Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Ścieżki edukacyjne

Ścieżka przyrodnicza wytyczona została wokół Jeziora Zielonka położonego w dużej enklawie śródleśnej na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Jej głównym celem jest zapoznanie uczestników z występującymi tu zbiorowiskami roślinnymi i przybliżenie zmian zachodzących w środowisku naturalnym, a także uświadomienie konieczności poszanowania otaczającej nas przyrody w obcowaniu na co dzień.

Ścieżka przyrodnicza „Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka”

Ścieżka przyrodnicza wytyczona została wokół Jeziora Zielonka położonego w dużej enklawie śródleśnej na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Jej głównym celem jest zapoznanie uczestników z występującymi tu zbiorowiskami roślinnymi i przybliżenie zmian zachodzących w środowisku naturalnym, a także uświadomienie konieczności poszanowania otaczającej nas przyrody w obcowaniu na co dzień.

Ścieżka edukacyjna

Na trasie ścieżki - oznaczonej na mapie zieloną linią, wyznaczonych zostało 8 przystanków edukacyjnych:

 • przystanek I - sukcesja wtórna,
 • przystanek II - żwirowisko,
 • przystanek III - zadrzewienia,
 • przystanek IV - dolina Trojanki,
 • przystanek V - ols,
 • przystanek VI - fazy wzrostu drzewostanu,
 • przystanek VII - warstwowa budowa lasu,
 • przystanek VIII - ekosystem jeziora.

Przygotowany został również przewodnik, który zawiera opisy poszczególnych przystanków i opracowane do nich karty pracy dla dwóch grup wiekowych: klas IV – VI szkoły podstawowej i dla uczniów gimnazjum. Zadania w kartach pracy przeznaczone dla poziomu ponad podstawowego zostały oznakowane, pozostałe zadania są dla obu grup wiekowych. Długość całej trasy wynosi 3 km, czas przejścia około 2 godzin. Przy wypełnianiu kart pracy czas może wydłużyć się do ponad 5 godzin.

Ścieżka edukacyjna
Ścieżka edukacyjna

Na zajęcia w terenie uczniowie powinni zabrać ze sobą:

 1. atlas roślin i zwierząt,
 2. lornetkę
 3. kartki do rysowania, długopis i kredki,
 4. łopatkę, sitko i miarę,
 5. słoiczki do poboru próbek wody.

Trasę ścieżki można podzielić na etapy :

 1. od przystanku początkowego do drogi Pławno - Zielonka i powrót tą drogą do Zielonki (skręcamy na drodze w prawo w kierunku północno -wschodnim), trasa powrotna oznaczona została na mapce przerywaną linią zieloną ze strzałkami kierunkowymi.
 2. z przystanku początkowego wracamy do drogi asfaltowej i kierujemy się w kierunku zabudowań Zielonki – na wschód, do wyznaczonego na trasie ostatniego przystanku (VIII) – ekosystem jeziora.

Wszystkie warianty przejścia ścieżki edukacyjnej można połączyć dodatkowo ze zwiedzaniem znajdujących się w Zielonce, przy trasie ścieżki Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i stacji meteorologicznej Arboretum. Należy jednak wcześniej uzgodnić zasady i termin zwiedzania z pracownikami Arboretum.

Kontakt telefoniczny pod numerem +48 664 70 32 74

Początek ścieżki znajduje się na parkingu zlokalizowanym na wzniesieniu, po prawej stronie za skrzyżowaniem dróg: Murowana Goślina – Zielonka (asfaltowa) i Zielonka – Kamińsko (gruntowa). Z tego miejsca roztacza się widok na całą enklawę śródleśną wsi Zielonka. Obszar ten jest pofalowany, urozmaicony niewielkimi wzniesieniami i dolinkami, dookoła otoczony lasami. Najwyższe wzniesienie w tej okolicy ma wysokość 101,4 m n.p.m., a najniżej położone miejsce – 76 m n.p.m. .

Trasa w terenie oznakowana jest zielonymi strzałkami kierunkowymi na białym tle, a przystanki oznaczone są słupkami z napisaną nazwą i numerem oraz symbolem ścieżki – żabą.

Edukacja ekologiczna i przyrodnicza skierowana głównie do uczniów szkół jest tym czynnikiem, który w przyszłości niewątpliwie wpłynie na zmianę świadomości szerszych grup społeczeństwa, a tym samym na eliminowanie procesów niszczenia otaczającego nas środowiska naturalnego.

Na terenie Puszczy Zielonka i okolic znajdują się jeszcze trzy inne ścieżki dydaktyczne. Są to:

 1. Ścieżka przyrodniczo leśna „Dziewicza Góra”,
 2. Ścieżka dydaktyczno – rowerowa „Walory przyrodnicze okolic Kiszkowa”,
 3. Ścieżka edukacyjna we Wronczynie imienia Maksymiliana Jackowskiego – Pierwszego Patrona Kółek Rolniczych,

 

Wszystkie ścieżki zostały także opisane w Przewodniku „Puszcza Zielonka i okolice”. Do przewodnika dołączone są karty pracy dla nauczycieli i uczniów. Przewodnik został nagrodzony wyróżnieniem Wojewody Wielkopolskiego w XVIII Konkursie Ogólnopolskiego Przeglądu Książki  Krajoznawczej i Turystycznej na targach Tour Salon 2009. 

Przewodnik

 

Eko Skarby - szlak edukacyjny

Zapraszamy na trasę szlaku edukacyjnego - Eko Skarby, prowadzącego przez urokliwe tereny Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz okolic Murowanej Gośliny.

Na stronie: https://www.goslinski-szlak.pl/ znajduje się mapa szlaku oraz opis odwiedzanych miejsc wraz z ich lokalizacją. Całość dopełniają  fotografie, ukazujące piękno tych okolic.

Przystanki na szlaku:

  1. Arboretum Leśne w Zielonce
  2. Martwe Drewno w Lesie
  3. Las Tuj
  4. Drzewostan Dębowy
  5. Rezerwat Jezioro Czarne
  6. Rezerwat Jezioro Pławno
  7. Jezioro Kamińskie
  8. Jezioro Miejskie (Okoniec)
  9. Rododendrony
  10. Bobry z Zielonce
  11. Źródło Trojanki
  12. Karpniki
  13. Spała Żywiczarska

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

 • Finansowanie zewnętrzne

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl