Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

  • twarz Paderewskiego

102. rocznica Powstania Wielkopolskiego


Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego, były bardziej symboliczne niż w poprzednich latach, część rocznicowych działań przeniosła się do sieci.

27 grudnia 2020 r. Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Urbański, Przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Popiak i radni Rady Miejskiej uczcili pamięć bohaterów zwycięskiego Powstania składając kwiaty pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich.

Od kilkunastu lat gminne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywały się w Białężynie - msza św. w intencji Powstańców w kościele pw. św. Tymoteusza z udziałem Chóru Mieszanego „Vocantes”, a potem niezwykłe, pełne ciepła i patriotyzmu spotkania w Szkole Podstawowej im. Leona Masiakowskiego. W tym roku wszystko jest inaczej…, jednak społeczność szkoły w Białężynie pamięta o Powstańcach, przygotowała krótki film „Cześć i sława”, który zaprezentowaliśmy na fb Ośrodka Kultury. 

Burmistrz zaprosił mieszkańców na widowisko online „Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive”, które mogliśmy zobaczyć na fb Ośrodka Kultury o godz.18.00. W programie przedstawiono najważniejsze - z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości - momenty z życia wybitnego męża stanu i artysty - Ignacego Jana Paderewskiego. Kanwą opowieści były „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986).
Historia została ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji (wykonanie utworów, aktorzy, narracja) oraz współczesny komentarz rapera, który w improwizowany sposób komentuje dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. Nagranie zostało zrealizowane przez Fundację Fabryka Sztuki w „Willi wśród róż” Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. 


Arleta Włodarczak

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl
baner toplayer
Szczepienie przeciw COVID-19: gov.pl/szczepimysie lub infolinia 989