Ścieżka nawigacyjna
Menu
Treść strony
Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka
To dwanaście fascynujących, wiejskich, drewnianych kościółków, z których każdy ma swoją niezwykłą historię i ciekawą teraźniejszość. Niemal wszystkie parafie powstały w średniowieczu, z fundacji rycerskich, książęcych, bądź duchownych, natomiast obecne w nich świątynie wniesione zostały w stuleciach XVI-XIX. Niemal w każdej z nich ujrzymy dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku przez barok po czasy współczesne. Wiążą się z nimi ważne postaci, wydarzenia i legendy. Najbardziej tajemnicza mówi o przeniesieniu obrazu Matki Boskiej z kaplicy pałacowej Bolesława Chrobrego w Lednicy do kościółka w Węglewie. Kaplica św. Rozalii w Sławnie stanęła na szczycie starego grodziska w niedostępnym lesie.
Jan Kochanowski, wielki poeta polskiego renesansu, był tytularnym proboszczem kościółka w Kicinie. Dziś Kicin słynie m.in. z wielkanocnych misteriów Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Przy kościele w Długiej Goślinie mieszkały w czasach zarazy poznańskie benedyktynki. Im też świątynia ta zawdzięcza szereg ciekawych dzieł sztuki.
Kościół w Rejowcu (dawny zbór protestancki) ufundował wnuk poety Mikołaja Reja, Andrzej – polityk i zaufany dworzanin króla Władysława IV, spoczywający w parafialnej świątyni w sąsiednich Skokach. W Kiszkowie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, sławny niegdyś na całą Wielkopolskę. W Raczakowie specjalnej czci doznaje stary krucyfiks, a w Jabłkowie znajduje się wyjątkowy ołtarz, poświęcony różnym rodzajom aniołów.
Stare, młodsze i współczesne obraz tworzą w kościółku w Łagiewnikach Kościelnych prawdziwy traktat teologiczny o Eucharystii. Natomiast do Wierzenicy przyjeżdżał romantyczny wieszcz Zygmunt Kraśniński, odwiedzając swego przyjaciela, filozofa i społecznika, Augusta Cieszkowskiego, po którym pozostał w kościele Santa Croce we Florencji. I wreszcie w krypcie w Uzarzewie spoczywa kilka pokoleń wybitnych wielkopolskich ziemian, Żychlińskich. Ich pałac – stojący naprzeciwko – to obecnie muzeum łowiectwa.
Jacek Kowalski
Do pobrania:
|
|
Komunikaty
- 2022.02.28 - Pomoc Ukrainie / Informacje dla uchodźców / Українською / Pусский
- 2022.08.05 - KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY IMGW-PIB o możliwych burzach z gradem
- 2022.08.04 - Wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z konfliktem zbrojnym / Підтримка громадян України, які приїхали через збройний конфлікт
- 2022.08.01 - Dofinansowanie likwidacji azbestu - tylko do 12 sierpnia
- 2022.08.01 - UWAGA - strzelania i ćwiczenia na terenie poligonu Biedrusko
- Kliknij, aby zobaczyć wszystkie komunikaty
Polecane wydarzenia z kalendarza
- Pomoc Ukrainie
- Znak graficzny dwóch dłoni złożonych w geście kadrowania. Na każdej dłoni oko. Napis: Wsiądź z nami do wehikułu czasu... Projekt Wehikuł Czasu - muzeum w sieci. Najciekawsze przedmioty ze zbiorów Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej, filmy, podcasty.
- Sesje Rady Miejskiej
- graficzny motyw nocnego nieba z księżycem i gwiazdami o treści: Kino Letnie Zorza. Każdy piątek wakacji. Atrium Ośrodka Kultury, ul. Mściszewska 10.
- Joga w Parku Miejskim w każdą sobotę o godz. 10.00
- uśmiechnięta dziewczyna pokolorowana wszystkimi kolorami, Holi święto kolorów, Binduga, 20 sierpnia, godz. 14.00
- https://www.murowana-goslina.pl/redir,kalendarium?wydarzenie=999
Kalendarium
Miesięczny wykaz wydarzeń
- 2022-08-12 Kino Letnie Zorza w każdy piątek wakacji
- 2022-08-12 Nocna obserwacja nieba
- 2022-08-13 Joga - Aktywne Lato, każda sobota wakacji
- 2022-08-19 Kino Letnie Zorza w każdy piątek wakacji
- 2022-08-20 Holi, święto kolorów
- 2022-08-20 Joga - Aktywne Lato, każda sobota wakacji
- 2022-08-21 Rodzinny Rajd Rowerowy z Nordic Walking
- 2022-08-26 Kino Letnie Zorza w każdy piątek wakacji