Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Festyn i szczepienia w Wojnówku - 21 sierpnia

Koło Gospodyń Wiejskich Kambuza oraz Sołectwo Wojnówko zapraszają na akcję szczepienia przeciwko COVID-19. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przynieść dowód osobisty. Akcja będzie połączona z festynem, którego program przedstawiamy poniżej.

Świetlica w Wojnówku, ul. Jarzębinki 2
21 sierpnia (sobota), godz. 13.00-18.00
Szczepienie bez rejestracji, jednodawkowa szczepionka marki Johnson&Johnson (Janssen)*

* Pojawiła się dodatkowo możliwość zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki firmy Pfizer (druga dawka w przychodni lekarza rodzinnego w Murowanej Goślinie).


Program festynu w Wojnówku

13:00 Pokaz kulinarny

Goście festynu będą mogli zobaczyć jak się przygotowuje tradycyjne rosyjskie pierożki - pielmieni. Skosztować ich będzie można z dodatkiem odrobiny kwaśnej śmietany albo gorącym bulionem.
Zaprezentujemy też zwyczaj “czajepicia”, czyli parzenia herbaty w samowarze i picia pysznego naparu z dodatkami takimi jak domowe konfitury czy kruche ciastka.

14:30 Warsztaty artystyczne

Podczas warsztatów zrobimy proste lalki przyjaciółki, które możemy podarować komuś, kogo bardzo lubimy i lalki podróżniczki (talizman na szczęśliwą podróż). Dawniej, szczególnie na północy Rosji ze skrawków tkanin, sznureczków i tasiemek robiono takie lalki. Służyły one jako zabawki dla dzieci (co jakiś czas można było je rozwiązać i zrobić nowe) albo jako talizmany robione dla siebie lub przekazywane w prezencie: na szczęście, bogactwo, zdrowie, udaną podróż... Były też specjalne laleczki dla nowożeńców: "rodzinne", ze złączonymi ramionami, do których potem rodzice mogli dowiązywać laleczki symbolizujące dzieci.

Potem wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w malowaniu matrioszek. Puszczając wodze wyobraźni będziemy ozdabiać farbami akrylowymi deseczki w kształcie matrioszki. Po wysuszeniu przykleimy do nich magnesy, żeby móc potem wykorzystać jako magnes na lodówkę.

Zapraszamy na warsztaty dzieci od lat 6 i dorosłych.

16:00 Pokaz slajdów: Kolej Transsyberyjska. Podróż przez Rosję, Mongolię i Chiny

To najdłuższa linia kolejowa na świecie i jednocześnie legendarny szlak podróżniczy. Kolej Transsyberyjska pozwala odwiedzić fascynujące miejsca, sprzyja niezwykłym spotkaniom z ludźmi i wzbudza masę pozytywnych emocji. Dzięki niej można obserwować, jak zmienia się świat za oknem i jednocześnie doświadczyć domowej atmosfery w wagonie.

Naszymi opowieściami zabierzemy Was w kolejową podróż z Moskwy do Pekinu. Po drodze jak w kalejdoskopie będą zmieniać się krajobrazy, miejscowości i kultury mijanych nacji. 

Pokażemy najciekawsze miejsca na trasie: te najsłynniejsze oraz mało oczywiste, pełne zabytków miasta oraz zachwycające pejzaże Bajkału czy mongolskich stepów. Prawosławne cerkwie Rosjan, tatarskie meczety, święte miejsca syberyjskich szamanistów oraz świątynie buddyjskie.

Będziemy opowiadać o tym, jak w praktyce wygląda podróż Koleją Transsyberyjską: jakie są wagony, jak zachowują się pasażerowie i jak wygląda życie w pociągu mknącym przez Syberię. Pokażemy jego atmosferę i koloryt. Opowiemy o jedynym w swoim rodzaju transsyberyjskim doświadczeniu ogromu eurazjatyckich przestrzeni.

Prelegenci:
Alicja i Jędrzej Łukowscy - pierwszy raz wsiedli do Transsybu w 2005 r., jadąc "po studencku" nad Bajkał. Później wielokrotnie podróżowali Koleją Transsyberyjską, przemieszczając się na wymianę studencką w Irkucku, ruszając na zimową eksplorację Bajkału i prowadząc grupy turystyczne. Pociągiem docierali również do Mongolii i do Chin.

Są autorami książki "Bajkał. Przewodnik turystyczny". Prowadzą Biuro Podróży Szerokie Tory. W wolnych chwilach bawią się z dwiema córkami i uprawiają ogród warzywny, rozmyślając, czy da się jakoś zrozumieć Rosję.

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Finansowanie zewnętrzne

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl