Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Koronawirus - profilaktyka

Poniżej podstawowe informacje na temat koronawirusa.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (link) oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego (link).

Infolinia NFZ: 800 190 590.

* * *

WYTYCZNE GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

ZALECAMY unikać uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

UNIKAĆ dotykania oczu, nosa i ust.

PROSIMY o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych.

SENIORZY powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych.

CZĘSTO myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).

DEZYNFEKUJ biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego.

REGULARNIE dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

ZACHOWAJ bezpieczną odległość od rozmówcy, co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

PODCZAS kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką i jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza, umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu.

PAMIETAJ, odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę).

W PRZYPADKU gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

DOŚWIADCZENIA z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

APELUJEMY o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych oraz o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

Materiały informacyjne:

  • jak_zapobiegac_zakazeniu
  • postepowanie_objawy
  • Kwarantanna
  • Kwarantanna

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl
baner toplayer
Kontakt z Urzędem