Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

  • kobiety, członkinie chóru pozują do wspólnego zdjęcia z...

Czterdziestka „Canzony”

Aula Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie stała się sceną dla niezwykłego koncertu z okazji Jubileuszu 40 - lecia Chóru „Canzona”. Niektórzy twierdzą, że muzyka jest mową duszy. Inni, że jest potrzebą narodów lub stenografią uczuć. Jedno jest pewne – jest to cudowne medium, które potrafi łączyć ludzi.
Jubileuszowy koncert utworem ”Madonna io v’amo e taccio” Costanzo Festa rozpoczęły Absolwentki. Różnorodny i bogaty program koncertu był prawdziwą ucztą nie tylko dla melomanów. Goście usłyszeli suity na motywach polskich XVI-XVII, melodie ludowe, utwory popowe i jazzowe. Zaprezentował się Żeński Chór „Canzona” pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej oraz Chór Dziewczęcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej z towarzyszeniem zaproszonych muzyków.
Podczas koncertu Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański wręczył pamiątkowe statuetki najdłużej śpiewającym chórzystkom: Aleksandrze Ancan, Wirginii Rumińskiej, Sylwii Soporowskiej, Sylwii Tomczak i Ewie Wysockiej.
W finale koncertu Chóry „Canzona” z towarzyszeniem Trio Jazzowego wykonały utwór ABBY o wymownym tytule „Thank You For The Music" (solo Hanna Nowak).
Trudno oddać słowami emocje, które można było odczuć podczas słuchania kolejnych utworów. Tak bardzo zróżnicowane klimaty, mieszanka uczuć i dobór repertuaru sprawiły, że prawie dwie godziny upłynęły bardzo szybko. Podczas koncertu publiczność mogła obejrzeć prezentację czterdziestoletniej historii Chórów „Canzona”, którą przygotował Tomasz Mizgier. Z okazji jubileuszu ośrodek kultury wydał też pamiątkowy folder. Koncert poprowadził z niezwykłą swadą Marcin Matuszewski.
Po koncercie przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i składanie jubileuszowych życzeń, kolejka była długa. Burmistrz Dariusz Urbański przekazując gratulacje i życzenia, podkreślił jak ważną rolę pełni zespół w życiu kulturalnym naszej gminy i jak znakomitym jest jej ambasadorem na świecie. Niezwykłe życzenia złożyli dyrygentkom i chórzystkom m.in.: prof. Janusz Stanecki, Prorektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, major dr Dominik Sierzputowski Dowódca Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, prof. Joseph Stuligross, wykładowca Uniwersytetu w Pittsburghu w USA, ks. Dziekan Sławomir Jessa i ks. Proboszcz Piotr Szymkowiak. Nie sposób wymienić wszystkich przedstawicieli zespołów artystycznych, organizacji, instytucji i stowarzyszeń. Jednak trzeba wspomnieć o wyjątkowych filmowych życzeniach dla Pani Profesor od jej najstarszych chórzystek. Niezwykle wzruszające i poruszające, niejednemu z nas łezka zakręciła się w oku. Były rzęsiste oklaski, owacje na stojąco i gromkie odśpiewanie 100 lat. 
„Canzona” to obecnie dwie formacje: Chór Dziewczęcy „Canzona”, który powstał w październiku 1981 r. i Żeński Chór „Canzona”, który powstał w 2001 r. Chóry łączy niezwykła osoba, Elżbieta Wtorkowska - profesor sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, Rektor Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dla nas założycielka Chóru „Canzona”, niezwykła, ciepła, o niebywałym talencie Pani Ela. Wizjonerka, bo dzięki niej, jej córka dr Adrianna Wtorkowska-Kubińska współtworzy i wychowuje kolejną generację chórzystek. Dzięki Pani Adriannie powstały swego czasu Chór Chłopięcy i Chór Kameralny „Canzona”. Mało gdzie można spotkać zespół - chór prowadzony wspólnie przez matkę i córkę. 
Szanowne Panie dyrygentki, cudowne chórzystki w finale śpiewałyście, że dziękujecie za muzykę; my dziękujemy za uśmiech, emocje i łzy wzruszenia, których dzięki Wam doświadczaliśmy przez te 40 lat.
Chórom towarzyszyli niezwykli artyści:
Pola Berensdorff- gitara barokowa i lutnia renesansowa,
Tomasz Kurjata - teorba i lutnia renesansowa, 
Orkiestra Kameralna Filharmoników Pomorskich,
Trio Jazzowe: Sara Kosetka (fortepian), Grzegorz Nadolny (kontrabas), Maciej Domagalski ( perkusja),
Weronika Jarzyńska-Pluta (fortepian)

Tekst: Agnieszka Szymańska-Wojtera
Zdjęcia: Tomasz Mizgier

  • Chór Absolwentki na scenie
  • goście koncertu na scenie
  • najmłodsi członkowie chóru na scenie
  • na tle dziewcząt z chóru stoją członkowie zespołu muzycznego
  • widownia
  • burmistrz wręcza kwiaty dyrygentkom

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl