Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Ogrody Murowanej Gośliny

18 maja br. odbyła się pierwsza w naszej gminie impreza dla pasjonatów ogrodnictwa i wielbicieli rozmaitych roślin – Ogrody Murowanej Gośliny. Pogoda bardzo chciała zniweczyć nasze plany, ale się nie poddaliśmy! Kilkadziesiąt osób pojawiło się w niedzielę na boisku w Rakowni, aby powymieniać się sadzonkami, nasionami, wziąć udział w warsztatach z permakultury, a także po prostu podzielić się swoimi doświadczeniami.

Wzięliśmy udział w warsztatach z permakultury, które poprowadziła edukatorka Marcelina Haremza (Ogrodowa Alternatywa). Dowiedzieliśmy się m.in., jak tworzyć ogrody wymagające mniej naszej pracy, a przy tym pozwalające uprawiać zdrowsze rośliny. Razem wykonaliśmy przykładową grządkę permakulturową, która zostanie na boisku w Rakowni i będziemy obserwować, jak sobie radzą na niej zasadzone zioła i posiane kwiaty.

Animatorka z Pracowni Uśmiechu czuwała na posterunku, aby zająć się dziećmi tych rodziców, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach. Poza typowymi festynowymi zajęciami, przygotowano dla najmłodszych kącik ogrodniczy, bo zasianie własnej roślinki i obserwacja jej wzrostu może być dla maluchów ogromną frajdą, nie wspominając o walorach edukacyjnych.

Pomysłodawcami wydarzenia byli: referat promocji w urzędzie gminy oraz Agata Zielińska i Anna Dembska - administratorki facebookowego forum „Ogrody Murowanej Gośliny”. Organizatorami byli… wszyscy, którzy się na wydarzeniu pojawili! Bo taka jest jego idea, abyśmy wspólnie stworzyli raz w roku, wiosną, wydarzenie, na którym wielbiciele upraw (ogrodowych, balkonowych, a także doniczkowych w domu) będą się mogli spotkać, wymienić doświadczeniami, wzajemnie się od siebie uczyć i inspirować. To będzie nasza wspólna impreza, do której każdy będzie mógł wnieść jakąś wartość, wiedzę, albo konkret, czyli rośliny. Ze wsparciem urzędu w postaci sfinansowania ciekawych szkoleń z ekspertami.

Na pierwszej edycji Ogrodów Murowanej Gośliny pojawiły się, przyniesione przez uczestników: nasiona, cebulki kwiatów, sadzonki krzewów i warzyw (m.in. brokuły, papryka, bakłażan, pomidory, szparagi), ziół (m.in. melisa, tymianek, oregano), kwiatów i roślin ozdobnych (rącznik, rozchodnik, dziwaczek, goździki), rośliny domowe (np. hoja, skrzydłokwiat), a także poziomki, miechunki i naprawdę wiele, wiele innych! Można także było otrzymać sadzonkę drzewa, np. klonu, buka lub dębu (dziękujemy Nadleśnictwu Łopuchówko) lub topoli (dziękujemy Nadleśnictwu Pniewy). Od Marka Rumińskiego z tartaku w Kamińsku otrzymaliśmy deski na wykonanie grządki permakuturowej (dziękujemy!). Dziękujemy pięknie sołtys Dorocie Przewoźnej za gościnę w Rakowni i współpracę. Na koniec podzieliliśmy się kilkoma książkami o tematyce ogrodowej i permakulturowej. Dwie z nich trafiły do Biblioteki Publicznej w Murowanej Goślinie, aby każdy zainteresowany tematem mógł sobie poczytać. Zachęcamy do lektury!

W trakcie rozmów przy kawie i herbatce wymienialiśmy się doświadczeniami w uprawie m.in. arbuzów, dowiedzieliśmy się, jakie kwiaty sadzić, aby ogród sprzyjał biedronkom, które z kolei sprzątają nadmiar mszyc; wiemy też, kiedy najlepiej wysypać korę w ogrodzie, aby zwiększyć szanse na pojawienie się jadalnych grzybów (smardze). Było bardzo przyjemnie i inspirująco.

Jeśli interesuje Was taka tematyka, to koniecznie zajrzyjcie na forum Ogrody Murowanej Gośliny (Facebook), gdzie także w ciągu roku możemy wymieniać się roślinami, podrzucać ciekawe linki albo chwalić własnymi, amatorskimi, uprawami.

Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Natalia Kazuś, Monika Paluszkiewicz

  • sadzonki roślin w doniczkach
  • sadzonki roślin w doniczkach
  • ludzie - uczestnicy warsztatów siedzący na ławkach pod wiatą
  • grupa ludzi stoi przed grządką, obok grządki wiadro i łopata
  • kobieta pomaga zasiać dziewczynce nasionka do doniczki

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Finansowanie zewnętrzne

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina