Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Upalne Mistrzostwa Polski

• Mistrzostwa Polski Masters w Półmaratonie

2 czerwca br. w Murowanej Goślinie odbyły się XXIII Mistrzostwa Polski Masters w Półmaratonie. Bieg ma dwuczłonową nazwę, był to jednocześnie XXXVIII Mały Gośliński Maraton Weteranów. Podczas uroczystego otwarcia, po odegraniu hymnu państwowego minutą ciszy uczciliśmy pamięć Gośliniaka Zbigniewa Leszczyca-Sumińskiego.
W tym roku przy upalnej pogodzie w tej najstarszej cyklicznej imprezie w naszym mieście wystartowało 265 osób, zawody ukończyły 263 osoby.
Honorowy patronat nad biegiem objął Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Urbański, on też dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw. Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzów Polski w 22 kategoriach wiekowych (mężczyźni w 11, kobiety w 11). Po wielu latach nastąpiła zmiana komentatora, w ubiegłym roku pożegnaliśmy związanego z naszym biegiem Rafała Wilczyńskiego, w tym roku po raz pierwszy zawody komentował Maciej Młodzik.
W kategorii open najlepsi okazali się zawodnicy z Wrocławia, zwycięzcą biegu został Grzegorz Gronostaj, który osiągnął czas 1:15:48; wśród pań zwyciężyła Danuta Piskorowska z czasem 1:31:07. Warto dodać, że Pani Danuta ma już swoje następczynie, jej córki stanęły na pudle w biegach dla młodzieży szkolnej. Najstarsi zawodnicy mistrzostw Janina Rosińska (K80-84) i Michał Szkudlarek (M85+) otrzymali statuetki Burmistrza Miasta i Gminy. Na podkreślenie zasługuje znakomity czas mistrza Polski w kat. M80-84 Henryka Urtnowskiego (1:57:44).
Wśród biegaczy nie zabrakło gospodarzy – Gośliniaków, wystartowało ich w tym roku 40. Na podium Mistrzostw Polski stanęły: Katarzyna May-Adamek (2 miejsce w kat. K40-44, Mirosława Bromberek (3 miejsce w kat. K55-59) i Longina Cholewińska (K50-54).
Na mecie pamiątkowe medale wręczali radni naszej Rady Miejskiej: Grażyna Nawrocka, Elżbieta Walczak i Robert Molski.
Na najwyższy szacunek zasługuje postawa dwóch zawodników: Łukasza Kruka i Grzegorza Sobocińskiego, którzy nie patrząc na swoje ambicje, życiówki, upływające sekundy pomogli koleżance Ani ukończyć dystans i dotrzeć na mecie do pomocy medycznej .
Najważniejsze, że przy tak upalnej pogodzie było dużo punktów odżywczych i ożywcze kurtyny wodne przygotowane przez naszych strażaków. Zawodnicy chwalili doskonałą organizację, zabezpieczenie trasy i dziękowali za wspaniałą atmosferę.