Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

  • orkiestra, dyrygent, słuchacze siedzący na krzesłach

Koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy

Zakończyła się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im.ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie. 21 czerwca, podczas ostatniego koncertu festiwalowego, wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy pod dyrekcją majora dr. Dominika Sierzputowskiego. 

Koncerty bydgoskiej Orkiestry Wojskowej w Murowanej Goślinie są efektem współpracy z Chórami Dziewczęcym i Żeńskim „Canzona” przy realizacji projektów wokalno-instrumentalnych. W bieżącym roku Chór Dziewczęcy wziął udział w realizacji filmu muzyczno-dokumentalnego pt. „Po zwycięstwo na Monte Cassino” w reżyserii majora Dominika Sierzputowskiego. W ten sposób upamiętniliśmy 80 rocznicę tego kluczowego dla przebiegu II wojny światowej zwycięstwa 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Film ten został wyświetlony podczas uroczystości jubileuszowych na Monte Cassino, 18 maja tego roku. Ponadto Chóry Canzona - Dziewczęcy i Żeński zostały zaproszone do udziału w koncercie galowym z okazji 25-lecia przystąpienia Polski do NATO, który odbył się 12 marca w Teatrze im.W. Horzycy w Toruniu. 

Bydgoska Orkiestra jest częstym gościem kolejnych edycji Festiwalu, a wypełniona sala koncertowa jest potwierdzeniem docenienia przez goślińskich melomanów profesjonalizmu zespołu. Repertuar tegorocznego koncertu stanowiły głównie opracowania amerykańskich kompozycji. Usłyszeliśmy m.in. znane melodie: „Resplendent Glory”, „West Side Story” czy „Blue Moon” i „ Moon River”. Zainteresowanie publiczności wzbudziło wykonanie I części poematu symfonicznego George’a Gershwina „Amerykanin w Paryżu”, z charakterystycznymi odgłosami paryskiej ulicy. Wszystko w znakomitych aranżacjach i perfekcyjnym wykonaniu. Zabrzmiał też słynny temat z filmu „Pod dachami Paryża”. Zwieńczeniem koncertu było niezwykle energetyczne wykonanie kompozycji Chucka Mangione „The Children of Sanchez”.

Organizatorzy wręczyli gościom Statuetkę festiwalową, a gratulacje złożyły Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Justyna Radomska oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Walczak.

Oczywiście nie obyło się bez bisów. Jak przystało na orkiestrę wojskową wybrzmiał marsz „Szlakiem Brdy”, skomponowany przez znanego bydgoskiego śpiewaka i dyrygenta Orlina Bebenowa. Utwór ten uzyskał w 2008 roku wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Wspaniała i serdeczne atmosfera podczas koncertu, profesjonalizm i interesujący repertuar przedstawiony przez artystów to niewątpliwe atuty Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego.

 

prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, Dyrektor Festiwalu

Zdjęcia: Czesław Zaręba

  • orkiestra podczas występu
  • dwóch członków orkiestry przy instrumentach perkusyjnych
  • dyrygent przemawia do publiczności
  • dyrektor festiwalu przy mikrofonie
  • członkowie orkiestry podczas występu, wszyscy w mundurach wojskowych
  • burmistrz skłąda gratulacje dyrygentowi, zespołowi i dyrektorce festiwalu

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Finansowanie zewnętrzne

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl