Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Atrakcje turystyczne

Położona 20 km od centrum Poznania Murowana Goślina to gmina nowoczesna, proekologiczna, nastawiona na inwestycje oraz turystykę. Zwłaszcza ta ostatnia ma tutaj bardzo dobre warunki do rozwoju, na terenie gminy znajduje się, bowiem Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka”. Oznakowane szlaki rowerowe liczą ponad 500 km długości. Wokół Puszczy wiedzie Szlak Kościołów Drewnianych z przepięknym XVII-wiecznym kościółkiem pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. Atrakcyjny pobyt przez cały rok oferuje turystom kilkanaście hoteli i gospodarstw agroturystycznych (blisko 500 miejsc noclegowych). Miłośnicy kąpieli mogą wybrać ofertę kąpielisk w Kamińsku i Wojnówku. Wyjątkowy na nizinach Rezerwat „Śnieżycowy Jar” w Starczanowie, miejsce występowania śnieżycy wiosennej, w okresie wiosennym urzeka turystów białym dywanem kwiatów.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie

Początki parafii w Długiej Goślinie sięgają XIV wieku, jednak zachowany do dziś drewniany kościółek, powstały z fundacji poznańskich benedyktynek, datowany jest na 1623 rok. Dzieła sztuki, pochodzą z okresu, gdy właścicielem wsi był klasztor benedyktynek. Do benedyktyńskiej pobożności nawiązują barokowe rzeźby Chrystusa Bolesnego i św. Benedykta w ołtarzach bocznych oraz obraz ukazujący św. Benedykta w pustelni pod Subiaco. Niepowtarzalny klimat drewnianego kościółka sprawia, że turyści chętnie i licznie odwiedzają długogoślińską świątynię.

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie

Kościół parafialny rzymskokatolicki pw. św. Jakuba, usytuowany na rynku w starszej części miasta, powstał w 1605 roku. Wewnątrz rzeźby gotyckie, obrazy z XVIII w. Przepięknym zabytkiem sztuki protestanckiej w XVI-wiecznej Polsce jest nagrobek Urszuli z Ostrorogów Lwowskich Potulickiej, małżonki ówczesnego właściciela Murowanej Gośliny Piotra Potulickiego, znajdujący się dziś na wschodniej ścianie goślińskiego kościoła. Po przejęciu świątyni przez katolików (przełom XVI i XVII wieku) nagrobek ten zakopano na cmentarzu przykościelnym i ponownie wydobyto go na światło dzienne dopiero w XIX wieku.

Kościół pw. św. Ducha w Murowanej Goślinie

Rzymskokatolicki kościół pw. św. Ducha to poewangelicka, zbudowana w latach 1784-1803, świątynia. Jako budowla wzniesiona na planie koła przykryta kopułą, z zastosowaniem kolumnad i oszczędnymi zdobieniami stanowi typowy przykład architektury klasycystycznej.

Kasztelania Radzimska

Kasztelania Radzimska

Osada radzimska położona w dolinie przełomu Warty, ok. 6 km od Murowanej Gośliny, powstała jeszcze we wczesnym średniowieczu. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1236 roku. Krzyżujące się szlaki handlowe miały wpływ na ulokowanie w tym miejscu siedziby kasztelana zarządzającego okolicznymi wsiami. Dzisiaj znajdują się tu nasypy ziemne i kopce, będące pozostałościami po wałach otaczających stożek kasztelana. Prowadzone badania archeologiczne przyniosły znaleziska w postaci: misy żelaznej typu śląskiego z XII wieku, srebrnych monet, fragmentów naczyń, czy zastawy stołowej i kuchennej.

Rezerwat "Śnieżycowy Jar"

Śnieżycowy Jar fot. 1

Śnieżycowy Jar fot. 2

Rezerwat florystyczny, położony niedaleko wsi Starczanowo, utworzony został w celu ochrony rzadkiej na nizinach śnieżycy wiosennej (spotykanej w Sudetach). Porastająca jar śnieżyca na przełomie lutego i marca tworzy przepiękny kobierzec kwiatów.

Arboretum Leśne w Zielonce

Arboretum w Zielonce fot. 1

Arboretum w Zielonce fot. 2

Wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów, utrzymywany w celu naukowo-badawczym utworzony przy Ośrodku Naukowo-Doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zlokalizowany jest w sercu Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka”, w miejscowości Zielonka. Obejmuje 90 ha powierzchni, z urokliwym stawem pośrodku. To jedno z ulubionych miejsc na niedzielne wypady mieszkańców miasta.

Arboretum w Zielonce fot. 3

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Finansowanie zewnętrzne

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl