Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

LGD Kraina Trzech Rzek w Brukseli promowała tradycje wielkopolskich Świąt Wielkanocnych

  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli

27 marca 2018 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli był dniem Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski. Poseł do PE Andrzej Grzyb we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim reprezentującym Samorząd Wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli 26 LGD z całego regionu by zrealizować wydarzenia „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”. Do Brukseli przybyło 26 Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski między innymi LGD Kraina Trzech Rzek, którą reprezentowała Pani Magdalen Przystałowska wiceprezes LGD i Karolina Skowrońska.
W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD wdrażających Lokalne Strategie Rozwoju w ramach budżetu UE oraz przedstawienie ich rekomendacji na przyszłość. Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji co do rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020. W panelu konferencji udział wzięli: Andrzej Grzyb poseł do PE współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Blok przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, dr Czesław Siekierski Poseł do PE, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Josefine Loriz-Hoffmann dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Hetman Poseł do PE członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Wójcik przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).
Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej Parlamentu Europejskiego na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów – tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne.
Dziedzictwo kulinarne Krainy Trzech Rzek reprezentował chleb wypiekany przez Hannę Krolczyk właścicielkę firmy Wypiekarnia z Murowanej Gośliny, która otrzymała dofinansowanie w ramach Podejmowania Działalności Gospodarczej, przetwory owocowe produkowane przez państwa Gryszczeniów, soki jabłkowe z Tłoczni państwa Rembowskich oraz wędliny z Lokalnego Zakładu Masarskiego.
Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego Szkolnego Zespół z Bukówca Górnego prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje około Wielkanocne jak „lotanie z klekotami” czy „ nowe lotko” oraz występy Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną oferta wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją przybliżeniem regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

 

  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli - fot. 1
  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli - fot. 2
  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli - fot. 3
  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli - fot. 4
  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli - fot. 5
  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli - fot. 6
  • Kraina Trzech Rzek w Brukseli - fot. 7

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

Centrala
tel. 61 8923 600
fax 61 8122 140
gmina@murowana-goslina.pl       
Godziny pracy Urzędu
poniedziałek 8.00–17.30
wtorek–czwartek 8.00–15.00     
piątek 8.00–12.30
Dyżur Burmistrza

Godziny pracy innych stanowisk
i jednostek międzygminnych

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl