszenia Dzieje pt. „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”
 • 28 lipca    Uroczysta sesja Rady Miejskiej
 • 8 czerwca – 11 listopada    Wystawa pokonkursowa Gminnego Konkursu Plastycznego na plakat „Niepodległość” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
 • listopad    Gminny Konkurs Recytatorski
 • od września    Questy Wielkopolskie – Quest Murowana Goślina z historią w tle
 • 10 listopada    „Niepodległa” – inscenizacja na placu Powstańców Wielkopolskich
 • 11 listopada      Msza św. w intencji Ojczyzny, uroczystość przed pomnikiem, gra miejska, Strzelanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
 • 27 grudnia   Uroczystość przed pomnikiem, Widowisko Stowarzyszenia Dzieje pt. „Powstanie Wielkopolskie” na pl. Powstańców Wielkopolskich. Msza w intencji Powstańców Białężynie, „Po listopadzie przyszedł grudzień” - inscenizacja na pl. Powstańców Wielkopolskich
 • 29 grudnia    Strzelanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
 • styczeń 2019 r.    Gminny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim
 • Osłonięcie pamiątkowych tablic (trwają ustalenia)

Komunikacja publiczna do Poznania w dniach 31.05- 03.06.

Drodzy Pasażerowie!

Informujemy, że komunikacja publiczna do Poznania na liniach 341, 342, 348 w dniach 31.05- 03.06. br. będzie funkcjonowała następująco:

 • 31 maja (Boże Ciało): obowiązuje świąteczny rozkład jazdy;
 • 1 czerwca (piątek): linia 348 będzie kursować według sobotniego rozkładu jazdy, natomiast na liniach 341 oraz 342 obowiązuje roboczy rozkład jazdy, dodatkowo na linii 341 nie będą realizowane kursy z Ronda Śródka o 425, 457 oraz z Przebędowa o 1746;
 • 2 czerwca (sobota) obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy;
 • 3 czerwca (niedziela) obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy.

 

Więcej informacji na stronie ZTM Poznań: https://www.ztm.poznan.pl

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym upale

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 28°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.

Stopień zagrożenia: 1

Ważność komunikatu: od godz. 14:00 dnia 30.05.2018 do godz. 20:00 dnia 31.05.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku upału

Ogłoszenie o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej dz. 207/1 w Białężynie

Urząd Miasta i Gminy nieczynny 1 czerwca

W dniu 1 czerwca 2018 r. (piątek) Urząd Miasta i Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Delegatura GOAP oraz Filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego będą nieczynne.

Za utrudnienia przepraszamy.

Linia 390bis kursować będzie bezpośrednio do Obornik

Drodzy Pasażerowie!

Informujemy, że od 5 czerwca 2018 r. będzie można dojechać z Murowanej Gośliny do Obornik bez konieczności przesiadania się w Uchorowie. Autobus linii 390bis będzie kursował w każdy wtorek, oprócz świąt na trasie Murowana Goślina - Uchorowo - Oborniki.

Zapraszamy do zapoznanie się z rozkładem jazdy.

Nowe taryfy za wodę i odprowadzania ścieków na obszarze działania spółki Aquanet

Taryfa wejdzie w życie z dniem 6 czerwca 2018 r. i obowiązywać będzie przez okres trzech lat.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 85%

Ważność komunikatu: od godz. 13:00 dnia 01.06.2018 do godz. 01:00 dnia 02.06.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.

Stopień zagrożenia: 2

Prawdopodobieństwo: 85%

Ważność komunikatu: od godz. 13:00 dnia 02.06.2018 do godz. 02:00 dnia 03.06.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

Zmiana rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich od 10 czerwca 2018 roku

W niedzielę 10 czerwca wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów na linii Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec. Od tego momentu ten odcinek kolejowy będzie włączony do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Dzięki podpisanej umowie Urzędu Marszałkowskiego z samorządami, w tym z Gminą Murowana Goślina i przekazaniu środków budżetowych zostały uruchomione dodatkowe pary pociągów.

Od przyszłego tygodnia każdego dnia od poniedziałku do piątku do Poznania kursować będą aż 22 pociągi! Okresowo zostaną uruchomione jeszcze dwa dodatkowe kursy, a ostatni pociąg w weekend z Poznania odjeżdżać będzie o godz. 00:20.

Średniodobowo w dni robocze pociągi będą kursować częściej niż co godzinę, w szczycie nawet częściej niż co pół godziny!

Przypomnijmy, że klimatyzowanym autobusem szynowym dojedziemy do centrum Poznania w 30 minut. Spółka samorządowa Koleje Wielkopolskie stosuje szeroki wachlarz ulg taryfowych. Istnieje między innymi bilet łączący możliwość korzystania z pociągów i autobusów ZTM Poznań.

Do dyspozycji mieszkańców w węźle przesiadkowym Murowana Goślina zostały niedawno oddane dwa bezpłatne parkingi Park & Ride przy ul. Kolejowej i Szkolnej. Przestrzeń jest monitorowana, a na pierwszym z parkingów można bezpiecznie zostawić swój rower.

 • Schemat linii PKM

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad.

Stopień zagrożenia: 2

Prawdopodobieństwo: 85%

Ważność komunikatu: od godz. 14:00 dnia 10.06.2018 do godz. 01:00 dnia 11.06.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

UWAGA MIESZKAŃCY!!! OPRYSK BARSZCZU SOSNOWSKIEGO

W związku z realizacją zadania polegającego na usuwaniu roślin gatunku Barszcz Sosnowskiego z terenów gminnych informujemy, że w okresie od 11 czerwca 2018 r. do 30 września 2018 r. prowadzone będą zabiegi agrotechniczne polegające na wykonaniu oprysków herbicydem, w którego składzie znajduje się substancja czynna glifosat.

W związku z powyższym bardzo proszę mieszkańców o zachowanie w ww. okresie ostrożności i ograniczenie przebywania w obszarze objętym zabiegami oprysku. Ze względu na zbliżający się okres wakacyjny proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci i poinformowanie ich o konieczności unikania ww. miejsc w czasie wykonywania oprysków.

Poniżej lokalizacje oraz nr działek ewidencyjnych na których odbywać się będzie oprysk:

1.  dz. ewid 90/16 obręb Trojanowo,  dz. ewid 93/4 obręb Trojanowo,   dz. ewid 90/32 obręb Trojanowo

2.  dz. ewid 94/22 obręb Trojanowo,  dz. ewid 94/10 obręb Trojanowo

3. dz. ewid 472/16 obręb Murowana Goślina

4. dz. ewid 470/1 obręb Murowana Goślina

5. dz. ewid 287/2 obręb Murowana Goślina

 • OPRYSK BARSZCZU SOSNOWSKIEGO

Prędkość – zero tolerancji

Uwaga! Prędkość – zero tolerancji!

Działania kontrolno-prewencyjne kierowane na eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego pn. „Prędkość – zero tolerancji” obejmą gminę Murowana Goślina w dniu 15 czerwca br.

Komisariat Policji w Murowanej Goślinie

 

Zgłaszanie kandydatów do nagród za działalność kulturalną

KAPITUŁA WYBIERAJĄCA OSOBOWOŚĆ ŻYCIA KULTURALNEGO MIASTA I GMINY MUROWANA GOŚLINA uprzejmie informuje, że do dnia 22 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina:

 • za całokształt działalności kulturalnej,
 • za wybitne osiągnięcie kulturalne roku (od 1 czerwca ubiegłego roku do 31 maja bieżącego roku).

Zgłoszenie wraz z uzasadnieniem należy składać w formie pisemnej do Przewodniczącej Komisji Oświatowo-Społecznej, pl. Powstańców Wielkopolskich 9, 62-095 Murowana Goślina lub mailowo: sekretariat@murowana-goslina.pl

 

Dojazd na mecz Polaków w goślińskiej Strefie Kibica

Skrócony rozkład bezpłatnych busów kursujących do Strefy Kibica w hali widowiskowo - sportowej w Murowanej Goślinie przy  ul. Mściszewskiej 10.

Goślińska Strefa Kibica

Dojazd na mecz Reprezentacji Polski i powrót:

 • rozklad_kibicowanie

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Miejscami możliwy grad.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 80%

Ważność komunikatu: od godz. 14:00 do godz. 19:00 dnia 21.06.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku upału

Ocena jakości wody za rok 2017

Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi opracowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu na podstawie wyników badań laboratoryjnych prób wody pobranych w 2017 r.

Letni rozkład jazdy w komunikacji autobusowej do Poznania

Uprzejmie informujemy, że od 23 czerwca 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r. obowiązywać będzie tzw. letni rozkład jazdy w komunikacji autobusowej do Poznania na liniach autobusowych nr 341, 342, 348.

 • Linie nr 341 oraz 342 - zmiana godzin odjazdów w dni robocze oraz przesunięcie w soboty i niedziele odjazdu linii nr 342 z pętli Przebędowo z godziny 4.10 na 4.05,
 • Linia nr 348 – w dni robocze częstotliwość kursów w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym wynosić będzie co około 60 minut, poza szczytem co około 120 minut.

Więcej informacji na stronie ZTM Poznań www.ztm.poznan.pl

Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy.

Zła jakość wody w Jeziorze Łomno

W związku z negatywnymi wynikami badania jakości wody prosimy o nie korzystanie z kąpieli w Jeziorze Łomno (w Wojnówku).

Urząd Miasta i Gminy przekazał prośbę do zarządcy (Wody Polskie) o monitorowanie jakości wody.

Klęska suszy w Wielkopolsce

Z uwagi na rozpoczynające się już żniwa i występującą w całej Wielkopolsce klęskę suszy, przypominamy rolnikom, którzy w związku z tą klęską liczą na finansową pomoc ze strony państwa, o konieczności zgłoszenia powstałych szkód do urzędu gminy przed zbiorem uprawy. Nadrzędną zasadą procedury oszacowania zakresu strat jest bowiem lustracja uszkodzonej plantacji. Zgłoszenie szkody po zbiorze uprawy odbiera rolnikowi szansę na jakąkolwiek rekompensatę poniesionych strat. Z tego względu planując zbiór roślin warto upewnić się w urzędzie gminy, czy lustracja została już dokonana.

Członkowie komisji szacujących straty, jak i sami rolnicy, mają możliwość zapoznania się ze wszelkimi dokumentami związanymi z procedurą sporządzania protokołu oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej. Są one opublikowane na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: http://www.poznan.uw.gov.pl/szkody-w-rolnictwie/szkody-w-rolnictwie-2018

Przy okazji informujemy, że najnowszy – czwarty – komunikat SMSR stwierdza zagrożenie suszą upraw rzepaku i kukurydzy.

 

Biuro Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Godziny pracy Domu Kultury i Klubu Osiedlowego w wakacje

KOMUNIKAT

 • W lipcu br. Dom Kultury i Klub Osiedlowy „Zielone Wzgórza” zapraszają w godz. 8.00-16.00.
 • W sierpniu br. Dom Kultury zaprasza w godz. 8.00-16.00, Klub Osiedlowy nieczynny.

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 19.06.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 02.07.2018 r. do dnia 31.07.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty każdego tygodnia lipca od godz. 05:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 20:00 do godz. 04:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawia się tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

Świetlica w Nieszawie nabrała już kształtu

W lutym informowaliśmy Państwa o podpisanej umowie z wykonawcą na budowę świetlicy wiejskiej w Nieszawie, tymczasem mamy czerwiec a świetlica już stoi, ba ma już dach i okna!

Prace przy realizacji inwestycji postępują sprawnie i już w tym roku mieszkańcy będą mogli się nią cieszyć i korzystać. W chwili obecnej prowadzone są jednocześnie prace na wielu frontach, a wszystko to by skończyć budowę jeszcze tego lata.  Prowadzone są prace na zewnątrz budynku tj. związane z wykończeniem konstrukcji dachu oraz jakże ważne roboty związane z jego ociepleniem. W czasie gdy budynek pięknieje z zewnątrz w jego wnętrzu inna ekipa zajmuje się już kładzeniem tynków.

Cała inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków w ramach PROW 2014-2020, a koszt przyznanego dofinansowania to 381 901,00 zł.

Daria Niemier
Biuro Zamówień Publicznych i Środków Zewnętrznych

 • Budowa świetlicy wiejskiej w Nieszawie - fot. 1
 • Budowa świetlicy wiejskiej w Nieszawie - fot. 2
 • Budowa świetlicy wiejskiej w Nieszawie - fot. 3
 • PROW

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych intensywnych opadach deszczu z burzami

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, miejscami do 40 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 75%

Ważność komunikatu: od godz. 16:00 dnia 10.07.2018 do godz. 02:00 dnia 11.07.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku burzy

Nowe oblicze świetlicy w Mściszewie

W maju br. zakończyły się prace budowlane związane z termomodernizacją świetlicy w Mściszewie. W ramach inwestycji wykonano docieplenie ścian i wykonanie elewacji, wymianę drzwi i bramy garażu, izolację przeciwwilgociową, wykonanie opaski, pokrycie dachowe, wymianę rynien, instalację odgromową, przemurowanie kominów, murem przeciwogniowy. Łączna wartość prac budowlanych wyniosła 100 tys. zł. W ramach prac uzupełniających zostaną wymienione drzwi wewnętrzne, uzupełnione ogrzewanie kuchni utwardzenie terenu wokół budynku o wartości ok. 24 tys. zł.

Część wydatków zostanie pokryta z częściowo umarzalnej pożyczki z Wojewódzkiego Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, na którą Gmina Murowana Goślina otrzymała promesę.

Barbara Florys-Kuchnowska
Kierownik Referatu Budowlano-Inwestycyjnego i Zarządzania Drogami

 • Logo WFOSIGW

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych intensywnych opadach deszczu z burzami

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - od 15 mm do 30 mm, miejscami do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 85%

Ważność komunikatu: od godz. 13:00 do godz. 22:00 dnia 12.07.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku burzy

Wybory ławników sądowych w wyborach uzupełniających

Murowana Goślina, 11 lipca 2018 r.

 

INFORMACJA NA TEMAT WYBORÓW ŁAWNIKÓW SĄDOWYCH  W WYBORACH UZUPEŁNIAJĄCYCH

NA KADENCJĘ 2016 – 2019

 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 23 ze zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia (Dz. U. Nr 121, poz. 693) przeprowadzany jest nabór kandydatów na ławników sądów powszechnych w wyborach uzupełniających na kadencję 2016 - 2019.

Według informacji otrzymanej od Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu [pismo] przez Radę Miejską w Murowanej Goślinie zostanie wybranych 2 ławników do Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy.

Ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi, że ławnikiem może być wybrany ten, kto:

Art. 158 § 1:

 1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
 2. jest nieskazitelnego charakteru;
 3. ukończył 30 lat;
 4. jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
 5. nie przekroczył 70 lat;
 6. jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
 7. posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

§ 3. Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

Ławnikami nie mogą być:

 1. osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze;
 2. osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
 3. funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
 4. adwokaci i aplikanci adwokaccy;
 5. radcy prawni i aplikanci radcowscy;
 6. duchowni;
 7. żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
 8. funkcjonariusze Służby Więziennej;
 9. radni gminy, powiatu i województwa.

Ponadto nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

Kandydatów na ławników zgłaszają radom gmin: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze zamieszkujących stale na danym terenie.     

Termin zgłaszania kandydatów na ławników upływa 31 lipca 2018 roku (liczy się data wpływu do kancelarii Urzędu).

Zgłoszenia kandydatów, które wpłynęły do rady gminy po upływie tego terminu, a także zgłoszenia, które nie spełniają wymagań formalnych, pozostawia się bez dalszego biegu. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne.

Zgłaszanie kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia [wzór 1], do której kandydat ma obowiązek dołączyć dokumenty, a które powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia:

 1. informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby* [wzór 2];
 2. oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe [wzór 3];
 3. oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona [wzór 4];
 4. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza, podstawowej opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. poz. 2217) stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika* [wzór 5];
 5. dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego (wg formatu obowiązującego od 1 marca 2015 roku);
 6. klauzulę informacyjna dotyczącą przetwarzania danych osobowych [wzór 6]

Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową, zarejestrowaną na podstawie przepisów prawa, dołącza się również aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji dotyczące tej organizacji, opatrzone datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące przed dniem zgłoszenia*.

Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez obywateli dołącza się również listę osób (co najmniej 50 osób) zawierającą imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z pięćdziesięciu osób zgłaszających kandydata [wzór 7].

*Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego ponosi Skarb Państwa. Koszt opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika. Koszt opłaty za wydanie odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa.

Wzory dokumentów są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.murowana-goslina.pl w zakładce „Akty prawne” – „Wybory i referenda” – „Wybory uzupełniające ławników sądowych do Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu” oraz w Kancelarii Urzędu.

Wybory ławników odbędą się w IV kwartale 2018 roku.

 

                                                                                                                              Z poważaniem

                                                                                                                              Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                                                              /-/ Konrad Strykowski

 

Bezpośredni link do dokumentów: http://bip.murowana-goslina.pl

Świetlica w Nieszawie prawie ukończona

Nie dalej jak miesiąc temu informowaliśmy Państwa, że prace przy budowie świetlicy wiejskiej w Nieszawie postępują zgodnie z harmonogramem, a sam budynek wygląda już na prawie gotowy. Przez ostatni miesiąc wygląd budynku zmienił się diametralnie - zostały położone tynki, dokończona została tzw. podbitka a elewacja budynku zyskała finalny wygląd. Obecnie trwają prace wewnątrz budynku, położona została już cześć płytek na ścianach i podłogach, zawieszone zostały kaloryfery i montowany jest podwieszany sufit. Ukończenie budowy zbliża się wielkimi krokami.

Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków w ramach PROW 2014-2020, a koszt przyznanego dofinansowania to 381 901,00 zł.

 

Daria Niemier
Biuro Zamówień Publicznych i Środków Zewnętrznych

 • Świetlica w Nieszawie - fot. 1
 • Świetlica w Nieszawie - fot. 2
 • Świetlica w Nieszawie - fot. 3
 • Logo PROW

Przebudowa budynku komunalnego w Uchorowie

11 lipca br. odbyło się uroczyste podpisanie umowy na Przebudowę budynku komunalnego w Uchorowie - etap I. Wartość umowy to 561 276,43 zł brutto.

Zakres prac obejmuje: wymianę pokrycia dachowego wraz z konstrukcją dachu, wymianę stropu, przebudowę klatki schodowej i sanitariatów przy świetlicy. Prace remontowe w pomieszczeniach świetlicy.  Wymiana instalacji CO, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej w zakresie objętym I etapem prac. Wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej zasilanej z podziemnego zbiornika na gaz płynny.

 • Podpisanie umowy - fot. 1
 • Podpisanie umowy - fot. 2

Budowa odcinka ulicy Łąkowej

W dniu 10 lipca Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański podpisał umowę na budowę drogi - ulicy Łąkowej w Murowanej Goślinie.

Umowa została podpisana z firmą „AT – DROG” Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Murowanej Goślinie przy ul. Gnieźnieńskiej 40, która złożyła najkorzystniejsza ofertą w ramach postępowania przetargowego na kwotę 270 198,41 zł. Realizacja obejmuje budowę nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego wraz z krawężnikami oraz włączenie poprzez studnię się do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej.

Budowany odcinek jezdni będzie miał długość ok.130 mb o szerokości 5,5 m. Prace prowadzone będą od skrzyżowania z ul. Lipową a termin realizacji robót wyznaczono do dnia 20 września 2018.

Za wszelkie utrudnienia w ruchu drogowym serdecznie przepraszamy.

Wioletta Wojciechowska
Urząd Miasta i Gminy

 • Podpisanie umowy - fot. 1
 • Podpisanie umowy - fot. 2

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 80%

Ważność komunikatu: od godz. 14:00 dnia 16.07.2018 do godz. 06:00 dnia 17.07.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku burzy

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 80%

Ważność komunikatu: od godz. 06:30 do godz. 22:30 dnia 17.07.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku burzy

ZM Puszcza Zielonka rekrutuje podinspektora ds. technicznych

Ogłoszenie dostępne jest na stronie Związku Międzygminnego "Puszcza Zielonka".

Park już nie tylko do spacerów

W kwietniu informowaliśmy Państwa o podpisanej umowie z wykonawcą na wykonanie zadania pn.: „Budowa strefy rekreacji w parku w Murowanej Goślinie”, na które Gmina Murowana Goślina w grudniu 2017 roku otrzymała dofinansowanie z Programu Obszarów Wiejskich 2014-2020  w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Kraina Trzech Rzek. Termin na wykonanie zadania został wyznaczony tak, by przy okazji pikniku organizowanego przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji  z okazji obchodzonego 1 czerwca Dnia Dziecka strefa rekreacji była oddana do użytku. Na wspomnianym pikniku dokonano symbolicznej inauguracji placu zabaw, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Tymczasem my zachęcamy Państwa do aktywnego i regularnego wypoczynku w parku, w którym dzięki różnorodności zamontowanych urządzeń każdy znajdzie coś dla siebie. Urządzenia zostały dobrane tak by zadowolić zarówno najmłodszych odwiedzających jak i tych starszych, dla których aktywny wypoczynek jest najlepszą formą relaksu.

Wartość przyznanego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wynosi 73 171,11 zł.

Daria Niemier

 • Strefa rekreacji w parku w Murowanej Goślinie - fot. 1
 • Strefa rekreacji w parku w Murowanej Goślinie - fot. 2
 • Strefa rekreacji w parku w Murowanej Goślinie - fot. 3
 • Strefa rekreacji w parku w Murowanej Goślinie - fot. 4
 • Logo PROW

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do najmu/dzierżawę

Zgnilec amerykański pszczół – obszar zapowietrzony

Informujemy, że Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie nr 4/2018 z dnia 11 lipca 2018 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół, tj. rozporządzenie nr 25/2017 z dnia 24 sierpnia 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów obornickiego, poznańskiego i wągrowieckiego (ognisko choroby w miejscowości Słomowo).

W związku z powyższym obszar zapowietrzony określony ww. rozporządzeniu nie obowiązuje.

Aktualne nadal pozostaje rozporządzenie nr 1/2018 z dnia 08 maja 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego i obornickiego - z ogniskiem choroby w miejscowości Murowana Goślina. Szczegóły pod linkiem Komunikaty.

Ponadto w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu poznańskiego w miejscowości Białężyn (gm. Murowana Goślina), Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie nr 5/2018 z dnia 16 lipca 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego, obornickiego i wągrowieckiego.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem został wyznaczony obszar zapowietrzony (granice obszaru zawarte są w treści rozporządzenia) oraz zostały wprowadzone nakazy i zakazy na tym obszarze, obowiązujące do czasu uchylenia rozporządzenia.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się:

 • wykonanie przeglądu pasiek przez urzędowego lekarza weterynarii;
 • niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

 • organizowania targów lub wystaw z udziałem pszczół;
 • przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwiu, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu.

Dane kontaktowe:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 250, 60-166 Poznań

Biuro czynne:
Poniedziałek 7:00 - 17:00
Wtorek - Piątek 7:00 - 15:00
Po godzinach urzędowania, w nagłych sprawach – telefon alarmowy:  733 830 390
 
Sekretariat:
E-mail: sekretariat@piw.poznan.pl
Tel.: 61 868 97 19, 61 868 93 47
Fax.: 61 868 01 99

Ogłoszenie o drugim przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej dz. 207/1 w Białężynie

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych intensywnych opadach deszczu z burzami

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - miejscami od 15 mm do 30 mm miejscami do 40 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 80%

Ważność komunikatu: od godz. 09:30 dnia 18.07.2018 do godz. 09:30 dnia 19.07.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku burzy

Pozytywna ocena jakości wody w jeziorze Kamińsko

Aktywizacja zawodowa osób w wieku 50+

23 lipca rusza nabór do projektu “Nowe wyzwanie - własna firma” finansowanego z Funduszy Unijnych realizowanego przez firmę OEG. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób w wieku 50+ poprzez podniesienie wiedzy i umiejętności z zakresu uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz udzielenie dotacji na jej rozpoczęcie.

Projekt jest skierowany wyłącznie do mieszkańców województwa wielkopolskiego którzy:
- mają ukończone 50 lat,
- są bezrobotne lub bierne zawodowo, tzn. renciści, emeryci oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne

Nabór na dofinansowania budowy i rozwoju infrastruktury turystycznej

Wiata? Stacje obsługi rowerów? Tablice turystyczne? Oznakowanie szlaków?

Na te wszystkie inwestycje można otrzymać Grant!

Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek ogłosiła nabór na dofinansowania na budowę i rozwój infrastruktury turystycznej.

Wnioski można składać do 31 lipca w Biurze LGD. Treść ogłoszenia i szczegółowe informacje znajdują się na stronie: kraina3rzek.pl

Masz pomysł, ale nie wiesz jak napisać projekt? Zapraszamy na bezpłatne doradztwo telefonicznie pod nr 791 222 764 lub 535 978 545, mailowo na adres Magda.przystalowska@kraina3rzek.pl lub osobiście w biurze LGD w Obornikach przy ul. M.J. Piłsudskiego 76.

 • Loga

Zmiana organizacji ruchu w centrum miasta w dniach 27-29 lipca

W związku z obchodami Jarmarku św. Jakuba, który odbędzie się 28.07.2018 r. na placu Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie nastąpi tymczasowa zmiana organizacji ruchu.

Zmiana zostanie wprowadzona w dniu 27.07.2018 r., od godziny 22:00 i będzie obowiązywać do dnia 29.07.2018 r., do godziny 7:00.

Trasa objazdu w kierunku Poznania zostanie poprowadzona ulicami: Rogozińską, Polną, Kolejową, Wojska Polskiego, Poznańską.
W kierunku Wągrowca ulicami: Poznańską, Mostową, Kolejową, Polną, Rogozińską.

Komunikacja publiczna będzie funkcjonowała bez zmian. Natomiast autobusowa linia rowerowa 471 pojedzie wyznaczoną trasą objazdu i będzie zatrzymywać się na wszystkich przystankach znajdujących się na trasie przejazdu.

 • Objazdy
  Objazdy

Most Lecha w Poznaniu - czasowa organizacja ruchu

W nocy z 3 na 4 sierpnia 2018 roku zostanie całkowicie wyłączona z ruchu północna nitka mostu Lecha, w związku z czym zmianie ulegnie organizacja ruchu w tym rejonie. 4 sierpnia, w sobotę rozpoczną się prace związane z rozbiórką obiektu. Będący w bardzo złym stanie technicznym północny most zostanie całkowicie rozebrany i wybudowany od nowa. 

Chociaż przebudowa północnej nitki mostu Lecha obejmie obszar od skrzyżowania ul. Hlonda z ul. Bałtycką do skrzyżowania ulic Serbskiej i Lechickiej, to obszar oddziaływania tych robót będzie znacznie większy. Przebudowywany obiekt jest bowiem usytuowany w ciągu drogi krajowej nr 92, którą odbywa się ruch tranzytowy przez Poznań, ze wschodu na zachód.

To dlatego informacje o zmianach organizacji ruchu oraz tablice wyznaczające objazdy na skrzyżowaniach i węzłach drogi krajowej nr 92 pojawią się po wschodniej stronie Poznania już w okolicach Konina, a po stronie zachodniej – w okolicach Nowego Tomyśla. Przewidziano, że objazdy będą odbywać się przez drogi ekspresowe S5 i S11, drogę krajową nr 25, a także drogi wojewódzkie nr 305, 306, 466 oraz autostradę A2.

Szczegółowe informacje na temat zmienionej organizacji ruchu i związanej z tym konieczności zmiany jezdni i pasów ruchu na przylegających do mostu skrzyżowaniach pojawią się na tablicach umieszczonych 150 m przed skrzyżowaniami ul. Hlonda z ul. Bałtycką oraz ul. Serbskiej i ul. Lechickiej. Całość robót oraz dojazdy do istniejącego obiektu są w zasięgu oświetlenia ulicznego.

Na samym moście Lecha przez cały okres trwania inwestycji ruch pojazdów w obu kierunkach będzie odbywał się wyłącznie południową nitką, na której obecnie czynne są trzy pasy ruchu w jedną stronę, o szerokości 3,5 m każdy. Na okres czasowej organizacji ruchu po jezdni obiektu południowego odbywał się będzie ruch dwukierunkowy, a pasy jezdni zostaną wydzielone przy pomocy odpowiedniego oznakowania. Ruch samochodowy wróci na nowy obiekt na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Przy czym niektóre roboty, nie mające wpływu na przejezdność nowego mostu, będą odbywać się jeszcze do czerwca 2020 roku.

Ruchu samochodowy na czas budowy odbywać się będzie w następujący sposób. Kierowcy jadący mostem od strony ul. Lechickiej i Serbskiej początkowo będą poruszali się jednym pasem, po czym mniej więcej w połowie istniejącego mostu będą mogli dokonać wyboru między pasem lewym, do jazdy na wprost, i pasem prawym, przeznaczonym do skrętu w prawo w ul. Hlonda.

Z kolei ruch po moście dla jadących od strony ul. Bałtyckiej (np. z Murowanej Gośliny, Czerwonaka czy Swarzędza) w stronę ul. Lechickiej i Serbskiej, będzie odbywał się początkowo jednym pasem, który za mostem rozszerzy się do trzech. Jednym będzie można kontynuować jazdę na wprost, w stronę Lechickiej, a dwoma skręcić w lewo, w ul. Serbską.

Przepraszamy za wynikające z realizacji inwestycji utrudnienia oraz prosimy o zachowanie ostrożności w rejonie budowy, a także zwracanie szczególnej uwagi na bieżące oznakowanie. Kierowców, dla których rejon mostu Lecha nie jest punktem docelowym, zachęcamy do korzystania z objazdów.

Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

 • Przebudowa mostu Lecha w Poznaniu - fot. 1
 • Przebudowa mostu Lecha w Poznaniu - fot. 3
 • Przebudowa mostu Lecha w Poznaniu - fot. 5

XLV Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Murowana Goślina, 23 lipca 2018 r.

 

Informuję, że w dniu 23 lipca 2018 r. do Biura Rady Miejskiej wpłynął wniosek radnych Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie (1/4 ustawowego składy rady) o zwołanie w trybie nadzwyczajnym Sesji Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie.

W związku z powyższym na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) informuję, że w dniu 28 lipca 2018 r. o godz. 11.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Mściszewskiej 10 w Murowanej Goślinie odbędzie się:

XLV Uroczysta Sesja Rady Miejskiej,

na którą serdecznie zapraszam.

 

Porządek obrad Sesji:

 1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
 3. Zamknięcie obrad Sesji.

 

 

Z poważaniem

Przewodniczący Rady Miejskiej

/-/ Konrad Strykowski

Zmiana przebiegu granicy poligonu Bierdusko

Na podstawie informacji z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu informujemy, że w wyniku powiększenia poligonu Biedrusko nastąpiła zmiana przebiegu jego granicy w rejonie miejscowości Starczanowo.

W związku z powyższym, zakaz wstępu na powyższy teren jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Należy podkreślić, że obecnie cały teren byłej osady leśnej Radzim znajduje się na terenie poligonu.

Nowa granica poligonu została zaznaczona poniżej kolorem czerwonym (linia przerywana) oraz została oznakowana zgodnie z "Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego" następującymi znakami/tablicami:

 • Granica poligonu
 • Tablica nr 1
 • Tablica nr 2
 • Tablica nr 3

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym upale

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C.

Uwagi: Ostrzeżenie może być przedłużone na kolejne dni.

Stopień zagrożenia: 2

Ważność komunikatu: od godz. 14:00 dnia 26.07.2018 do godz. 20:00 dnia 28.07.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Jak przetrwać upały
 • Jarmark
 • Zbiórka krwi
 • Sesja Rady Miejskiej
 • Światowy Zjazd Gośliniaków
 • Koncert DODA & VIRGIN
 • Objazdy, parkingi

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 20.07.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 01.08.2018 r. do dnia 31.08.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty od godz. 05:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 20:00 do godz. 02:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

W związku z planowaną realizacją szkolenia z użyciem uzbrojenia dla którego strefa bezpieczeństwa obejmuje rzekę Warta, istnieje potrzeba zamknięcia drogi wodnej rzeki Warty na odcinku znajdującym się w granicach poligonu Biedrusko (od km 211,5 do km 216) w terminach:

 • 13.08.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00;
 • 22.08.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00;
 • 23.08.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

W dobrze widocznych miejscach ustawione są maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze:

 • Tablica nr 1
 • Tablica nr 2
 • Tablica nr 3

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym upale

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C.

Stopień zagrożenia: 2

Ważność komunikatu: od godz. 12:00 dnia 30.07.2018 do godz. 20:00 dnia 01.08.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Jak przetrwać upały

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 80%

Ważność komunikatu: od godz. 12:00 dnia 30.07.2018 do godz. 00:00 dnia 31.07.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku burzy

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży - dz. 244/1 i 64/4 w Boduszewie

Zawyją syreny w 74 rocznicę Powstania Warszawskiego

W celu upamiętnienia 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia 2018 r. (środa) o godz. 17:00 na terenie Miasta i Gminy Murowana Goślina zostaną uruchomione syreny alarmowe - dźwięk ciągły trwający 1 minutę.

Konkurs Fotograficzny o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Zapraszamy do udziału w czwartej edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego, którego organizatorem jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Podobnie jak w latach poprzednich Konkurs adresowany jest do szerokiego grona miłośników fotografii i aktywnego wypoczynku wśród wielkopolskich atrakcji - zarówno tych turystycznych, przyrodniczych, jak i historyczno-kulturowych. Aby wziąć w nim udział wystarczy zgłosić swoją pracę konkursową (zestaw 3 fotografii) do jednej z trzech kategorii:

A. Zabytkowe obiekty - zdjęcia ukazujące ruchome (np. parowozy, drezyny) i nieruchome (np. zamki, pałace, dwory, kościoły, klasztory, skanseny, muzea, ratusze, kopalnie, fabryki) obiekty posiadające wartość historyczną, artystyczną, naukową czy emocjonalną (zdjęcia z zewnątrz, jak również wnętrz); również pejzaże obejmujące zabytkowe obiekty;

B. Atrakcje przyrodnicze - zdjęcia ukazujące najcenniejsze okazy wielkopolskiej flory i fauny, niepowtarzalne krajobrazy/pejzaże;

C. Wydarzenia - zdjęcia dokumentujące imprezy, akcje, wystawy plenerowe, festiwale, rajdy etc., o charakterze turystyczno-rekreacyjnym, kulturowym, historycznym.

 

Co ważne – do Konkursu mogą zostać zgłoszone zdjęcia wykonane w Wielkopolsce w latach 2016-2018.

Prace zgłoszone do Konkursu oceniane będą przez Kapitułę, w skład której wchodzą:

 • Tomasz Wiktor - Przewodniczący Kapituły, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego,
 • Andrzej Kaleniewicz - Kierownik Oddziału Turystyki Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego,
 • Jacek Cieślewicz - specjalista ds. promocji internetowej w Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej; współautor bloga Wielkopolska Nieznana,
 • Jerzy Sznajder - fotograf, organizator plenerów fotograficznych w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym; Wiceprezes PTTK o/ Konin; Autor przewodników i albumów o tematyce turystycznej,
 • Zbigniew Szmidt - fotograf; Członek Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych; Autor tekstów i zdjęć do przewodników o Wielkopolsce.

Dla laureatów najlepszych prac przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe o łącznej wartości 15.000 zł (suma nagród we wszystkich konkursowych kategoriach):

 • I nagroda – 2.500 zł,
 • II nagroda – 1.500 zł,
 • III nagroda – 1.000 zł.

Prace konkursowe należy zgłaszać do 7 września 2018 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.fotokonkurs.wielkopolskie.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału w Konkursie zawarte są w Regulaminie.

We wszystkich wcześniejszych edycjach Konkursu wzięło udział 317 osób. Łącznie zostało zgłoszonych 487 prac konkursowych, czyli 1461 fotografii. Wśród najlepszych znalazły się obiekty i wydarzenia ze Szlaku Piastowskiego. Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na stronie internetowej Konkursu.

Obsługę konkursu prowadzi:
Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – tel. +48 61 626 68 59, e-mail: turystyka@umww.pl.

 • Plakat

Pozytywna ocena jakości wody w jeziorze Kamińsko

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze przetargu – udział Miasta i Gminy Murowana Goślina wynoszący 1121/1468 części nieruchomości gruntowej dz. 334 w Murowanej Goślinie

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym upale

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 20°C do 22°C, w nocy 3/4.08 od 17°C do 19°C.

Stopień zagrożenia: 2

Ważność komunikatu: od godz. 19:05 dnia 01.08.2018 do godz. 20:00 dnia 04.08.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność i zapoznanie się z poniższym poradnikiem RCB.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Jak przetrwać upały

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 80%

Ważność komunikatu: od godz. 18:00 dnia 02.08.2018 do godz. 02:00 dnia 03.08.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku burzy

Dyżury eksperckie ZUS

II Oddział ZUS w Poznaniu przygotował dyżur ekspercki na temat - sposobu ustalania emerytury i zasad oraz możliwości jej podwyższania. Naszych ekspertów będzie można zapytać m.in.:

 • Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje emerytura ?
 • Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
 • Jak zwiększyć wysokość emerytury?

 

Na te i wiele innych pytań związanych ze świadczeniami emerytalnymi, odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżurów telefonicznych, które odbędą się w godz. 9.00-11.00 w następujących terminach:

 • Gniezno –  6 sierpnia pod nr.  tel. 61 424 05 66
 • Konin – 8 sierpnia pod nr.  tel. 63 246 67 41

 

Serdecznie zapraszamy.

Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS

Projekt antysmogowy

W załączeniu przekazujemy pismo Metropolii Poznań nt. projektu edukacyjnego walki ze smogiem. W ramach programu zainstalowane zostaną mierniki zanieczyszczenia w szkołach oraz będą przeprowadzone warsztaty edukacyjne dla mieszkańców.

Do udziału w projekcie zgłoszone zostały wszystkie szkoły na terenie gminy Murowana Goślina.

Zebrania mieszkańców dotyczące funduszu sołeckiego i miejskiego na 2019 rok

Poniżej zamieszczono terminarz zebrań mieszkańców, których tematem będzie fundusz sołecki/miejski na 2019 rok.

We wszystkich spotkaniach sołeckich i osiedlowych weźmie udział burmistrz Dariusz Urbański.

Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

Powiat Poznański organizuje w dniu 1 września 2018 r. w godz. 11.00 – 15.00, na terenie Szpitala w Puszczykowie, „Białą Sobotę”, podczas której, mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli skorzystać bez skierowania od lekarza, z bezpłatnych badań m.in. videodermatoskopem w kierunku nowotworów skóry, EKG, densymetrycznych w kierunku osteoporozy, USG metodą Dopplera tętnic szyjnych oraz bezpłatnych konsultacji: kardiologicznych, alergologicznych, laryngologicznych, okulistycznych oraz urologicznych.

 • Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

Zmiana terminów stosowania nawozów

W dniu 12.07.2018 r. ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów (rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 5.06.2018 r. (poz. 1339) w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", którego wymogi w całym kraju zaczęły obowiązywać od 26.07.2018 r.
W myśl rozporządzenia zmianie ulegają m.in. terminy stosowania nawozów, a na rolników nałożony zostaje obowiązek prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym pliku.

Karty Seniora gotowe!

Osoby, które składały wnioski, mogą zgłosić się po odbiór karty w urzędzie - ul. Poznańska 18, piętro 1, pok. 14.

Lista Partnerów Programu znajduje się na stronie urzędu w zakładce Goślińska Karta Seniora.

W zakładce zawarta jest również informacja o zapisach do systemu powiadamiania mieszkańców gminy. Wybierając kategorię „SENIOR”, subskrybenci mogą otrzymywać informacje m.in. o nowych Partnerach Programu Goślińska Karta Seniora.

 • Goślińska Karta Seniora

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w dzierżawę

Nowy rozkład jazdy ZTM od 3 września

Drodzy Pasażerowie!

Uprzejmie informujemy, że od 3 września br.  nastąpi zmiana rozkładu jazdy w komunikacji autobusowej do Poznania na liniach autobusowych nr 341, 342 i 348.

Więcej informacji na stronie ZTM Poznań https://www.ztm.poznan.pl/

Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy.

Komunikat Burmistrza w sprawie Goślińskiej Strefy Przemysłowej na ul. Polnej

W wyniku spotkania z mieszkańcami gminy Murowana Goślina, które odbyło się 20 sierpnia 2018 roku w Boduszewie, zawnioskowałem do Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie o zwołanie sesji nadzwyczajnej w celu przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Polnej w Murowanej Goślinie. Termin Sesji został wyznaczony na dzień 27 sierpnia 2018 roku o godz. 17.30.

Opracowanie nowego planu, dotyczącego obszarów przeznaczonych po aktywizację gospodarczą w Murowanej Goślinie oraz w Boduszewie będzie miało na celu doprecyzowanie i określenie szczegółowych rodzajów działalności, jakie będą mogły być zlokalizowane na terenach objętych zmianą planu.

W przypadku podjęcia stosownej uchwały przez Radę Miejską w Murowanej Goślinie, 30 sierpnia 2018 roku zostanie opublikowane obwieszczenie o zbieraniu wniosków do planu. Serdecznie zapraszam do aktywnego udziału w procedurze tworzenia projektu planu.

Jednocześnie, chciałbym zapewnić, że o wszelkich dalszych działaniach, będę informował mieszkańców na bieżąco oraz podczas spotkań dotyczących podziału funduszu sołeckiego i osiedlowego.

Burmistrz Miasta i Gminy
Murowana Goślina
Dariusz Urbański

Zmiana rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich od 2 września 2018 roku

Drodzy Pasażerowie!

Od 2 września nastąpi zmiana rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich relacji Poznań - Murowana Goślina - Gołańcz - Murowana Goślina - Poznań.

Prosimy o zapoznanie się z rozkładem jazdy.

Mapa żłobków i klubów dziecięcych

Informujemy, że w dniu 25 lipca 2018 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło na Portalu Informacyjno Usługowym Emp@tia, mapę żłobków i klubów dziecięcych. Jest to narzędzie, które ma pomóc rodzicom dzieci w wieku do lat 3 w wyszukiwaniu najbliższych żłobków i klubów dziecięcych.

Na mapie tej oprócz wskazania miejsca prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego pokazywane są również inne informacje dotyczące danej instytucji m.in. dane kontaktowe, dni oraz godziny otwarcia, wysokość opłat, informacje o udzielanych zniżkach, liczba miejsc oraz liczba zapisanych dzieci, informacje czy dana instytucja jest dostosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych czy wymagających szczególnej opieki.

Narzędzie to pozwoli Państwu znaleźć instytucję opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, ale również może pozwolić Państwu zwiększyć czujność na żłobki i kluby dziecięce działające nielegalnie – bez wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

Mapa żłobków oraz klubów dziecięcych znajduje się pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/mapa-zlobkow-i-klubow-dzieciecych.

 

Utrudnienia w ruchu w niedzielę – Bieg Murowana Dycha

W związku z organizacją biegu Murowana Dycha w dniu 26 sierpnia br. (niedziela) w godzinach 11.30-13.00 możliwe będą utrudnienia w ruchu oraz chwilowe wyłączenie z ruchu na trasie biegu tj. na ul. Mściszewskiej, Wodnej, Łąkowej, Długiej, Kutrzeby i Raduszyńskiej.

Okolice startu/mety przy ulicy Mściszewskiej (pomiędzy ul. Raduszyńską, a ul. Wodną) będą wyłączone z ruchu między godziną 11.00 a 13.30.

Planowane jest ustawienie śluz wyjazdowych oraz ustalenie objazdów:

 • śluzy przejazdowe: ul. Kutrzeby, Leśna, Wiosenna, Rondo Zielone Wzgórza;
 • objazd os. Zielone Wzgórza: ul. Kręta – Cegielskiego – ks. Kosteckiego – Leśna – Wiosenna – Rondo Zielone Wzgórza;
 • wyjazd z os. Zielone Wzgórza w kierunku Poznania: przez Rondo Zielone Wzgórza (brak możliwości wyjazdu z ul. Kutrzeby);
 • wjazd na os. Zielone Wzgórza: od strony obwodnicy i ul. Kutrzeby (brak możliwości wjazdu od ronda)
 • objazd ul. Mściszewskiej i Raduszyńskiej do Raduszyna: obwodnica miasta.

Na skrzyżowaniach oraz w newralgicznych punktach znajdować się będą służby porządkowe: Policja, Straż Miejska oraz Strażacy OSP, a ruch będzie sukcesywnie przywracany po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.

Organizacja tak dużej imprezy to doskonała promocja aktywności Murowanej Gośliny.  Zdajemy sobie jednak sprawę z chwilowych utrudnień, za które przepraszamy.

Zapraszamy również wszystkich do kibicowania zawodnikom na trasie, wystawiania małych stref nawodnienia oraz umilania muzyką uczestnictwa startującym.

Zespół Organizacyjny Biegu Murowana Dycha
tel. 61 892 36 85
kontakt@murowanadycha.pl

Trasa biegu.

Parkingi:

 • Uprzejmie prosimy, aby zawodnicy z Murowanej Gośliny podeszli/podbiegli na start biegu z domów, a jeżeli nie ma takiej możliwości to prosimy o pozostawienie samochodów trochę dalej - na Placu Powstańców Wielkopolskich, w Dolince Rakocego lub na parkingach buforowych w okolicach dworca kolejowego. Zostawmy miejsca parkingowe przy hali sportowej i Stadionie Miejskim dla gości.
 • ul. Kolejowa P+R
 • ul. Szkolna P+R
 • ul. Graszyńskiego - za ośrodkiem zdrowia
 • Dolinka Rakocego - ul. Kochanowskiego (wjazd naprzeciwko Aquanet)
 • ul. Mściszewska 10 - przy hali sportowej (biuro zawodów)
 • ul. Mściszewska - przy Stadionie Miejskim

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych burzach z gradem

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 85%

Ważność komunikatu: od godz. 15:00 dnia 24.08.2018 do godz. 01:00 dnia 25.08.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w pyrzpadku burzy

Budowa budynku magazynowo-produkcyjnego z zapleczem socjalno-biurowym i przedszkolem w Murowanej Goślinie na ul. Polnej

Zgodnie z art. 73 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. z dnia 8 czerwca 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.), dostęp do akt postępowania, w tym także po jego zakończeniu mają wyłącznie strony postępowania. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 7 marca 2014 r. (sygn. akt II SA/Kr 49/14), dostęp innych niż strony podmiotów do akt postępowania, w tym dostęp w trybie dostępu do informacji publicznej ma charakter limitowany.

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, udostępnieniu podlegają wszelkie dokumenty wytworzone przez organ administracji publicznej w toku lub na potrzeby prowadzonego postępowania administracyjnego.
W związku z powyższym w załączeniu zamieszczono dokumenty:

 • Opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu
 • Opinia Państwowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu
 • Opinia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
 • Wezwanie inwestora do złożenia wyjaśnień

Powiązane informacje:

 

Komunikat Burmistrza w sprawie inwestycji na ul. Polnej

KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY

W środę 29 sierpnia na prośbę prezesa firmy Bros p. Piotra Miranowskiego odbyło się spotkanie w urzędzie miasta. Tematem była sprawa budowy inwestycji przy ul. Polnej. Potwierdziłem, że planowana inwestycja tego typu zostanie skutecznie zablokowana przez zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwałę w tej sprawie na mój wniosek i z mojej inicjatywy przyjęła Rada Miejska.

Ponadto poinformowałem, że mieszkańcy gminy są przeciwni tej inwestycji i złożyli na moje ręce petycje oraz łącznie ze mną nie chcą fabryki produkującej chemikalia w naszej gminie.

Wobec tych informacji p. prezes poinformował mnie osobiście, że rezygnuje z inwestycji w Murowanej Goślinie.

O formalnym zakończeniu sprawy powiadomię mieszkańców osobiście. Procedura zmiany planu będzie nadal procedowana, żeby nigdy tego typu inwestycja nie powstała.

Burmistrz Miasta i Gminy
Murowana Goślina
Dariusz Urbański

Obowiązkowa deratyzacja

KOMUNIKAT

W celu zapobiegania powstawaniu chorób przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy zostanie przeprowadzona na terenie Miasta i Gminy Murowana Goślina w okresie od 10 do 24 września 2018 r.

OBOWIĄZKOWA DERATYZACJA

 

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych i osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i innych podmiotach władających nieruchomościami.

Trutkę należy wyłożyć w dniu 10 września 2018 r. w ilości i według zasad właściwych dla danego preparatu.
W okresie trwania deratyzacji zaleca się kontrolowanie i uzupełnianie wyłożonej trutki.

W miejscach wyłożenia trutek konieczne jest umieszczenie napisów ostrzegawczych

 

„UWAGA! WYŁOŻONO TRUTKĘ PRZECIW GRYZONIOM!

NIEBEZPIECZEŃSTWO ZATRUCIA LUDZI I ZWIERZĄT”

 

Właścicielom nieruchomości zaleca się usunięcie resztek preparatów po dniu 24 września 2018 r.
 z jednoczesnym uporządkowaniem miejsc i pomieszczeń, gdzie przeprowadzono deratyzację.

Zarządzenie Burmistrza.

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 30.08.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 03.09.2018 r. do dnia 28.09.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty od godz. 05:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 20:00 do godz. 02:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

W związku z planowaną realizacją szkolenia z użyciem uzbrojenia dla którego strefa bezpieczeństwa obejmuje rzekę Warta, istnieje potrzeba zamknięcia drogi wodnej rzeki Warty na odcinku znajdującym się w granicach poligonu Biedrusko (od km 209,5 do km 216) w terminach:

 • 04.09.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00;
 • 06.09.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00;
 • 07.09.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00;
 • 10.09.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00;
 • 11.09.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00;
 • 13.09.2018 r. w godz. 03.00 - 10:00.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

W dobrze widocznych miejscach ustawione są maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze:

 • Tablica nr 1
 • Tablica nr 2
 • Tablica nr 3

Zgnilec amerykański pszczół – uchylenie obszaru zapowietrzonego

Informujemy, że Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie nr 6/2018 z dnia 28 sierpnia 2018 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół, tj. rozporządzenie nr 1/2018 z dnia 08 maja 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego i obornickiego (ognisko choroby w Murowanej Goślinie).

W związku z powyższym obszar zapowietrzony określony ww. rozporządzeniu nie obowiązuje.

Aktualne nadal pozostaje rozporządzenie nr 5/2018 z dnia 16 lipca 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego, obornickiego i wągrowieckiego - z ogniskiem choroby w miejscowości Białężyn. Szczegóły pod linkiem Komunikaty

Apel Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej

W Izbie Regionalnej Ziemi Goślińskiej powstała koncepcja wydania drukiem najstarszych dokumentów związanych z Murowaną Gośliną (czyli powstałych przed 1914 rokiem). Obecnie posiadamy kilkanaście tak rozumianych dokumentów, z których najstarszy pochodzi z 1659 roku.

Apel Izby do Goślinian dotyczy udostępnienia w formie kopii dokumentów zawierających:

 • informacje związane z funkcjonowaniem miasta lub wsi, a także organizacji społecznych;
 • fakty dotyczące związków mieszkańców z organami władz miasta.

Jeśli ktoś posiada dokumenty spełniające powyższe warunki, proszony jest o kontakt z izbą. Nr tel. 722 089 100.

kustosz
Marian Pflanz

 

Bezpłatne szkolenie dla rolników nt. podatku VAT w gospodarstwie rolnym

UWAGA ROLNICY


26 września 2018 roku (środa) godz. 13:00-15:00 w świetlicy wiejskiej w Długiej Goślinie odbędzie się bezpłatne szkolenie dla rolników nt. podatku VAT w gospodarstwie rolnym.

Uczestnicy uzyskają zaświadczenie o odbyciu szkolenia.

Szczegółowych informacji udziela Katarzyna Szczepańska tel. 508-753-491.

Ogłoszenie o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż udziału w wysokości 1121/1468 części nieruchomości gruntowej zabudowanej dz. 334 w Murowanej Goślinie

Profilaktyczny program szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców powiatu poznańskiego

Rusza piąta edycja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców powiatu poznańskiego. 10 września rozpocznie się bowiem kolejny sezon profilaktycznego programu w całości finansowanego ze środków powiatu poznańskiego. W tym roku na ten cel przeznaczono 150 tys. zł, co pozwoli zaszczepić blisko 2700 osób. W poprzednich czterech edycjach z akcji skorzystało ponad 10 tysięcy osób. Wydano na nie w sumie blisko pół miliona zł.

Program obejmuje wszystkie 17 gmin powiatu poznańskiego i skierowany jest do osób zameldowanych na jego terenie, w wieku od 50 roku życia, a więc urodzonych nie później niż 31 grudnia 1968 r. Szczepienia poprzedzane są kwalifikującym badaniem lekarskim. Odbywać się one będą w dni robocze w wyznaczonych przychodniach w powiecie poznańskim oraz w soboty w siedzibie firmy EDICTUM przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (61 847 04 54).

- Od lat skutecznie realizujemy zadania związane z promocją, edukacją i profilaktyką zdrowotną wybranych chorób - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. - Celem naszej inicjatywy jest zmniejszenie liczby zachorowań na grypę i związanych z nimi powikłań. Chcemy, by do szpitala trafiało mniej ludzi, by zmniejszyły się koszty leczenia oraz zminimalizowało się ryzyko śmierci spowodowanej grypą.

Powiat poznański od lat angażuje się w aktywnie w ochronę zdrowia swoich mieszkańców. Za realizację programu profilaktyki zdrowotnej w zakresie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV oraz pneumokokowych wśród dzieci, w marcu tego roku, powiat został jednym z laureatów prestiżowego konkursu Zdrowy Samorząd zorganizowanym przez Portal Samorządowy i magazyn „Rynek Zdrowia”. Jego głównym celem był wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania prozdrowotne.

Więcej informacji oraz wykaz placówek medycznych przeprowadzających szczepienia znajduje się na stronie internetowej www.powiat.poznan.pl

Dzień Bez Samochodu - Piątek 21 września 2018 r.

Tego dnia można korzystać za darmo z przejazdów na liniach komunikacji autobusowej nr 390, 390bis, 391, 393, 395 i 399 w komunikacji wewnątrzgminnej, w transporcie publicznym ZTM oraz w pociągach Kolei Wielkopolskich na terenie Wielkopolski na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu dla jednej osoby.

Więcej informacji na stronie ZTM Poznań.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym silnym wietrze

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Przewiduje się przejściowe wystąpienie, podczas przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego, silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach od 70 km/h do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie niewykluczone krótkotrwałe burze.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 90%

Ważność komunikatu: od godz. 18:00 dnia 21.09.2018 do godz. 21:00 dnia 22.09.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku silnego wiatru

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym silnym wietrze

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach od 75 km/h do 90 km/h, z kierunków północnych.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 90%

Ważność komunikatu: od godz. 21:00 dnia 23.09.2018 do godz. 06:00 dnia 24.09.2018.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku silnego wiatru

Nabór wniosków w Programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

W związku z tym zapraszamy do udziału w spotkaniu dotyczącym uzyskania dofinansowania 9 października 2018 r. o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie.

Więcej na temat ekodopłat z programu Czyste Powietrze:

Wznowienie naboru wniosków w ramach programu Czyste powietrze, zmiany w programie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Szczepanowskiego 15 A
60-541 Poznań
www.wfosgw.poznan.pl

*  *  *

Pomiary jakości powietrza
Gmina Murowana Goślina uczestniczy w projekcie Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w którym 160 budynków szkół podstawowych będzie wyposażonych w mierniki jakości powietrza (marki Syngeos). Wyniki pomiarów są prezentowane na stronie https://esa.nask.pl oraz udostępniane w różnych aplikacjach (np. Kanarek dla systemu Android).
Dane z Miasta i Gminy Murowana Goślina:

Szkolenia dla mieszkańców z zakresu edukacji antysmogowej.
W ramach projektu Stowarzyszenia Metropolia Poznań odbyły się warsztaty i szkolenia edukacyjne - 18 lutego 2019 r., g.17.00. Poniżej publikujemy prezentację ze szkolenia ("Problem niskiej emisji").

*  *  *

Uchwały antysmogowe Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Dotacja Powiatu Poznańskiego na zmianę systemu ogrzewania.

Dofinansowanie PGNiG - wymiana pieca na gazowy kocioł kondensacyjny.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały  budowlane,  urządzenia  i  usługi,  związane  z  realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym (Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

  *  *  *

 • Program Czyste powietrze

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze zamiany w formie bezprzetargowej

Zmiana rozkładu jazdy na linii 391

Drodzy Pasażerowie!

Informujemy, że od 1 października zostaje zmieniony rozkład jazdy linii autobusowej nr 391 Murowana Goślina – Mściszewo:

 • Kurs o godz. 7:20 z Mściszewa zostanie przesunięty na godz. 7:12;
 • Kurs o godz. 13:20 z Murowanej Gośliny zostanie przesunięty na godz. 13:25

Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy.

Polowania zbiorowe Koła Łowieckiego nr 79

Zarząd Koła Łowieckiego nr 79 Orzeł zawiadamia o planowanych polowaniach zbiorowych w sezonie 2018/2019.

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym silnym wietrze

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h z zachodu i północnego zachodu.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 90%

Ważność komunikatu: od godz. 03:00 dnia 03.10.2018 r. do godz. 16:00 dnia 03.10.2018 r.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku silnego wiatru

Zgnilec amerykański pszczół – obszar zapowietrzony

Informujemy, że w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu poznańskiego w miejscowości Wojnowo, Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie Nr 7/2018 z dnia 27 września 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego i wągrowieckiego.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem został wyznaczony obszar zapowietrzony (granice obszaru zawarte są w treści rozporządzenia) oraz zostały wprowadzone nakazy i zakazy na tym obszarze, obowiązujące do czasu uchylenia rozporządzenia.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się:
wykonanie przeglądu pasiek przez urzędowego lekarza weterynarii;
niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się:
organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem pszczół;
przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwiu, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu.

Aktualne nadal pozostaje rozporządzenie Nr 5/2018 z dnia 16 lipca 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego, obornickiego i wągrowieckiego - z ogniskiem choroby w miejscowości Białężyn. Szczegóły pod linkiem Komunikaty

Dane kontaktowe:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 250, 60-166 Poznań

Biuro czynne:
Poniedziałek 7:00 - 17:00
Wtorek - Piątek 7:00 - 15:00
Po godzinach urzędowania, w nagłych sprawach – telefon alarmowy:  733 830 390
 
Sekretariat:
E-mail: sekretariat@piw.poznan.pl
Tel.: 61 868 97 19, 61 868 93 47
Fax.: 61 868 01 99

Zmiana rozkładu jazdy na linii 390bis

Drodzy Pasażerowie!

Informujemy, że od 2 października zostaje zmieniony rozkład jazdy linii autobusowej nr 390bis Murowana Goślina-Uchorowo-Oborniki. Trasa autobusu zostanie wydłużona i będzie przebiegać następująco:

- w kierunku Obornik:

Murowana Goślina - Przebędowo - Trojanowo - Wojnowo - Długa Goślina - Kąty - Białęgi - Białężyn - Nieszawa - Uchorowo - Żerniki - Łukowo - Oborniki;

- w kierunku Murowanej Gośliny:

Oborniki - Łukowo - Żerniki - Uchorowo - Nieszawa -  Białężyn - Białęgi - Kąty - Długa Goślina - Wojnowo - Trojanowo - Przebędowo - Murowana Goślina.

Linia 390 bis będzie kursować jeden dzień w tygodniu - we wtorki:

 • Murowana Goślina - Oborniki w godz. 8:20 i 12:00;
 • Oborniki - Murowana Goślina w godz. 9:00 i 12:45.

Prosimy o zapoznanie się z rozkładem jazdy.

Konferencja DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCY ROLNEGO

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 20.09.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 01.10.2018 r. do dnia 31.10.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty od godz. 05:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 18:00 do godz. 24:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

W dobrze widocznych miejscach ustawione są maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze:

 • Tablica nr 1
 • Tablica nr 2
 • Tablica nr 3

Terminy polowań w sezonie łowieckim 2018/2019 na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny 177 Kąty

Październik miesiącem ubezpieczonego w ZUS

Nie wiesz, jak będzie wyglądała Twoja przyszła emerytura? Masz problem z odczytaniem informacji o stanie konta ubezpieczonego? Chciałbyś kontaktować się z ZUS-em elektronicznie? Zastanawiasz się, jakie korzyści dadzą Ci e-zwolnienia? Jeśli chcesz poznać  odpowiedzi na te pytania, skorzystaj z oferty, którą w październiku ZUS przygotował dla Ciebie.

Podczas „Dni Ubezpieczonego” będzie można dowiedzieć się jak czytać informację o stanie konta, którą ZUS rozesłał do 20 mln swoich klientów. Sprawdzić, czy mamy wyliczony kapitał początkowy, a także, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia i od jakiej kwoty. To również dobry moment, aby zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych, by od grudnia tego roku, mieć dostęp - w przypadku ubezpieczonych, móc otrzymywać - w przypadku pracodawców i móc wystawiać - w przypadku lekarzy, e-zwolnienia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dla wygody pracodawców i pracowników, proponuje wizyty ekspertów w siedzibie firmy. Podczas takiej wizyty:

•             objaśni wszystkie zapisy w wysyłanej informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU);

•             krok po kroku pokaże, jak pracownik może sprawdzić, że są za niego opłacane składki;

•             powie, z jakich świadczeń skorzystają ubezpieczeni, np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy;

•             wyjaśni, kiedy środki z subkonta wypłacane są bliskim;

•             pokaże, jak sprawdzać stan swojego konta w ZUS przez Internet;

•             wytłumaczy, jak w przyszłości obliczy emeryturę;

•             zaprezentuje kalkulator emerytalny, dzięki któremu każdy może wyliczyć sobie prognozowaną wysokość emerytury;

•             opowie o korzyściach elektronicznych zwolnień lekarskich;

•             założy profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Zainteresowane firmy prosimy o kontakt: szkolenia_poznan2@zus.pl.

W czasie trwania akcji zorganizowane zostaną miedzy innymi zewnętrze dyżury ekspertów, spotkania informacyjne w siedzibach firm, liczne szkolenia i seminaria, a także wystawy.

Szczegóły na stronie internetowej ZUS, w zakładce Kalendarium.

* * *

Czy sprawdzasz swoje konto w banku przynajmniej raz w miesiącu? Skoro tak, to dlaczego nie interesujesz się swoim kontem w ZUS? To wiedza, która ma wpływ na naszą przyszłość. Konto w ZUS jest tak samo ważne jak to w banku. ZUS chce ubezpieczonym przybliżyć informacje o stanie konta ubezpieczonego (IoSKU) i ogłasza październik miesiącem ubezpieczonego.

Dla wygody klientów spotkania mogą odbywać się w miejscu pracy. Tym razem nie trzeba nigdzie jechać, wystarczy, że zakład pracy zwróci się do ZUS drogą e-mailową z taką propozycją.  W e-mailu należy wskazać dzień i godzinę wizyty, adres oraz orientacyjną liczbę osób, która weźmie udział w spotkaniu.

Tegoroczne Dni Ubezpieczonego poświęcone są trzem blokom tematycznym: indywidualnemu kontu w ZUS, elektronicznym zwolnieniom lekarskim oraz świadomemu wyborowi momentu przejścia na emeryturę.

Podczas spotkania pracownicy ZUS objaśnią wszystkie zapisy w IoSKU. Krok po kroku pokażą,  jak pracownik może sprawdzić, że są za niego opłacane składki. Wskażą, z jakich świadczeń skorzystają ubezpieczeni, np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy. Wyjaśnią też, kiedy środki z subkonta wypłacane są bliskim i pokażą jak sprawdzać stan swojego konta w ZUS przez Internet.

Spotkanie będzie służyło także temu, by wyjaśnić na podstawie jakich danych na koncie i subkoncie obliczana jest emeryturę, co więcej zaprezentowane zostanie też użycie kalkulatora emerytalnego. To dzięki niemu ubezpieczony może samodzielnie wyliczyć prognozowaną wysokość emerytury.

W związku z tym, że od 1 grudnia obowiązywać będzie już tylko elektroniczna forma zwolnienia lekarskiego, pracownicy ZUS przedstawią korzyści e-ZLA dla płatnika i pracownika. Będzie też możliwość założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Chcemy, aby ubezpieczeni oprócz tego, że są najliczniejszą grupą naszych klientów, byli przede wszystkim grupą najbardziej świadomą swoich praw i obowiązków.

Zachęcamy do kontaktu z nami. Zainteresowane firmy z terenu I Oddziału ZUS w Poznaniu, prosimy o kontakt: lidia.boguszewska01@zus.pl, podlegające pod II Oddział ZUS w Poznaniu -szkolenia_poznan2@zus.pl.

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce

 • Dni Ubezpieczonego

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwym silnym wietrze

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Przewiduje się wystąpienie dość silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h z zachodu, po południu skręcający na północno-zachodni. W drugiej części nocy porywy wiatru do 90 km/h.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 90%

Ważność komunikatu: od godz. 12:00 dnia 23.10.2018 r. do godz. 08:00 dnia 24.10.2018 r.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność.

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
998: Straż Pożarna
999: Pogotowie
997: Policja
994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
993: Pogotowie Ciepłownicze
992: Pogotowie Gazowe
991: Pogotowie Energetyczne

 • Postępowanie w przypadku silnego wiatru

Polowania zbiorowe

 • Terminy polowań
 • Terminy polowań

Koleje Wielkopolskie: zmiana rozkładu, biletomat na Zielonych Wzgórzach

Od 21 października nastąpiła zmiana rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich relacji Poznań-Murowana Goślina-Wągrowiec-Gołańcz.

Prosimy zapoznać się z rozkładem jazdy.

 

Informujemy, że z inicjatywy Kolei Wielkopolskich na przystanku kolejowym Zielone Wzgórza pojawił się biletomat. Z pewnością usprawni on zakup biletów na przejazdy  pociągami.

Więcej informacji na stronie przewoźnika.

Zmiana organizacji ruchu w dniu 1 listopada

UWAGA! ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU W DNIU 1 LISTOPADA 2018 ROKU

W związku z obchodami Dnia Wszystkich Świętych nastąpi zmiana organizacji ruchu w dniu 1 listopada 2018 r., w godzinach 6:00 - 22.00 na terenie miasta Murowana Goślina polegająca na wprowadzeniu objazdu, który zostanie zorganizowany w następujący sposób:

 • w kierunku Wągrowca (bez zmian): ul. Poznańską,
 • w kierunku Poznania (zamknięty fragment ul. Poznańskiej): ul. Poznańską – ul. Mściszewską – ul. Wodną – ul. Łąkową – ul. Poznańską.

Przystanek autobusowy „M. Goślina/Cmentarz” na trasie Wągrowiec – Poznań zostanie przeniesiony na ul. Mściszewską. Dodatkowo uruchomiony zostanie przystanek na ul. Łąkowej (również dla podróżujących w stronę Poznania).

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

 • Objazdy

Jarmark Bożonarodzeniowy

Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina

oraz

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie

zapraszają na

VI JARMARK BOŻONARODZENIOWY

XV GOŚLIŃSKIE KOLĘDOWANIE

 

9 grudnia (niedziela) 2018 r. godz. 10:30-16:00, Murowana Goślina, plac Powstańców Wielkopolskich

PLAKAT

 

Zachęcamy lokalnych rękodzielników i wytwórców żywności do wystawienia i sprzedaży swoich produktów. Szczegółowych informacji udziela Sławomir Malec tel. 61 8923687, e-mail s.malec@murowana-goslina.pl

Bezpłatne badania profilaktyczne dla Mieszkańców Gminy Murowana Goślina

Rogoziński Półmaraton Przemysła II - 3 listopada

Rogoziński Półmaraton Przemysła II odbędzie się 3 listopada 2018 roku. Organizatorem tegorocznego półmaratonu jest Gmina Rogoźno przy współpracy Rogozińskiego Klubu Biegacza. Niewątpliwą atrakcją biegu jest magiczny, jesienny klimat Rezerwatu Buczyna, przez który wiedzie trasa półmaratonu. 

W tym roku organizowana jest czwarta edycja Rogozińskiego Półmaratonu, który mimo krótkiego stażu, cieszy się już ogromną popularnością i prestiżem wśród biegaczy. W ramach Rogozińskiego Półmaratonu Przemysła II odbywają się też biegi dziecięce i młodzieżowe, których podstawowym celem jest popularyzacja biegów jako naturalnej formy spędzania czasu na wolnym powietrzu oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także zdrowego i sportowego trybu życia.

Regulamin

Zachęcamy do udziału wszystkie dzieci i młodzież. Zgłoszenie udziału można dokonać na portalu Datasport.

 • Rogoziński Półmaraton Przemysła II - utrudnienia
 • Rogoziński Półmaraton Przemysła II

Delegatura ZM GOAP czynna przez trzy dni w tygodniu

Szanowni Państwo!
Informujemy, że delegatura ZM Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej w Murowanej Goślinie od dnia 29 października 2018 r. będzie czynna:

 • w poniedziałki – od 8:00 do 17:30,
 • we wtorki – od 8:00 do 15:00,
 • w środy – od 8:00 do 15:00.

Urząd nieczynny 2 listopada

W dniu 2 listopada 2018 r. (piątek) Urząd Miasta i Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Delegatura GOAP oraz Filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego będą nieczynne.

Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 19.10.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 05.11.2018 r. do dnia 30.11.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty od godz. 06:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 18:00 do godz. 24:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon(http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Przebywanie na szlakach turystycznych wyznaczonych na terenie poligonu możliwe jest tylko w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

W dobrze widocznych miejscach ustawione są maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze:

 • Tablica nr 1
 • Tablica nr 2
 • Tablica nr 3

Badania stanu wód powierzchniowych na terenie Gminy Murowana Goślina

W związku z przeprowadzeniem badań dotyczących stanu wód powierzchniowy na terenie Gminy Murowana Goślina na zlecenie Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, przekazujemy wyniki analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych:  www.puszcza-zielonka.pl

 

Czujka czadu – konkurs

Po raz siódmy Powiat Poznański wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu organizują program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa pożarowego „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie” – VII edycja.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.powiat.poznan.pl, a także w siedzibach podmiotów będących Organizatorami Konkursu.

Konkurs skierowany jest do mieszkańców Powiatu Poznańskiego, którzy:

 1. w czasie jego trwania prawidłowo wypełnią ankietę konkursową i złożą ją
  • osobiście w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu,
  • za pośrednictwem formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie www.powiat.poznan.pl oraz www.kmpsp.ppoznan.pl,
  • pośrednictwem Poczty Polskiej na adres Starostwo Powiatowe w Poznaniu,ul. Jackowskiego 18, 60-509 Poznań z dopiskiem „Czujka czadu”.
 2. są zameldowani na terenie gmin powiatu poznańskiego,
 3. posiadają pełną zdolność do czynności prawnych bądź uzyskają zgodę opiekuna prawnego.

Konkurs trwać będzie od 9 października 2018 roku do 31 marca 2019 roku. Co dwa tygodnie w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbywać się będzie losowanie 10 czujek tlenku węgla.

Domowa czujki tlenku węgla to najprostszy sposób na zabezpieczenie domu przed czadem, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą”. To małe urządzenie wykrywa śmiertelne zagrożenia we wczesnej fazie i wydając sygnał dźwiękowy ostrzega przed czyhającym niebezpieczeństwem.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Poznaj Wielkopolskę z kajaka Śladami Powstania Wielkopolskiego

Pełna informacja na temat imprezy oraz całego cyklu znajduje się na naszej stronie:
www.warta.poznan.pl/imprezy/cykl-splywow-poznaj-wielkopolske-z-kajaka

 • Plakat

Pomoc poszkodowanym w pożarze we wsi Głęboczek

19 października 2018 roku w miejscowości Głęboczek doszło do wybuchu butli gazowej. Uszkodzeniu uległy dwa mieszkania w wyniku czego jedna rodzina straciła dach nad głową.

Licząc na Państwa pomoc płynącą z dobrego serca Ośrodek Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie oraz Stowarzyszenie KB Katorżnik w Murowanej Goślinie informuje, że jest możliwość wpłacania środków finansowych na rzecz osób poszkodowanych.

Zostało utworzone konto bankowe, na które można dokonywać wpłat:

Stowarzyszenie KB Katorżnik Murowana Goślina

Santander Bank Polska S.A.  11 1090 1463 0000 0001 3206 8728

z dopiskiem “wybuch gazu Głęboczek”.

Prace przy gazociągu

Uwaga!
Trwają prace remontowe prowadzone przez spółkę Gaz-System przy gazociągu przebiegającym przez Murowaną Goślinę. Proszę się nie niepokoić, wszystkie działania są pod kontrolą! Prace powinny zostać zakończone dziś w nocy (tj. z piątku na sobotę).

Terminy polowań zbiorowych - OHZ nr 177 Kąty

I Inauguracyjna Sesja Rady Miejskiej Murowanej Goślinie

Urząd nieczynny 12 listopada

Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2117) ustanawia dzień 12 listopada 2018 r. (poniedziałek) dniem wolnym od pracy.

W związku z tym informujemy, że w dniu 12 listopada 2018 r. Urząd Miasta i Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Delegatura GOAP oraz Filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego będą nieczynne.

Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Komunikacja publiczna 12 listopada (poniedziałek)

KOMUNIKACJA PUBLICZNA 12.XI PONIEDZIAŁEK:

Stypendia sportowe na 2019 rok

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w najem/dzierżawę

Ogłoszenie o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości zabudowanych dz. 244/1, 64/4 położonych w Boduszewie

Szkolenie dla rolników - Integrowana uprawa i ochrona roślin

Dnia 28 listopada 2018 roku (środa) godz. 10:00-13:00 w MGOKiR na ul. Mściszewskiej 10 w Murowanej Goślinie odbędzie się bezpłatne szkolenie dla rolników nt. "Integrowana uprawa i ochrona roślin".

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 

Katarzyna Szczepańska
WODR Poznań
Tel. 508753491

Urząd krócej czynny 19 listopada

W dniu 19 listopada 2018 r. (poniedziałek) Urząd Miasta i Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Delegatura GOAP oraz Filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego będą czynne do godz. 17:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

II Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej

II Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej odbędzie się 20.11.2018 r. o godz. 10.00 w sali sesyjnej Biblioteki Publicznej w Murowanej Goślinie.

 

Szczegóły Sesji: http://api.esesja.pl/posiedzenie8/4052a0cb-c4e1-4

Terminy polowań zbiorowych

Działalność Rady Miejskiej

Informujemy, że Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina w zakładce Działalność Rady Miejskiej znajdują się następujące informacje dot. prac Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie:

 • Uchwały Rady Miejskiej
 • Projekty uchwał Rady Miejskiej
 • Transmisja z obrad Sesji Rady Miejskiej
 • Wykaz głosowań imiennych
 • Protokoły z Sesji Rady Miejskiej

Bezpośredni link: bip.murowana-goslina.pl/wiadomosci/dzial/4326

Informacja dot. terminów posiedzeń Rady Miejskiej

Murowana Goślina, 20 listopada 2018 r.

 

Informuję, że ulegają zmianie terminy posiedzeń Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie. Kalendarz spotkań przedstawia się następująco:

 1. 27.11.2018 r. godz. 10.00, sala sesyjna – wspólne posiedzenie Komisji Gospodarczej i Komisji Oświatowo-Społecznej;
 2. 28.11.2018 r. godz. 10.00, sala sesyjna – wspólne posiedzenie Komisji Gospodarczej i Komisji Oświatowo-Społecznej;
 3. 11.12.2018 r. godz. 10.00, sala sesyjna – Komisja Gospodarcza;
 4. 12.12.2018 r. godz. 10.00, sala sesyjna – Komisja Oświatowo-Społeczna;
 5. 18.12.2018 r. godz. 10.00, sala sesyjna – Sesja Rady Miejskiej;
 6. 29.01.2019 r. godz. 10.00, sala sesyjna – Komisja Gospodarcza;
 7. 30.01.2019 r. godz. 10.00, sala sesyjna – Komisja Oświatowo-Społeczna;
 8. 05.02.2019 r. godz. 10.00, sala sesyjna – Sesja Rady Miejskiej.

 

Z poważaniem

PRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ
KAMIL GRZEBYTA

 

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze przetargu

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze przetargu – udział Miasta i Gminy Murowana Goślina wynoszący 14526/20322 części nieruchomości gruntowej dz. 424 w Murowane Goślinie.

Projekty List rodzin oczekujących na lokale mieszkalne, socjalne i zamienne na 2019 rok

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 27.11.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 01.12.2018 r. do dnia 21.12.2018 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty od godz. 06:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 18:00 do godz. 24:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie WWW CSWLąd w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Przebywanie na szlakach turystycznych wyznaczonych na terenie poligonu możliwe jest tylko w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

W dobrze widocznych miejscach ustawione są maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze:

 • Tablica nr 1
 • Tablica nr 2
 • Tablica nr 3

KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW o możliwych opadach marznących

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń, na podstawie komunikatu meteorologicznego IMGW Oddział w Poznaniu przekazujemy następującą informację:

Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

Stopień zagrożenia: 1

Prawdopodobieństwo: 80%

Ważność komunikatu: od godz. 03:00 do godz. 12:00 dnia 01.12.2018 r.

W związku z powyższym prosimy o szczególną ostrożność!

Komunikaty ostrzegawcze IMGW

Telefony alarmowe:

112: Telefon alarmowy
 998: Straż Pożarna
 999: Pogotowie
 997: Policja
 994: Pogotowie Wodno - Kanalizacyjne
 993: Pogotowie Ciepłownicze
 992: Pogotowie Gazowe
 991: Pogotowie Energetyczne

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w formie bezprzetargowej w Łoskoniu Starym

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w formie bezprzetargowej - dz. nr 61 w Łoskoniu Starym, na polepszenie warunków sąsiedniej nieruchomości tj. dz. 58/7, 58/8 i 58/9 położonych w Łoskoniu Starym.

Czekamy na zgłoszenia w konkursie "Przedsiębiorca Roku 2018"

ZGŁOŚ PROPOZYCJĘ W KONKURSIE "PRZEDSIĘBIORCA ROKU 2018"

Zapraszamy Państwa do złożenia swojej propozycji do Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina „Przedsiębiorca Roku 2018 Gminy Murowana Goślina”  w kategoriach:

 • całokształt,
 • mały przedsiębiorca (do 10 osób zatrudnionych),
 • średni przedsiębiorca (od 11 do 30 osób zatrudnionych),
 • duży przedsiębiorca (powyżej 30 osób zatrudnionych).

Złożenie nominacji to sposób na wyróżnienie przedsiębiorcy z naszej gminy, który w roku 2018 wykazał się realizacją inwestycji w swojej firmie, ale również przyczynił się do rozwoju gospodarczego gminy, wzrostu przedsiębiorczości, a także wspierał cenne inicjatywy społeczne lub gospodarcze.

Nominacje do nagród wraz z uzasadnieniem i wskazaniem kategorii można przesyłać do 03 stycznia 2019 r. włącznie do kancelarii Urzędu Miasta i Gminy z dopiskiem „Przedsiębiorca Roku” lub e-mailem na adres: a.jarnut@murowana-goslina.pl

Zmiana rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich od 9 grudnia

Informujemy, że od dnia 9 grudnia br.  nastąpi zmiana rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich relacji Poznań - Gołańcz - Poznań.

Prosimy zapoznać się z rozkładem jazdy:

Zmiany dla użytkowników wieczystych

UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI – UWAGA ZMIANA

Zgodnie z nową ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2019 roku każdy właściciel mieszkania lub domu położonego na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego stanie się właścicielem lub współwłaścicielem tego gruntu.

Ustawa dotyczy gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne.

Przekształcenie jest odpłatne. Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokości opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. Możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo. Opłatę należną za rok 2019 wnosi się w terminie do dnia 29 lutego 2020 r.  Za kolejne lata w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

Opłaty za przekształcenie nie wnoszą osoby fizyczne lub ich spadkobiercy oraz spółdzielnie mieszkaniowe w przypadku gdy wniosły jednorazową opłatę za cały okres użytkowania wieczystego.

Podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków będzie stanowić zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, które Gmina przekaże do sądu właściwego do prowadzenia ksiąg wieczystych. Zaświadczenia wydawane będą przez Gminę sukcesywnie dla przedmiotowych nieruchomości, jednak nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia. 

Sąd dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę w księgach wieczystych. Obowiązek wnoszenia opłaty za przekształcenie obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości, w odniesieniu do której istnieje roszczenie o opłatę, przez okres pozostały do wnoszenia tej opłaty. Za dokonanie wpisu w księdze wieczystej nie pobierane będą opłaty.

Wysokość opłaty rocznej będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. Na mocy ustawy Gmina może waloryzować te opłaty przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS.

Monika Tomaszewska
główny specjalista ds. nieruchomości
tel. 61 8 923 623

Warsztaty lokalne - projekt planu zadań ochronnych dla obszaru Uroczyska Puszczy Zielonki

Warsztaty lokalne w związku ze sporządzaniem projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Uroczyska Puszczy Zielonki odbędą się 19 grudnia 2018 r., w godz. 10-13, w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (adres: Zielonka 4, 62-095 Murowana Goślina).

 

Godziny pracy Urzędu 19, 24 i 31 grudnia

W następujących dniach Urząd Miasta i Gminy będzie otwarty w zmienionych godzinach lub będzie zamknięty:

 • 19 grudnia - czynne do godz. 14.00
 • 24 grudnia - zamknięte
 • 31 grudnia - czynne do godz. 12.30

Za utrudnienia przepraszamy.

Zamknięcie drogi poligonowej Złotniki - Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu z dnia 12.12.2018 r. zawiadamiamy, że ze względu na realizowane na terenie Ośrodka Szkolenia CSWLąd - poligonu Biedrusko inwestycje, od 22.12.2018 r. poligonowa droga asfaltowa Złotniki - Biedrusko zostanie zamknięta dla ruchu rowerowego i pieszego. Tym samym z dniem 22.12.2018 r. przestaje obowiązywać regulamin dotyczący korzystania z tej drogi zamieszczony na stronie www CSWLąd w Poznaniu w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html).

Korzystanie w 2019 roku z ww. drogi przez rowerowe grupy zorganizowane będzie mogło odbywać się tylko na podstawie Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2019 roku (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca) z uwzględnieniem bieżących zadań realizowanych przez Centrum. Przejezdność drogi zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych, służb ratunkowych, żołnierzy i pracowników RON CSWLąd oraz innych uprawnionych osób i pojazdów. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Zmiana numeracji linii autobusowych w aglomeracji poznańskiej

Drodzy Pasażerowie!

Informujemy, że od stycznia 2019 roku zmieni się numeracja linii autobusowych w aglomeracji poznańskiej. Linie dzienne kursujące po mieście Poznań otrzymają liczbę "1" z przodu - np. linia "74"  otrzyma numer "174".

Linie kursujące z/do Murowanej Gośliny pozostają bez zmian: nr 341, 342 i 348.

 

Po zmianie, będzie obowiązywała następująca numeracja linii poznańskich:

numery 0-99 – linie tramwajowe,

 • 0 – linia tramwajowa turystyczna,
 • 1-39 – linie tramwajowe stałe,
 • 40-99 – linie tramwajowe okresowe, specjalne, itp.

numery 100-199 – linie autobusowe dzienne,

 • 100-109 – linie autobusowe turystyczne, okresowe, specjalne, itp.
 • 110-129 – linie autobusowe i minibusowe, obsługujące m.in. węzły przesiadkowe,
 • 130-199 – linie autobusowe stałe,

numery 200-209 – linie tramwajowe nocne,

numery 210-299 – linie autobusowe nocne (w tym także podmiejskie),

numery TXX – linie autobusowe „za tramwaj”.

 

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami zamieszczonymi na stronie ZTM Poznań www.ztm.poznan.pl

Komunikacja publiczna w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku

Drodzy Pasażerowie!

Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi komunikacji publicznej w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Więcej informacji na stronie ZTM (m.in. linie 341, 342 i 348): www.ztm.poznan.pl

 

Komunikacja wewnątrzgminna kursuje według rozkładu, bez zmian (w święta nie kursuje).

 

Zmiana numeracji linii autobusowych w aglomeracji poznańskiej

Zgnilec amerykański pszczół – uchylenie obszaru zapowietrzonego

Informujemy, że Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie nr 9/2018 z dnia 25 października 2018 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół, tj. rozporządzenie nr 5/2018 z dnia 16 lipca 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego i obornickiego (ognisko choroby w Białężynie).

W związku z powyższym obszar zapowietrzony określony ww. rozporządzeniu nie obowiązuje.

Aktualne nadal pozostaje rozporządzenie nr 7/2018 z dnia 27 września 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów poznańskiego i wągrowieckiego - z ogniskiem choroby w miejscowości Wojnowo. Szczegóły pod linkiem Komunikaty

 

Terminarz posiedzeń Rady Miejskiej w 2019 r.

Głośna próba syren

Informujemy, że w celu upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, w dniu 27 grudnia 2018 r. (czwartek) o godz. 16:40 na terenie Miasta i Gminy Murowana Goślina zostaną uruchomione syreny alarmowe - dźwięk ciągły, trwający jedną minutę.

UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko

Na podstawie informacji Komendanta Ośrodka Szkolenia CSWL w Poznaniu z dnia 21.12.2018 r.  zawiadamiam, że zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” od dnia 01.01.2019 r. do dnia 31.01.2019 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty od godz. 08:00 do godz. 15:00 oraz od godz. 18:00 do godz. 24:00. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 „Orzeł”, nr 81 „Drop” i nr 86 „Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.  

Przebywanie na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (poligon Biedrusko) w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa, nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową,  ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: „Niewidoczni, ale obecni”. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo – rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno – ostrzegawczymi.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWLąd, a tym samym między innymi zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi.

Na terenie poligonu nie ma dróg publicznych ani dróg leśnych dopuszczonych do ruchu publicznego. Ponadto od dnia 22.12.2018 r. korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki – Biedrusko przez rowerzystów i pieszych jest niemożliwe – droga zostaje zamknięta do odwołania. Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar” możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie. Przebywanie na szlakach turystycznych wyznaczonych na terenie poligonu możliwe jest tylko w dni wolne od strzelań tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2019 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Zakaz wstępu na poligon jest zakazem stałym obowiązującym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej. Osoby łamiące zakaz wstępu na poligon będą podlegały karze grzywny zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.).

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

W dobrze widocznych miejscach ustawione są maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze:

 • Tablica nr 1
 • Tablica nr 2
 • Tablica nr 3

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

 • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

Centrala
tel. 61 8923 600
fax 61 8122 140
gmina@murowana-goslina.pl       
Godziny pracy Urzędu
poniedziałek 8.00–17.30
wtorek–czwartek 8.00–15.00     
piątek 8.00–12.30
Dyżur Burmistrza

Godziny pracy innych stanowisk
i jednostek międzygminnych

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl