Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

 • chór na tle ołtarza w kościele

Jubileusz Chóru „Vocantes”

W drugi dzień Jarmarku św. Jakuba odbyła się Msza św. odpustowa w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. W tym dniu Parafialny Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją profesora Leszka Bajona obchodził jubileusz 96 – lecia działalności. Oprawa mszy świętej i pełen emocji koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Jubilatów wspaniale zbiegły się ze świętem patrona naszej parafii.

Od początku istnienia działalność goślińskiego chóru stała się źródłem kultury muzycznej skupionej wokół parafii, jest wieloletnią tradycją w naszej lokalnej społeczności oraz wniosła ogromny wkład w budowanie niezwykłej więzi wśród ludzi żyjących muzyką. Po koncercie przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i życzenia. Ksiądz Proboszcz Sławomir Jessa zaprosił Jubilatów, gości i wszystkich obecnych w kościele do ogrodu plebanii na obiad i okolicznościowy tort. Wspólna biesiada była znakomitą okazją do wspomnień, refleksji i integracji naszego środowiska. Życzymy Chórowi wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej, wspaniałej aktywności twórczej, aby kolejne lata były równie owocne, jak te dotychczasowe.


Tekst: Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Bartłomiej Stefański

Krótka historia Parafialnego Chóru Mieszanego „VOCANTES”
Chór przy parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie został założony w 1926 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Piotra Adamka, nosił nazwę Towarzystwo Chóru Kościelnego im. św. Cecylii. Pierwszym dyrygentem zespołu był Anzelm Kędzierzyński. Głównym celem powstania chóru było wzbogacanie śpiewem liturgii mszalnej, udział w świętach narodowych, a także wystawianie przedstawień teatralnych. Następcą księdza Adamka był ks. Roman Dyllick – muzyk i kompozytor. Po wojnie dyrygentem został Franciszek Wilczyński, odznaczony medalem „Pro Ecclesia et Pontific”, prowadzący chór blisko czterdzieści lat. Od 1978 roku opiekę nad chórem objął ks. Edmund Szymański. W 1983 r. w czasie pielgrzymki Jana Pawła II na mszy św. w Poznaniu śpiewały chóry Archidiecezji Poznańskiej, wśród których znalazł się gośliński chór parafialny. Od 1984 roku chór kontynuował swoją działalność pod kierunkiem Elżbiety Wtorkowskiej. Od 1986 r. chór przyjął nazwę „Vocantes”. Przez cały okres istnienia chór uświetniał śpiewem liturgię mszy św., ponadto brał udział w koncertach i przeglądach chórów kościelnych, uczestniczył w koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz koncertach w Katedrze Poznańskiej „Musica Sacra”. 4 sierpnia 1991 r. chór śpiewał na mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Polskie Radio. W 2001 r., wkrótce po obchodach 75-lecia, chór zawiesił działalność. Reaktywacja nastąpiła w 2003 r. z inicjatywy Roberta Skolmowskiego. Prowadzenia chóru podjął się profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu Leszek Bajon. Od tego momentu chór działa przy Ośrodku Kultury. Chór uświetnia swoim śpiewem uroczystości państwowe i kościelne, organizuje koncerty kolęd i wielkopostne. Aktywnie też uczestniczy w innych imprezach organizowanych w naszej gminie: Widowisko „Dzieje Murowanej Gośliny”, Jarmark św. Jakuba, Wielki Koncert Stanisław Czarnecki In Memoriam, Goślińskie Kolędowanie, Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 1, Koncert Karnawałowy Orkiestry Dętej OSP. W 2004 roku wziął udział w II Festiwalu Muzycznym „Musica sacra, musica profana” w Długiej Goślinie. W tym samym roku po raz pierwszy zespół zaprezentował się na Powiatowym Przeglądzie Chórów w Luboniu, w latach 2007-2008 koncertował na Powiatowych Przeglądach Chórów w Murowanej Goślinie. Brał udział w różnych przeglądach i konkursach m.in.: w I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Toruniu, Przeglądzie Chórów Kościelnych Archidiecezji Poznańskiej, Skórzewskich Spotkaniach Chórów, Musica Sacra w Poznaniu, II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Muzyków Kościelnych do Częstochowy. Od 2008 roku chór aktywnie uczestniczy w organizowanym corocznie w Murowanej Goślinie Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. Edmunda Szymańskiego.
W marcu 2008 r. chór zdobył wyróżnienie za wrażenia artystyczne podczas V Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej, który odbył się w Żorach. W 2009 r. chór wziął udział w III Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej „VOX DOMINI” w Prusicach, zdobywając I wyróżnienie w kategorii chórów mieszanych. W styczniu 2011 r. na zaproszenie księdza Jana Puzyny chór pojechał do Oszmiany na Białorusi zwiedzając także Wilno, Nowogródek, Lidę i Mińsk.
W czerwcu 2014 roku chór wziął udział w 3. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O złotą wstęgę Solczy” w Ejszyszkach (Litwa). Najdłuższą w swojej historii podróż zespół odbył w lipcu 2015 r. Był to wyjazd warsztatowy do Hiszpanii. Chór miał okazję zaśpiewać w kaplicy klasztoru Opactwa Bernardynów na słynnej górze Montserrat w Katalonii, a także w przepięknym wnętrzu kościoła w Calelli. Chórzyści zwiedzili Barcelonę i Strasbourg.
Prezesem chóru jest Stanisław Czarnecki.

Dyrygenci:
1926-1927  Anzelm Kędzierzyński
1927-1931  Franciszek Wilczyński
1932-1936  Władysław Konieczka
1936-1939  Symforian Kowalski
1946-1984  Franciszek Wilczyński
1984-2001  Elżbieta Wtorkowska
od 2003      Leszek Bajon

 

 • tort z jubileuszowym napisem
 • zastępca burmistrza wręcza kwiaty i gratulacje członkom chóru
 • dyrygent z kwiatami i mikrofonem w rękach
 • dyrektor domu kultury wręcza dyrygentowi gratulacje i kwiaty
 • na zewnątrz pod namiotem siedzą członkowie chóru nad nimi stoi ksiądz
 • krojenie jubileuszowego tortu
 • dyrygujący dyrygent podczas występu chóru
 • wnętrze kościołą, w ławach wierni w tle ołtarz
 • uczestnicy uroczystości w ławach kościelnych
 • wnętrze kościoła
 • dyrygent na tle chóru
 • zastępca burmistrza wręcza kwiaty i gratulacje dyrygentowi chóru

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

 • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl