Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Stypendia sportowe przyznane

19 stycznia br. odbyła się uroczystość symbolicznego wręczenia stypendiów sportowych najzdolniejszym sportowcom z naszej gminy. Burmistrz Justyna Radomska, wręczając dyplomy i upominki, gratulowała sukcesów, które – jak podkreśliła – wynikają z pasji połączonej z systematyczną i często ciężką pracą. Zapał młodych sportowców oraz poświęcenie ich samych oraz opiekunów docenił także Krzysztof Krysztofiak, przewodniczący Rady Sportu, która corocznie opiniuje wnioski o stypendia.

Stypendia sportowe za rok 2023 otrzymało 15 młodych mieszkańców naszej gminy. Przedstawiamy ich najważniejsze dokonania.
Aż 6 wyróżnionych sportowców jest członkami kadry narodowej polskiego związku sportowego lub reprezentowało nasz kraj w turniejach międzynarodowych organizowanych przez polskie związki sportowe. Są to:

Fryderyk Lechno-Wasiutyński
18-latek ma ogromne dokonania w tenisie ziemnym. W 2023 roku uzyskał tytuł Mistrza Polski w singlu do lat 18 i został powołany do Kadry Narodowej PZT. Startował podczas zawodów międzynarodowej federacji tenisa (ITF) w: Glasgow/Anglia (3 miejsce, singiel), Santo Domingo/Dominikana (3 miejsce, singiel), Hanko/Finlandia (1 miejsce, singiel), Cap d’Ail/Francja (2 miejsce, debel), Salsomaggiore/Włochy (1 miejsce, debel), Castricum/Holandia (3 miejsce, singiel). W lipcu ubiegłego roku reprezentował Polskę na Indywidualnych oraz Drużynowych Mistrzostwach Europy. W sierpniu zdobył pierwszy punkt do rankingu ITF mężczyzn, natomiast we wrześniu pierwszy punkt ATP do rankingu światowego mężczyzn.

Hanna Walczak
16-latka uprawia piłkę siatkową (halową i plażową). W 2023 roku zajęła trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Niesłyszących w piłce siatkowej plażowej w Sulejowie. Została powołana do Reprezentacji Polski Niesłyszących w piłce siatkowej halowej, a także do Reprezentacji Polski Niesłyszących w piłce siatkowej plażowej. We wrześniu ubiegłego roku zadebiutowała w kadrze w piłce siatkowej plażowej – w Otwartych Mistrzostwach Czech w Pradze zajęła piąte miejsce.

Alan Łapiński
19-latek uprawia strzelectwo sportowe (strzelba gładkolufowa). W październiku 2023 r. zajął pierwsze miejsce w Pucharze Polski Seniorów. We wrześniu ubiegłego roku zajął 7. miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów w chorwackim Osijeku. Reprezentował Polskę także podczas Pucharu Świata Juniorów (Suhl, Niemcy, 33. Miejsce) oraz Grand Prix Cypru (2 miejsce).

Martyna Łuczak
17-latka uprawia piłkę nożną. W ubiegłym roku zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorek w kategorii wiekowej u17. Została powołana do Reprezentacji Polski u-19, z którą brała udział w dwumeczu z Grecją, a następnie w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy u19 w Lindabrunn/Austria (awans do II rundy).

Szymon Twardoń
19-latek uprawia lekkoatletykę – biegi średnie i długie. W ubiegłym roku zajął: 2 miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski w Rzeszowie (bieg na 1500 m, u20), 3 x 1 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski U20 w Poznaniu (bieg 1500 m, bieg 800 m, sztafeta 4 x 400 m). Zdobył także srebrny medal w Meczu Międzynarodowym u20 Polska-Czechy-Węgry-Słowacja w Bańskiej Bystrzycy. Ponadto jest Mistrzem Wielkopolski w przełajach (4000 m, Luboń).

Krzysztof Kowalewski
29-latek uprawia tenis ziemny na wózkach. W roku 2023 zdobył: 1 miejsce – Narodowy Puchar Polski TNW (Łomża), brązowy medal w grze podwójnej – Mistrzostwa Polski w Bytomiu, 3 miejsce – Narodowy Puchar Polski w Bełchatowie, a także 3 miejsce w grze podwójnej w Otwartych Mistrzostwach Litwy ITF w Wilnie. Jest członkiem tzw. szerokiej kadry w swojej dyscyplinie.
Kolejne 2 osoby reprezentowały nasz kraj na zawodach międzynarodowych na podstawie powołań przez inne organizacje sportowe.

Maksymin Gałka
18-latek trenuje taekwondo, zaliczył w ubiegłym roku udany start w Mistrzostwach Dolnego Śląska (srebrny medal), uzyskał także stopień mistrzowski (2 dan). W październiku wystartował w Mistrzostwach Europy w Madrycie, gdzie zdobył brązowy medal.

Borys Sokołowski
11-latek także uprawia taekwondo. W 2023 roku zdobył srebrny i dwa brązowe medale Mistrzostw Polski (Grodków), a także brąz w Mistrzostwach Europy w Madrycie. Ma też sporą kolekcję medali z regionalnych turniejów w naszym kraju.

Nadia Wasilkowska
14-latka uprawia judo. W ubiegłym roku zajęła 1 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski Młodziczek (Poznań), 3 miejsce w XIX Wielkopolskim Międzynarodowym Turnieju Judo (Suchy Las), 3 miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek w Bytomiu.

Hanna Mazurkiewicz
15-latka uprawia judo. W ubiegłym roku zdobyła drugie miejsce podczas Mistrzostw Wielkopolski Juniorów Młodszych w Poznaniu, a także piąte miejsce podczas XIX Wielkopolskiego Międzynarodowego Turnieju Judo w Suchym Lesie.

Amelia Leporowska
13-letnia piłkarka nożna, w lipcu ubiegłego roku zdobyła 6. miejsce w Mistrzostwach Polski kobiet u13. Gra w Centralnej Lidze Juniorek w kategorii wiekowej u16, a także w reprezentacji Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. W halowych Mistrzostwach Wielkopolski u13 w styczniu 2023 roku jej zespół zajął 2 miejsce.

Filip Kruczkowski
11-latek uprawia taekwondo. Wśród jego najlepszych wyników sportowych warto odnotować: brązowy medal Mistrzostw Polski w Grodkowie, srebrny i brązowy medal w Mistrzostwach Wielkopolski, a także cztery srebrne medale podczas regionalnych mistrzostw w naszym kraju (Kujawy, Mazowsze, Warmia i Mazury, Dolny Śląsk).

Gabriel Graczyk
8-letni zawodnik judo. W 2023 roku trzykrotnie zdobywał pierwsze miejsce podczas turniejów Poznańskiej Dziecięcej Ligi Judo. W marcu 2023 zwyciężył w Międzynarodowym Turnieju Judo w Suchym Lesie.

Debora Figiel
20-latka odnosi sukcesy w dwóch dyscyplinach: kolarstwie oraz jeździectwie (skoki przez przeszkody). W ubiegłym roku dominowało kolarstwo, a wśród największych sukcesów warto wymienić: 2 miejsce w kategorii K2 w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB Bike Adventure w Szklarskiej Porębie, 4 miejsce tych samych mistrzostw – edycja w Wiśle - na dystansie 72 km. Świetne pozycje zajmowała także w kolejnych zawodach Bike Maraton (na dystansie mega – 2 x 1 miejsce, 4 x 2 miejsce w kolejnych zawodach) oraz Kaczmarek Electric MTB, gdzie zdobyła sześciokrotnie 1 miejsce na dystansie giga w kolejnych edycjach zawodów.

Aleksandra Boczkowska
27-latka uprawia jeździectwo – skoki przez przeszkody oraz ujeżdżanie. W ubiegłym roku startowała m.in. w Racocie w Mistrzostwach Wielkopolski w Ujeżdżaniu (kat. amator), gdzie zdobyła złoty medal. Ponadto brała udział w zawodach regionalnych w ujeżdżaniu w Racocie, Krosinku i Łopuchowie. Reprezentuje Stajnię Złotoryjsko.

Tekst i zdjęcie: Monika Paluszkiewicz