Serwis informacyjny
Miasta i Gminy Murowana Goślina

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

25 kwietnia nastąpi zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej

Przypominamy, że od 25 kwietnia na terenie województwa wielkopolskiego nastąpi zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej ze standardu DVB-T z kompresją MPEG-4 na DVB-T2 z kompresją HEVC (inaczej zwaną H.265). Nowy standard umożliwia nadawanie w tej samej wiązce kanałów (multipleksie) więcej danych, a więc programy będą mogły być nadawane w lepszej jakości obrazu (FHD, 4K), z dodatkowymi ścieżkami dźwiękowymi w jakości Dolby AC-4 (np. dubbing, ścieżka oryginalna, audiodeskrypcja), a kanałów będzie mogło być więcej.

Co się wiąże ze zmianą standardu nadawania?
Jeżeli w specyfikacji Państwa telewizora nie ma informacji na temat odbierania DVB-T2/HEVC oraz nie przeszedł testu (brak obrazu lub dźwięku) na planszy testowej kanału "Sprawdzam TV", to po terminie zmiany standardu nie będą Państwo mogli odbierać telewizję naziemną.
Niedostosowany odbiornik można wymienić na nowy, spełniający wymagania lub dokupić dekoder DVB-T2/HEVC.

Sprawdzam TV - kanał nadawany w multipleksie DVB-T - MUX 3.
Wygląd planszy testowej.

TVP nadaje testowy multipleks w standarcie DVB-T2/HEVC. Kanały TVP mają w nazwie słowo "HEVC".
Parametry testowych emisji TVP w standardzie DVB-T2.

Program dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego
Każde gospodarstwo domowe, które ma sprzęt niedostosowany do nadchodzących zmian, a którego sytuacja materialna nie pozwala na poniesienie kosztów wymiany sprzętu może otrzymać dofinansowanie na ten cel.
Od 21 marca można złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu odbiorników spełniających nowy standard: dla dekodera dofinansowanie wynosi 100 zł, dla telewizora - 250 zł. Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 r.

Wnioski można złożyć:

Dofinansowanie polega na wydaniu specjalnego bonu (kodu) i realizacji jego w sklepie biorącym udział w programie dofinansowania.
Listę sklepów gdzie można zrealizować bon, w tym tych w naszej gminie, znajdziecie Państwo na stronie https://dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka

Więcej informacji o dofinansowaniu.

Funkcja HbbTV
To tzw. telewizja hybrydowa. Odbiornik posiadający tą funkcję po podłączeniu do internetu umożliwia, na kanałach nadających HbbTV, odbiór dodatkowych treści, np. serwisów informacyjnych, biblioteki wideo, kanałów wideo w streamingu. Funkcja ta nie ma wpływu na odbiór telewizji naziemnej.

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej nie ma wpływu na telewizję kablową, satelitarną lub streaming przez internet.

wstecz

Polecane wydarzenia z kalendarza

Kalendarium

Promocja

Stopka strony

  • Baner UE

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

© Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

projekt i wykonanie extranet.pl