Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Cittaslow

Cittaslow to organizacja non profit wywodząca się z ruchu określanego mianem Slow Food. Głównym założeniem, na jakim opiera ona swoje funkcjonowanie jest zrzeszanie niewielkich miasteczek, których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys. i ich promocję jako ostoi dobrego, spokojnego życia, z dala od zgiełku wielkich miast.

Zgodnie z podjętą w lutym 2011 roku uchwałą Rady Miejskiej Murowanej Gośliny i uzyskaną w kolejnych miesiącach zgodą Ministra Spraw Zagranicznych, Murowana Goślina przystąpiła do międzynarodowej sieci miast dobrego życia noszącej nazwę Cittaslow.

Murowana Goślina jest jednym z Polskich Miast Cittaslow, pierwszym obok Rejowca Fabrycznego z woj. lubelskiego i Kalet z woj. śląskiego położonych poza województwem warmińsko-mazurskim (stan na 2012 r.). Zainteresowanie członkostwem w tej organizacji jest coraz większe, świadczy o tym zwiększająca się liczba miast członkowskich. Miasta, zwłaszcza te najmniejsze, dostrzegają możliwości zaistnienia na arenie zarówno międzynarodowej, jak i tej lokalnej, bo przecież w Cittaslow chodzi głównie o promocję walorów lokalnych, zwłaszcza wśród rodzimych mieszkańców.

Slow city to miasto, które stawia na dobra lokalne tj.: regionalne potrawy i przysmaki, wyroby miejscowych rzemieślników oraz promocję lokalnych zespołów artystycznych. Miasto ubiegające się o członkostwo w niniejszej organizacji musi liczyć nie tylko poniżej 50 tys. mieszkańców, ale spełniać szereg różnych wymogów, jak chociażby posiadanie regulacji prawnych i prowadzenie działań w zakresie dbałości o środowisko, stosowanie rozwiązań ułatwiających mieszkańcom komunikację z innymi miastami, zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców poprzez organizację imprez kulturalnych, turystycznych itp.

Logo Cittaslow

Pomarańczowy ślimak - symbol Slow foodu i oficjalne logo Cittaslow

Murowana Goślina spełniła wymogi stawiane przed miastami ubiegającymi się o członkostwo w niniejszej organizacji, w związku z tym została przyjęta w jej szeregi. Fakt ten zobowiązuje nas, jako mieszkańców i osoby tutaj pracujące do szerzenia idei Cittaslow poprzez czerpanie radości i satysfakcji z tego, że żyjemy właśnie w Murowanej Goślinie - mieście rozwijającym się, ale jednocześnie dbającym o to, by nie zatracić swojej unikatowości i indywidualności na tle dużych aglomeracji do jakich niewątpliwie należy tak bliski nam Poznań.

 

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Finansowanie zewnętrzne

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl