Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Złoty jubileusz "Goślińskich Chabrów"

 • Złoty jubileusz "Goślińskich Chabrów"
  25-lecie zespołu, styczeń 1995

Na 26 września 2020 roku zaplanowany był koncert z okazji 50. lecia działalności zespołu wokalnego „Goślińskie Chabry”. Niestety epidemia COVID18 pokrzyżowała nasze plany, zespół od połowy marca nie miał prób i nie było możliwości przygotowania koncertu. Z okazji jubileuszu postanowiliśmy przedstawić Państwu krótką historię zespołu. Koncert jubileuszowy zaplanujemy po wznowieniu prób. Dzisiaj przekazujemy serdeczne gratulacje i życzenia dla "Goślińskich Chabrów" z okazji złotego jubileuszu.
Zespół powstał 22 września 1970 r. z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Marii Mager, prowadził go nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1, Zbigniew Gumny. Po jego rezygnacji przygotowaniem tekstów zajęła się Elżbieta Wtorkowska, a kierownictwem muzycznym nauczycielka muzyki Maria Nowak, która prowadziła zespół do stycznia 2007 r. Od 1995 roku kierownikiem zespołu jest Bożena Rydzyńska. Od września 2007 r. paniom towarzyszy, na instrumentach klawiszowych, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, kompozytor i aranżer Marcin Matuszewski, który jest także kierownikiem muzycznym zespołu.
"Goślińskie Chabry" występowały na wielu imprezach gminnych m.in.na: dożynkach, targach wiejskich, obchodach świąt państwowych i ważnych rocznic, spotkaniach z okazji Dnia Matki i Dnia Seniora. Zespół koncertował na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kolędował podczas Goślińskiego Kolędowania. Brał udział w turnieju gmin organizowanym przez ODR Sielinko, promował gminę w czasie otwartych Dni Sielinka, reprezentował Murowaną Goślinę na targach Polagra, Tour Salon, koncertował na Poznańskim Betlejem. Na zaproszenie Ojca Jana Góry w 2002 roku brał udział w "Weselu w Kanie Galilejskiej" na Lednicy. Zespół wokalny "Goślińskie Chabry" ciągle doskonali umiejętności, rozwija się podnosząc poziom wokalny. Od 2011 r. z inicjatywy zespołu w Murowanej Goślinie odbywa się Przegląd Zespołów Śpiewaczych "Chabrowe Lato", który cieszy się olbrzymią popularnością i zainteresowaniem. Zespół cyklicznie bierze udział w licznych przeglądach m.in. w : Kleszczewie, Kostrzynie, Chojnie, Kaźmierzu, Dusznikach, Budzyniu, Swarzędzu, Rogoźnie, Lusowie, Lubaszu, Trzemesznie. Występował także w Poznaniu, Biedrusku, Rejowcu, Obornikach, Owińskach, Czerwonaku, Kiszkowie, Żerkowie i Szamotułach. Reprezentował gminę na Krajowym Festiwalu Miast Cittaslow w Olsztynku. W 2012 r. zespół "Goślińskie Chabry" zdobył I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Seniorskiej Twórczości Artystycznej Pre-Ars w Pile, które to miejsce było przepustką do reprezentowania naszego miasta i województwa wielkopolskiego na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów "ARS 2012" w Bydgoszczy, na którym Marcin Matuszewski otrzymał wyróżnienie dla instruktora za kreatywność. W 2015 roku podczas II Wojewódzkiego Przeglądu Seniorskich Artystycznych Spotkań w Pile zespół zdobył I miejsce w kategorii zespoły wokalne.
Największym osiągnięciem zespołu w ostatnim czasie było zdobycie Grand Prix w kategorii zespoły śpiewacze na XIV Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2016 roku, dyrygent Marcin Matuszewski otrzymał nagrodę dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. W grudniu 2016 roku zespól zdobył I miejsce i Złotego Biesiadnika na Biesiadzie Czerwonackiej. W październiku 2017 r. zespół otrzymał wyróżnienie na III Wielkopolskich Artystycznych Spotkaniach Seniorów w Pile, a w 2019 roku na IV Wielkopolskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów zajął III miejsce w kategorii zespoły wokalne. Zespół ma w swoim repertuarze piosenki ludowe, żołnierskie, patriotyczne, biesiadne, kolędy, okolicznościowe, a także w gwarze poznańskiej. 
Arleta Włodarczak
Zdjęcia: archiwum MGOKiR

 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...
 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...
 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...
 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...
 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...
 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...
 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...
 • 25-lecie zespołu, styczeń 1995 Bożena Rydzyńska i Marcin...

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

 • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl