Ścieżka nawigacyjna
Menu
Treść strony
Selektywna zbiórka odpadów staje się faktem
Od 1 września 2020 roku selektywna zbiórka odpadów będzie obowiązkowa dla każdego mieszkańca ZM GOAP (w tym Gminy Murowana Goślina).
Selektywna zbiórka polega na oddzieleniu surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.
Pamiętajmy, aby przed wrzuceniem zgniatać odpady opakowaniowe (np. kartony po soku, butelki PET) oraz aby do pojemnika na selektywną zbiórkę nie trafiały odpady z zawartością. Co ważne, nie ma konieczności mycia opakowań!
Na terenie ZM GOAP selektywna zbiórka odbywa się z podziałem na 5 frakcji tj.: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady, odpady zmieszane (resztkowe).
Bioodpady należy gromadzić w workach papierowych lub biodegradowalnych i kompostowalnych. Workom z tworzyw sztucznych w brązowych pojemnikach mówimy stanowcze nie!
Do niebieskiego pojemnika lub worka trafia m.in. papier, kartony, tektura, ulotki, gazetki, katalogi, a także zeszyty, książki czy papierowe worki oraz torby. Ważne, by nasze odpady nie były mokre, zabrudzone lub zatłuszczone, dlatego pojemnik na papier to nie miejsce dla zużytych chusteczek higienicznych, papieru po maśle, papierowych ręczników. Do papieru nie wrzucamy także paragonów.
Metale i tworzywa sztuczne wrzucamy do pojemnika lub worka w kolorze żółtym. Bez wahania możemy umieścić w nim: zgniecione i zakręcone butelki po napojach, aluminiowe puszki, kapsle, zakrętki od słoików, opakowania po środkach czystości czy dezodorantach i aerozolach. To także właściwe miejsce dla czystego styropianu opakowaniowego, kartonów po mleku i sokach, folii aluminiowej. A czego tam nie umieszczać? Zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, blistrów po lekach i zużytych artykułów medycznych, baterii i akumulatorów. Nie wrzucamy tam również części samochodowych, opakowań po olejach silnikowych lub puszek po farbach i lakierach.
W zielonym pojemniku lub worku gromadzimy opakowania szklane, tj.: szklane butelki i słoiki po napojach oraz żywności. Możemy wrzucić tam także opakowania po kosmetykach (tylko części szklane). Absolutnie nie wrzucamy: porcelany oraz fajansu, szkła: okularowego, żaroodpornego, luster, a także: szyb okiennych i zbrojonych, reflektorów, żarówek i świetlówek oraz zniczy z zawartością wosku!
Co zatem powinno trafić do odpadów zmieszanych (resztkowych)? Pieluchy jednorazowe, artykuły higieniczne, ceramika, lustra, worki z odkurzacza, to te odpady, które wrzucamy do czarnego pojemnika. Do odpadów zmieszanych (resztkowych) zaliczamy również: zatłuszczony papier po maśle, niedopałki papierosów, kości oraz odpadki od ryb i mięsa. Myli się jednak ten, kto uważa, że czarny pojemnik jest na wszystkie pozostałe odpady. Nie możemy wrzucić do niego np. gruzu, farb i rozpuszczalników, świetlówek i żarówek energooszczędnych, baterii czy akumulatorów.
A co z pozostałymi odpadami?
Rozwiązań jest kilka. Odpady wystawkowe (dawniej problemowe), możemy bezpłatnie oddać do PSZOK (na Gratowisko) lub wystawić, w zabudowie jednorodzinnej, przed nieruchomość, natomiast, w zabudowie wielorodzinnej, w miejscu gromadzenia odpadów (MGO). Odpady, które ze względu na swój rozmiar, wagę lub właściwości nie mogą być umieszczane w pojemnikach odbierają, na określonych przez siebie zasadach, także inne podmioty uprawnione. Z kolei w przypadku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z naszych gospodarstw domowych możliwości jest jeszcze więcej. Wyżej wymienione odpady możemy przekazać m.in. do wyspecjalizowanych punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, punktów prowadzonych przez Organizację Odzysku a także do PSZOK i MPSZOK (zwanych Gratowozami. Ponadto, przy zakupie sprzętu możemy bezpłatnie oddać do punktów sprzedaży detalicznej, np. sklepów ze sprzętem RTV i AGD, sprzęt tego samego rodzaju i w takiej ilości, jak nowy. Z kolei w przypadku, gdy naprawa przyjętego przez punkt serwisowy sprzętu jest niemożliwa lub nieopłacalna, punkt ten ma obowiązek jego zagospodarowania.
Więcej informacji na stronie goap.org.pl
Komunikaty
- 2023.05.19 - Wywóz nieczystości ciekłych, obowiązek zgłoszenia szamba lub przydomowej oczyszczalni
- 2023.01.18 - Niższy podatek od środków transportowych
- 2023.06.07 - Złote pary
- 2023.06.07 - 11 czerwca zmiana rozkładu jazdy pociągów
- 2023.06.07 - Ogłoszenie wykazu nieruchomości - działek nr 170, 176 położonych w Łoskoniu Starym przeznaczonych do zbycia w drodze przetargu
- Kliknij, aby zobaczyć wszystkie komunikaty
Polecane wydarzenia z kalendarza
- Znak graficzny dwóch dłoni złożonych w geście kadrowania. Na każdej dłoni oko. Napis: Wsiądź z nami do wehikułu czasu... Projekt Wehikuł Czasu - muzeum w sieci. Najciekawsze przedmioty ze zbiorów Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej, filmy, podcasty.
- Sesje Rady Miejskiej
- https://www.murowana-goslina.pl/redir,kalendarium?wydarzenie=1134
- Banerk informacyjny z motywem graficznej żyrafy o treści: Dzień Dziecka w parku miejskim. 4 czerwca 2023 godz. 14.00-18.00.
- https://www.murowana-goslina.pl/redir,kalendarium?wydarzenie=1141
- https://www.murowana-goslina.pl/redir,kalendarium?wydarzenie=1147
Kalendarium
Miesięczny wykaz wydarzeń
- 2023-06-09 Urząd nieczynny
- 2023-06-10 Biesiada akordeonowa
- 2023-06-14 Wystawa pracowni rzeźby i ceramiki
- 2023-06-17 Jubileusz 45-lecia zespołu śpiewaczego „Goślinianka"
- 2023-06-17 Pchli targ
- 2023-06-18 12. Koncert Prymasowski, 20-lecie Festiwalu w Długiej Goślinie
- 2023-06-20 Komisja Gospodarcza
- 2023-06-21 Komisja Oświatowo - Społeczna