Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Budowa światłowodu w gminie Murowana Goślina

W gminie Murowana Goślina od roku trwa budowa sieci światłowodowej - tzw. ostatniej mili (FTTH), czyli odcinka pomiędzy siecią dystrybucyjną, a działkami/budynkami abonentów. W Wielkopolsce projekt jest realizowany przez firmę INEA w ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). To przedsięwzięcie obejmie przede wszystkim obszary, na których usługi przewodowego dostępu do internetu (z prędkością co najmniej 30 Mb/s) nie były wcześniej dostępne.

Koszt budowy ostatniej mili jest bardzo duży, jednak w ramach projektu POPC jest on finansowany w oparciu o fundusze Unii Europejskiej.

Dzięki podłączeniu światłowodu abonent ma dostęp do najlepszej (odpornej na zakłócenia i w praktyce niezależnej od odległości) oraz najszybszej technologii dostępu do internetu. Umożliwia to korzystanie z wielu usług m.in. internetu, telefonu, telewizji i innych, które pojawią się w przyszłości. Budowa ostatniej mili przeciwdziała zjawiskowi wykluczenia cyfrowego, udostępnia elektroniczne usługi administracji publicznej oraz umożliwia sprawne prowadzenie działalności gospodarczej.

Informację czy Państwa adres uczestniczy w projekcie POPC i czy jest możliwość podłączenia do światłowodu uzyskają Państwo na infolinii INEA - tel. 61 223 09 99.

Wybór operatora świadczącego usługi należy do abonenta. Możliwość świadczenia usług może zależeć od adresu abonenta. Operatorzy oprócz abonamentu mogą naliczać inne opłaty, np. aktywacji usług, budowy sieci wewnątrz mieszkania, wydania sprzętu. Szczegóły znajdą Państwo w cennikach.

INEA buduje także światłowód do budynków znajdujących się poza projektem POPC. Inwestycja powstaje na zasadach komercyjnych i może być uzależniona od odległości od światłowodu budowanego w ramach POPC, ilości abonentów czy nawet nawierzchni, pod którą będzie układany kabel światłowodowy. Informacje na ten temat operator udziela pod numerem 61 223 09 99.

Poniżej zamieszczamy informacje przekazane przez INEA SA.

 

* * *

 

INEA BUDUJE SIEĆ ŚWATŁOWODOWĄ W GMINIE MUROWANA GOŚLINA

W zeszłym roku na terenie gminy Murowana Goślina ruszył projekt budowy sieci światłowodowej. Jest on realizowany przez firmę INEA w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). To olbrzymie przedsięwzięcie budowy nowoczesnej sieci światłowodowej obejmie przede wszystkim obszary, na których takie usługi nie były wcześniej dostępne.

PROGRAM OPERACYJNY POLSKA CYFROWA

Trwający projekt realizowany jest przez firmę INEA w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Za jego sprawą, przy wsparciu funduszy unijnych, operator zainwestuje w całej Wielkopolsce blisko 500 mln złotych. W ramach działań związanych z projektem, INEA podłączy do swojej sieci światłowodowej ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkopolsce, a w samej gminie Murowana Goślina będzie ich ponad 1000. Dostęp do szerokopasmowego Internetu uzyskają wskazane przez Ministerstwo Cyfryzacji adresy w miejscowościach: Białężyn, Boduszewo, Długa Goślina, Mściszewo, Murowana Goślina, Raduszyn, Starczanowo, Uchorowo, Wojnowo, Złotoryjsko.

HARMONOGRAM BUDOWY SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ

Zakończenie wszystkich prac związanych z tym projektem planowane jest na sierpień 2019 roku. Na chwilę obecną dostęp do usług światłowodowych posiadają już mieszkańcy Głębocka, Łopuchowa i Łopuchówka.

CZYM JEST ŚWIATŁOWÓD?

Światłowód wygląda jak ludzki włos, tylko wykonany jest z włókna szklanego i wykorzystuje wiązkę światła do transmisji danych. Jest to obecnie najnowocześniejsza i najwydajniejsza technologia dostarczania szybkiego Internetu, najwyższej jakości telewizji oraz nieograniczonego przesyłu danych.

JAKIE SĄ ZALETY ŚWIATŁOWODU?

Technologia światłowodowa gwarantuje wysoką jakość usług, niezależnie od warunków atmosferycznych. Poza tym, jest też bezpieczna dla zdrowia, gdyż nie ma konieczności instalowania masztów.

DLACZEGO INEA?

Według niezależnego rankingu Speedtest.pl INEA jest dostawcą najszybszego Internetu w Polsce. Oferuje ona także najszybszy Internet w Unii Europejskiej – łącze 10 Gb/s. Pochodząca z Poznania firma działa na rynku od 25 lat, zatrudniając blisko 1000 pracowników i współpracowników w całym regionie. Z jej usług korzysta na co dzień ponad 750 tys. mieszkańców Wielkopolski, a także szkoły, instytucje oraz firmy w całym regionie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

  • Ile kosztuje podłączenie światłowodu INEA?

Koszty budowy światłowodu leżą w całości po stronie INEA. Opłata za usługi INEA zostanie pobrana dopiero, gdy rozpocznie się korzystanie z nich.

  • W jaki sposób światłowód zostanie doprowadzony do mojego domu?

Po ustaleniu, gdzie dokładnie powinien zostać poprowadzony światłowód oraz gdzie ma znajdować się gniazdko, pracownicy INEA zajmą się wszystkimi pracami. Teren, na którym będą prowadzone prace budowlane oraz wykopy, zostanie przywrócony do stanu początkowego.

  • Mam umowę z innym operatorem, czy mogę skorzystać z usług INEA?

To żaden kłopot. Skontaktuj się z INEA – na pewno uda się znaleźć rozwiązanie.

  • Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat prowadzonych prac, podłączenia światłowodu oraz możliwości korzystania z usług INEA?

Na potrzeby projektu powstała dedykowana infolinia: 61 223 09 99. Zachęcamy do kontaktu z INEA za jej pośrednictwem. Konsultanci odpowiedzą tam na wszelkie pytania. Zapraszamy także na stronę www: inea.pl/popc a także do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem handlowym:
Mariusz Mikołajczyk - 699 702 256.

  • Jak mogę zgłosić swój adres do tego projektu?

W ramach toczącej się obecnie inwestycji do sieci światłowodowej podłączane są z góry wyznaczone adresy, wskazane przez Ministerstwo Cyfryzacji jako lokalizacje, w których wcześniej nie było infrastruktury umożliwiającej korzystanie z usług szerokopasmowego Internetu. Zapraszamy jednak wszystkie osoby, których adresy nie zostały ujęte na liście adresów dotowanych przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji do kontaktu z INEA za pośrednictwem infolinii: 61 223 09 99. Po analizie INEA sprawdzi możliwości inwestycyjnych, postaramy się, aby ich adresy zostały podłączone do sieci światłowodowej z funduszy własnych INEA.

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

Centrala
tel. 61 8923 600
fax 61 8122 140
gmina@murowana-goslina.pl       
Godziny pracy Urzędu
poniedziałek 8.00–17.30
wtorek–czwartek 8.00–15.00     
piątek 8.00–12.30
Dyżur Burmistrza

Godziny pracy innych stanowisk
i jednostek międzygminnych

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl